Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Sanjuro

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Sanjuro
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 93
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/02/2011

MesajSubiect: Sanjuro   Mar Feb 08, 2011 11:31 am

Va salut!

M-am inregistrat de curand pe acest forum cu nume de utilizator Sanjuro. Probabil va intrebati de ce numele de utilizator Sanjuro. Ei bine sunt urmatoatele motive: (1) Mi-a placut filmul Sanjuro (1962) in principal personajul cu acest nume, (2) Sanjuro nu este doar un nume este si un numar care ma reprezinta pe mine, uitati-va la film daca vreti sa stiti la ce ma refer. Va ofer si subtitrarea in limba romana facuta de mine.

Numele meu real este... sa sune tobele va rog... Aurel! Sunt un roman nascut si educat in Bucuresti, Romania, Europa, dar sunt pasionat de Japonia si imi place sa ma uit la filme japoneze, sa citesc cate ceva despre istoria si cultura Japoniei, in special samuraii, nu stiu de ce imi plac samuraii, dar m-au impresionat destul de mult. Nu prea ma omor dupa anime-uri, manga-uri, j-dorama-uri pentru ca nu sunt pe gustul meu, in schimb imi place sa ascult muzica japoneza, pacat ca nu se dau asa ceva pe la TV in Romania. Pe langa asta imi ocup timpul liber atat cat am la dispozitie jucand un joc numit Shogun: Total War - Warlord.

Am inceput sa am o pasiune pentru tot ce inseamna Japonia, din cauza unor filme japoneze si uite asa cate putin am ajuns sa ma documentez cu Google, sa descarc mai multe filme japoneze, sa aflu cum isi organizau japonezii ziua/anotimpurile/anii, sa aflu ca japonezii imparteau ceasul in 12 ore in loc de 24 de ore cum facem noi europenii, sa aflu ca kimonourile sunt de mai multe feluri pentru fiecare eveniment sau festival si asa mai departe. Acum as vrea sa incerc fara sa am cine stie ce calitati de bucatar niste retete de mancare simple.

In afara de pasiunea pentru Japonia, sunt pasionat de fotbal (ca sa ma mentin in forma), de origami (din pacate nu prea mai fac, si le faceam din astea simple), imi place sa calatoresc mai ales prin locuri vechi cum ar fi cetati si biserici (decocamdata prin Romania), pe la muzee nu prea ma duc pentru ca mi se pare aiurea sa vad diverse obiecte stravechi expuse pentru a scoate niste bani din urma profanarii/furturi si asa mai departe.

Cam asta ar fi de scris in acest moment, daca aveti intrebari va stau la dispozitie in timpul meu liber alocat pentru acest forum.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 288
Varsta : 20
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mar Feb 08, 2011 7:48 pm

Bine ai venit, Sanjuro! Sper sa te distrezi.welcome
Ai spus ca asculti muzica japoneza...ce trupe iti plac?
Sus In jos
Sanjuro
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mar Feb 08, 2011 9:05 pm

Eu nu sunt genul de persoana care se orienteaza dupa trupe, mai degraba ma orientez dupa un anumit gen de muzica, si de regula ascult dupa cum simt eu nevoia.
Sus In jos
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Varsta : 23
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 7:23 am

Buna!

Bine ai venit welcome .

Si mie imi plac samuraii,asta de cand am citit Shogun.

Sedere placuta pe forum! :D .Intrebari nu am deocamdata.

Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 8:05 am

Eu am citit si am in biblioteca mea cartea Shogun (volumele 1 si 2), de asemenea am si vazut filmul Shogun la TV, dar nu asta ma facut sa imi placa samuraii, pentru ca povestea nu este tocmai despre samurai, este o poveste americana a unui american care sa nimerit sa ajunga in perioada shogunatului in Japonia, atat si nimic mai mult.
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 8:54 am

Shogun nu e o poveste americana dupa cum nici cel care a scris-o nu e american.
sunt de acord ca gusturile nu se discuta,dar de aici pana la a spune ca Shogun e o poveste americana si nimic mai mult mi se pare o lipsa de respect.

Oricum bine ai venit pe forum! welcome

Sanjuro
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 9:14 am

Cand am zis ca este o poveste americana m-am referit la tipologia romanului... deci are foarte multe elemente britanice si japoneze, cu toate ca a acest roman este prezentat ca o saga asiatica si ca fictiune istorica, a fost scris tipic literaturii americane in loc sa fie tipic literaturii britanice, si este de inteles ca fost asa tinand cont ca a crescut in Australia si la un moment dat a ajuns sa traiasca in SUA. La celelalte romane si-a mai cizelat putin stilul si a devenenit mai britanic.

Interesant este ca deci romanul este o fictiune, se bazeaza foarte mult de informatii din realitate, inclusiv perioada shogunatului. eroul principal si anumite intamplari care au fost incorporate in firul narativ al romanului ajungand la un numar impresionant de cel putin 1500 de pagini (depinde de editii)
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 9:24 am

cunosc informatiile,am citit si eu romanul,dar felul in care ai vorbit la inceput avea o nota depreciativa.
parerea mea e ca nu exista carti bune sau carti rele,ci carti care ne plac sau nu ne plac.iar noi cititorii,care nu sunt nici scriitori,nici critici literari ar trebui sa ne exprimam parerile cu mai multa consideratie.

Sanjuro
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 9:45 am

Pffff... critici literari ? Exista meseria asta ? Sincer eu sunt de parere ca criticii literari sunt scriitori fara succes invidiosi pe scriitori de succes. Eu unu mi-am dat parerea ca cititor care a citit multe romane, si am observat ca este tipic romanelor americane pe care le-am citit si nu am zis ca nota depreciativa, departe de mine astfel de gand. Si da ai dreptate nu exista carti bune sau carti rele, dar totusi exista scriitori buni si scriitori care nu sunt buni.
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 10:01 am

mai degraba scriitori buni si mai putin buni
ma bucur sa aud ca ai citit mult(tocmai de-asta sunt sigura ca ai inteles la ce m-am referit cand am vorbit de consideratie)
si nu stiu daca mai putem vorbi in ziua de azi de critici literari pt ca e evidenta degradarea care s-a produs in toate domeniile de activitate,dar ca au existat,au existat si nu cred ca ai sa-mi spui ca o personalitate ca George Calinescu a fost un scriitor fara succes,frustrat si invidios pe reusitele altora.Si chiar daca ai sa mi-o spui,am sa-ti raspund din nou ca gusturile nu se discuta si am sa adaug ca in viata nu se fac generalizari,nu stii de unde sare exceptia.

Sanjuro
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 10:04 am

Nu voi critica niciodata un autor roman indiferent despre ce arta este vorba.
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 10:05 am

ma bucur sa aud asta :D

Sanjuro
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 10:18 am

Sunt de felul meu mai nationalist lol!
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 10:27 am

eu nu lol
dar imi place tot ce e de calitate si cred ca am avut mari scriitori si avem cu ce sa ne mandrim :D

Sanjuro
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 09, 2011 10:32 am

Normal ca avem cu ne mandri, avem de toate indiferent despre ce arta este vorba.
Sus In jos
~DemonGaara~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 274
Data de inscriere : 03/07/2010

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 16, 2011 4:25 am

welcome distractie placuta^^
Sus In jos
Sanjuro
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mier Feb 16, 2011 6:10 am

Multumesc frumos.
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Dum Feb 20, 2011 4:00 am

Welcome, cu intarziere and have fun ;)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Varsta : 21
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Lun Feb 21, 2011 8:07 am

Urarea mea de ''Binea-i venit" e cam intarziata,....si totusi, daca tot e deschis topicul as avea si eu o intrebare.
Cati ani ai?

Sus In jos
Sanjuro
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Mar Feb 22, 2011 1:14 am

Multumesc pentru urari, deci sunt intarziate, decat niciodata mai bine mai tarziu.

Ridia... raspunsul la intrebarea ta il gasesti in profilul meu.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sanjuro   Astazi la 6:37 am

Sus In jos

Sanjuro
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Welcome :: Membri noi-
Mergi direct la: