Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Yoroshiku onegai shimasu!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
CuraJ
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/07/2011

MesajSubiect: Yoroshiku onegai shimasu!   Mar Iul 26, 2011 2:38 am

Konichi-wa mina-san!

Eu sunt Adrian, nickname: CuraJ. Am 24 ani si sunt din Bucuresti.
Am descoperit acest forum fara sa vreau (ca multi altii de aici :D) in timp ce cautam poze si lucruri noi despre Japonia. Am petrecut cred ca 2 zile citind pe acest forum sa vad daca merita sa-mi fac cont si iata ca mi-am facut :P, deci.....tot respectul meu pt. creatorii lui arigato
La fel ca si voi, sunt un iubitor al acestei mari tari, ai culturii, religiieii si limbajului ei. De mic mi-au placut istoria si razboaiele si din acest motiv indragest Japonia. Deoarece aceasta tara si-a construit legile pe baza conduitei razboinicilor (codul Bushido - codul samuraiilor).

Despre mine: sunt o persoana simpla, adeptul veseliei si bunei distractii. Iar acest lucru poate sa o confirme fostul coleg de banca din liceu, deoarece inveseleam intreaga clasa prin caricaturile mele avandu-l pe el personaj principal :))

Ca studii am terminat Facultatea de Litere de la Universitatea Bucuresti, si ma gandeam sa ma inscriu la Litere Straine sectiunea........ghiciti care.....exact.....congoleza :)))))...normal ca japoneza arigato . Japoneza am incercat sa o invat singur cu ajutorul unui manual, insa nu se compara ca atunci cand ai un indrumator.

Imi plac anime-urile, dar, avand in vedere varsta, doar cateva: Naruto, Naruto Shippuuden si Bleach. Legat de muzica japoneza, am niste pareri, dar prefer sa le tin pt mine :P. Singura melodie japoneza care m-a impresionat, de mi-am pus-o o perioada la telefon, a fost melodia din Naruto (cred ca se numeste Aoi sora).

Timpul liber incerc mi-l petrec citind, in ultima perioada am citit foarte multe carti japoneze (Tumutul valurilor, Zapada de primavara, Japonia - eterna fascinatie, Sufletul samuraiului, etc...) si pe viitor mi-am propus sa fac rost de Musashi (cartea), Shogun (primul volum l-am citit acum 3-4 ani, insa vreau sa-l recitesc) si Cai in galop (continuare Zapada de primavara - carte pe care vi-o recomand din suflet). Daca doreste careva sunt dispus sa imprumut aceste carti sau sa facem un schimb.

Unul din obiectivele mele este sa ajung cel putin odata in viata asta in Japonia "eterna fascinatie". Desi, o excursie acolo este cam scumpa :(, dar voi face eu cumva.

Cam atat despre mine, din ce am citit pe forum sunteti niste scumpici si va stau la dispozitie cu orice rugaminte, intrebare pe care o aveti.

Mata-o!

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Akuma
Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 517
Varsta : 22
Localizare : Cluj-Napoca ^^
Data de inscriere : 29/03/2011

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Mar Iul 26, 2011 4:38 am

welcome enjoy here whit us ^^ xD
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Mar Iul 26, 2011 9:13 am

hei imi pare bine sa te cunosc ^^. have fun!!!! si good luck cu japoneza!!!

Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 274
Data de inscriere : 03/07/2010

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Mier Iul 27, 2011 12:19 am

buna^.^bine ai venit printre noi^.^
enjoy here japan
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Mier Iul 27, 2011 12:33 am

welcome Adrian!
Have fun!

Akuma
Taiko
Taiko

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Mier Iul 27, 2011 3:30 am

ce fel de muzica ascultii??? acultii parazitii??
Sus In jos
CuraJ
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Mier Iul 27, 2011 11:34 pm

Nu am un gen de muzica preferat. Ascult muzica comerciala: hip-hop, raggaeton, dance, pop, rock (dar nu oricare) etc....mai putin spre deloc manele.
Dap, ascult parazitii, sunt printre formatiile mele preferate.
Sus In jos
Akuma
Taiko
Taiko

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Vin Iul 29, 2011 7:09 am

xD nu ii ador da zic adevarul despre tara noastra e ca fanu' :)):))
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Vin Iul 29, 2011 9:56 pm

Bine ai venit, Adrian! welcome
Ne bucuram sa te avem printre noi.

Bafta cu facultatea. Vrei sa faci ceva pe viitor cu japoneza?
Eu am invatat singura. Am mers doar intr-o vara la cursuri organizate in Bucuresti care m-au ajutat destul de mult.
Sunt sigura ca iti vei implini visul de a ajunge in Japonia, chiar daca acum pare greu de realizat.

Am incercat sa citesc Zapada de primavara dar am abandonat-o dupa vreo 50 de pagini. Mi s-a parut cam greu de citit - si nu aveam nevoie de asa ceva la timpul respectiv - si cam lipsita de actiune. Poate devine mai interesanta pe parcurs dar n-am mai avut rabdare.
Iar despre Shogun, am volumele si daca nu reusesti sa faci rost de ele altcumva ti le pot imprumuta:)

Multumim pentru parerile despre forum si sper sa iti foloseasca informatiile de aici^.^
Mata ne!

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
CuraJ
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Sam Iul 30, 2011 9:00 pm

"Vrei sa faci ceva pe viitor cu japoneza?" - Pai, consider ca japoneza va fi o limba de viitor. Asa cum desenele de pe "Cartoon Network" si filmele americane ne-au influentat pe noi sa invatam limba engleza fara sa vrem (serendipitous learning = sa inveti ceva fara sa-ti fi propus) asa se intampla acum cu desenele de pe "Animax" si cele online. In ziua de azi oriunde te duci (la angajare, vacanta in strainatate, etc...) trebuie sa stii limba engleza, in viitorul, nu foarte apropiat, cred ca engleza va fi inlocuita de japoneza.
Un alt motiv pt care vreau sa invat japoneza este ca, daca nu reusesc sa-mi fac o afacere proprie, as vrea sa ma angajez la o firma japoneza (Romania sau chiar Japonia). M-am saturat de patronii romania care au uitat ca sclavia s-a desfintat.
Midori-chan - Zapada de Primavara este o carte foarte buna! Intr-adevar, inceputul este putin mai greu, pana te obisnuiesti cu termenii, insa dupaia devine foarte interesanta. Eu am terminat-o in 3 zile, pt ca eram mereu curios ce se intampla mai departe :))
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Dum Iul 31, 2011 12:51 am

asa si eu cu "Tumultul valurilor", tot de mishima...am terminat-o in 2 zile, si imi parea rau ca s-a terminat. zapada de primavara inca nu am citit-o, da o voi face. mishima a fost cu adevarat un geniu...

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Dum Iul 31, 2011 1:40 am

I see...nu prea stiu cum sta treaba cu firmele astea japoneze sau romanesti, dar tot pe asta o sa merg si eu:D dupa ce termin facultatea de administrarea afacerilor. Mi se pare ca lucrul la firmele romanesti este mai lejer...mai un chiul, mai un pierdut timpul pe net, iar japonezii sunt mai stricti, nu intarzie si lucreaza mult si peste program. Dar prefer sa lucrez peste program si sa castig bine decat sa stau si sa nu primesc nimic.
Oricum, din punctul meu de vedere 3 ani de japoneza la facultate nu sunt destui pentru a lucra la o firma japoneza. Daca se vorbeste si engleza si cei de acolo sunt obisnuiti cu strainii mai merge dar asa...mai sunt si termenii de specialitate cam grei...
Japoneza nu se invata in 3 ani decat daca ii petreci in Japonia si auzi tot timpul vorbindu-se limba. Si la noi nu se dau burse asa usor ca in alte tari, unde studentii scriu un eseu si sunt trimisi in Japonia...>.<

Ok..o sa reiau cartea cand o sa am mai mult timp^^

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Dum Iul 31, 2011 2:00 am

aici ai dreptate...dar sa stii ca se poate...stiu o tipa-am facut cu ea japoneza...deci ea a terminat japoneza...si a reusit sa-si gaseasca un loc la ceva firma japoneza. dar i-a trebuit practica, asa ca i-a prins bine faptul ca a putut preda ceva japoneza. conteaza foarte mult sa faci conversatie.
japonezii au rezultate extrem de bune in orice domeniu, deoarece au acea dorinta de a se perfectiona, asa ca se explica de ce stau peste program...

sa stii ca nu-ti va parea rau daca o vei reciti-eu una inca nu am citit cartea aceea, dar am mai citit de yukio mishima...inainte de a citi incearca sa te relaxezi. cartile lui sunt mai traditionale, pune in evidenta spiritul japonez...sunt sigura ca-ti va placea :D

MesajSubiect: Re: Yoroshiku onegai shimasu!   Astazi la 10:50 am

Sus In jos

Yoroshiku onegai shimasu!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Welcome :: Membri noi-
Mergi direct la: