Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Haruka
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 31
Varsta : 20
Localizare : Tokyo
Data de inscriere : 16/04/2011

MesajSubiect: A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata   Dum Apr 17, 2011 10:17 am

Imi aduc aminte de parca s-ar fi intamplat ieri, ziua in care viata mea a s-a schimbat si a devenit asa cum nu ma asteptam niciodata sa devina: frumoasa si interesanta
Nu parea nimic special in legatura cu acea zi ploioasa si plictisitoare si eu deja o vedeam trecand fara nici o realizare deosebita dar destinul avea sa imi dovedeasca , cat de amarnic ma inselam. Nu eram genul de om care sa astepte lucruri marete de la viata, nu aveam planuri de viitor si nici macar vise pentru a caror realizare sa lupt . Eram pur si simplu multumita cu viata mea si eram sigura ca orice lucru care ma va astepta in viitor il voi primi ca atare, ca facand parte din destinul meu.
Dupa cateva ore petrecute la scoala, m-am grabit sa ajung acasa pentru a incerca intr-un fel sa scap de acea zi plictisitoare afundandu-ma in muzica si in calculatorul de care eram dependenta. Fara sa atrag atentia, m-am strecurat pe langa colegii care se adunasera sa barfeasca si am plecat, nedorind sa ma amestec in aceasta activitate irelevanta pentru mine.
Afara ploua torential si datorita ghinionului cu care consideram ca ma nascusem, am uitat umbrela acasa asa ca m-am vazut nevoita sa merg prin poaie, fara nimic care sa ma protejeze de ploaia care imi biciuia fata. As fi putut sa jur ca pe drum am auzit pe cineva strigandu-ma pe nume dar m-am gandit ca din cauza oboselii si a ploii care ma deranja ingrozitor incepeam sa imi imaginez lucruri. Astfel am hotarat sa ignor vocea si sa maresc pasul pentru a ajunge acasa inainte de a prinde o raceala .
In sfarsit, dupa 30 de minute de mers prin ploaie am reusit sa ajung acasa si primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma prabusesc pe pat. Nu conta faptul ca apa curgea siroaie de pe mine sau ca probabil udasem mai mult de jumatate din pat, eu eram extenuata asa ca vederea patului m-a facut sa ma prabusesc. Am inchis ochii pentru cateva secunde dar apoi am sarit ca arsa din pat in momentul in care o voce s-a auzit din buzunarul hanoracului meu: “ Vrei sa ma omori?Ridica-te pentru ca ma sufoci”. Nu stiam cum sa reactionez deoarece eram foarte speriata dar scena care a pus capac a fost iesirea unei fiinte de marimea unui telefon din buzunarul meu. In momentul acela teama s-a amplificat si a devenit atat de mare incat inevitabilul s-a produs si eu am lesinat, lovindu-ma cu obrazul de podea.
Dupa ceva timp, m-am trezit pe podea si ceasul arata ora 16, asta insemnand faptul ca eu dormisem aproximativ doua ore. M-am ridicat incet de pe podea si m-am indreptat stangace spre oglinda de la baie pentru a vedea cat de rau m-am lovit de podea. La inceput amintirile erau neclare, in ceata, dar apoi mi-am amintit motivul lesinului si imediat am dus mana la buzunar pentru a confirma daca fiinta mai era acolo. Am constatat cu usurare ca nu era nimic in buzunar si apoi m-am concentrate asupra umflaturii de pe obraz care ameninta ca se va transforma intr-o vanataie urata . Deoarece eram distrasa de semnul de pe fata mea, nu am observat ca usa de la baie s-a deschis asa ca am sarit aproape de tavan in momentul in care in baie s-a auzit o voce: “ Vezi daca nu esti atenta? Acolo o sa fie o vanataie urata”. M-am uitat terifiata la cel care vorbea.Acesta era replica in miniature a unui om de aproximativ 30 de ani,cu trasaturi finute asemanatoare cu cele ale unei fete, cu un par roscat asa cum nu mai vazusem niciodata si cu noi ochi mai albastri decat fusese cerul vreodata. Picioarele incepusera sa-mi tremure, anuntand un nou lesin dar in acel moment omuletul mi-a spus: “ Te rog frumos sa nu mai lesini. Trebuie sa vorbim despre ceva foarte important si am nevoie toata atentia ta pentru asta. Viitorul tau este in joc”. Din privirea ingrijorata a omuletului ,care acum parea mai batran din cauza duritatii expresiei sale , m-a facut sa il ascult.
Omuletul a sarit pe umarul meu si a inceput sa imi povesteasca ca el a fost trimis de catre Batranul Destin pentru a-mi prezenta consecintele actiunilor mele si pentru a ma face sa lupt pentru viata mea. Dupa ce mi-a spus aceste lucruri, a rostit o vraja intr-o limba necunoscuta mie si imediat dup ace a terminat de spus acea vraja ne-am ridicat in aer si ne-am teleportat din apartament. Spiridusul m-a dus in viitor, unde mi-a aratat asa asa cum era viata mea si cum devenisem eu. Omuletul m-a dus in casa mea din viitor si astfel m-am putut vedea pe mine. Eu paream foarte batrana si obosita, semn ca timpul isi pusese amprenta asupra mea. Dar era ceva in neregula cu acea persoana. Parca nu regaseam nimic din mine in acea eu din viitor. Era aproape deprimata, si spiridusul mi-a explicat ca acea eu isi pierduse de mult dorinta de a trai. Regreta faptul ca nu luase anumite hotarari la timpul lor care sa ii influenteze viata in bine dar cel mai mult regret ca isi lasase viata in voia sortii, si acum nu avea nimic care sa ii aline sufletul sau sa ii insenineze zilele. Era trista, parasita si nu ii placea nimic din ceea ce facea. Nu va pot descrie ce am simtit in acel moment. Sa stai atat de aproape de viitorul tau dar sa nu poti sa faci nimic este ingrozitor. Am simtit ca mai aveam putin si ma copleseau toate acele sentimente. Eram furioasa pee a pentru ca renuntase la lupta dar eram si trista pentru suferinta ei. Dar in acel moment am realizat: “Dar ea sunt eu deci asta inseamna ca inca mai pot face ceva pentr amandoua. M-am apropiat de ea si i-am soptit la ureche: “ Stai linistita. Am sa schimb totul. “ In acel moment o lacrima I s-a prelins pe obraz si a spus incet, aproape soptit:” Ai grija de tine”.
Omuletul m-a dus inapoi la mine in camera si m-a felicitat pentru faptul ca am reusit sa realizez cat de serioasa este situatia. Mi-a spus ca el este sigur ca voi reusi in viitor si ca voi deveni o persoana mai buna decat cea pe care tocmai o vazusem . Fara sa mai spuna vreun cuvant in plus, omuletul a disparut din viata mea la fel cum a aparut, fara sa ma anunte. Apoi privirea mi s-a incetosat si am adormit trezindu-ma la aceeasi ora ca atunci cand venisem de la scoala. Era ca si cand timpul nu trecuse deloc si nu se intamplase nimic. Dar eu stiam adevarul: in acele momente viata mea s-a schimbat radical.
Au trecut cativa ani de la acea intamplare si abea acum am hotarat sa o povestesc. As vrea sa va povestesc mai multe dar nu am timp deoarece trebuie sa scriu un articol pentru o revista. Intre timp am descoperit ca imi place foarte mult sa scriu asa ca am devenit scriitoare . De la intamplarea cu “omuletul din vis” am inteles necesitatea unei schimbari asa ca foarte multe lucruri s-au intamplat in viata mea atat bune si rele. Sper ca tuturor celor care sunt asa cum eram si eu sa li se arate un omulet binevoitor care sa ii salveze. Invatati din povestea mea si luptati pentru viata voastra! Gasiti si voi “omuletul” care sa va schimbe viata
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata   Dum Apr 17, 2011 10:52 am

lol foarte tare!
mesajul e optimist si-ti da de gandit :D
aparitia omuletului m-a amuzat copios,mi-am amintit(ca tot vorbisem de kaleido star)de aparitia lui Fool si de reactia pe care a avut-o Sora cand l-a vazut lol

Haruka
Ronin
Ronin

MesajSubiect: Re: A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata   Dum Apr 17, 2011 10:55 am

da stiu pai m-am cam inspirat atunci :))
profei i-a placut mult.....acum nu stiu daca am talent da mi-a placut sa scriu asta^^
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata   Dum Apr 17, 2011 11:01 am

mie mi se pare faina :D si orice sursa de inspiratie e buna lol
cand vine vorba de scris conteaza mult sa-ti formezi mana,iar mana nu ti-o formezi decat scriind si scriind si tot scriind,talentul e de la natura,dar nu-i suficient :D
si eu scriu,imi place,ma pasioneaza heart

Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata   Lun Apr 18, 2011 12:08 am

Imi place! E atat de dragut ^w^ m-am binedispus citind :-)

Ronin
Ronin

MesajSubiect: Re: A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata   Lun Apr 18, 2011 12:11 am

Ma bucur sa vad ca te-a binedispus. Imi plac mai mult genul asta de compuneri :))
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Varsta : 21
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata   Lun Apr 18, 2011 7:50 am

Cum zicea Ookami,....cred ca nu se poate sa nu-ti incolteasca un zambet in coltul gurii cand citesti compunerea asta:).
Intradevar e ceva foarte important sa descoperi ca trebuie sa traiesti pentru ceva/cineva.......dar sa desoperi 'cel mai important "ceva/cineva".........e si mai important...
Era o meditatie:)) mi-a venit akm,..:)))

Foarte frumos Haruka:)

Sus In jos
Haruka
Ronin
Ronin

MesajSubiect: Re: A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata   Lun Apr 18, 2011 7:53 am

Arigato
Bine zis :e mai important sa descoperi cel mai important ceva/cineva
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata   Mar Apr 19, 2011 4:52 am

Si cand il descoperi, trebuie sa pretuiesti acel ceva si sa il perfectionezi

MesajSubiect: Re: A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata   Astazi la 1:18 pm

Sus In jos

A fost nevoie doar de un omulet pentru a-mi schimba viata
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» La Multi Ani, Marian! (sot Adri)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Fiction-
Mergi direct la: