Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

"Preoteasa Diavolului"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: "Preoteasa Diavolului"   Mar Iun 14, 2011 11:36 pm

Cartea, dupa cum cred ca v-ati dat seama din titlu , se numeste "Preoteasa Diavolului" , are autor anonim si este despre o fata care a cazut in patima drogurilor . Sau mai bine spus, despre realitatea inconjuratoare .
Este formata din jurnalele personale ale fetei [doua caiete si diferite notite scrise pe plicuri, hartii volante, etc].
Protagonista cartii este o fata urata si grasa [asa isi spune ea ] , nesociabila, un "soarece de biblioteca ".Insa reuseste sa tina regim si mai tarziu isi da seama ca a fost prea dura cu ea . Provine din parinti intelecutali, tatal fiind profesor universitar . Are o sora pe nume Alex, mai mica decat ea pe care incearca mai tarziu sa o protejeze de lumea drogurilor , si un frate , tot mai mic decat ea pe nume Tim de care , mai tarziu , isi da seama ca este foarte intelegator si matur .
Aceasta fata , nu are prieteni si este foarte fericita cand, in vizita la bunici este bagata in seama de Jill si gasca ei si chiar acceptata imediat ca si cum ar fi facut parte dintre ei din totdeauna. La o petrecere organizata de Jill, se pun droguri in 10 dintre cele 14 pahare de Coca -Cola si ea nimereste unul din aceste pahare , facand o "calatorie fantastica", dupa cum spunea ea .
"In cele din urma n-am mai incercat sa vorbesc, nu mai puteam, am cazut pe jos si am inchis ochii, dar in acest moment muzica a inceput sa ma absoarba fizic . Puteam sa o miros, sa o ating, sa o gust si sa o aud in acelasi timp. Simteam ca ma dizolv in muzica. [...] Deodata am simtit ca pluteam intr-o alta sfera, intr-o alta dimensiune , totul in jur se precipita spre mine si se schimba rapid taindu-mi rasuflarea, ca intr-un ascensor care cobora prea brusc" .
Si multe alte descrieri ale halucinatiilor ei .
A dat de multe astfel de persoane si pana la urma, a ajuns sa se mute in San Franciso unde locuia intr-o "gaura de sobolani" cu Chris, o tipa de la un magazin care se droga si ea si care a ajuns sa ii fie prietena . -Am uitat sa preciez ca ea se mutase in alt oras de la inceputul cartii [ personajul principal ] - In S.F. avea un magazin impreuna cu Chris pe care l-au deschis cu greu. Inainte sa aiba magazinul, Chris lucra ca si vanzatoare [ facea asta si cand s-a intanit cu fata aceasta ] intr-un magazin dintr-un cartier scump, iar patroana ei se numea Shelia , iar p.p [personajul principal ] intr-un magazin al unei familii de italieni .
Shelia organiza serate in fiecare zi si fetele erau mereu invitate. La seratele ei se gaseau droguri din plin si astfel, intr-o seara cand nu erau decat Shelia, prietenul ei , Chris si ea , cele doua au fost violate pe rand , iar Shelia planuise asta .

P.p ajunge sa cerseasca, sa ceara ajutorul spitalului , preotului , face crize cand inceraca sa se lase de droguri , ea impreuna cu Chris ajung sa vanda iarba [pe la inceput cand s-au cunoscut ] , p.p. intretine contacte sexuale cu multi barbati ,ajunge sa fie atrasa si de fete si la un moment dat uita cine e .

Bunicii ei mor si ea este terorizata de faptul ca viermii le mananca corpurile si are impresia ca si pe ea sunt viermi .

"Degetele mele sunt complet zdrantuite , am doua unghii zmulse cu totul, iar celelalte rupte de la jumatate.Am dureri groaznice atunci cand scriu, dar simt ca trebuie s-o fac , daca nu vreau sa-mi pierd complet mintile".

In acest azil intalneste multi adolescenti care se drogau , insa ii atrage atentia in mod special Babbie.
- "S-a apucat sa-mi spuna ca are 13 ani si ca se drogheaza de doi ani, parintii ei divortasera cand ea avea 10 ani , iar ea fusese incredintata tatalui ei care era antreprenor si se recasatorise imediat dupa divort " ;
-"In acest timp , Babbie facuse deja cunostinta cu un barbat de32 de ani.Se cunoscusera intr-o sala de cinematograf si , cu timpul , acesta a invatat-o sa ia droguri ".
-" Dupa cateva luni , acesta a disparut , dar intre timp ea descoperise ca este foarte usor sa faci cunostinta si sa te imprietenesti cu alti barbati .Asa se face ca la 12 ani era deja prostituata."
-"Aflase de la un tip , cu care fusese incurcata , ca acolo micile prostituate o duc pe roze si , daca ar fi sa cred pe Babbie, toate astea suun adevarate . Nici nu trecusera doua zile de cand ajunse acolo " [in L.A. ] " cand a facut cunostinta cu o <> , o femeie foarte draguta, care locuia intr-un apartament superb si care a luat-o pe Babbie la ea. " Devenise prostituata de lux .
-"...aceasta, dupa cateva saptamani , si-a luat campii si a plecat spre San franciso facand autostopul . Dupa ce a ajuns acolo a fost pur si simplu rapita de pe strada de 4 barbati care au violat-o ."
-"Mi-a spus ca ar fi fost bucuroasa sa se intoarca acasa in genunchi si ca ar fi fost bucuroasa daca parintii ei ar fi primit-o sa locuiasca intr-o debara".

...

Sper ca v-am facut curiosi si ca veti dori sa cumparati cartea. Nu v-am spus multe lucruri , foarte importante , insa sper ca veti dori sa o cumparati si le veti afla chiar voi ! ;)
Aici este un site de pe care o puteti cumpara

.
Apropo : e BESTSELLER
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: "Preoteasa Diavolului"   Mier Iun 15, 2011 1:47 am

Suna foarte interesant...cred ca o voi lua. Merci ca mi-ai spus de ea ;-)

Shogun

MesajSubiect: Re: "Preoteasa Diavolului"   Mier Iun 15, 2011 6:08 am

Ma bucur ca ti se pare interesanta :) pentru putin ^_^
Sus In jos
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Varsta : 23
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: "Preoteasa Diavolului"   Mier Iun 15, 2011 11:21 am

Si mie imi suna bine :D,si nu e nici scumpa,dar probabil costa transportul cat cartea insasi....O sa mai mai uit pe acolo si poate mai gasesc ceva sa-mi placa.

E al tau blog-ul ala unde e scris tot articolu acesta?

Multumesc de recomandare.

Shogun

MesajSubiect: Re: "Preoteasa Diavolului"   Mier Iun 15, 2011 10:26 pm

Blogul? Pai da, am scris pe blog, acum , nu stiu de care ai dat tu . Cum se numeste? Eu am dat copy/paste de pe ce am scris pe blog , aici .
Sus In jos
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Varsta : 23
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: "Preoteasa Diavolului"   Joi Iun 16, 2011 3:59 am

http://fadedpetal.blogspot.com/2011/06/preoteasa-diavolului.html

tu ai cartea?sau ai imprumutat-o?Am gasit-o la o colega,sper sa mi-o aduca zilele astea ca vreau sa o citesc :).

MesajSubiect: Re: "Preoteasa Diavolului"   Astazi la 11:14 am

Sus In jos

"Preoteasa Diavolului"
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Literatura-
Mergi direct la: