Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Ederin

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 288
Varsta : 20
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Ederin   Lun Ian 31, 2011 9:57 pm

M-am hotarat sa postez si eu o creatie pe care am inceput-o de curand.Voi posta mai intai o parte din Prolog iar ca sa postez restul astept comentarii.Spes sa va placa :D E mai mult aventura si fictiune dar pe parcurs vor aparea si scene romance ;)

Prolog

Creat de zei,taramul Ederinului a fost daruit gnomilor,elfilor,nimfelor,lilfilor,oamenilor si uriasilor;cei din urma finid cel mai putin numeros dintre popoare.Toate aceste popoare erau harnice, intelepte , dar mai presus de toate pasnice.Zeii au despartit poporul oamenilor in doua, unei jumatati i-a fost daruit primul dintre regate: Tinutul Magilor, dar si magia; celei de-a doua jumatati le-a fost dat Taramul Dragonilor,si forta necesara imblanzirii creaturilor de acolo. Elfilor le-a fost daruita frumusetea , agilitatea,intelepciunea si puterea deoarece doar o minte inteleapta ca a lor o putea folosi in scopuri nobile.Acestia urmau sa isi duca viata in Tara Elfilor. Lilfilor,descendenti ai elfilor,le-a fost data forta pe langa toate celelalte calitati pe care le primisera si elfii.Dar ei au mai primit in dar si ceva special :un lilf ajuns la maturitate putea alege sa-si continue viata pe pamant sau sa o aleaga pe cea a cerului,acolo unde ii astepta un mic Ederin in miniatura.In adevaratul Ederin , ei urmau sa convetuiasca pe Pamantul de Mijloc.Pentru cea din urma alegere ei urmau sa primeasca aripi.Nimfelor,creaturi asemanatoare oamenilor dar cu caracteristici ale elementelor din natura , li s-a dat abilitatea de a-si ascunde prezenta,dragostea pentru natura si pentru pace, dar si abilitatea de a vindeca. Lor li s-a oferit Campia Nimfelor drept casa. Uriasilor li s-a dat forta bruta , dar ,deasemenea, blandete exagerata,ospitalitate, pacifism, iar ca pamant, Taramul Liber. Dar fiind prea putini pentru a popula acest taram lor li s-au alaturat indivizi din celelalte popoare, construind astfel un popor mixt. Gnomii au primit viata lunga , dragostea pentru bogatiile pamantului si placerea de a sta departe de alte popoare.Ei au primit de la zei Tinutul Minelor,dar dupa ce acesta a ramas sterp de resurse subsolice, gnomii s-au mutat in Tinutul Gheturilor Vesnice.Acest lucru s-a petrecut la cateva secole de la Creare.
Taramul Liber a devenit un "mozaic" al Ederinului. Aici s-a plasat si sediul Consiliului Regilor,o intrunire in care regii tuturor regatelor luau hotarari care priveau intreg Ederinul.
Fiecare regat si l-a ales drept rege pe cel mai intelept dintre ei. De asemenea in poporul elfilor zeii i-au presarat pe "profeti", persoane prin care ei isi aratau dorinta si care aveau puteri de clarvazatori.
Cu toate ca toti zeii aveau autoritate in Tinutul Ederinului, cea mai adorata era Sareph,zeita pacii.Ei i se ofereau cele mai mari ofrande si tot ei ii erau adresate majoritatea rugaciunilor. Dar din neglijenta,ederidienii uitau uneori sa aduca ofrande si celorlati zei. Furioas din aceasta pricina , Flaar , zeul razboiului si al focului,cel ce era de cele mai multe ori neglijat de ederidieni,a decis sa aduca razboi in Ederin .A pus la cale un plan viclean,un plan prin care sa ii pacaleasca si pe cei din Ederin dar si pe ceilalti zei. Intr-o noapte a mers si l-a vizitat pe cel mai batran si mai respectat dintre profeti si a facut in asa fel incat sa il faca sa viseze ceva iar apoi cand se va trezi sa creada ca a fost o profetie.Mesajul transmis in vis suna astfel : "Se va naste in Ederin o vrajitoare,una ce nu-i va semana niciunuia din neamul ei.Ea va avea puteri uimitoare.Inima ei va fi dulce si buna ca mierea.Ea va fi intruchiparea binelui si va va ajuta pe toti.Dar ea va pieri intr-o zi caci asa este randuiala lasata de zei.Iar in urma ei va lasa blestem.Dupa moartea ei , la scurt timp, se va naste n copil.Un copil care o va intrece pe predecesoarea sa din toate punctele.Dar acest copil va aduce razboi si panica in tot Ederinul."
Dar acesta profetie era una flasa pe care Flaar o concepuse pentru a aduce teroare in Ederin.El stia ca toti vor crede ceea ce spusese batranul p;rofet , si , crezand, ederidienii se vor condamna singuri.Flaar prezisese ca ai vor incerca sa opreasca profetia sa se indeplineasca si astfel vor aduce singuri razboiul.De alfel stia ca nici zeii nu il vor acuza pe el pentru ca stia ca acei zeii cu mintea plina de pace si armonie nu s-ar gando niciodata ca unul dintre ei ar fi capabil sa faca una ca asta.
Profetia a creat panica, asa cum isi imaginase Flaar .Dar Sareph,indurerata de rugaciunile ederidienilor,a intervenit.Si-a spus chiar ea parerea ederidienilorsi ,cu toate ce nu putea anula profetia , o indulci spunand ca acel copil blestemat va fi orpit insa de cineva din familia lui.
Secolele au trecut..profetia a fost uitata incetu cu incetu.Oamenii nu mai vorbeau de ea cu toate ca o stiau cu totii.
ar l-a un moment dat pe Taramul Magilor s-a nascut o fetita.Aceasta era insa diferita.Ea si-a manifestat puterile inca de la nastere spre deosebire de ceilalti care incepeau pe la varsta de 6 ani.Mama ei nu a avut dureri la nastere.La doar cateva minute fetita vorbea toate limbile Ederinului si parea ca comunica si cu animalele si plantele.Dupa doar 2 ani ii invinsese in duel si pe cei mai experimantati vrajitori.Numele ei a fost Leila sau stapana lumii deoarece parea in stare sa faca orice.Ea a crescut si toti si-au dat seama de bunatatea ei: avea o inima de aur si ii ajuta pe toti cei pe care ii intalnea.Cand a crescut s-a casatorit cu regele Taramului Magilor si a avut doi fii : Tefer si Phenom.Dra dupa o vreme regele a murit ucis de batranete.Ea a ramas suverana la cererea poporului.Dar nici ea nu era nemuritoare.Traise extrem de mult pentru un om si acum isi simtea sfarsitul aproape.L-a desemnat pe Tefer urmas la tron si se pregatea sa isi inceapa somnul de veci pe care il simtea din ce in ce mai aproape.Dar toti si-au amintit atunci de profetie.Erau siguri ca dupa moartea ei se va naste blestematul ce ii va trimite pe toti la razboi.Asa ca toti magicienii au lucrat impreuna si au creat un elixir care sa ii prelungeasca viata.Cand i l-au dat erau cu toti speriati.Tot ederinul se ruga ca el sa functioneze.Si a functionat.La o clipa dupa ce l-a baut femeia a inceput sa intinereasca si dupa cateva minute din femeia de peste o 100 de ani a ramas din nou un bebelus.Era exact ca atunci cand se nascuse dar avea memoria si intelepciuna celor 100 de ani.
Dar cei din ceruri s-au maniat.Cum indrazneau acele fiinte mici sa se rascoale inpotriva lor?Ei hotarasera ca fiecare isi va trai viata si apoi ,Meret, zeul mortii il va lua cu el la ceruri, iar acele fiinte amarate chiar s-au gandit ca pot sa ii insele?Asa ca in acea noapte Meret s-a coborat in Ederin si a luat-o pe Leila cu el in cer.Aceasta nu avea nici o vina asa ca pe ea zeii au lasat-o sa stea alaturi de ei.A doua zi cei care au venit la Leila au gasit pe pat un corp de 100 de ani fara suflare.Pe toti ia cuprins disperarea.
Si apoi in fata palatului din Taramul Magilor s-a coborat Oren, mai marele zeilor.In tot Ederinul in fata fiecarui palat coborase cate un zeu.Aceiasi predica a rasunat atunci in toate colturile Ederinului: "Voi cei din Ederin ati intraznit a incalca voia unui zeu.De aceia am luat-o pe vrajitoare cu noi.Din cauza nerusinarii voastre ve-ti suferi insa un rau si mai mare.Nici unul dintre noi nu va va ajuta in razboiele ce sunt prezise sa vina. Ve-ti fi pe cont propriu.Totusi profetia Sarephei se va indepli."Si au disparut.Pe toti ia cuprins jalea.
S-a organizat un consiliu al regilor.Tefer a luat locul mamei sale. La acest consiliu s-a discutat ce avea sa faca Ederinul. S-a hotarat intr-un final ca toti copii de vrajitori ce aveau sa se nasca sa fie ucisi.
Ajuns din nou acasa , Tefer a dat anuntul.Si toti au acceptat indurerati.Tefer era un rege bun si aveau incredere oarba in el.Regele le-a dat doua zile.In acest timp puteau face orice doreau.Dar nimeni nu avea voie sa paraseasca tara.Armata s-a postat la granite.Nimeni nu putea trece."Masacrul" va dura timp de un an.Orice copil nascut in aceasta perioada va fi ucis.

.......astept comentarii :D

Ultima editare efectuata de catre Rina.A.S. in Dum Iul 29, 2012 9:56 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Ederin   Mar Feb 01, 2011 7:09 am

mie imi place :D
nu ma pricep eu la elfi si la gnomi lol
dar ideea povestii e f buna heart
asa ca astept continuarea smile

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Mar Feb 01, 2011 7:40 am

multumesc Azami :*
voi posta curand restul prologului si apoi voi incepe cu capitolele...:)
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Ederin   Mar Feb 01, 2011 7:51 am

bravo
abia astept sa vad

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Mar Feb 01, 2011 7:56 am

acum continuare prologului :)

Insasi sotia regelui era insarcinata.Leiz, asa se numea ea,si-a implorat sotul sa nu ii faca una ca asta.Ea era o printesa elfa, deci o elfa pura dar ciudat lucru ea avea si calitati magice uimitoare, si elfele nu pot avea decat un copil.Sa il ucida insemna sa rupa lantul monarhiei sale.Tefer nu a acceptat .Isi iubea nespus sotia si copilul nenascut dar din moment ce ceruse acest lucru de la supusii sai nu se putea ca el sa nu respecte noul verdict..Acelasi lucru se intampla si in casa lui Phenom, fratele lui Tefer , a carei sotie tocmai nascuse doi baieti gemeni.Intr-un final Leiz si Saryn, sotia lui Phenom, au discutat intre ele.Leiz avea sa ia copii cumnatei sale si sa fuga.Si asta a si facut.Profitand de faptul ca era regina si spunand ca copii sunt de un an , a trecut de garzile de la palat si de cele de la granita.A fugit in taramul el natal Tara Elfilor.Acolo avea sa fie protejata de suspiciuni datorita statutului de elfa pura.Cu ajutorul magiei si-a schimbat infatisarea.Era tot o elfa dar nimeni nu o va recunoaste drept printesa care plecasesa se casatoreasca cu ani in urma.A traversat Tara Elfilor si la granita ei cu Taramul Minelor a gasit o casuta construita de gnomi intr-o mina.Era ascunsa si foarte incapatoare.Mina in care locuia se afla la doar cativa kilometrii de un orasel mic de elfi de la granita.
Astfel a inceput regina Pamantului Magilor sa lucreze pamantul, sa vaneze si sa culeaga plante cu care facea medicamente.Tot ce ii ramanea in plus vindea la piata din micul orasel.Cu ajutorul magiei ei legumele
cresteau de zece ori mai repede,animele se prindeau singure in laturi,in timp ce ea decora casa, o marea crea camere si le amenaja .Luizen si Phenom , gemenii salvati de ea,cresteau mult si pareau a fi fericiti.Se jucau intre ei si Leiz era fericita ca si copilul ei va putea sa faca asta. Dar curand ii veni timpul sa nasca.Si spre deosebire de durerile la care se gandea ca va trebui sa le suporte singura , nu s-a intamplat nimic.Nu a avut dureri.Si a nascut o fetita.Cu parul lung dincolo de umeri, ondulat si aramiu , cu ochii mari , de elf,cu urechile ascutite si o fata de inger.Fetita i-a zambit mamei sale din prima clipa,nu a plans , s-a uitat in jur si a strambat din nas.Se astepta la o cu totul alta casa.Mama a ramas uimita cu copilul in brate.Fetita s-a desprins singura si a inceput sa mearga in picioare.S-a dus la patutul unde Luizen si Phenom de jucau.Acestia aveau doar sase luni.Fata si-a ridicat manutele mici si picioarele inalte ale patutului cazura la pamant in timp ce patul cobora incet si se aseza lin pe pamant.Apoi zebrelele care ii blocau pe cei doi sa iasa au disparut si fata a intrat in patratul ce mai ramasese din patut.Apoi a inceput sa vorbeasca cu mama ei:ii spunea ca ii este foame.Femeia inca statea nemiscata si o privea uimita.In cele din urma Leiz isi reveni cand fetita incepu sa tipe la ea si ii dadu sa manance.In timp ce fata manca cu lacomie, mama a inceput sa spuna incantatii.Imediat fetita si-a dat seama ce vroia ea sa faca.
-Nu tu, a spus copila.Leiz s-a oprit.Fata s-a ridicat din nou in picioare si s-a uitat la mama sa.Apoi intr-o clipa toate trasaturile ei umane,din partea tatalui, au disparut.Leiz avea acum in fata un copil elf-pur.
Mama i-a pus numele Elwen, si fetita a crescut alaturi de cei doi baieti.In timpul acesta mama i-a povestit fetei de ce se ascundeau si in ciuda varstei foarte fragede ea a inteles totul.Nici ea nici verisorii ei nu aveau voie sa faca vraji in preajma strainilor.

...............................................................................................................................

e putin dar sper sa na revansez curand .astept comentarii.
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Ederin   Mar Feb 01, 2011 8:16 am

te pricepi :D
sunt curioasa sa vad ce se intampla mai departe,ca fetita e cam ciudata lol

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Mar Feb 01, 2011 8:51 am

multumesc :* sincer esti printre putinile persoane care mi-au spus ca ma pricep sa scriu blobflower
cat despre continuare cred ca o pun maine seara.
Despre Elwen cam asa ar trebui sa fie :)) prima reactie a unei prietene caruia i-am povestit a fost ca fetita e un "monstru" deci...:))
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Ederin   Mar Feb 01, 2011 8:56 am

daca e un monstru atunci o sa-mi placa de ea(e pe gustul meu) lol
si serios te pricepi,avand in vedere varsta pe care o ai crede-ma ca esti chiar buna
heart eu la varsta ta ma jucam pititea m-bata

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Mar Feb 01, 2011 9:03 am

multumesc mult ..sper sa ajung sa scriu si eu ca tine la varsta ta :D

si totusi Elwen nu e CHIAR un monstru :))
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Ederin   Mar Feb 01, 2011 9:06 am

o sa ajungi,eu nu scriu decat de 3 ani :D
asa ca la varsta mea tu o sa scrii mai frumos inlove

abia astept sa vad ce si cum cu elwen cheerleader

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Mier Feb 02, 2011 9:40 am

Pentru ca am promis astazi pun o parte din capitotlul 1 imi pare rau ca e putin dar in ultima vreme sunt cam ocupata (de ce m-am bagat la atatea olimpiade??? ) si nu am avut timp.

Capitolul I

Vremea a trecut.Cei trei copii au crescut precum fratii.Cand au fost destul de mari sa inteleaga , gemenii au aflat si ei adevarul.La 15 ani de la nastere, Elwen era o fata inalta ,extrem de frumoasa , cu ochii mari bleumarin si parul aramiu lung pana la solduri.Uneori mergea cu mama ei in piata pentru a vinde produsele pe care le faceau acum impreuna.Toate persoanele prezente acolo, fie ele oameni sau elfi, se uitau cu uimire la ingerul acela de fata.Gemenii au crescut si ei si acum erau oameni in toata firea.Inalti,cu parul blond si ochii negri, ei erau pe cat de asemanatori la infatisare pe atat de diferiti ca fire.Luizen era puternic, curajos si neinfricat.El era cel care mergea la vanat,cel care aducea lemne pentru foc din padurea de langa mina si care facea ce era mai greu in casa.Phenom insa cu toate ca era la fel de bun cu spada si arcul ca fratele sau si de asemenea la fel de puternic, prefera sa stea mai mult pe langa Leiz,ajutand-o pe aceasta pe langa casa.Fire visatoare, era mai tot timpul cu capul in nori si uneori ceilalti trebuiau sa strige pentru al trezi din visare.Avea o mila deosebita pentru animale si de aceea nu isi insotea fratele mai niciodata la vanatoare.
Intr-o zi Leiz se imbolnavi si cum Elwen nu dorea sa isi foloseasca magia de teama sa nu ii inrautateasca starea, fura nevoiti sa admita ca au nevoie de un doctor.Phenom pleca imediat in oras sa caute unul.Intre timp Luizen era la vanatoare iar Elwen pregatea cina.La moment dat fata il auzi pe Luizen strigand-o sa vina afara sa ii arate cerbul pe care il vanase.Fata se indrepta entuziasmata spre usa dar se opri cand isi aminti de treaba ei.Isi imagina totul in gand , inchise ochii si cand si-i deschise in fata ei avea o scena pe cat de spectaculoasa pe atat de ciudata.Multumita , Elwen iesi afara sa isi intampine verisorul.
Phenom gasise in oras o batrana elfa care sustinea ca o poate vindeca pe Leiz si acum se intorsese acasa.Nebanuind nimic o lasa pe elfa sa intre prima.Cand ajunse in camera,doctorul inlemni.Intr-un colt,pe o masa ,de langa un foc deasupra caruia statea o oala suspendata in aer in care o lingura invartea de zor,cutitele taiau legume si carne,lingurile amestecau in castroane cu continut diferit, iar pe un scaun intr-un lighean , painea se framanta singura.Apoi pe o usa intra un flacau inalt si o fata foarte frumoasa care radeau impreuna.Fata nu paru sa o observem,facu un semn larg din incheietura si toata treaba inceta.Atunci realiza batrana ce se petrece cu adevarat.Copii aceia erau de varsta "condamnatilor".Tipa si fugi pe usa afara.Phenom care realizase si el ce sa intampla incerca sa o prinda din urma dar nu reusi.Se intoarse in casa tocmai la timp pentru a o vedea pe Leiz , care trezita de tipatul medicului venise in camera centrala.Dupa ce Phenom ii povesti ce se intamplase , Leiz se albi de tot la fata .Incepu imediat sa recite descantece si diverse lucruri incepura sa vina spre ea.Elwen intelese pe data ce facea mama ei si incepu si ea sa impacheteze.La un gand al ei , dulapurile incepura sa isi trimita continutul spre ea.
-Nu, o opri Leiz, nu avem timp.Aceasta pregatea trei mici boccele.Elwen se apuca sa o faca pe a patra dar mama ei o opri din nou.Atunci intelese fata.Leiz nu venea cu ei.
-Dar , mama,tu...incerca ea dar cuvintele i se oprira in gat.Simti ca o ustura ochii dar alunga lacrimile.
-Eu raman, spuse Leiz hotarata dar cu ochii plecati.Datorita puterilor ei, Elwen ii simtea durerea si stia ca nu poate face nimic.Hotararea fusese luata.
-Am sa imi reiau adevarata infatisare.Vor veni soldati elfi dar din moment ce le sunt printesa si regina in alt tinut, nu imi vor putea face nimic.Am sa ii retin.Voi sa fugiti, cand totul va fi in regula va voi trimite un mesaj si voi veni dupa voi.Inainte de asta sa nu ma contactati si nici sa nu va intoarceti pentru nimic in lume.Eu voi fi bine.

....................................................................................................................................

ca de obicei va astept comentariile si poate aveti si sfaturi..o sa le accept cu placere ;)

Ultima editare efectuata de catre iry_14 in Mier Feb 02, 2011 6:49 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Ederin   Mier Feb 02, 2011 9:55 am

cam putin bawling
dar imi place,astept continuarea huh
un singur sfat,reciteste textul dupa ce il scrii pt ca probabil din cauza ca te grabesti faci unele greseli cum ar fi inlocuirile de litere in rest e bine exprimarea e buna,ideea la fel heart

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Mier Feb 02, 2011 6:51 pm

multumesc azami . Imi cer scuze pentru greseli doar ca eram prea obosita si probabil de aia astonished Oricum le-am editat acum.Continuarea o pun diseara si promit ca de data asta termin capitolul unu si il pun si pe doi ca sa ma revansez :)
Sus In jos
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Mier Feb 02, 2011 8:08 pm

postez acum restul capitolului 1.Capitolul doi vine diseara :)

Elwen isi simti raurile de lacrimi inundandu-i fata si nu mai avu puterea de a le opri.Atunci simti prezenta unor alte persoane.Sase soldati se apropiau de mina.Leiz ii simti si ea si dandu-le fiecaruia cate un pachet ii impinse spre usa din spate.Fata inca se impotrivea.Nu dorea sub nici o forma sa isi paraseasca mama.
-Raman si eu.Sunt o elfa-pura nu imi pot face rau si nici nu vor stii ca am harul magiei,spuse ea printre lacrimi.
Raspunsul mamei fu categoric:
-Nu!Odata ce ma vor vedea pe mine vor sti ca esti fiica mea, deci fiica unor vrajitori.Luizen ai grija de ei.Va iubesc!Aveti grija de voi, mai spuse prin intredeschizatura usii.
-Si eu te iubesc mama,suspina Elwen.Ultima privire a mamei sale inainte sa inchida usa ii dadu o senzatie puternica.Aceea era ultima data cand ii vorbea.Luizen o lua de dupa umeri si o conduse spre padure.Phenom ii urma de aproape cu simturile incordate la maxim si cu sabia in mana.Cand fura la adapostul copacilor,se intoarsera sa priveasca spre mina.Elwen simtea durerea din sufletul gemenilor si asta nu facea decat sa i-o mareasca pe a ei.Cerul se intuneca din ce in ce mai mult.Se lasa noaptea si norii de furtuna acopereau luna si stelele.Linistea noptii parea sa ii mai linisteasca pe cei trei copii.Dar era linistea dinaintea furtunii. Deodata un tipat de durere sfasie aceasta liniste.Elwen tresari puternic.Acela era glasul mamei ei.
-NU!!urla ea si o lua la fuga inapoi spre mina.Lacrimile ii icetosau privirea, crengile ii zfasiau hainele si ii zgariau pielea dar ei nu ii pasa.Vroia doar sa fie langa mama ei si sa o apere.Se impiedica dar se ridica repede si isi relua fuga disperata.Apoi Luizen o prinse din urma si o stranse in brate oprind-o.Si el avea chipul scaldat in lacrmi dar ii promisese lui Leiz.Nu o putea lasa sa faca asta.Phenom veni si el .Al doilea strigat fu si mai inspaimantator decat primul.Apoi fata simti ceva in mintea ei.Mama ei ii povestise candva despre o legatura pe care elfii o au intre ei.O legatura intre rude care putea fi deschisa doar in caz de mare primejdie.Acum Leiz deschisese acea legatura si mintea lui Elwen fu invadata de o durere sfasietoare.Simti gandurile mamei sale.Ii spuneau sa plece.Sa isi ia verisorii si sa fuga cat mai departe.Apoi al treilea tipat distruse legatura.Ultimul gand al mamei ei fu ca o iubeste pe ea si pe tatal ei.Legatura se rupsese.Fata incerca disperata sa o refaca dar nu mai putea gasi mintea mamei ei.Intelese.
-Nuu, nu , nu , nu se poate, isi tot repeta fata in soapta.Luizen vazu o strafulgerare ciudata in ochii ei si, previzibil, forma un scut in jurul lui si a lui Phenom.Apoi furia fetei izbucni.Pentru o clipa cei doi baieti crezura ca cerul se va rasturna peste ei.Ochii li se inchisera involuntar si cand pamantul inceta sa se mai miste iar ei deschisera infricosati ochii, ramasera socati.Parea ca stateau intr-un cerc mic de pamant.In jurul lor, pe o raza de un km in toate directiile , padurea fusese rasa de pe fata pamantului iar in locul ei se formase un crater urias.Pret de o secunda Luizen se sperie de Elwen dar cand o simti cum se inmoaie in bratele lui,isi reveni.Obosita de efortul magiei si de durere, fata abia se mai putea tine pe picioare.O ridica in brate si , traversand craterul in fuga alaturi de fratele sau, ajunse din nou sub copaci.O aseza sub crengile unui stejar batran si o acoperi cu pelerinile lor.Stoarsa de puteri,Elwen adormi cu lacrimile inca siroindu-i pe fata.Phenom se uita indurerat spre cer intrebandu-se de ce le faceau zeii asta.Parca pentru a raspunde intrebarii lui, cerul incepu si el sa planga cu picaturi mari de ploaie.
Tarziu in noapte trei copii dormeau sub un stejar batran, cu chipurile umede.

...........................................................................................................................................
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Ederin   Joi Feb 03, 2011 2:10 am

hai ca acum incepe sa fie si mai interesant :D
observ ca fetita nu e rea doar ca atunci cand se supara nu-si poate controla furia :twisted:

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Joi Feb 03, 2011 7:50 pm

Capitolul 2

Primele raze jucause ale soarelui o trezira.Deschise ochii si lumina ii rani.Se scula si se intinse.Apoi amintirea zilei precedente o lovi pe neasteptate.Elwen constientiza acum totul.Avea mintea limpede cu toate ca simtea durerea.Era inca acolo si ii domina mintea.Dar era si diferit,lacrimile nu mai vroiau sa curga,durerea nu o mai putea pune la pamant.De fapt simtea mai mult o manie care ii consuma incet durerea, inlocuind-o cu ura.
Vroia razbunare.Dorea sa ii ucida pe nemernicii care ii furasera cea mai de pret persoana.Si de ce nu? Se intoarse.Acum privi craterul urias pe care il facuse noaptea trecuta.Singurul sentiment era cel a unei usoare melancolii,ii placeau copacii aceia,printre ei isi traiese copilaria.Se apropie de margine dar se impiedica de spada lui Phenom.Oare va avea nevoie de ea?Nu!In acel moment simtea in ea o forta invincibila si ea ii era mai mult decat de ajuns.Traversa craterul cu ajutorul levitatiei, apoi se indrepta spre mina.Simturile de elf, ascutite de magie, o ajutau sa distinga si cea mai mica miscare.La usa casei ei dormea un soldat.In casa alti cinci.-Usor-surase ea.Se apropie usor de casa.Soldatul de afara o simti ,dar prea tarziu.O singura privire ucigatoare si isi pierduse suflarea.Elwen intra cu pasi usori in casa.Un usor farmec si cei de acolo nu se vor trezi fara voia ei.De asta il scuti doar pe cel ce parea a fi comandantul.Apoi zari trupul mamei ei.Cerceta mintile celor vii.Se pare ca nenorocitii aceia nu o crezusera.Ei isi inchipuisera ca este o vrajitoare care luase infatisarea reginei Leiz pentru a scapa basma curata si cum refuzase sa le spuna unde sunt copii o torturasera.Cand isi daduse duhul, realizasera si ei ce greseala facusera caci femeia se dovedise a fi chiar Leiz.Dar o vor inmormanta si vor prezenta in raport ca cei ce traiau acolo fugisera cu totii.Elwen se retrase dezgustata din mintea comandantului. Ii dadu un picior in coaste si acesta sari repede in picioare punandu-i varful sabiei la gat .
-Cred ca glumesti, spuse aceasta cu un zambet crud pe chip.Se uita la spada si imediat aceasta zbura din mainile soldatului.Acesta o privi uimit pret de cateva secunde ,dar isi reveni repede.
-Deci esti unul dintre bastarzii aceia pe care i-a acoperit ea,zise soldatul aratand cu capul spre trupul acoperit de rani al lui Leiz.Stiti ca din cauza voastra a murit o regina a Edeinului?continua el convins de ce spunea.Fata isi simti sangele urcandu-i la cap,din furie scapa putin controlul asupra magiei.Acum pe mana omului se cresta o taietura adanca.Acesta urla de spaima si durere.
-Acea regina de care vorbesti tu era mama mea, spuse Elwen printre dintii inclestati ;incepuse sa isi piarda calmul.Iar eu iti sunt printesa si imi datorezi supunere.Comandantul nu putea sa nu ia in seama izbitoarea asemanare dintre cele doua.Se ingrozi vazand micile scantei din jurul fetei.Isi dadu seama ca atitudinea eii va scapa curand de sub control daca continua sa o provoace in felul acela.
Cand reusi sa isi stapaneasca furia,Elwen vorbi din nou:
-Cine a dat ordinul?Cine a dat ordinul ca cei scapati din masacru sa fie gasiti si ucisi?
Omul armatei isi daduse seama ca nu va mai putea scapa de fata aceia.Deci avea macar sa ia secretul cu el in mormant.
-De ce ti-as spune?intreba el cu un zambet prostesc pe fata.
-Pentru ca daca nu imi spui voi fi nevoita sa iti fac tie ce i-ai facut tu mamei mele,zise Elwen cu fiecare cuvant crestand o alta taietura pe trupul barbatului.Stii eu pot caontinua asa multa multa vreme.Si daca tu nu vei fi in stare sa imi spui ii voi lua la rand pe camarazii tai.Chiar crezi ca ei nu vor vorbi?
Cand termina de vorbit pe corpul soldatului erau vizibile zeci de taieturi.Elful sangera puternic dar nu avea de gand sa spuna nimic.Enervata de incapatanarea lui,Elwen ii intra iar in minte.Dar acolo gasi cu totul altceva decat ce se asteptase.Soldatul nu se gandea decat la famila lui si la cum vor supravietui acestia fara el.Daca s-ar fi lovit de aceste ganduri cu o zi in urma s-ar fi simtit atat de vinovata si l-ar fi lasat mai mult ca sigur sa plece. Dar nu si acum.
-De ce mi-ai facut mie asta?De ce mi-ai ucis mama?spuse ea;barbatul se uita prostit la ea.Era meseria lui nu o facuse pentru ca dorise.
-Ce ar fi daca acum as cauta mintea baiatului tau si as distruge-o?continua Elwen.Crede-ma pot sa o fac.Cum te-ai simti daca in locul vietii mamei mele as lua-o pe cea a baietelului tau?Sau poate si pe a fetitei!Amuzant lucru dupa cat sa vede chiar tu le-ai semnat condamnarea la moarte ucigandu-mi mama si refuzand acum sa imi raspunzi la intrebari.Crede-ma nu voi avea mila de plozii celui care mi-a luat toata fericirea.
Intrezari gandul acesta in mintea lui.El credea ca e doar o fetita indurerata de moartea mamei ,nu ar fi in stare sa ucida, mai ales niste copii nevinovati.
-Te inseli.O pot face doar cu un gand.
-Vrajitoareo!! urla el cand isi dadu seama ca ea ii poate citi gandurile.Iesi din capul meu.Lasa-mi copii in pace.
-Si de ce sa o fac?Tu mi-ai distrus familia.Eu de ce as lasa-o pe a ta in pace?continua fata pe tonul acela imperturbabil.Poate doar daca imi vei spune cine a dat acest ordin.Nu ar fi prea dragut ca bebelusul tau sa aiba o rana din acelea pe care le ai tu acum nu?mai spuse ea cand vazu ca el nu vrea inca sa coopereze
Dar soldatul numai rezista.
-Vrei sa stii cine?Bine am sa iti spun.Regele Tefer a dat acest ordin acum 14 ani.Tatal tau a pus ca tu si mama ta sa fiti ucise.spuse el uitandu-se dupa o reactie din partea ei.Dar Elwen incremenise.Ochii i se marira si capul soldatului se desparti de trup.Tatal ei..el era..Nu ,nu se putea.Omul pe care mama sa spusese ca il iubeste in ultima clipa a vietii sale ii ordonase moartea.Cazu in genunchi rapusa de durere.Dar lacrimile nu mai veneau
ca seara trecuta sa ii aline sufletul.Nu ,ele secasera.Tatal ei,propriul ei tata,gandi ea iar si iar.Nu se mai putea controla.Socul fusese prea mare.Magia ei scapa si isi ceru tributul.Lua cu ea celelalte patru suflete din camere. Elwen ramase singura intr-o camera plina de morti,gandindu-se de ce Tefer nu era cum fusese acel soldat.Sa isi protejeze familia cu pretul vietii...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uite si continuarea:D scuze de intarziere.Astept comentarii,pareri, sfaturi etc :)
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Ederin   Sam Feb 05, 2011 9:27 am

imi place!devine din ce in ce mai interesant :D
elwen e cam diabolica lol

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Dum Feb 06, 2011 9:56 am

multumesc azami ! am sa incerc sa imi fac timp sa scriu curand....oricum astept sa mai comenteze cineva.
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Ederin   Joi Feb 10, 2011 10:08 pm

iry-chan,cand mai postezi? :D
mi-a placut mult cum ai scris si astept continuarea kiss

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Vin Feb 11, 2011 11:45 pm

am sa postez curand (azi sau maine) imi cer scuze de pauza dar saptamana asta am invatat mult la istorie pentru olimpiada si azi am scapat si de ea ..asa ca voi avea mai mult timp pentru roman.

Ma bucur ca am un cititor fidel pana acum :)
Sus In jos
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Lun Feb 14, 2011 9:29 am

Capitolul 3

Cand se trezira, baietii se uitara in jur panicati.Unde disparuse Elwen? Apoi Luizen observa urmele pasilor fetei indreptandu-se spre crater si o lua si el intr-acolo.Dar la gura acestuia urmele dispareau.Traversara groapa in goana.La celalalt capat putura obeserva ca pasii incepeau din nou sa apara.Directia era sigura-spre mina.Gemenii alergara speriati de ce i s-ar putea intampla prietenei lor.
Intre timp Elwen isi reveni cat de cat din soc.Merse si o ridica pe Leiz in aer cu ajutorul levitatiei.Apoi facu sa apara pe ea hainele ei de regina si coroana pe cap.Astfel o lua spre iesire.Afara sapa cu ajutorul magiei o groapa adanca dupa care o placa cu marmura alba.Pe fundul gropii facu sa apara un sicriu de piatra alba.O facu pe mama ei leviteze pana pe fundul sicriului.Capacul se inchise singur.Pe el era sculptat n relief corpul reginei.Deodata fata auzi pasi.Se intoarse repede, furioasa, crezand ca au venit alti soldati.Dar erau doar Luizen si Phenom.
-Elwen!tipa Luizen usurat sa o vada nevatamata, cel putin fizic.Ajunsera amandoi in acelasi moment langa ea si cand vazura ce face se albira la fata.Deci de acum nu mai exista nici o sansa ca EA traiasca.Au stat cateva minute pe marginea mormantului, uitandu-se la basorelieful lui Leiz de pe sicriu.Apoi Elwen se gandi ca este timpul sa il inchida.De nicaieri aparu o placa de marmura alba dreptunghiulara, foarte grea, care se aseza peste groapa, acoperind-o perfect.Apoi fata lasa din nou imaginatia sa curga,si pe placa de marmura aparu o statuie, din acelasi material, care o reprezenta pe Leiz ,in marime naturala,stand asezata pe un tron de clestar intesat cu pietre pretioase, la fel ca si vesmintele de pe statuie si coroana de pe capul acesteia.Minunati , baietii se uitara inmarmuriti la statuie.Ei au facut sa apara numeroase coroane de flori si le-au asezat pe mormant .Elwen a facut un farmec astfel incat pe mormant sa nu se aseze praful sau urmele imbatranirii si nici florile sa nu se usuce vreodata, dar nici sa poata fie luate de acolo.Luizen incrusta pe o placuta cu ajutorul magiei : "Aici isi doarme somnul de veci Leiz, printesa elf si regina in Tinutul Magilor, care a fost ucisa pentru ca si-a aparat copii".Iar mai jos mai scrise o vorba pe care Leiz le-o spunea tot timpul :"Să rostești cuvântul pe măsura celor ce te ascultă".Aseza placuta la picioarele statuiei si Elwen ii facu acelasi farmec ca si pentru flori.
Phenom o lua pe fata de umeri si o conduse in casa, fiind urmat de Luizen.Cand ajunsera in casa gemenii incremenira la vederea celor cinci cadavre.Se pare ca verisoara lor nu prea avea nevoie de asa multa protectie cum credeau ei.Dar fata nu se sinchisi de soldati , si cu o singura sficsuire din incheietura cadavrele disparura iar mizeria incepu sa se curete singura.Apoi se aseza pe pat si se uita cuprinsa de durere la casa ei. Stia ca nu poate ramane acolo.Odata observata lipsa soldatilor vor veni altii sa se intereseze.Trebuiau sa plece.
Dar unde? Luizen veni langa ea cu o cana de lapte cald in mana.Ea o lua si o bau repede.Simti cum laptele o incalzeste pe dinauntru.Se ridica si incepu sa caute prin casa.Impacheta banii, lucruri care le-ar fi putut fi folositoare ,plus cateva lucruri care erau incarcate de amintiri sau la care tinea.Pe fundul unui sertar gasi colierul pe care il primise Leiz in calitate de regina.Era impresionant: alcatuit din safire ce se insiruiau intai pe un lant de aur si apoi formau un fluture cu rubine in loc de ochi.Elwen il lua si si-l puse la gat.Era pana la urma mostenirea ei in calitate de printesa.Dupa ce termina de impachetat se uita la verisorii ei.Amandoi pareau foarte speriati si nu stiau ce aveau sa faca.Se folosi de magie ca sa le trimita o unda de liniste in suflet.Apoi deodata isi aminti.Erau niste zvonuri pe care le auzise cu mama ei in vechea piata din oras.Comform acestora, in Taramul Dragonilor exista un grup de proscrisi: copii ce scapasera de macel ,se ascundeau si luptau cu cei ce le rapisera familiile si libertatea. Intelese ca acolo ii era locul si le povesti lui Luizen si Phenom despre hotararea ei.Acesti fura de acord dar nu fara o oarecare tristete ca trebuiau sa isi paraseasca casa.
Intr-un final cei trei au plecat.Au luat-o prin padure spre nord vest pentru a ajunge pe Taramul Dragonilor.Pe parcursul drumului, Elwen de hotara sa se razbune pe cei din cauza carora i-a fost ucisa mama, chiar daca asta ar fi insemnat sa isi ucida tatal.Nu ii pasa de nenorocitul care le abandonase si care pe deasupra mai daduse si ordinul sa fie ucise.Stia de asemenea ca datorita fortei sale magice putea sa stearga Tinutul Magilor de pe harta Ederinului.Dar nu isi dorea asta.Nu dorea si mai multa durere.Stia ca asfel ar fi ranit mii si mii de nevinovati si nu ar fi fost deloc diferita de cei care ii cauzasera ei durere.Nu!Ea se va lupta cu spada in mana impotriva armatelor inamice.Si le va invinge.Isi va detrona tatal si va prelua tronul acestuia.De asemenea ii va detrona pe toti regii ce luasera hotararea acelui macel si va aseza in fruntea regatelor persoane de incredere. Asa va aduce pacea dupa ce se va fi razbunat.Dar pentru a-si duce planul la bun sfarsit trebuia sa invete sa lupte. Magia o facea aproape invincibila dar dupa ea era o cale plina de lasitate.Dorea sa ii dea sansa dusmanului sa lupte.Sa il vada cum trece prin aceleasi durere prin care a trecut si ea.Vroia sa invete sa simta arcul si sabia si sa se bazeze pe ele.Sa stie sa lupte era acum pentru ea o necesitate.Asa ca ii ruga pe gemeni sa o invete.
Acum calatoria lor era plina de zgomotul facut de incrucisarea spadelor si de teorii pe care fata le inghitea ca pe apa.Descoperi si o alta metoda de invatare.Atunci cand gemenii erau prea obositi ,cu ajutorul magiei facea sa apara niste holograme cu diferiti razboinici si miscarile lor celebre de lupta.Deseori noaptea ii era dusman aprig , aducand cu ea numeroase cosmaruri cu mama ei.In acele clipe, Elwen se trezea speriata, lua spada lui Luizen in mana , care era mult mai grea decat cea pe care i-o daduse baiatul ei , si cu ajutorul acelor holograme se antrena toata noaptea pana la epuizare.Ziua ii era umpluta doar cu mersul.Ziua mergea iar noaptea se antrena.Devenise o obisnuinta si nu mai simtea oboseala.Telul pe care il avea acoperea toate nevoile ei in acel moment.Tacerea,o tacere mai grea ca plumbul ,se lasase peste cei trei tineri.Fiecare suferea pe cont propriu.Fiecare avea indoielile si impresiile ca el era intr-o oarecare masura vinovat.Stiau cu toti ca sufereau aproape in acelasi fel dar mai stiau si ca nu se pot consola in niciun fel.Dar niciunul nu regreta mai tare si nu se simtea mai vinovat ca Elwen.Zi de zi,noapte de noapte, un vierme ii manca din inima.Era doar vina ei.Ea folosise blestemata aceia de magie si ea ii adusese moartea lui Leiz.Ea isi semnase singura condamnarea.Si lacrimile se confundau noapte de noapte cu transpiratia ce ii aluneca de pe frunte din pricina antrenamentului. Avea mereu impresia ca mama ei o urmareste din umbra,ca ii spune ca ea e de vina sau ca gemenii o privesc cu manie.Dar de fiecare data isi dadea seama ca e doar constienta ei.Un nod in gat ii bloca respiratia in fiecare secunda.Dorea sa planga.Sa planga ore intregi de una singura, sa simta cum durerea o paraseste cu fiecare lacrima.Dar gemenii erau mereu cu ea si nu dorea sa le ingreuneze si lor sufletul asa ca tinea totul in ea.
Nu prea isi vorbeau .Seara mancau in liniste ce vanau in timpul zilei.Dormeau pe gramezi de frunze pe care toamna le ucisese cu sange rece.Astfel au trecut doua saptamani.Elwen facea progrese uimitoare cu antrenamentul.O ajutau si firea si puterea ei de elf.
Intr-o seara pe cand soarele se duela cu luna, dadura peste un luminis.Era perfect rotund,iar deasupra se zareau stelele si luna.Au decis sa doarma acolo.Elwen aprinse focul in timp ce baietii se ocupau de iepurii pe care ii prinsesera.Dar la un moment dat Luizen auzi un fosnet ciudat,diferit.Elfa simti si ea prezenta unei alte minti in apropiere.Stinse imediat focul si luand sabia in mana se aseza in pozitie de atac.Baietii o imitara in liniste.Pasii devenira apropiati.Copiii se asezara spate in spate cu arma ridicata."Unul singur, aprecie Luizen, va fi usor."
Apoi pasii se oprira.Si-a dat seama ca suntem aici, isi spuse fata speriata la gandul primei ei lupte adevarate.Ii era frica si nu stia de ce.Era intuneric, prea intuneric.Se uita in sus si observa ca luna plina intrase dupa un nor. Ei nu mai vedeau nimic, se simteau doar unul pe altul.
Si apoi o sageata vajai la cativa milimetri de fata lui Elwen.

..................................................................................................................................................................

Imi cer scuze pentru intarziere bow sunt un pic cam prea ocupata cu scoala in ultima vreme .
In orice caz, astept comentarii..pareri ..sfaturi...ca de obicei ;)
Sper sa va placa noul capitol.Urmatorul va veni si el cat pot de curand dar nu mai fac promisiuni ca dupa cate vad nu prea sunt in stare sa le respect in ultima vreme.Gomene!

Ultima editare efectuata de catre iry_14 in Mar Feb 15, 2011 7:04 am, editata de 1 ori
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Ederin   Mar Feb 15, 2011 5:09 am

da :D iar te-ai oprit cand era mai interesant lol
astept continuarea happy

cateva precizari:
1."Intr-o seara pe cand se insera" nu suna bine,poti spune simplu doar intr-o seara sau cand soarele apunea...sau intr-o seara cand soarele se retragea resemnat....ce stiu eu!cum iti place mai mult,dar intr-o seara cand se insera,nu :|
2."Fiecare avea indoielile si impresiile ca el era intr-o oarecare masura de vina"ai putea sa inlocuiesti de vina cu vinovat,e bine si cum ai scris tu,dar cred ca suna mai bine era intr-o oarecare masura vinovat :D
3."uitandu-se la basarelieful lui Leiz" cred ca ai vrut sa spui basorelief
cam atat!in rest...din nou mici greseli pe ici pe colo presupun ca din pricina ca te grabesti si eu patesc uneori :P

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Mar Feb 15, 2011 6:46 am

Multumesc de precizari azami :)...chiar nu am observat ca fac greseli pentru ca ma grabeam.Oricum eu m-am oprit in punctul culminant deoarece vreau sa va tin putin in suspans ca sa cititi (citesti) in continuare.
Ma bucur ca iti place ;)
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Ederin   Sam Feb 19, 2011 11:28 am

Acum ai 2 cititoare fidele ;)
L-am citit de la inceput si imi place ideea,totul.E uimitor cum poti scrie un roman fantastic ,cu atatea detalii,la varsta de 14 ani.Si eu scriu de mult timp,dar fan fiction-ul meu care a avut mult succes mi se pare o prostie acum.Il voi reface si te invit sa il citesti si sa imi spui ce crezi cand il voi posta.

Cum am spus :imi place ideea,imi place mult si numele, chiar simti ca esti acolo,poti vedea totul ca intr-un film.
Apreciez si metafora" soarele se duela cu luna", e ceva ce nu am mai intalnit, esti o persoana foarte originala ;)
In legatura cu greselile de tastare,nu iti face griji! Tuturor ni se intampla :)
Astept continuarea.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Ederin   Dum Feb 20, 2011 1:41 am

Multumesc Rose blobflower A,Ureshii!! Ma bucur mult ca iti place si ca mai am inca o citittoare fidela:* Abia astept sa postezi si fan ficul tau. :)
Ma bucur ca ai impresia ca este ca un film deoarece asa vad eu totul cand scriu si vreau ca si cei ce citesc sa isi imagineze totul.Capitotulul urmator sper sa il pun in seara asta sau cel tarziu maine. :)

Ultima editare efectuata de catre iry_14 in Dum Feb 20, 2011 11:32 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ederin   Astazi la 2:47 am

Sus In jos

Ederin
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Fiction-
Mergi direct la: