Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

GO-ul sport si joc oficial al japonezilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
gaboza
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 30/05/2011

MesajSubiect: GO-ul sport si joc oficial al japonezilor   Mar Aug 23, 2011 8:12 pm

Cu o vechime de peste 4000 de ani, inventat in China dar practicat si dezvoltat in Japonia inca din Evul Mediu, GO-ul este jocul oficial al japonezilor. Si la noi in tara GO-ul e foarte apreciat, multi sportivi fiind afiliati federatiei FRGO. La sfarsitul lunii noiembrie, anual are loc la Bucuresti, Cupa Ambasadorului Japoniei, eveniment cu o larga participare europeana.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
CuraJ
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/07/2011

MesajSubiect: Re: GO-ul sport si joc oficial al japonezilor   Mar Aug 23, 2011 9:20 pm

Poti descrie putin despre cum se joaca acest joc, cati membri are, reguli, etc?
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: GO-ul sport si joc oficial al japonezilor   Mar Aug 23, 2011 9:49 pm

Ne-ar trebui mai multe detalii, dar daca nu se poate voi reveni eu si voi scrie mai multe.
Era un site de unde invatam reguli simple de go mai de mult dar nu il gasesc acum
gaboza-san, esti membru in vreun club de go?

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
gaboza
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 30/05/2011

MesajSubiect: Re: GO-ul sport si joc oficial al japonezilor   Vin Aug 26, 2011 10:24 am

Salut! Am sa incerc sa va raspund la amandoi. Go-ul ( in opinia mea si nu numai) este cel mai fascinant, vechi si instructiv joc din lume. La noi in tara sunt foarte multe cluburi de Go mai ales in orasele mari dar si in localitati mai mici, cu un numar de aprox 500 de jucatori activi, iar cele mai serioase au fiecare site-ul sau. Totusi pentru familiarizarea cu acest joc as recomanda site-ul clubului din Arad si parcurgerea tutorialului aflat in stanga paginii. http://arad.goclub.ro/
Go-ul perfectionat si adus la rang de arta de catre japonezi in Evul Mediu timpuriu, era jocul nobililor si al samurailor, insa multi dintre maestrii( sensei) ce colindau pe la palatele nobililor sa-i invete tainele jocului proveneau si din patura mai saraca.
Si la mine in Sibiu au loc intalniri saptamanale la Clubul de Go de pe langa Cercul Militar. Eu am reinceput sa joc Go de aprox 3 ani si de atunci imi dedic zilnic cateva minute sau ore acestui joc.
Incepatorii primesc un rang de 30 kyu, care coboara spre 1 kyu pe masura ce stapanesti strategia jocului, apoi se trece ca si la artele martiale la rangul de DAN. 1 DAN, 2 DANI etc pana la rangul maxim de 9 Dani. In 3 ani am ajuns la rangul oficial de 8 kyu :-) participand la cateva concursuri ( 2 Cupe ale Ambasadorului Japoniei, concursuri la Mures, Timisoara, Sibiu etc unde am cunoscut o gramada de oameni minunati in frunte cu Sensei CATALIN TARANU presedintele FRGO, 5 DAN PROF ( aprox 7 DAN amator) obtinuti la Facultatea de GO din Japonia NIHON-KYIN. Stapanind bine tacticile jocului Catalin a ajuns la 1 Dan in numai 1 an de zile in 1990.
Si pe net se joaca GO pe servere precum KGS ori YGS (ma gasiti ca si aici gaboza , pe Kgs am 5kyu, rangul fiind ceva mai supracotat fata de Federatia Europeana EGF.)
Noutati zilnice gasiti pe site-ul desprego.ro , iar comunitatea are pe Yahoo un grup de discutii
http://games.groups.yahoo.com/group/rgo/
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: GO-ul sport si joc oficial al japonezilor   Astazi la 3:45 pm

Sus In jos

GO-ul sport si joc oficial al japonezilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Jocuri japoneze-
Mergi direct la: