Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Despre animale - intre protectie si maltratare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Sanjuro
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 93
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/02/2011

MesajSubiect: Despre animale - intre protectie si maltratare   Vin Feb 25, 2011 11:40 pm

Va salut!

Deschid acest subiect pentru a discuta despre animale... din "curtea" noastra adica Romania. As dori sa discutam cu argumente si contra-argumente despre animale care isi traiesc viata in Romania, in natura, in strada sau in casele oamenilor fie la curte sau in apartament, de modul cum trebuie tratata aceasta problema cu animalele.

Nu vreau sa se faca grupuri sau tabere care sa se "intepe" pe tema asta, doresc doar sa discutam omeneste in speranta de a gasi solutii sau macar de a ne lamuri din punct de vedere informativ pentru a fi mai educati incat sa stim cum sa tratam problemele cu animalele.

Pentru inceput haideti sa incepem sa ne spunem parerile despre animale si sa discutam daca sunt intemeiate parerile si care sunt solutiile acceptabile pentru problemele prezentate in acest topic. Sunteti de acord ?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Sam Feb 26, 2011 4:39 am

well

Eu am adaptat ideea budistilor acum cativa ani de a nu omori nicio fiinta vie.Si asa am incetat sa omor muste si alte gaze.
De aproape un an am devenit si vegetariana ( mananc carne doar daca merg in vizita si cineva ma serveste cu carne)~pentru ca este un mod de viata mai sanatos si in acelasi timp nu implica nici omorarea animalelor si traficul de carne vie (cresterea animalelor pentru carne).

De cand nu mai mananc carne, intestinele mele functioneaza mai bine si nu mai am dureri de burta ^^

Ah si de asemenea, imi impart covrigii pe care ii cumpar de langa scoala, cu porumbeii din jur, mai ales pe perioada iernii cand nu prea gasesc de mancare.

Ah si, odata am fost atacata de vreo 7 caini vagabonzi dintr-o haita....dar oricum, cand am mancare cu mine, incerc sa o impart cu animalele de pe strada^^

Deci sunt pentru protectia animalelor, oriunde ar trai ele.
Sus In jos
Sanjuro
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 93
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/02/2011

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Sam Feb 26, 2011 6:09 am

Ma bucur ca participi la acest subiect.

Hai sa imi dau cu parerea dar pentru inceput as dori sa spun cate ceva despre parerea ta si de modul cum solutionezi problemele cu animalele.

Este foarte bine ca ai adoptat ideea budistilor la stilul tau de viata, adica sa nu omori nici o fiinta vie, pentru asta acord nota 10.

Sa fii vegetariana sau aproape vegetariana nu este o solutie, in primul rand nu este tocmai sanatos, organismul nostru este facut in asa fel incat sa mancam vegetale si carne, nu se poate rupe echilibrul dintre vegetale si carne, si asta nu spun eu, este o concluzie a unor experimente medicale care arata clar ca nu se poate renunta la carne sau la vegetale pentru ca apar tot felul de complicatii medicale , este mai greu de explicat dar asta este si nu putem face nimic pentru asta si de asta au aparut nutiritionistii, in schimb pentru a nu pune in pericol sanatatea noastra solutia este sa adoptam relatia simbiotica cu natura, ceva in genul indienilor americani care vanau bizoni numai si numai cand se simtea nevoie de carne fara a decima turme intregi, plus ca mai si migrau pentru a permite turmelor de bizoni sa se "refaca", plus ca nu cautau sa vaneze bizoni "puternici" ci pe cei mai ghinionisti care ramaneau in urma turmei, si in felul asta turma ramanea sanatoasa cu bizoni "puternici"pentru generatiile viitoare. Nota 6 pentru initiativa dar nu asta este solutia viabila.

E bine sa imparti ceva mancare la caini, porumbei si asa mai departe, insa prea mult strica alfel devin dependenti de noi si nu vor mai fi in stare sa isi gaseasca singuri mancare. Nota 9 pentru asta.

Imi pare rau pentru tine ca ai fost atacata... si eu am fost atacat de 2 ori fara sa am vreo vina, pur si simplu am trecut pe langa ei fara sa le creez vrei stare de nervozitate care sa le dea motive sa ma atace, si erau caini fara stapani, m-au costat 2 perechi de blugi pentru ca aveam gauri de la canini plus 2 vizite la spital pentru injectii, drept urmare am depus plangere la politie pentru treaba asta. Probabil te intrebi de ce am facut asta... ei bine eu sunt de parere ca cainii care nu au stapani nu au ce cauta pe strada chiar daca sunt hraniti si tinuti in scara blocului, pentru ca in primul rand nimeni nu se ingrijeste de sanatatea lor, una este sa aibe grija sa nu moara de foame alta este sa fie bolnavi cu tot felul de boli transmitibile nefiind tratati. Cu parere de rau am vazut oameni care in loc sa cheme hingheri si veterinari sa ii ridice ii lasau sa moara de cine stie ce boli si pe deasupra ii mai lasau sa muste pe alti oameni care erau simpli trecatori, si ca sa fie cireasa pe tort mai si criticau pe trecatori sa nu mai atace cainii ca de aia ii musca, de parca asta era scopul trecatorilor sa faca cainii sa ii muste. Nota 6 pentru ca doresti sa ii protejezi.

Per total eu sunt de parere ca orice animal trebuie protejat prin lege, dar si prin bunul simt plus respect pentru ca nu este de ajuns sa existe legi pentru protectia animalelor. Iar animalele care se "plimba" liberi fara stapani strebuie sa fie supravegheati si evacuati din oras/sat undeva intr-un loc unde pot fi ingrijiti, selectati pentru diverse activitati de exemplu pentru a fi caini utilitari, caini terapeutici, caini de casa, caini de divertisment si asa mai departe, este adevarat ca cainii fara stapan spre deosebire de alte rase de caini care au stapani nu au calitatile necesare pentru a fi reintegrati in societate pentru ca nu au simtirile dezvoltate suficient pentru a fie exploatati corespunzator ma refer la miros, la vaz, la auz etc., dar daca persoanele abilitate in selectionarea/antrenarea cainilor pentru reintegrarea in societate fie ca caini adoptati de stapani sau angajati in institutiile de stat fie la spitale ca caini terapeutici, fie la armata ca caini de detectie/lupta si asa mai departe pentru ca se intampla si exceptii.
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Varsta : 21
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Sam Feb 26, 2011 7:16 am

Sa nu mai omori nici o fiinta vie, in regula, dar cum ramane cu gandacii de bucatarie, sau cu furnicile care invadeaza bucatariile, sau soarecii, sau tantari,.........doar no sa stai vara sa te uiti la tantari cum te musca doar pentru ca nu mai vrei sa-i omori.
Cat despre animale, intradevar toate animalele (fara insecte, si fara soareci) ar trebui protejate prin lege,....si n-ar mai trebui sa existe caini sau pisici vagagonzi/vagaboande.

Sus In jos
Michiko
Phantom mod

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Sam Feb 26, 2011 12:44 pm

eu prind tantarii si ii arunc afara :)) la fel si gandacii...soareci nu am avut inca ^^ dar eventual as aduce o pisica flamanda in casa, macar stiu ca se satura, si soarecele ala moare cu un scop :))
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Mier Mar 02, 2011 11:21 pm

eu nu pot suporta insectele.....recunosc!...cand vad un pajanjen in cada incerp sa strig si sa dau cu apa pe el....nu pot suporta gandacii....dar in rest imi plac animalele....chiar foarte mult...da' tot nu ma pot obisnui cu gandacii.

Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Mar Mar 08, 2011 2:01 pm

De ce nota 6 pentru ca e deacord sa protejeze animalele vagaboande?Eu cred ca merita 10+
Nu sunt deacord cu ideea de a eutanasia animalele bolnave.Ar trebui tratate, nu eutanasiate.Fiecare animal are un suflet , si nu e corect sa iei viata nimanui.Daca un animal este bolnav ar trebui de urgenta tratat.Nu cred ca daca tu ai vedea un om bolnav pe strada [cersetor ] si altcineva ar vrea sa il omoare pentru a nu ii infesta pe ceilalti , ai fi deacord.

Michiko, felcitari pentru faptul ca esti vegetariana si pentru faptul ca nu omori nicio fiinta vie.Defapt, e chiar extraordinar de sanatos sa nu consumi carne.Unchiu meu nu mai consuma carne de 14 ani si a spus ca in timp ce manca normal nu se simtea niciodata asa bine.

Mie mi-ar placea sa se faca adaposturi de animale la noi in tara.Mai multe adaposturi care sa fie bune, sa se doneze bani la acele adaposturi si ei sa aiba grija de animalele fara stapan.
Am auzit ca mai nou,daca lovesti un animal sau il maltratezi /ucizi poti face inchisoare pana la 6 ani, si in Romania.IN SFARSIT!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Michiko
Phantom mod

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Mier Mar 09, 2011 4:00 am

Merci Blue Rose
Sanjuro-san, boabele de soia de exemplu si alte vegetale inlocuiesc carnea 100%, au aceleasi ingrediende ba chiar mai multe...in plus, carnea poate fi periculoasa cateodata pentru om. Eu am facut o complicatie la intestine pentru ca erau pline cu carne care nu se digerase. Well, de atunci sunt vegetariana.

Blue Rose...sa stii ca sunt adaposturi pentru caini la noi in tara. Asociatia Michael Jackson din Cluj de exemplu face donatii periodic pentru diferite adaposturi pentru caini vagabonzi...o sa ma inscriu si eu la asa ceva cand o sa am cu ce sa ajut ^^
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Mier Mar 09, 2011 5:42 am

blue rose....stii...cu animalele e ca si cu oamenii. Te atasezi mult de ei, ii iubesti enorm de mult si e ingrozitor cand nu ii poti salva si se chinuie. Eu una nu accept eutanasierea, dar inteleg suferinta oamenilor-ai fi chiar surprinsa sa vezi cati oameni plang dupa animalutul lor...
si la noi in lcuj este asociatia arca lui noe....si poti dona aici 2 % din salar. si din cate stiu eu se poate face voluntariat...

Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 06/02/2011

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Sam Mar 12, 2011 5:09 am

@Blue Rose Sunt atat de multe lucruri pe care nu le iei in considerare, in fine nu cred ca are rost sa ma intind aiurea, ideea e ca exagerezi.
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Lun Mar 14, 2011 12:46 am

@ Michiko chan si Ookami chan , chiar nu stiam de acele adaposturi ^_^ Ma bucur ca e as aceva si la noi in tara ^_^

@Sammy :Cum ar fi ?Ce nu iau in considerare ?Vreau un argument logic , poate te voi putea intelege. Eu mi-am spus parerea, chiar nu cred ca am exagerat . Fiecare persoana gandeste intr-un fel.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Sammy
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Joi Iul 05, 2012 6:02 am

Habar nu am la ce ma gandeam atunci, dar am sa incerc sa ma explic acum.
In primul rand, nu sunt in nicio forma de acord cu violenta impotriva animalelor[mai ales].
Hmm...
Pentru a putea trata animalele bolnave e nevoie de bani, care ar putea fi investiti in alte domenii[ca educatia, God knows we need it]. Deci din puctul asta de vedere eutanasia are mai mult sens, e mai practic.
Citat :
Fiecare animal are un suflet , si nu e corect sa iei viata nimanui.
Ideea de suflet[desi suna frumos] e greu de demonstrat, logic, asa cum cereai tu. Nu e corect sa iei viata cuiva, dar exista si exceptii[parerea mea].

Citat :
Daca un animal este bolnav ar trebui de urgenta tratat.Nu cred ca daca tu ai vedea un om bolnav pe strada [cersetor ] si altcineva ar vrea sa il omoare pentru a nu ii infesta pe ceilalti , ai fi deacord.
:))) partea ingrosata m-a amuzat lol Cu ce sa-i infesteze? Cu jeg?
Problema e ca unele animale[cainii de pe strada de ex.] sunt periculoase, agresive[ca asta se datoreaza fricii capatate de la toti ratatii care-i lovesc e alta poveste]. Nu stiu exact care sunt metodele de reabilitare a unui caine agresiv[sau daca exista macar], dar sunt sigur costisitoare. Din nou problema banilor.

Intr-o lume ideala oamenii ar fi mai putin ignoranti si s-ar implica fara nevoia unei recompense materiale. Am sa incerc sa fac ceva in legatura cu asta cand voi cucerii lumea.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic[tastez], desi am luat-o pe aratura putin.

God, it`s so effin` hot here ><.
Sus In jos
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 403
Localizare : ChildOfSalaj
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Joi Iul 05, 2012 8:18 am

vreau sa zic yo cu ce sa-i infesteze :)))))
sunt o gramada oameni pe strazi,care nu au locuinte,care sunt bolnavi,care cersesc prin tramvaie si pe strazi,femei,copii,barbati.
din cele 3 pe barbati i-am vazut de cele mai multe ori beti :)),fac rost de niste bani si ii cheltuiesc pe bautura si se iau de cei din jur,injura,uneori devin si violenti.
probabil prin infestatie la asta se referea,fac probleme si nu ajuta la nimic ca si cainii de pe strazi :/
problema e ca unii oameni[cei de pe strada de exemplu] sunt periculosi,agresivi[poate stiti/a-ti auzit de bum bashing sau bum hunting,sa fim seriosi oamenii sunt capabili de lucruri mult mai oribile decat orice ar putea face vreodata un animal,dar aici vorbim de animale doar dau un exemplu :/,un animal ataca,parerea mea si am citit si vazut emisuni despre asta,din nevoia de a se hrani sau din nesiguranta,cand se simte amenintat,asta daca nu e nebun,atunci,ca si la oameni,cand esti nebun regulile,normalul iese pe fereastra,sunt oamenii care vaneaza oamenii strazii "for fun",e ca un joc si daca a-ti sti ce chestii fac,bai ii bat cu bate de lemn sau tevi de fier sau maini si picioare,urineaza pe ei,no more.
vreau sa va dau un link,not for the weak hearted!!
http://www.youtube.com/watch?v=VWNQ5zbKw-Q
Stiu ca sunt metode de reabilitare atat pentru oameni cat si pentru animale,stiu ca exista dar probabil ca da,costa bani.
cat timp omul sau animalul nu este nebun,poate fi reabilitat.
o sa fiu de acord cu eutanasia cand or sa o faca si pe oamenii de pe strazi,sa nu se inteleaga ca vreau asta,din contra duuuh,tocmai ca n-or sa o faca vreodata,doar ca sunt caini si n-au de ales.
sau sa o faca numai daca acel caine sufera de ceva incurabil...cand nu se mai poate face nimic,in cazul asta oricum moare fara nici-un ajutor,eventual.

aa si faza cu fiecare animal are un suflet,nu vreau sa fiu rau sau ceva dar am fost si eu curios mai demult si am cautat si pe net dar na,nu poti fi sigur de ce scrie pe acolo am vrut un raspuns de la cineva si l-am intrebat pe profu' de religie din liceu,e prof de religie asa ca ar trebui sa stie ma gandeam,lucreaza la biserica a facut facultatea de teologie stie biblia pe dinafara bla bla :)) si asa l-am intrebat si va zic ce mi-o zis el,pe internet sunt o gramada chestii si teorii de la fel si fel de oameni.
o zis ca nu au suflet,doar viata,suflarea vietii sau cum o zis,ca sufletul are ratiune,sentiment si vointa si ca ele-s lipsite de asta sau ceva de gen :/ si ca dupa moarte nu se duc nicaieri ci pur si simplu dispar.
parca asa o zis...
mno,cine stie eu nu pot spune nimic aici,nici nu sunt sigur de ce o zis profu' :/

mno,dupa 3 beri dac-ar fi dupa mine as lua toti cainii acasa,sa fie pace!! =)))

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://focnoishi.blogspot.ro
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Joi Iul 05, 2012 11:28 am

Cainii sunt periculosi in haita. Comportamentul lor este asemanator lupului in haita-sunt stramosi nu? Genele le au in ei...dar nu sunt activate decat in prezenta unor stimuli din exterior.
Acum cainii de langa padure sunt si mai periculosi pentru ca ei pot raspandi turbarea. La noi la facultate chiar s-a intamplat ca un tip sa fie muscat de un caine care manifesta semne de turbare...omul ala nu stiu daca a murit...dar stiu ca a facut bietil de el un dopaj de medicamente la spital...
Deci treaba e serioasa. Cainii agresivi- cu toata sinceritatea va spun- ar trebui cred ca eutanasiate.
Multi oameni iau un catel pentru ca e dragut. Dar putini se gandesc la faptul ca'. Stai ma...asta creste!!! Cat va manca unul din asta?'...plus sunt costurile de ingrijire. Care sunt cam scumpe. In fine.
Despre protectia acestor animale...aveti cuvantul meu ca va stii sa se apere. Acum ca oamenii ii bat? Nu ii pot opri...trebuie sa recunoastem ca nu ne putem pune cu ei...majoritatea sunt barbati...matahale. Si de multe ori se descarca pe nevasta sau caine...
Pentru a proteja aceste animale in primul rand ar trebui sa ne gandim la ele ca si la fiintd ce pot raspandi boli, pot fi violenti dar mai ales ca la inca o gura de hranit. Educatia se face acasa sau in scoala. Sper ca a fost inteles mesajul :) stiu ca am mers cam invers pana am ajuns la ideea principala...dar numai asa am putut expune viziunea mea.

Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Joi Iul 05, 2012 4:24 pm

haaaai ma lasi...costuri de ingrijire,si eu am caine si nu sunt nici pe aproape bogat sau ceva,cred ca am mai putini bani decat muulti,mai lucrez part-time ca sa mai fac bani dar n-am avut vreodata problema sa nu am ce sa-i dau de mancare,sa nu pot sa am grija de ea,nu-i asa de greu cum crezi,exagerati ma nene la chestia cu bani,ganditi-va daca vreti asa,la un copil cand se naste,eeeeeeeee,la tiganii aia care fac n-spe copii,aaaaa pe aia au bani sa-i intretina sa puna haine pe ei,sa-i vezi in masina,cu 2-3 carucioare dupa ei si inca 5 puradei la vanatoare de scaune :))) si nu pot avea grija de un caine...
:-j
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Vin Iul 06, 2012 12:35 am

Stii cat costa doar niste vaccinuri? Si nu ma refer aici la cainii de talie mica-aia nu prea au nimic....aia de talie.mijlocie si mare. Ingrijirea nu inseamna doar funs si mancare! Inseamna si mers pe la veterinar...plus mancare buna...care e cam scumpa.-bine...asta daca vrei sa ai un caine cu blanita si dantura sanatoasa...ca daca.mananca prostii nu va fi prea bine. Nici nu cred ca ai idee care e rata abandonului la caini din aceste considerente. Asa ca nu ma lua pe mine cu 'ma lasi'? Tu ai macar idee cat de des intreaba oamenii cat costa,uite de exemplu...daca un caine se raneste, cat costa tratamentul? Eu am intalnit astfel de persoane care decat sa il ingrijeasca l-au dus la adapost ca nu se renteaza sa il creasca...

Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Vin Iul 06, 2012 4:16 am

si la copii exista vaccinuri foarte scumpe,doar ca un exemplu acum vreo 2 ani era sa fac marea greseala de a plati un vaccin pentru cosurile mele,vaccin anti-stafilococic sau ceva de gen,care costa 1 mil. 900 si bine ca am aflat ca nu-mi folosea ca altfel dadeam banii degeaba pt. ca eu aveam altceva.
la bebelusi nu ma pricep :/ da cred ca sunt si aia vaccinati si chestii pentru a preveni virusi,microbi,boli si alte nebunii nu? costa o gramada bani sa cresti si un copil. :-? desi spun asta doar din auzite/vazute,nu din experienta proprie. :)))
si tuns ai zis? mno eu am grija de cateaua mea dar nu am atatia bani incat sa o tratez cum isi trateaza Paris Hilton cainele,sa o duc la tuns sau dastea :)) aici nu e parada modei :/ alea-s fite :-j...o spal,o plimb,o hranesc si are blana si dantura sanatoasa,nu-i cade blana aproape deloc,era o vreme cand ii cadea pt. ca nu o hraneam cum trebuie da' mi-o zis ce ii pot da' pt. a fi bine,mi-a zis si chestii scumpe si chestii ieftine si poti sa ai grija de un caine si sa fie sanatos fara sa iei chestiile alea super scumpe. dovada e Diana mea B-).
nu stiu cat e rata abandonului la caini si nici la copii pe tema asta :/...nu m-au interesat chestiile astea -_- pt. ca nu as abandona niciodata un caine pe care l-am luat si pentru care mi-am asumat responsabilitatea.
cred ca in final depinde de persoana,de modul de gandire,sunt oameni care au bani dar considera ca-s chestii mai importante decat viata cainelui si ca nu merita banii.
si n-am nici idee cat de des intreaba oamenii cat costa...bravo tie daca ai aceste cunostinte ,pe bune crab10
eu stiu ce as face eu,cam pe asta mi-am spus si parerile :/
cred ca ce am facut pentru Diana nu am facut nici pentru o persoana :))),ceea ce e cam trist cand te gandesti =)) ,adica nu ca n-as face-o dar n-am avut ocazie si sper sa nici nu am
am dus-o la doctor cand era mai mica,am avut-o de cand era pui :>,i se facuse rau si nu vroia sa manance,vomita,era intoxicatie alimentara. :/
si am stat cu ea acolo cateva ore pe zi timp de 2-3 zile tinandu-i labuta si mangaind-o. DRAMA :))
i-au facut vaccin si i-au pus si o perfuzie prin care se hranea ca nu vroia sa manance deloc.
si mi-au luat aia vreo 2 milioane :/...pe care i-am platit din banii mei facuti la part-time :/ sad face :))
mno macar nu l-au lasat sa moara sau ceva,daca n-au fost in stare sa aibe grija de el...WEAK!!

Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Vin Iul 06, 2012 8:14 am

Omule....nu mai compara omul ca cainele. Problemele pe care le are un caine sunt f diferite fata de om. Pai da....eu sunt la veterinara. Si cum fac practica vad destul multe...asa ca pot sa spun.

Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Vin Iul 06, 2012 6:02 pm

de ce ma,nu suntem asa de diferiti,majoritatea oamenilor cred ca adopta un caine pentru a-i face un bine, pentru a-l scapa de la o soarta cruda pe strazi sau cine stie cum ar putea ajunge dar defapt incepi sa realizezi ca nu pentru el, ci pentru tine ai facut-o
tu esti cel care profita de pe urma cainelui mai mult, nu invers.
aaa,da ma,parca ai zis pe undeva ca esti la veterinara crab10 am uitat xD
tu chiar vei avea sanse mai mari decat noi sa faci ceva pentru ei :>,sa salvezi multi B-)
mno,or fi diferite problemele,tu stii mai bine :/ dar e mai scump sa cresti un caine decat sa cresti un om? asta vreau sa intreb? chiar e asa de scump pe cat spuneti voi? eu cresc unul si cum am spus,nu vad de unde exagerarea asta :-J
w/e am citit si ce-ai scris pe cealalta pagina,prin 2011 ziceai ca nu esti de acord cu eutanasia,ca nu o accepti si ca iubesti animalele si ieri cu toata sinceritatea ,cainii agresivi ar trebui autanasiati /:)...
whut happened ?
nu cred,ar trebui prima data sa se caute o metoda de salvare a lor si tocmai dupa aceea daca nu se poate,eutanasia ar trebui sa fie ultima varianta!!
sunt agresivi,nu bolnavi incurabili,nu turbati,exista sansa de a-i indrepta,nu? :-?

Sus In jos
Sammy
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Sam Iul 07, 2012 12:14 pm

ZzbangNoMi a scris:
haaaai ma lasi...costuri de ingrijire,si eu am caine si nu sunt nici pe aproape bogat sau ceva,cred ca am mai putini bani decat muulti,mai lucrez part-time ca sa mai fac bani dar n-am avut vreodata problema sa nu am ce sa-i dau de mancare,sa nu pot sa am grija de ea,nu-i asa de greu cum crezi,exagerati ma nene la chestia cu bani,ganditi-va daca vreti asa,la un copil cand se naste,eeeeeeeee,la tiganii aia care fac n-spe copii,aaaaa pe aia au bani sa-i intretina sa puna haine pe ei,sa-i vezi in masina,cu 2-3 carucioare dupa ei si inca 5 puradei la vanatoare de scaune :))) si nu pot avea grija de un caine...
:-j

Exista anumite norme care trebuie respectate, in care "puradeii" nu cred ca se incadreaza[nu toti oricum].

Citat :
nu cred,ar trebui prima data sa se caute o metoda de salvare a lor si tocmai dupa aceea daca nu se poate,eutanasia ar trebui sa fie ultima varianta!!
sunt agresivi,nu bolnavi incurabili,nu turbati,exista sansa de a-i indrepta,nu? :-?
In general e ultima varianta. No worries.

Citat :
Omule....nu mai compara omul ca cainele. Problemele pe care le are un caine sunt f diferite fata de om.
Plus ca oricat ai tine la un caine, investesti emotional mult mai mult intr-un om.
Citat :

tu esti cel care profita de pe urma cainelui mai mult, nu invers.

Cu exceptia cainilor cu un scop anume[politisti, pentru orbi...] omul de rand nu are mare lucru de castigat de pe seama lor, din contra.

edit: ca o idee generala: animalele nu sunt superioare omului.
Sus In jos
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Sam Iul 07, 2012 4:21 pm

=)) no s&*t ma
:))) daca erau superioare cu siguranta incercau ele sa ne salveze pe noi crab10
nu stiu ce sa zic despre investitul emotional...poate ca ai dreptate,cu un caine nu poti comunica la fel cum faci cu un om si asta te limiteaza mult,cu un om poti face mult mai multe chestii dar faza e ca doare mult in ambele cazuri ,cand se imbolnavesc,cand mor.
nu vreau sa incep sa masor durerea,asta e valabila si-n cazul altor oameni,tin mai mult la Dorel decat la Michel :-j,cu cat petreci mai mult timp cu cineva cu atat mai mult te vei atasa,cu atat va fi mai dureros la sfarsit,ori ca e animal ori ca e om,daca petrec mai mult timp cu un caine decat cu un om e logic in care caz voi suferi mai mult,nu conteaza ce este,intre astea 2.
siiii dogs ftw! \m/
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Joi Iul 12, 2012 4:41 am

Omule...tu cred ca te uiti prea mult la animal planet...sau vezi numai partea faina a lucrurilor. Tu nu ai idee ce pot face oamenii cainilor. Si invers.

Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Joi Iul 12, 2012 9:00 am

dar tot ce am zis e adevarat si exista cazuri reale care pot dovedi asta,ca sunt rare,mno,ca orice lucru bun :/
care se uita la Sayonara Zetsubou Sensei =))),cand ai zis ca vad partea faina a lucrurilor mi-ai amintit de tipa de acolo,aia da optimista maxima incurabila :)).
si defapt am idee...e :/ ca doar am si pus clipul cu hobo hunting,stiu de ce chestii fucked up is capabili,cine nu stie,e greu sa nu stii unele chestii in ziua de azi cu atatea surse de informatie :/
e oke n-aveai de unde sa stii ce stiu sau nu :-j
dar nush posibil sa mai fi zis asta :/ ,diferenta e ca omul are ratiune,e singurul care omoara din placere sau care face rau pt. ca vrea,pt. ca ii place,sadisti nebuni :|,restul creaturilor sunt conduse de o lege a firii,naturii stii tu, cum zic.
Sus In jos
Akuma
Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 517
Localizare : Cluj-Napoca ^^
Data de inscriere : 29/03/2011

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Mar Iul 24, 2012 1:26 am

ZzbangNoMi << sa mor eu tre sa te faci comedian :))
aia cu tiganii e tare frate:P si aia cu vanatoare de scaune ... aia e veche acuma sunt la vanatoare de telefoane mobile:)) Iphone si dealea grele:)))))
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Varsta : 21
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Mar Iul 24, 2012 3:02 am

protectie sau maltratare?
Sub nici o forma maltratare.

Nu de mult am auzit despre cum se distreaza un tip de aici din cartier cu un an mai mare ca mine. (Are un caine pitbull.) Deci, face rost de caini de prin oras prin prietenii lui ("pentru alti prieteni"). Ii leaga si ii duce in padure, acolo are loc o lupta pitbull-caine nevinovat legat de pom pana moare cel din urma. Frumoasa distractie nu? Mi se face pielea gaina numai cand ma gandesc. cativa vecini l-au amenintat cu vreo 2 sapt in urma ca daca nu lasa cainii in pace cheama politia si s-a oprit de atunci. Ar fi trebuit sa o cheme de mult dar nimeni nu are probe ca ii decapiteaza in padure si oricum romanul e prea comod de felul lui.
Cred ca pana la urma omul e de vina in comportamentul cainilor, sa si tipul asta,....ii criminal, oricine orice mi-ar zice e CRIMINAL! Daca oamenii ar avea grija cum se comporta cu cainii sigur nu ar mai sarii cainii la oameni. Comunitatea ar trebui sa se ocupe de hrana lor, iar oamenii sa-i lase in pace. Cat despre cainii turbati, nu stiu, poate ar trebui tinuti undeva la hingheri si lasati in pace.

App cainii nu au suflet, sunt convinsa de asta, dar tot sunt impotriva maltratarii lor! Sunt fiinte create de Dumnezeu si ei si ar trebui sa traim in pace.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Despre animale - intre protectie si maltratare   Astazi la 1:16 pm

Sus In jos

Despre animale - intre protectie si maltratare
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Anything-
Mergi direct la: