Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

amor miop

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: amor miop   Joi Feb 24, 2011 3:33 am

Sarpele negru

-Capitolul II-
Prima parte

Luna aparea cand si cand de dupa nori scaldand cu razele sale argintii intunericul in care se afla cufundata odaia,caci n-o rabda inima sa-si tina privirile departe de scena arzatoare ce se derula cu viteza nebuna in patul cu asternuturi albe si matasoase;doua trupuri zglobii strivite intr-o imbratisare salbatica,doua chipuri cu ochi rascoliti de dorinte cumplite,cu guri lacome si buze-nsangerate;suspine de placere si respiratii intretaiate,batai accelerate de inima si broboane de sudoare.Cateva minute mai tarziu un tanar barbat se ridica din pat si aplecandu-se aduna de pe podea o pereche de pantaloni.
-Esti un nerod!Ramai-se auzi o voce de femeie;avea un chip placut,cu ochii mari si verzi de culoare smaraldului,un nas potrivit cu nari saltarete si-o gura patimasa cu buze pline si rumene,iar peste umerii goi,perfect rotunjiti ii cadea in valuri un par lung si matasos de culoarea castanei.
-Ramai!Valentin n-are sa vina in noaptea asta.
Vocea ii era mangaietoare,dar ochii-i straluceau cu nerusinare.Era Martha Stanesti,sotia lui Valentin Filipescu.Se maritase cu el,in urma cu doi ani,la scurt timp dupa ce fusese rupta logodna dintre acesta si sora ei mai mica,Eliza.Gandul ca avea sa fie sotia lui Valentin o umpluse de fericire,caci il iubise dintotdeauna,dar casatoria se dovedi pentru dansa un adevarat calvar,caci tanarul sau sot n-o iubea niciun pic si se vorbea peste tot ca inca dinainte de nunta era amantul frumoasei actrite Irina Alexiu.Se gasi,chiar din noaptea nuntii,parasita,lipsita de afectiune si de respect,si-si auzi sotul cum isi blesteama soarta care il tine departe de femeia pe care o iubeste silindu-l sa-mparta asternutul c-o femeie ce i-a fost si-i va fi intotdeauna nesuferita.
Muscata de sarpele geloziei,furioasa pt jignirea ce i se aducea,vrand parca sa arunce asupra sotului sau aceeasi rusine pe care el o aruncase asupra ei,Martha primi iubirea ce-i oferea Nicolae Farcasanu.
-N-are decat sa vina.zise acesta cu hotarare.N-are decat sa ma gaseasca aici si n-are decat sa-si arate nemultumirea provocandu-ma la duel.Nici nu-mi doresc altceva!L-as ucide si tu ai fi numai a mea!
-Scumpul meu Nicolae-sopti frumoasa faptura ce privea la dansul cu ochii-i de smarald-atat de tare ma iubesti?
-La ce intrebi cand stii bine raspunsul?Spune,la ce intrebi?Stii bine ca te iubesc ca un nebun,ca te iubesc din prima clipa-n care te-am vazut.Dar tu n-aveai vreme sa privesti la mine,caci iti doreai prea tare sa pui mana pe logodnicul surorii tale.Ti-am cersit dragostea,m-am umilit,iar tu m-ai respins,m-ai respins si l-ai luat de barbat pe ticalosul de Valentin.Acum il ai si nu-l mai vrei,acum ma cauti pe mine,suspini in bratele mele innebunita de placere.
-Si nu asta iti doreai?il intreba Martha zambind mereu.Cobori din pat si se apropie de dansul.Nu asta cautai,oare?statea in fata lui goala;nu simti rusine,ci mandrie cand ii zari privirea lacoma.Sunt toata a ta!sopti luandu-i mana si indrumand-o spre unul din sanii ei voluptosi.
-A mea-murmura Nicolae-a mea si-a lui!striga apoi retragandu-si mana.
-Numai a ta!zise doamna Filipescu imbratisandu-l.
-Poate,dar mai-nainte ai fost a lui!A lui!spuse tanarul barbat printre dinti si se desprinse din imbratisare.El ti-a dat primele sarutari,el ti-a admirat dintai trupul minunat,el l-a mangaiat,l-a savurat,a cunoscut fiecare locsor,el te-a facut femeie,femeia lui!striga dansul.Esti femeia lui,faptura infama!Ar trebui sa te urasc,dar nu-s in stare!Oh,nefericitul de mine!racni sugrumat de furie si isi prinse o mana in parul ei bogat atragand-o spre sine cu oarecare brutalitate;o saruta si ii musca buza de jos in timp ce se juca incetisor cu sanii ei;apoi o impinse-n pat si se tranti peste dansa.De pe buzele tinerei femei se desprinsera suspine ce se transformara in scurt timp in mici strigate de placere;innebunita isi infipse unghiile in carnea de pe spatele amantului sau.Felul in care acest barbat o iubea reusea sa o satisfaca totdeauna,caci in timpul acceselor sale de furie,Nicolae uita de tot si se lasa purtat in vartejul poftelor.Teribil foc,teribil si nedomolit!
Intinsa cu fata in jos,cu buclele ravasite pe pernele de-un alb imaculat,doamna Filipescu isi urmarea acum amantul din spatele genelor lungi pe jumatate plecate;sanii ei rotunzi mangaiau asternutul fosnitor,iar chipul ii era luminat de fericire si de satisfactie.
-Nu vreau sa ma trezesc din visul asta…niciodata!ii sopti domnul Farcasanu aplecandu-se si trecandu-si buzele peste spatele ei inca dogoritor.Sub atingerea lui,tanara femeie se infiora de placere.
Curand zorii se ivira surprinzandu-i imbratisati.
-Se pare ca visul a apus…murmura Martha.
Tanarul barbat simti in glasul ei o urma de regret si inima i se cutremura de fericire;o iubea ca un nebun,o iubea asa cum nu iubise vreodata pana atunci;toate celelalte ganduri de iubire disparusera ca norii dupa ploaie,dar cu-acesta avea sa traiasca toata viata,pastrandu-l ca pe cea mai pretioasa dintre comori.
-Visul va apune doar atunci cand noi ne vom dori sa apuna.rosti el zambindu-i
-Trebuie oare sa-ti amintesc ca Valentin ar putea sa se intoarca dintr-o clipa in alta?
intreba dansa cu ochii scanteietori de nerusinare.
-De ce nu-l lasi?De ce nu ceri despartenie?zise Nicolae strangand din dinti.
-Si sa umblu din gura-n gura?
-Martha,scumpa mea,lumea vorbeste oricum.
-Nu,te rog sa nu insisti,n-am de gand sa-l las sa fie fericit,nu dupa ce si-a batut joc de mine asa cum a facut-o.
-Uita de nemernicul asta!Daca ma iubesti uita de el,cere despartenie si marita-te cu mine.
-Si cum as putea sa fac asta?Daca eu il acuz de inselaciune ma va acuza si el pe mine,caci stie de tine,la fel cum stiu si eu de lepadatura aia de actrita.Nu,Nicolae,zau ca nu,nu pot!Stii bine ce pateste femeia de-si inseala barbatul.
-Nu vrei sa-l lasi,caci il iubesti!ii striga Nicolae ridicandu-se furios.
-Dac-ai de gand s-o tii asa,zau ca nu te mai primesc.
-Nu-ti face griji,am sa te crut de prezenta-mi nedorita,am sa plec chiar acum si-am s-o fac pt a nu ma mai intoarce niciodata.
-N-ai decat,fa cum iti place!
-Profiti de iubirea ce-ti port,caci stii ca nu ma pot tine departe de tine,stii ca nu conteaza de cate ori ai sa m-alungi,eu am sa ma intorc mereu ca un caine credincios.
-Ce mai astepti sa pleci?
-Esti o taratura!racni Nicolae pierzandu-si cumpatul.
-N-am sa-ti permit...vru sa spuna frumoasa doamna.
-N-ai sa-mi permiti ce?Sa spun adevarul?Sa spun ca nu faci doua parale?
-Esti un mitocan,mi-e sila ca ti-am suportat atingerea!ii striga Martha cuprinsa de indignare.
-Iti multumesc,draga mea.
-Imi multumesti pt ce?
-Pt felul inedit in care ia sfarsit mica noastra aventura.Iti marturisesc ca ma plictisise cumplit sa plec din paturi de amante-nlacrimate.
-Crai de doi bani!Halal amant!Ponosit si vrednic de mila!Un mate-fripte asta esti!
-Si totusi m-ai primit in asternutul tau.
Spunand acestea domnul Farcasanu iesi trantind usa in urma lui;avusese timp,cat durase conversatia,sa-si adune hainele si sa-si imbrace pantalonii.
-Nu pot sa cred!bombani Martha si luandu-si halatul de pe spatarul scaunului il imbraca si pleca in urma nepoliticosului barbat.
-Unde crezi ca pleci?ii striga scoasa din rabdari.
-La dracu!raspunse el simplu.
-N-ai decat,dar mai-nainte va trebui sa-mi ceri scuze pt vorbele grosolane ce mi-ai spus.
-Cine zice?
-Eu.
-Asculta,Martha,incep sa ma satur!
-Cere-ti scuze!insista dansa cu ochii inlacrimati de mania ce-o consuma.
-Te doare sa stii ca cele petrecute nu-nseamna nimic pt mine?
-Te urasc!sriga doamna Filipescu lovindu-l.
Obrazul acestuia se colora subit;fara sa scoata o singura vorba isi infipse mana in parul ei si o atrase cu forta spre dansul;o saruta cu furie vrand parca s-o pedepseasca.Fara sa-si dea seama,Martha isi trecu bratele in jurul gatului sau si-l saruta cu aceeasi salbatica inversunare.
-Si-acum?Ti-e sila inca?o intreba indepartandu-se cativa pasi.
-Tu ce crezi?
-Cred ca esti o biata nebuna,iar eu nu intentionez sa-mi pierd timpul de pomana.
-De pomana…ingaima tanara femeie tremurand de furie si stapanindu-se din greu sa nu planga.Esti respingator,te urasc,te urasc cum n-am urat niciodata pana acum!striga lovindu-l intr-una.

Sper sa va placa :D(e putin mai "indraznet") lol
ps:Ookami-chan...despre Maria si Clara abia in capitolul urmator :P

Ultima editare efectuata de catre azami in Dum Mai 06, 2012 7:49 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mihaelamotreanu.blogspot.com
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: amor miop   Joi Feb 24, 2011 6:35 am

inlove inlove inlove i'm in loooooooooooooooooove :))
e tare :D imi place:D
si abia astept capitolul urmator!!!

Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Joi Feb 24, 2011 6:58 am

iti multumesc Ookami-chan arigato
singurele mele cititoare sunteti tu si iry,in rest nu pare sa placa :|
capitolul II inca nu e complet,mai trebuie sa postez o parte:)

Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Joi Feb 24, 2011 7:02 am

abia astept. imi place. si i-am mai dat unei colege sa citeasca ce ai scris tu si i-a placut. asa ca ai trei persoane care citesc ceea ce scrii tu :D

Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Joi Feb 24, 2011 7:04 am

ma bucur sa aud asta :D
maine cred ca o sa postez urmatoarea parte kiss

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 288
Varsta : 20
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Re: amor miop   Joi Feb 24, 2011 8:04 am

e fff tare ca de obicei. azami esti incredibila :X:X
Abia astept urmatoarea parte.

Cat despre cititori...fii fara grija nici eu nu am mai multi:))
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Joi Feb 24, 2011 8:19 am

multumesc iry-chan>:d<
am obs ca nu prea sunt cititori,dar ar fi frumos ca toti cei care posteaza sa vina cu pareri,sfaturi,critici la ceilalti(pt ca la urma urmei impartasim aceeasi pasiune)
am putea chiar,impreuna cu cei care deseneaza sa incercam o tentativa de manga,cei care scriu sa vina cu idei si sa creeze o poveste,iar cei care deseneaza sa faca in asa fel incat povestea sa prinda forme(ar fi dragut cred) :P

Ultima editare efectuata de catre azami in Lun Apr 11, 2011 1:46 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: amor miop   Joi Feb 24, 2011 8:55 am

ar fi foarte dragut:X:X (ideea cu manga :X:X)
Sincer eu cred ca ar fi normal ca cei care posteaza un fic sa ii sustina si pe ceialti dar...:D
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Joi Feb 24, 2011 7:21 pm

Suna bine :-) chiar mi-ar placea sa desenez dupa un "scenariu" :D

Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Vin Feb 25, 2011 7:55 am

Sarpele negru
Capitolul II(partea a doua)
Intr-o vasta incapere,cu podelele acoperite cu blanuri si covoare din lana grosa zbatandu-se intre rosu aprins si portocaliu radiant,cu mobilele din lemn aromat de cedru;invaluita intr-un aer misterios,cu sculpturi din acelasi lemn si masute pe care stateau asezate vase cu flori parfumate,fructiere imbelsugate si cupe din argint,cu taburete impodobite cu broderii manuale de-o frumusete neasemuita si plante de tot felul;intr-un incapator baldachin cu perdele transparente din voal in nuante aurii si aramii,printre perne frumos colorate si moi,un barbat cu chipul ferit de intunericul ce domnea in jur,slab luminat doar de cateva lumari asezate in sfesnice din argint, lenevea nepasator,privind nicaieri,dar hoinarind departe;parea abia trecut de 30 de ani,era bine cladit,zvelt si fiecare din gesturile sale avea multa gratie,mai multa decat se intalnise vreodata la un barbat;camasa ii descoperea pieptul,iar parul tuns destul de scurt se gasea in neoranduiala facandu-l si mai interesant privirii;acum zambea,dar ochii sai erau incinsi de-o flacara misterioasa si cand deodata ca prin farmec din perete de deschise o usa mascata prin care alti doi barbati intrara,apuca c-o mana sigura si iute sabia ce-i statea alaturi si privirea i se intorse intr-acolo doar pt o clipa,atat de scurta,ca cei doi nici nu bagara de seama c-au fost zariti.
Plecara usor capul dinaintea lui si asteptara cuminti pana ce acesta se hotara sa le vorbeasca.
-Domnilor....zise dansul privind tot mereu in gol,fara sa se deranjeze sa-si intoarca ochii spre ei.
-De ce ne-ai chemat?intreba unul din noii veniti.
-Omul nostru va fi aici in cateva saptamani.
-Atunci trebuie sa ne grabim.
-Nu vreau sa va amestecati,eu am sa ma ocup de tot.Si vorbesc mai ales pt tine,dragul meu,caci te cunosc si stiu cat iti place sa-ti bagi nasul unde nu esti poftit.ii zise misteriosul barbat celui care vorbise mai-nainte,vocea-i suna calma,dar hotarata si nu lasa nicio indoiala ca nu intelegea sa fie contrazis.
-Cum doresti.raspunse acesta si buzele sale avura un tremur nervos.
-Asta e tot.Si-acum da-mi voie sa-i spun o vorba prietenului nostru.ceru misteriosul barbat concediindu-l cu un gest;si abia cand ramase singur cu celalat barbat paru ca iese din acea amorteala.
-Ei bine?intreba privindu-l cu interes.
-Le-am urmarit.raspunse cel ce fusese intrebat si in ale carui trasaturi se citea mare respect.Era tanar,poate mai tanar decat celalalt,dar cu siguranta nu tot la fel de frumos.
-Le-ai urmarit?se arata dansul suprins.
-Da,erau doua,aia bruna dupa care m-ai trimis si inca una balaie.
-Numele lor,vreau sa stiu numele.
-Asta n-as stii sa-ti spun,dar au intrat in casa lui Filisanu,Gheorghe Filisanu,al' de a murit acu' doi ani.
-Atunci aia bruna trebuie sa fie fii-sa.
-Tot ce se poate.Dar daca vrei sfatul meu nu-ti baga in card cu ea ca e indracita.
Auzindu-l ciudatul personaj incepu sa rada,iar sunetele ce se desprindeau de pe buzele lui erau dintre cele mai placute.
-Razi tu razi,dar s-o fi vazut-o cum a scos cutitul dintre volanele rochiei si i l-a pus in beregata unuia care voia sa faca pe grozavul.
-Doar n-ai sa crezi acum ca mi-e teama de-o femeie.
-N-ar fi rau daca ti-ar fi,prea mult curaj strica si-ti zic ca asta nu-i muiere ca toate muierile,asta-i o fiara,un drac impielitat,am vazut cu ochii mei ce e in stare sa faca.
-Oricum ai da-o femeia tot femeie e,are inima slaba si trupul neajutorat.
-Cati n-au crezut ca femeia e sclava barbatului,datoare sa-i satisfaca placerile in ciuda dorintelor ei si cati nu s-au lasat pierduti de trufia lor.
-Multi,baiete,multi si tu cu ei.
-Tocmai d-asta iti spun ca femeia nu-i sclava barbatului si nici nu-i slaba si neajutorata,femeia e odrasla lui dracu,o lepadatura ridicata din cazanul cu smoala taman ca sa ne faca noua barbatilor sa credem in iad.E drept ca n-am scuza ca m-am lasat prostit de-o curva nemernica,c-am fost slab si prost,stiu ca ma dispretuiesti si sfaturile mele nu valoreaza nimic in ochii tai si stiu ca un om ca tine n-are nevoie de ele,caci ele ies din gura mea,iar gura mea n-are drept sa se deschida in fata ta fara sa i se ceara asta,dar te rog sa nu uiti ca e totusi gura unui om recunoscator,a unui om credincios si a celui mai supus servitor al tau.
-Aiurezi,baiete,nu te dispretuiesc si nu dispretuiesc nici femeile,spunand ca au inima slaba si trupul neajutorat;de fapt cel care le dispretuieste esti tu,caci nu esti in stare sa vezi ca n-ai fost pacalit pt ca esti tu prost,ci pt ca sunt ele prea destepte.
-Ptiu!facu tanarul plin de scarba.
-Tocmai pt inima slaba si calda si pt trupul delicat cand au fost trimise pe pamant li s-a dat drept dar care sa le rascumpere neajunsurile o minte ascutita ca un pumnal si viclenia otravitoare a sarpelui.
-Atunci pe-asta,cu mintea de zici tu si cu firea ei de iapa salbatica n-o imblanzeste nici dracu!
-Poate da,poate nu,caci oricat ar fi de naravasa o femeie dragostea tot o imblanzeste mai devreme sau mai tarziu.
-Vrei oare sa fii tu ala de-i arata cum e cu dragostea?
-Vreau sa nu mai spui copilarii si mai vreau sa stiu cine e blonda care-o insotea.zise chipesul barbat intorcandu-se la starea aia de toropeala ce-i dadea un aer visator.
-Nu inteleg...
-Cine ti-a zis ca trebuie s-o faci?
-Iertare...
-Toarna de baut si ia loc,prietene,nu mai sta in picioare.
-Indata.zise cel ce parea mai degraba sluga misteriosului barbat decat prietenul lui.
Turna vin si ii intinse cu grija o cupa din argint pe care acesta o apuca cu o mana mai frumoasa si mai ingrijita chiar decat o mana de femeie si o lumanare isi trimise jucausa o licarire ce baleta pe inelul ce purta si ce era atat de asemanator cu cel de la mana batranelului ce atrasese atentia Mariei.Dupa ce mana se pierdu iar printre perdelele baldachinului,tanarul isi turna la randul sau vin intr-o alta cupa si isi ocupa supus locul pe unul din taburetii ce se afla in apropiere.
-Da-mi voie sa-ti spun ca ai gresit vorbindu-i asa bunului tau prieten.indrazni dansul sa zica.
-Eu n-am prieteni,baiete si-ai face bine sa n-ai nici tu.
-Imi ceri sa-ti insel increderea?
-Prietenii nu sunt altceva decat scarile pe care pasim pt a ne atinge scopurile si-atata vreme cat eu ma folosesc de tine ai fi un prost daca n-ai face si tu la fel in ceea ce ma priveste.Si-apoi oricat te dai dupa deget stiu bine c-o sa vina si ziua in care-ai sa-ti ceri rasplata.replica cel din spatele perdelelor incepand sa rada;de aceasta data insa,glasul sau nu mai avea nimic din acele accente placute,ci sunetele ce-i paraseau gatlejul iti faceau sangele sa inghete,purtand cu ele ecoul unei rautati cumplite.
-Renegi prietenia,renegi iubirea si il renegi pe Dumnezeu?Nu e clipa in care sa nu ma-ntreb in ce crezi si pt ce traiesti?
-Cred in mine,baiete si-asta mi-e de-ajuns.raspunse misteriosul personaj cu ochii stralucindu-i sumbru.
-In clipe ca asta imi faci frica,zau.
-Ma bucur s-o aud.
-Oricum,fereste-te de el,i se citeste in priviri ura ce-ti poarta.
-E-adevarat ca ma uraste,dar e mult prea las ca sa se-ntoarca impotriva mea,asa ca n-ai la ce iti face griji.
-E datoria mea sa-mi fac,caci am jurat c-am sa te apar chiar cu pretul vietii.
-Ai grija,baiete,nu te juca cu focul,caci mort nu-mi esti de niciun folos.
-Am sa fac totdeauna asa cum ai sa-mi poruncesti.
-Prea bine,atunci intoarce-te acasa la Filisanu si nu le pierde din ochi pe cele doua domnisoare.
-De ce nu ma-nsotesti?Ai zis ca ai vrea sa stii cine-i blonda,dac-o vezi poate-o recunosti.
-Nu e nevoie,daca e cine cred eu,atunci ai s-o recunosti si tu.
-Atunci o cunosc?
-Intocmai,si-acum du-te,eu am alte treburi.
-Ai de gand sa-ti parasesti turnul de fildes?
-Da...murmura dansul.Nu va intarzia sa apara si nu vreau sa ma astepte....

Capitolul II continuarea...e cam scurta,dar...sper sa va placa smile

Ultima editare efectuata de catre azami in Dum Mai 06, 2012 7:50 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: amor miop   Vin Feb 25, 2011 8:48 am

Imi place:X:X:X:X ca de obicei azami ma lasi impresionata.acum sunt de-a dreptul curioasa cine sunt cei trei barbati si ce vor de la Maria si Clara......

Astept continuare :)
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Vin Feb 25, 2011 8:56 am

Ma bucur din nou ca ti-a placut :D
continuarea sincer nu stiu cand o sa vina,dar sper ca o sa vina candva lol kiss

Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Sam Feb 26, 2011 1:20 am

uuuuu.....imi place moooolt :X
continuarea! continuarea! abia astept. si la scoala citesc de pe telefon copitolele....cu toate ca ar trebui sa invat mai mult :P

Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Sam Feb 26, 2011 2:08 am

ms ms ms :D
continuarea,dupa cum am zis,nu stiu cand o s-o pun :|
oricum iti multumesc mult ca ai citit de fiecare data si sper sa pot posta curand si sa nu va las sa asteptati kiss

~Kumiko~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 21
Localizare : mangalia,constanta
Data de inscriere : 14/10/2008

MesajSubiect: Re: amor miop   Dum Mar 20, 2011 8:29 am

well,acum suntem 4 cititori
ai telent azami chan cold
mi-a placut mult ce am citit,astept continuarea!!
cred ca imi place tare mult de personajul radu si de martha,ma intriga
de abea astept sa vad cum se tese firul actiunii si cum se leaga personajele unele de altele!! happy
iar poeziile sunt foarte frumoase!eu nu scriu poezii,sunt anti-talent,dar nici nu ma straduiesc
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Dum Mar 20, 2011 8:46 am

Arigato Ynu-chan arigato
Ma bucur mult ca-ti place :D
nu stiu cand o sa pun continuarea:-??
radu si martha nu sunt personaje chiar asa importante,dar ca toate personajele pe care le-am creat imi sunt dragi si ei :P
cat despre poezii,ma crezi sau nu,cand m-am apucat sa scriu nici nu citeam asa ceva,nu m-am impacat bine cu genul liric,dar peste noapte m-am trezit ca fac prima poezie,un esec total :| oribila!mi-e si frica sa-mi amintesc de ea.si-apoi,incet incet m-a prins si-am inceput sa scriu mai mult si mai mult si odata cu scrisul am inceput si sa citesc(prefer cu siguranta proza,dar nu-mi mai displace poezia asa cum imi displacea in liceu).

*Astept si eu sa postezi cate ceva din romanul tau:> :D

~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: amor miop   Dum Mar 20, 2011 9:09 am

nu as fi vrut sa o fac,dar pentru tine azami chan voi posta.
m-pu
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Dum Mar 20, 2011 9:20 am

Abia astept :D si in cazul asta promit c-o sa pun si eu continuarea(sincer nu prea mai aveam de gand sa postez,ma gandeam sa avansez si poate la vara sa termin si sa vad atunci ce si cum)dar maine vin cu continuarea(si eu*tot pt tine*) blobtongue

~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: amor miop   Dum Mar 20, 2011 9:25 am

de abea astept sa intru maine seara si sa citesc pe nerasuflate!
arigato!(macar atat stiu si eu sa zic in japoneza,so lame ha? astonished )
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Dum Mar 20, 2011 10:33 am

Sarpele negru
Capitolul 3(prima parte)
-Vai!imi pare c-a trecut o vesnicie.zise Clara indreptandu-se cu pasi repezi spre intrare.Era asa de emotionata ca nici nu baga de seama cum prietena sa ramane in urma.
Suna si cand i se deschise tasni inauntru ca sageata cu chipul imbujorat de emotie si luminat de-un zambet larg.
-Clara,fata mea!rosti o batrana femeie cand o vazu.
-Smaranda!zise fata imbratisand-o.Mi-a fost asa de dor,asa de dor! Si domnul Tatarescu?Nu-i acasa?I-am scris ca ma-ntorc azi.De ce nu e aici?intreba dansa pe jumatate dezamagita pe jumatate indignata.
-Nu e aici,zici?se auzi un glas puternic de barbat.
Parea trecut de 30 de ani.Era inalt peste medie,bine legat,cu o tinuta impunatoare.Avea parul negru,tuns scurt,nas acvilin,ochii de un verde intunecat,privire mandra si patrunzatoare,iar pe buze ii dansa un zambet cuceritor ce ii descoperea dintii perfecti de un alb stralucitor.
-Domnule!exclama tanara cu ochii luminosi de fericire.
-Clara…murmura dansul apropiindu-se de ea si sarutandu-i mana.O privi indelung zambind multumit de ceea ce vedea.
Clara era frumoasa ca un inger;mica de statura,subtirica,avea parul balai,lung si moale,ochii minunati cand verzi ca marea,cand albastri ca cerul si totdeauna senini ca primavara,feriti de fulgere si de furtuni,caci firea ii era blanda si inima calda; gura-i mica si rosie ca un boboc de floare era surazatoare si gingasa,iar jos sub buza inferioara,aproape de barbie i se desena o alunita abia sesizabila.Purta o frumoasa rochie azurie,cu funda de panglici alba si corajul impodobit c-o multitudine de dantele,iar la urechi ii atarnau cercei cu peruzele.
-Ai crescut,continua domnul Tatarescu,si te-ai facut asa frumoasa…nu putu spune mai mult,cuvintele ii murira pe buze,caci in prag aparu cealalta domnisoara si imaginea ei paru sa-l tulbure cumplit;
-Vai!uitasem.rosti deodata Clara.Maria,draga mea,imi cer iertare.Apoi intorcandu-se spre chipesul barbat ii spuse:Domnisoara Filisanu e prietena despre care v-am vorbit.
-E o placere,domnisoara…replica acesta sarutand mana tinerei si continuand sa o priveasca staruitor.
-Placerea e a mea,domnule.raspunse dansa schitand un zambet si incercand sa-si stinga focul din ochii mai negri ca iadul.
Dupa felul in care se priveau s-ar fi zis ca nu-i prima data cand ce-i doi se gasesc fata in fata,mai mult chiar,s-ar fi putut crede ca sunt legati de vreo intamplare din trecut,intamplare destul de importanta pesemne,caci ochii Mariei erau incarcati de fulgere naprasnice,iar chipul domnului Tatarescu oricat de nepasator ar fi vrut sa para devenise livid.
-Vai,ce fericire!Ce fericire sa ma intorc acasa!
Timp de trei ani,Clara locuise la Viena intr-un institut pentru domnisoare;la inceput nu vrusese sa plece,caci era cam fricoasa din fire si se temea sa traiasca printre straini,dar domnul Tatarescu insista,iar ea nu avu suflet sa spuna ca nu.Cum ar fi putut cand omul asta o crescuse de mica,asa cum un tata bun isi creste copilul,cu toate ca nu era decat o biata orfana,fiica unei servitoare.Se supuse,pe jumatate speriata de cele ce-o asteptau,pe jumatate multumita ca-i facea o bucurie protectorului sau.Totusi,acolo o cunoscu pe Maria si dintr-odata toate temerile si parerile de rau pierira.
-Da,Clara,o adevarata fericire.intari Alexandru zambindu-i.
-Dar nu-l vad nicaieri pe domnul Negrescu.
-L-am trimis cu treaba,dar nu cred sa mai intarzie mult.
-Domnule,dati-mi voie sa va multumesc pt ospitalitatea dvs.vorbi domnisoara Filisanu si vocea ei ajunse aspra la urechile chipesului domn.
-E o placere,domnisoara.Clara mi-a scris in cateva randuri despre dumneata si despre afectiunea ce va leaga.A fost o bucurie si o usurare pt mine sa aflu ca si-a facut o prietena.
-Prietenia Clarei e pt mine o adevarata comoara,domnule.
-Si rudele dumitale,domnisoara,le-ai vestit ca vei ramane pt o vreme aici?
-Sunt singura pe lume,domnule.Tata s-a stins in urma cu doi ani,iar mama s-a dus demult,pe cand eram doar o copila.
-Imi pare rau,domnisoara.O durere cumplita,mai ales pt cineva asa tanar ca dumneata.
-In ce-l priveste pe tata,da,domnule,o durere sfasietoare,cum n-am simtit vreodata si nu cred c-am sa mai simt,cat despre mama,ca sa spun drept nu-mi amintesc nimic.Nu stiu decat ca intr-o zis tata a venit cu lacrimi in ochi sa-mi spuna ca mama a cazut de pe cal si ca Dumnezeu a hotarat s-o cheme la El,n-am avut vreme s-o plang,caci curand tata incepu sa se prapadeasca putin cate putin si toata grija mea se indrepta spre el.
-Dar n-ai macar o matusa sau vreun unchi care sa-ti poarte de grija?
-Ba da,am o matusa,dar se gaseste la Viena,am locuit o vreme la ea,apoi am intrat la pensionat pt a-mi termina studiile si cand le-am terminat mi s-a facut dor de tara si mi-am zis sa ma intorc.
-Dar aici ai sa te simti singura.replica Alexandru privind-o cu un aer de prefacuta bunavointa.
-Oh,nu,cu Clara alaturi mi-ar fi cu neputinta.
-V-o fi foame iar eu nu ma mai satur sa va necajesc cu intrebari.
-Nu,domnule,foame nu,dar suntem obosite de pe drum.indrazni sa spuna Clara dupa ce-i arunca si Mariei o privire.
-Atunci sa chem pe cineva ca sa va conduca la odaile voastre.zise domnul Tatarescu.

In acelasi salonas in care cu o zi in urma,Eliza Stanesti il primise pe varul raposatului ei sot un barbat la cel mult 29 de ani se plimba de colo colo cu mainile la spate si cu chipul schimonosit de-o sila amestecata cu indignare.
Avea o statura falnica si in ciuda cicatricei ce-i brazda obrazul n-ai fi putut sa spui ca e urat;ochii mari caprui deasupra carora se desena o pereche de sprancene negre,cam stufoase,erau mandri si patrunzatori,gura-i ademenitoare cu buze carnoase si dinti stralucitori,iar parul negru ca taciunele. Era Teodor Negrescu,omul de incredere al domnului Tatarescu. Fusese nu demult un barbat instarit,dar scapatase din pricina unei femei si de atunci se ferea strasnic de fiicele Evei.Vazandu-l in necaz Alexandru ii intinsese o mana de prieten.Nu gresise,caci tanarul era un om cinstit si recunoscator,gata oricand sa-si puna pielea in bat pt binefacatorul sau.Totusi in clipa aceea isi blestema soarta si ar fi vrut sa-l stranga de gat pe domnul Tatarescu,caci dupa cum spunea chiar dansul acesta il arunca direct in gura lupului fara sa aiba cea mai mica farama de mila.Pe cat se pare lupul cel fioros era nimeni alta decat frumoasa vaduva,iar bietul Teodor se temea de ea mai ceva ca de dracu.Si pe cand tot masura cu pasii elegantul salonas pricina acestei spaime isi facu aparitia.O vazu cum stramba din nas in semn de nemultumire si cum isi incrunta amenintatoare sprancenele.
-Doamna...zise Teodor sarutandu-i mana cu o emotie ce semana a dezgust si intinzandu-i o frumoasa cutiuta insotita de-un biletel.
Nu putea s-o sufere,o gasea proasta si alintata si innebunea de sila la gandul ca trebuia sa se plece dinaintea ei ca cel mai umil dintre servitori.Dar ce putea sa faca?Asta era dorinta domnului Tatarescu si in fata dorintelor sale vointa lui se inclina ca trestia batuta de vant.Se intreba totusi pt ce motiv stapanul sau ii dadea atata importanta acestei femei frivole si neroade?Era drept ca nici o alta femeie nu-i putea egala frumusetea,dar nu-l vedea pe Alexandru plecandu-se vrajit dinaintea unui farmec atat de trecator.Un om cumpatat si rece ca el avea cu siguranta motive mai de seama pt a se purta dupa cum o facea.
-Ce faci dumneata aici?De ce n-a venit Alecu?il repezi Eliza luand cutiuta si punand-o cu un gest de studiata indiferenta pe masuta ce se gasea alaturi de dansa.
-Domnisoara Clara soseste astazi si-a ramas s-o astepte.raspunse domnul Negrescu.
-Domnisoara Clara?Servitoarea aia!replica frumoasa doamna cu dispret si incepu rada.
-Daca domnul Tatarescu va aude se supara foc.
-Nu mai spune?Asculta,domnule,d-aia nu mai pot eu de supararile lui.E stapanul tau nu al meu.
-Imi cer iertare,doamna.bombani Teodor suspinand resemnat.
-Da,dar uite ca eu n-am pofta sa te iert!rosti stambandu-se;si-apoi ca prin farmec chipul ii deveni zambitor si intreba:Ramai la masa?
-Eu?se mira bietul om.
-Da,dumneata.
-Doamna rade de mine.
-Of!Sunt asa plictisita ca nici sa rad nu-mi arde si crede-ma ca ma gasesc tare singura daca te invit tocmai pe dumneata cu fata asta lunga si uracioasa sa-mi tii companie.
-Doamna e prea buna cu mine.
-Si zici ca servitoarea soseste astazi?
-Da,domnisoara Clara soseste azi si vine c-o prietena.
-C-o prietena?striga Eliza deodata.E tanara?O fi frumoasa?
-Ce stiu eu,n-am vazut-o.
-Asta-mi lipsea!Alta piatra-n pantof!replica furioasa doamna Herescu.
-Doamna e geloasa?intreba Teodor.
-Vezi-ti lungul nasului,uratule!
-Doamna isi face griji degeaba,nu exista femeie sa-i poata pune in umbra frumusetea si n-o zic eu,o zice domnul Tatarescu.
-Zice el asa?se interesa Eliza luminandu-se dintr-o data.
-Cum nu?Intr-una o zice.
-Stii ca dintr-odata nu mai esti asa urat?rosti capricioasa faptura incepand sa rada.
-Daca doamna o zice atunci asa trebuie sa fie.
-Chiar si-asa n-am sa-l iert pe Alecu,i-am scris sa vina,caci am sa-i spun lucruri de mare insemnatate si el imi face suparare trimitandu-te pe dumneata.
Cu un gest lenes,frumoasa vaduva ridica biletelul ce se gasea deasupra cutiutei si citi:
"Imi cer iertare,doamna,soarta ma tine departe de placuta-ti companie.Te rog primeste regretele mele dimpreuna cu aceste diamante ce nu asteapta altceva decat sa straluceasca la gatul dumitale."Alexandru Tatarescu.
-Darurile astea n-au nicio valoare pt mine daca nu vine el insusi sa mi le aduca.replica Eliza oftand mai mult pt ca nu-si putea astampara curiozitatea de a vedea ce fel de bijuterie ii trimitea chipesul barbat,decat de tristetea ca acesta nu se afla acolo cu dansa.Ar fi vrut sa se repeada chiar in clipa aceea la cutiuta,caci nu era pe lume ceva care s-o incante mai tare ca podoabele si se vedea deja la gat cu cele mai mari si mai frumoase diamante din cate existasera vreodata.
-Am sa-i spun negresit.incuvinta Teodor inclinand usor capul.

Sper sa va placa si sa va spuneti parerea(cum am mai zis:buna,rea,nu conteaza) hontoka

Ultima editare efectuata de catre azami in Dum Mai 06, 2012 7:51 am, editata de 1 ori
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: amor miop   Lun Mar 21, 2011 5:27 am

vrei o parere?:))
mai vreau!
ma intriga,imi place cum scri.Ai talent si se vede ca te straduiesti.
plus ca acelea erau alte vremuri,si ca sa scri conform acelor vremuri trebuie putina documentare.putin mai multa.Te felicit!imi place mult,desi e doar inceputul,abea acum incepem sa ne dam seama de personaje,care cum se leaga.Sper la mai mult,indraznesc blush2
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Lun Mar 21, 2011 5:49 am

domo domo :blush1: sunt sigura ca stii ce inseamna pt cineva care scrie sa i se spuna ca are talent happy
M-am documentat dintr-o singura carte(Trecute vieti de doamne si domnite-C. Gane)si in rest din articole gasite pe bloguri despre bucurestiul de alta data sau prin magazinele istorice pe care le-am furat de la bunicul meu(prin natura mea sunt foarte scormonitoare si curioasa) :D imi place perioada! :D mi-a placut intotdeauna sa vad filme si sa citesc carti despre vremurile demult apuse si mi-au dorit mult sa scriu si eu asa ceva :D
o sa pun chiar in seara asta urmatoarea parte din capitolul 3,putin mai tarziu haihai

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: amor miop   Lun Mar 21, 2011 6:45 am

imi place imi place imi place bravo Abia asteptam sa vad ce se mai intampla cu Clara si Maria...cat despre Eliza..nu prea o plac :d

Dar astept continuarea :X:X
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: amor miop   Lun Mar 21, 2011 7:10 am

Arigato iry-chan>;d<
Eliza nu e chiar asa nesuferita,e doar capricioasa si rasfatata,ca mai toate femeile frumoasa;))

Sarpele negru
*Partea a doua(capitolul 3)
Servitoarea le insoti pe cele doua tinere pt a le arata odaile ce aveau sa ocupe si Maria baga de seama ca dinauntru casa domnului Tatarescu arata si mai mare,iar odaia ce primise era dintre cele mai frumoase si mai elegante.
-Iti multumesc.zise fata zambind batranei servitoare.
-Baie e pregatita,am sa trimit indata o fata sa va ajute.
-Nu e nevoie,ma descurc singura.replica Maria plictisita,abia asteptand ca aceasta sa se retraga.
Cand usa se inchise in urma servitoarei,tanara mai cerceta vreo cateva clipe odaia si apoi cu multa sprinteneala lasa sa cada tot ce avea pe dansa si incercand cu varful piciorului apa,ofta multumita si intra sa se imbaieze.
-Omul asta ori arata mai tanar decat e,ori eu ma-nsel si n-am nimerit unde trebuia.incepu ea sa vorbeasca singura.Totusi privirea aia,n-am s-o uit niciodata,e aceeasi,e drept ca n-aveam nici 10 ani,dar n-am s-o uit,n-as putea,te face sa te pierzi in ea,te subjuga...se opri putin si-apoi continua straduindu-se sa-si aminteasca:Unde am mai vazut oare privirea asta?Unde?
Iesi din baie infasurandu-se intr-un prosop si se tranti in pat cu gandurile tot aiurea.
-Poate ca George are dreptate,poate ca a murit...
Doua batai in usa o trezira din vis,dar nu raspunse,caci nu voia sa vada pe nimeni.
-Maria!Sunt eu,Clara!
Ofta iara si-nchise ochii trecandu-si mana peste frunte.
-Intra.raspunse in cele din urma,fara prea mare tragere de inima.
O vazu,zambitoare,asa cum ii era felul,cu chipul luminat de blandete,privind-o intrebator.
-Ei?facu Maria fara sa inteleaga prea bine ce voia de la ea.
-Nu esti gata?intreba Clara aratandu-se mirata.
Abia atunci,domnisoara Filisanu baga de seama ca trecuse multa vreme de cand se afla pierduta printre ganduri si zambi punandu-se iute in picioare.
-Da-mi voie sa te ajut.rosti ingerul blond deschizand bagajele si incepand sa scoata din ele o sumedenie de rochii.Ce rochie ai sa porti?
-Nu-mi pasa,oricare!raspunse frumoasa bruneta ridicand din umeri.
-Pot sa aleg eu pt tine?intreba pupila domnului Tatarescu batand incetisor din palme.
-Daca asta te face fericita,alege!zise Maria incepand sa rada.
-Uite asta vernil!Ai sa arati minunat!striga fata entuziasmata.
-Te-nseli,draga mea,eu n-am s-arat niciodata minunat,caci nu sunt frumoasa ca tine.
Trebuie spus ca Maria,fie se insela,fie mintea,caci era frumoasa,frumoasa de la natura,de-o frumusete perfecta,dar rece; se imbraca simplu,fara prea multe aranjamente,caci nu se omora de fel dupa podoabe si gateli tinand parca in adins sa displaca si ferindu-se din rasputeri ca nu cumva vreun barbat sa se apropie de dansa.
Totusi,chiar si-asa nu ducea lipsa de adoratori,caci avea un trup cu forme perfect armonizate si un chip fermecator:ochii negri,privirea mandra ce-i trada caracterul aprig,sprancene frumos arcuite,care la prima provocare se incruntau amenintatoare,buze pline si senzuale,zambet stralucitor,bland cand cineva drag ii statea alaturi,dar ironic si dispretuitor cand cineva ii displacea;parul deasemenea negru era carliontat si bogat,ajungandu-i pana la umerii catifelati de culoarea sidefului.Dar frumusetea ei pierea in fata firii cu totul neobisnuite;era nu numai deosebit de inteligenta,dar si energica si incapatanata si intelegea mai-nainte de toate sa-si faca fericirea ei si nu vointa celorlalti,dispusa se se lupte pentru asta cu toate armele ce i-ar fi stat la indemana.
-Ce spui,Maria?Aiurezi!
-Eu n-am parul tau lung si stralucitor si nici ochii albastri si visatori.
-Si-ai fi vrut sa-i ai?
-Azi nu,maine cine stie!
-Nu te-nteleg nici un pic,zau!
-N-are a face!Azi nu-mi pare rau ca seman cu ea.Asemanarea asta ma distreaza teribil!
-N-am sa te inteleg niciodata,dar cum esti singura mea prietena,trebuie sa te iubesc.
-Daca-ti vine greu poti sa nu ma iubesti deloc.
-Te rog,Maria,nu spune asa.ingaima Clara intristandu-se pe data.
-Asculta,Clara,daca tu nu ma-ntelegi pe mine,afla ca eu te inteleg si mai putin pe tine.Nu esti datoare sa ma iubesti,nimeni nu datoareaza iubire altcuiva,iubirea o simti sau n-o simti,vine-asa fara motiv,cand te gandesti mai putin.
-Lasa-ma pe mine sa-ti strang parul!ceru tanara redevenind voioasa.
-N-am crezut ca tatal tau e un barbat asa tanar.zise Maria privind in oglinda chipul prietenei sale.
-Pentru ultima oara iti zic,nu e tatal meu.
-Voiam sa spun,ca domnul Tatarescu e un barbat foarte tanar,arata abia trecut de 30 de ani.
-Si totusi are aproape 40.o informa Clara.
Ochii Mariei sclipira ciudat.
-Adevarat?se arata dansa uimita.
-Da,Maria,adevarat ca soarele si luna de pe cer.
-Te cred,draga mea,dar da-mi voie sa-ti spun ca tatal tau...pardon,voiam sa zic,domnul Tatarescu,e un barbat tare aratos si nimeni n-ar putea sa-i ghiceasca adevarata varsta.
-Iti place,Maria?intreba incantatoarea blonda plecand o clipa privirea.
-Ei,na!
-Domnul Tatarescu,iti place?intreba tanara din nou cu voce tremuratoare de emotie,ori poate de indignare.
-Ieri ma-ntrebai acelasi lucru despre Matei.replica domnisoara Filisanu incepand sa rada.
-Si la fel ca acum te-ai ferit sa-mi raspunzi.
-Am crezut c-ai sa-ntelegi si singura care e rapunsul.
-Esti tanara,frumoasa,gasesc ca nu-i nimic de mirare dac-ai vrea sa te indragostesti si sa te mariti.
-Ti-am mai zis ca dragostea nu vine pt ca vrem,iar cat priveste maritisul sa ma fereasca Dumnezeu de-asa pedeapsa!
-Pedeapsa?inzbucni Clara facand ochii mari.Ce tot spui?Ai innebunit?
-Nu vreau sa fiu stapanita de-un barbat!Niciodata!spuse Maria cu ochii aruncand scantei.
-Esti o biata nebuna,mai devreme sau mai tarziu tot ai sa te mariti,femeia nu-i in stare sa traiasca de una singura,fara barbat.
-Ba uite ca eu am sa fiu!Si daca nu vrei sa se aleaga praful de fericirea ta ar trebui sa gandesti si tu la fel.
-Daca domnul Tatarescu m-ar auzi vorbind asa...
-Ti-e frica de el?intreba bruneta privind-o fix.
-Nu,doar ca nu vreau sa-l supar.ingaima Clara lasandu-si din nou ochii in podea.A fost mereu asa bun cu mine si-ar fi mare pacat sa-i aduc nemultumiri.
-Prostii!Nu pt asta ai sa faci numai ce spune el.
-Tie ti-e usor sa vorbesti,ti-ai cunoscut parintii,ai crescut intr-o familie si-acum ai mai si ramas stapana peste toata averea tatalui tau.Dar eu,Maria,eu sunt o biata orfana,fiica de servitoare si am avut mare noroc ca Dumnezeu mi l-a scos in cale pe domnul Tatarescu,un om minunat,care s-a indurat de mine.
"Minunat om n-am ce spune!"gandi Maria."Daca n-ai sa platesti tu bunatatea asta a lui,de-o sa-ti iasa pe nas si pe gura!Ai sa vezi tu,asteapta numai!"
-Poate ca ai dreptate,iarta-ma.zise apoi schitand un zambet si deschizand o cutie destul de incapatoare in care-si tinea bijuteriile,domnisoara Filisanu scoase un splendid colier din perle albe de care atarna o dragalasa cruciulita batuta in smaralde.Si-l atarna la gat si-apoi c-o voce in care se putea distinge nerabdarea zise:
-Sa mergem,draga mea.
Coborara sprintene ca doua caprioare si intrara in sufragerie unde erau deja asteptate.
-Domnisoarelor...vorbi Alexandru Tatarescu ridicandu-se pt a le intampina.
-Si domnul Negrescu?se interesa Clara.
-Nu stiu,draga mea,ar fi trebuit sa se intoarca pana acum.
-Pacat,mi-ar fi placut sa fie aici.
-O sa-l vezi maine,acum sa luam loc,avem lucruri mai importante de discutat.
Cand se asezara privirea domnului Tatarescu se fixa pt cateva clipe asupra Mariei si ochii sai capatara un licar ciudat la vederea colierului fetei.
-Clara,draga mea...incepu chipesul barbat.
-Da,domnule,va ascult.rosti tanara vazand ca acesta se opreste.
-Clara,nu stiu daca e bine sa vorbim acum.se razgandi dansul.
-Daca prezenta mea va incomodeaza,ma retrag.replica domnisoara Filisanu cu raceala.
-Nu,domnisoara,nicidecum,ceea ce vreau sa-i spun Clarei nu-i un secret.
-Atunci spune-ti,domnule,va ascult.
-Draga mea,te-am chemat de la pension pt c-am hotarat ca cel mai bine e sa te mariti.vorbi Alexandru fara alte ocolisuri.
-Sa ma marit?...ingaima ingerul scapand din mana tacamurile.
Fusese luata prin surprindere;la orice s-ar fi asteptat mai putin la asta;nici nu spusese bine ca-i o nebunie sa vezi maritisul ca pe-o pedeaspsa ca-i si paru rau pt vorbele sale.
-Da,draga mea,ai sa te mariti.
-Cu cine?
-Cu fiul unui prieten de-al meu,il cheama Matei Stanesti.
-Cu omul ala?striga Clara ingrozita.
Vestea cazuse asupra ei ca trasnetul si tulburarea o facuse sa uite ca domnul Tatarescu nu stia nimic despre escapada de noaptea trecuta.
-Ce-i cu tine,fetito?Te porti de parca l-ai cunoaste.se arata mirat Alexandru.
-Nu,eu...se balbai frumoasa blonda nestiind ce sa spuna.
-Ea nu,dar eu da.interveni Maria zambind plina de seninatate.Eu si Matei am copilarit impreuna si i-am vorbit si Clarei despre el.
-S-ar parea ca nu de bine,caci numele lui i-a provocat o spaima grozava.
-Nu stiu,domnule,eu n-am spus decat adevarul,acum judecati dvs daca adevarul ar putea sau nu s-o sperie.
-Va rog,domnule,nu vreau sa ma marit cu acel om.
-Nu,Clara,eu te rog.vorbi domnul Tatarescuc-un glas in care se simtea o nesfarsita blandete.Cunoaste-l intai si-apoi daca tot nu ti-e pe plac am sa te las sa alegi,caci de maritat te mariti oricum,fie cu el,fie cu altul.
-Prea bine,domnule,cum doriti.murmura tanara inabusindu-si un oftat.
-Maine as vrea sa porti una din rochiile noi,cele pe care le-ai gasit azi la tine in odaie.Matei va veni sa ne viziteze.
-Sigur,domnule,acum va rog dati-mi voie sa ma retrag.bolborosi fata abia tinandu-se sa nu planga.
-Smaranda,lasa farfuriile alea si mergi cu ea.
-Sa mergem,fata mea,vino.spuse batrana servitoare cu blandete.
-Lasa-ma!se rasti Clara.N-am nevoie de ajutorul tau.
Strigatul Clarei,dar mai ales ochii domnului Tatarescu ce straluceau mai aprig ca niciodata atrasera atentia domnisoarei Filisanu,care pana atunci ascultase fara prea mare chef discutia ce se purta,dezgustata de lipsa de curaj a prietenei sale.
-Clara...se auzi vocea chipesului domn,la fel de blanda ca mai inainte cu toate ca focul din priviri trada mahnire.Te rog,fetito,cere-i iertare Smarandei.
-Iertare,Smaranda,rogu-te.
-Si nu uita ca Smaranda te-a crescut de mica,te rog Clara,daca ma iubesti,nu mai uita asta niciodata.
-Aveti dreptate,domnule,n-am sa mai uit.incuvinta fata plecand privirea.
"Asta-i prea de tot!Nu numai c-o marita c-un om pe care ea-l detesta,dar indrazneste s-o mai si faca de doua parale din vina unei servitoare,lua-i-ar dracu pe amandoi!"gandi neimblanzita bruneta.
-Felicitarile mele bucataresei.Bucatele au fost nemaipomenite.replica dansa cu obisnuita-i urma de ironie in glas.
Alexandru se-ntoarse spre dansa si privirile lor se ciocnira inversunate ca doua sabii gata de lupta.Profitand de acest moment,Clara o zbughi pe usa,iar batrana servitoare o urma asa cum i se poruncise.
-Acum inteleg de ce Clara se teme de dvs,aveti o fire deosebita,scumpe domn.
Primul instinct al domnului Tatarescu fu sa-i intoarca jignirea,caci obraznicia ei avu darul sa-l sacaie si-apoi era mai mult decat convins ca daca fiica lui indraznise sa se poarte asa cum o facuse se datora influentei pe care aceasta tanara o avea asupra ei."Nefasta faptura!"gandi dansul,dar se stapani si-i raspunse calm si zambitor:
-Asta nu te priveste,domnisoara.
-Totusi ati pus o servitoare deasupra fiicei dvs.
-Si-o servitoare merita respect,draga domnisoara.
Maria isi musca furioasa buza de jos;avea dreptate,domnul Tatarescu avea dreptate si asta o scotea si mai tare din sarite.
-Aveti dreptate,domnule,dar nu era necesar sa o mustrati pe Clara in prezenta mea,ati fi putut sa-i spuneti ce aveati de spus intre patru ochi.
-Se vede ca-i porti mare afectiune fiicei mele.zise Alexandru dupa o clipa de tacere zambind cu amabilitate,cand in realitate n-ar fi vrut decat sa-i dea acelei fete needucate o bataie zdravana.
Il enerva si-l atragea in aceeasi masura.Nimeni nu indraznise sa-i ceara socoteala pana atunci.Impertinenta ei ii juca pe nervi,dar naivitate cu care il sfida,curajul acela copilaresc trezea in el o dorinta ciudata,nu atat dorinta de a poseda un trup,caci o gasea frumoasa,dar de o frumusete rece,acea frumusete la care privesti si te minunezi tu insuti ca in ciuda trasaturilor minunat lucrate inima nu-ti tresare-parea din marmura,o statuie reprezentand zeita frumusetii,dar la urma urmei statuie,rece,dureros de neospitaliera-dorinta ce simtea era acea de a-i inchide gura,era dorinta de a o face sa se plece dinaintea lui si sa-si inghita mandria.
"M-am inselat zicand ca-i seamana"isi zise dansul privind-o mai atent."Camelia zambea si-ti incalzea sufletul,pe cand fata asta te ingheata cu totul."

Ultima editare efectuata de catre azami in Lun Mai 07, 2012 4:30 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: amor miop   Lun Mar 21, 2011 7:32 am

E foarte tare azami >:D< in sfarsit incpe sa se lege totul.Camelia,presupun eu, e mama Mariei si se pare ca Tatarescu o cunoscuse ... abia astept continuarea :X:X:X:X
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: amor miop   Astazi la 8:50 am

Sus In jos

amor miop
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Fiction-
Mergi direct la: