Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Le portrait de Petit Cossette

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Le portrait de Petit Cossette   Dum Mai 15, 2011 6:49 pm

Eiri Kurahashi, un tanar care studiaza arta la facultate si care lucreaza intr-un magazin de antichitati, vede intr-o zi imaginea unei fete intr-un pahar .Spre surprinderea lui, fata se misa si isi traieste viata in fata ochilor lui [ in pahar fiind] . Acesta se indragosteste nebuneste de fata si intr-o noapte, la 00:00 , ia contact cu ea .Afla ca numele ei este Cosette si ca a fost fiica unui artistocrat in secolul 18. Ea ii dezvaluie ca spiritul ei este inchis inuntrul paharului deoarece artistul Marecllo Orlando a ucis-o . Ii spune lui Eiri ca , pentru ca ea sa fie eliberata , un barbat trebuie sa isi doreasca sa ia asupra lui pedeapsa pentru pacatul comis de Marcello .
Pe parcursul episoadeor, Eiri este torturat psihic si fizic de Cosette care ii cere ca el sa isi demonstreze dragostea fata de ea. Se descopera ca Eiri este reinarcnarea lui Marcello si ca micuta Cosette se indragosteste de el la fel de tare cum e el indragostit de ea.
@wikipedia

Mi s-a parut interesant, bizasr , inspaimantator, usor scarbos, cu o poveste extraordinara , elegant si cu o grafica buna, animeul . Ce sa mai spund e muzica?

E si psihologic, am uitat .Dupa ce treci de nenumaratele simboluri , devine ceva amic lar .. dar merita vazut ! Are doar 3 episoade, insa sunt suficiente dupa parerea mea .Povestea e atat de complexa, incat nici nu cred ca trebuiau mai multe. E un OVA defapt :-?

Sa imi spuneti ce credeti :)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Le portrait de Petit Cossette   Lun Mai 16, 2011 12:08 am

Auzisem de el si chiar vreau sa-l vad;sper sa-mi fac timp curand si sa ma uit.
dupa ce-l vad vin cu pareri :D
dintre soundtrack-uri ma obsedeaza Silent Ceremony,suna atat de bizar,minunata piesa :D

EDIT LATER:am vazut OVA 1 si nu mi-a placut mai deloc :| adica ideea in sine e interesanta si chiar am crezut ca o sa ma prinda,dar m-a dezamagit...in loc sa fie obsedant si apasator,cum ma asteptam,mi s-a parut mai degraba enervant:))))

Le portrait de Petit Cossette
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura moderna :: Anime-
Mergi direct la: