Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Problemele japonezilor in societate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Problemele japonezilor in societate   Sam Aug 20, 2011 2:20 am

M-am gandit ca ar fi interesant si util sa stim despre problemele cu care se confrunta japonezii in societate, in special tinerii, pentru ca atunci cand ii intalnim sa stim cum sa ne comportam.
Despre Hikikomori nu mai mentionez intrucat este deja un topic separat.

Incep cu Ijime, termen ce desemneaza elevii care sunt 'terorizati' de alti colegi la scoala.

La mijlocul anilor ۥ90, profesorii de școală elementară din Japonia au
remarcat o creștere alarmantă a numărului de copii pe care nu îi puteau
stăpâni, care aveau alte preocupări în timpul orelor de curs și care se
manifestau violent față de colegii de clasă. Fenomenul „ijime”, de
terorizare a altor copii care se deosebeau într-un fel sau altul de
grup se extinde fără ca profesorii să-l frâneze, într-un fel sau altul.
Acest fenomen apare ca o consecință a lecției pe care școala le-o predă
elevilor, lecție care îi învață că „a fi diferit este o crimă” și care
le cultivă neîncrederea în tot ce este diferit și, mai ales, străin.

sursa: www.japanculture.ro

În Japonia, ijime a provocat sinucideri în rândul copiilor sau
tinerilor, expuși la aceste practici fie de către colegii mai mari, fie
de către cei care au aceeași vârstă cu victimele. Ijime cuprinde
inclusiv bătăi, mici și repetate furturi, tâlhării și în general orice
atitudini agresive comise în mod repetat cu scopul de a izola victima
într-un colectiv și de a o tortura psihic(exempli gratia, unui copil
japonez i se sustrag la școală chiar și temporar diverse recuzite sau
un obiect personal drag ori indispensabil, este ținta ironiilor tuturor
etc. până când ajunge la un moment dat să cedeze psihic și să se
sinucidă, nemaisuportând infernul de zi cu zi)

sursa: www.penale.ro

Un alt fenomen este "Amae" (甘え), 'a fi rasfatat' si denumeste comportamentu unei persoane dependente de o alta care are grija de el, cum ar fi mama, un profesor, o sotie etc. Probabil cele mai intalnite cazuri sunt cele dintre copii si mame.
Este obisnuit ca o mama japoneza sa isi care copilul peste tot si sa il tina in brate tot timpul, lucru ce poate provoca aceasta problema.

Am intalnit o mama japoneza care avea un copil de 2 ani exagerat de dependent de ea. Nu se departa nici 2 metri de mama, iar daca voia sa mearga undeva sa ia o jucarie, isi tragea mama dupa el:| Si mai ciudat era ca daca se apropia cineva de el si voia sa se joace cu el, incepea sa planga. Dar stilul ala de plans interminabil si cu lacrimi de crocodil...Mama cauta babysitter pentru copil, dar dupa ce am incercat de vreo 3 ori sa ma joc cu el si a vazut ca nu merge, s-a lasat:))

to be continued...
orice completari sunt binevenite

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: Problemele japonezilor in societate   Sam Aug 20, 2011 4:11 am

woo...ijime seamana cu stilul romanesc...sincer...si eu am trecut prin asta...nu stiu cum am rezistat, dar sincr m-am schimbat si am devenit altfel dupa tortura de la scoala...cred ca este peste tot asa...

Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Problemele japonezilor in societate   Mar Aug 23, 2011 10:38 am

Felicitari pt topic,Midori! clap ai ales un subiect foarte interesant haihai
Am vazut in dorame si in filme ca aproape mereu apare cate un copil terorizat de colegi,dar habar n-aveam ca fenomenul poarta numele ijime si ca e intr-adevar o problema atat de grava si de reala.:|

@Ookami:mie nu mi se pare deloc stilul romanesc(adica am mers si eu la gradinita,la scoala,la liceu si la facultate si nu mi-a fost dat sa am colegi care sa se poarte urat cu alti colegi,doar glume mai bune sau mai putin bune,dar glume la urma urmei,nu chestii care sa te umileasca sau abuzuri psihice care sa te duca cu gandul la abandonul scolar si cu atat mai putin la sinucidere si sincer nici prieteni sau cunostinte care sa-mi spuna ca au patit asa ceva n-am avut):-?? totusi,daca ai avut parte de asa ceva,imi pare rau sincer c-ai dat peste oameni atat de sariti :|

Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: Problemele japonezilor in societate   Mar Aug 23, 2011 11:41 am

Mda...oricum e greu sa-ti imaginezi chestiile astea...si cand ai parte de ele te intrebi de ce esti tu vizat...si asta atat la grada, cat si la scoala. Si faza e ca nu e ca in filme...ca cineva te salveaza...

Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/07/2011

MesajSubiect: Re: Problemele japonezilor in societate   Mar Aug 23, 2011 9:44 pm

Cred ca fenomenul ijime nu numai ca se intalneste si in Romania, dar cam in orice societate. Peste tot unde se afla un colectiv exista persoane cu caractere mai moi, maleabile si persoane cu caracter puternic. Este aproape inevitabil ca un copil sa nu-l cicaleasta pe altul, fie din plictiseala sau doar sa impresioneze pe altii. Eu am intalnit asta atat in generala cat si la liceu, din fericire nu pe pielea mea.
Nu de mult am avut un loc de joaca pentru copii, aproape la fiecare petrecere exista cate un pustiulica care se juca singur in timp ce ceilalti alergau pe langa el, il ignorau total. Cu timpul va dati seama ca acel copil se va inchide in el si va socializa cat mai putin. Si cu cat o persoana se inchide mai mult in ea este considerata un "freak".
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: Problemele japonezilor in societate   Mar Aug 23, 2011 10:05 pm

da, exista peste tot dar cred ca in japonia e putin mai accentuat. Adica...isi unesc cam toti fortele impotriva unei persoane, ii cer bani, o bat etc. Si din cauza societatii 'politicoase' in care traiesc, japonezii sunt mult mai sensibili psihic.

Si eu ma mai bateam cu unii colegi prin scoala primara/generala...nah copii mici fara minte...dar..sa ajungi sa te sinucizi din cauza asta?

cred ca e si din cauza ca japonezii, pt a ramane intr-o armonie, incearca sa fie toti la fel, sunt incurajati mai mult ca oriunde sa se integreze intr-un grup, iar daca cineva e diferit, il exclud si ii fac zile amare.

edit later: am gasit un filmulet dragut facut de elevi anti-ijimeru-sunt asa draguti^^

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Molkisha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 88
Varsta : 28
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 23/11/2008

MesajSubiect: Re: Problemele japonezilor in societate   Mier Aug 24, 2011 2:54 am

Cauza acestor abuzur e urmatoarea:

1. Societatea japoneza este puternic inclinata spre grupism. Adica binele grupului e mai important decat binele individului. La ei circula mentalitatea ca grupul este la fel de slab ca cel mai slab membru al lor. De aceea ei incearca sa il "elimine" din grup, folosind diverse metode.

2. Apropo de grupism, exista o zicala japoneza foarte cunoscuta: "Cuiul care iese, este batut la loc", adica orice persoana care iese din norma, este "fortata" sa se integreze... sa se "standardizeze". Apropo de integrare, Midori le zice bine mai sus.

3. Majoritatea profesorilor nu se implica afectiv in educarea copiilor in afara orelor. Multi profesori prefera sa stea sa se uite, sa spuna 2-3 vorbe ca sa dea impresia ca si-au facut datoria sau sa musamalizeze totul doar ca sa nu aibe probleme ei sau sa strice imaginea scolii.

Off of si-un cartof.

Acum sincer mai e si faza ca acei copii prea sunt dadaciti si nu stiu sa se apere... dar ce sa le faci... asta e...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.molkishastyle.blogspot.com
Black butterfly
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 238
Varsta : 27
Localizare : Asia
Data de inscriere : 08/03/2009

MesajSubiect: Re: Problemele japonezilor in societate   Mar Iun 26, 2012 2:38 am

Intr-adevar, acest fenomen e intalnit mai peste tot.
Insa la japonezi deja cade in cealalta extrema. Mi se pare total gresit sa incerci sa schimbi o persoana si sa o modelezi dupa bunul plac. "Daca o oaie cade in apa, o urmeaza si restul turmei", cam asa si in cazul lor.
Am vazut asta in Hana Yori Dango si in Jigoku Shoujo(filmul), cele mai multe exemple de acest gen.
Si profesorii dau un exemplu gresit, daca nimeni nu le i-a apararea, nici cu parintii nu simt ca pot vorbi, atunci chiar ajung sa fie terminati psihic.
Oricum metoda este una gresita din start. Filmuletul e dragut si poate asa vor lua mai multi atitudine ca sa opreasca abuzurile facute copiilor care sunt diferiti.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://fantasia.forumgratuit.ro/forum
pal.elena
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 15/09/2013

MesajSubiect: Re: Problemele japonezilor in societate   Lun Sept 16, 2013 1:44 am

Asadar si ei sunt ca si noi in ceea ce priveste socialul, singura diferenta fiind ca au propriile denumiri la aceste "fenomene".Oarecum trist, insa cu totii ne maturizam la un moment dat, si sunt sigura ca asa cum la noi suunt medii mai rasarite si la ei anturajul e in functie de fiecare.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Problemele japonezilor in societate   Astazi la 9:12 pm

Sus In jos

Problemele japonezilor in societate
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura moderna :: Stilul de viata-
Mergi direct la: