Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

ARTA CULINARA TRADITIONAL JAPONEZA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Akuma
Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 517
Varsta : 22
Localizare : Cluj-Napoca ^^
Data de inscriere : 29/03/2011

MesajSubiect: ARTA CULINARA TRADITIONAL JAPONEZA   Mier Mar 30, 2011 9:47 pm

Se stie ca poporul japonez este unul dintre cele mai longevive popoare ale lumii. Astfel un barbat japonez traieste in medie cam 77,8 ani iar o femeie 85 de ani. Unul din secretele longetivitatii lor este modul sanatos in care se hranesc (puternic influentat si de religia pe care o au). Asezarea geografica a Japoniei a influentat de asemenea intr-un mod fericit modul de hranire al oamenilor locuind in aceste zone, acestia consumand zilnic alge de mare (Nori, Wakabe) si peste.
Aportul acestora de vitamine si minerale substantial si lipsa colesterolului (specific carnii de porc sau de vita) ii ajuta pe japonezi sa aibe grija de sanatatea lor chiar fara sa urmareasca acest lucru.

Desi in ultimii ani restaurantele japoneze au aparut intr-un numar tot mai mare in majoritatea tarilor europene, foarte multe dintre acestea doar imita intr-un mod lamentabil stilul japonez, multi dintre bucatari nefiind originari din Japonia si nestapanind arta culinara japoneza.
Aceasta arta este trasmisa din generatie in generatie si unele taine ale bucatariei traditionale nu sunt cunoscute decat de catre bucatari japonezi, acestia fiind singurii in masura sa prepare ceva autentic, sa cunoasca exact gustul si calitatea preparatelor care au la baza retelele originare
Pentru ca respectul fata de sanatatea clientilor si dorinta de a face cunoscuta cultura gastronomica traditionala japoneza impun o mare grija fata de preparatele oferite de Restaurantul Tokyo Sushi, o buna parte din ingrediente precum si din vasele necesare procesului de preparare a acestora sunt importate direct din Japonia.
De aceea restaurantul nostru este singurul loc din Romania unde puteti savura gustul inconfundabil al preparatelor japoneze.
Produsele sunt aduse din japonia :X:X
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: ARTA CULINARA TRADITIONAL JAPONEZA   Joi Iun 16, 2011 4:05 am

De abia astept sa ajung acolo si sa il incerc <3
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Akuma
Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 517
Localizare : Cluj-Napoca ^^
Data de inscriere : 29/03/2011

MesajSubiect: Re: ARTA CULINARA TRADITIONAL JAPONEZA   Sam Iun 18, 2011 10:52 pm

am tot zis ca merg da singur nu ma duc :((:((
Sus In jos
yukina
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 19/06/2011

MesajSubiect: Re: ARTA CULINARA TRADITIONAL JAPONEZA   Dum Iun 19, 2011 10:27 pm

kum se face ramenul.......in naruto nu arata deloc rau :pinkchu: :)
Sus In jos
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Varsta : 23
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: ARTA CULINARA TRADITIONAL JAPONEZA   Lun Iun 20, 2011 9:55 am

Este pusa o reteta pe thread-ul cu retete dar e destu de complicat de facut....varianta mea e urmatoarea:se ia una bucata taitei instant shoyu de la carrefour,se pregatesc intr-un castron,se pune carne de porc prajita pe deasupra,o jumatate de ou si ceva ceapa si se savureaza.Nu stiu cat de mult seamana cu ramen-ul original dar stiu ca-i foarte bun,abia astept sa mai fac o portie curand :D.

MesajSubiect: Re: ARTA CULINARA TRADITIONAL JAPONEZA   Astazi la 1:16 pm

Sus In jos

ARTA CULINARA TRADITIONAL JAPONEZA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Cultura culinara-
Mergi direct la: