Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

:)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Chinpira
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 12/12/2010

MesajSubiect: :)   Dum Dec 12, 2010 9:33 pm

Buna ziua. De de curand am fost in Japonia cateva zile. Ma duc de cateva ori pe an, si am si locuit acolo multi ani. La intoarcere, am ratat cu putin autocarul pentru Narita si am avut de asteptat cam 15 minute. Cum n-aveam ce face si nimic de citit, am mers pana la librarie sa-mi iau o carte. Si am nimerit una care mi-a placut in mod deosebit, inca sunt sub "influenta" ei :D se numeste "Eien no zero" 永遠のゼロ. Si acum caut ce altceva sa citesc :) Am dat o cautare dupa "literatura japoneza" in romaneste si am dat peste forumul asta. Daca aveti sugestii, v-as fi recunoscator. Urmaresc un blog despre carti numit 弁護士会の読書, dar pana acum n-am "sarit" pe nici un titlu prezentat acolo. Era parca si o emisiune care prezenta carti sambata dimineata, nici nu mai stiu pe ce post si cum se numea…
Daca pot la randul meu sa ajut cu ceva pe altii interesati de Japonia, cu mare placere.
Yoroshiku desu :)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Varsta : 21
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: :)   Mar Dec 14, 2010 8:53 am

Welcome Chinipira! Bine ai venit printre noi!
Cum ti se pare viata din japonia in comparatie cu cea din romania? Cred ca nici nu se discuta:))

See you around;)

Sus In jos
Chinpira
Gaijin
Gaijin

MesajSubiect: Re: :)   Mar Dec 14, 2010 2:26 pm

Salut Ridia

E frumos in Japonia, dar mai ales in orase mici si la tara. In orasele mari fiecare isi vede de treaba lui, sunt cam distanti unii cu altii…

Ma uit la varsta membrilor si imi dau seama ca trebuia sa-mi aleg nick-ul Oya-bun, nu Chinpira :)
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: :)   Vin Dec 17, 2010 11:11 pm

Hello nice to meet u:-) eu sunt iulia:-) god ai fost in japonia...cum ai ajuns acolo? Cum e sa locuiesti acolo? Cum sunt oamenii acolo? Te poti adapta usor printre ei? @_@ scuze ca te-am bombardat cu atatea intrebari da' imi doresc atat de mult sa ajung in japonia...si vreau sa aflu cat mai multe despre nihon de la oameni ca din carti am tot citit. Nice to meet you again:-) si have fun pe forum:-) vei cunoaste multi oameni interesanti:-)

Gaijin
Gaijin

MesajSubiect: Re: :)   Sam Dec 18, 2010 2:11 am

salut iulia. am ajuns in japonia cu o bursa de master, gasita pe internet. visul meu era de mult sa merg in japonia. stiam si ceva japoneza deja, facusem cativa ani la sala dales in bucuresti. cand am aplicat pentru master, n-am crezut eu ca ma accepta tocmai japonezii si-mi dau si bursa, ar fi fost prea frumos. asa ca am aplicat si pe la altii prin anglia, america etc, cum se face. dar cand am primit bursa, nici n-am mai vrut sa aud de aia din america si de restul :D am stat 8 ani in japonia. inainte sa ajung acolo, mi-am imaginat tot timpul ca e o tara deosebita, si exact asa a si fost :) nu ma simt deloc "dezamagit". si acum, merg acolo cat de des pot.

sunt sigur ca o sa aveti si voi sansa asta. dupa parerea mea, cel mai important e sa va vedeti serios de studii si sa invatati bine limba (daca nu vorbiti deja). sunt multi albi pe acolo dar relativ putini vorbesc bine. sunt si destui romani.

nu sunt toti japonezii chiar asa prietenosi, dar forate foarte multi sunt. mai ales daca le vorbesti limba, alfel decurg lucrurile.

daca pot sa ajut pe cineva cu dictionare, softuri, pagini de web etc. cu mare placere. prin asta am trecut si eu :) si daca vreti si parerea unui japonez, am eu cativa prieteni de treaba, ii rog sa vina aici sa posteze :)
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: :)   Sam Dec 18, 2010 7:14 am

esti un sfant :)) glumesc....esti de treba:D Daca nu se deranjeaza prietenii tai ar putea sa posteze. Eu una sunt curioasa .Chiar ma intereseaza lucrurile astea. Da Doamne sa am si eu norocul tau...si acolo ai invatat limba? vorbesc si engleza? fac ei cursuri ajutatoare sau oamenii te ajuta sa inveti-your friends ^^
scuze....sper sa nu fie prea mare deranjul pentru prietenii tai^^

Gaijin
Gaijin

Varsta : 28
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 28/11/2010

MesajSubiect: Re: :)   Mar Dec 21, 2010 3:33 am

Hiii~! Welcome!Yoroshiku Onegaishimasu! hello
Wow foarte tare ca ai fost in Japonia,si eu sper sa ajung intr-o zi pe acolo hehehe,nici nu se compara cu ce e aici,la noi in tara, asa e.. grin
Matta ne!
Sus In jos
~DemonGaara~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 274
Data de inscriere : 03/07/2010

MesajSubiect: Re: :)   Mar Dec 21, 2010 9:07 am

woah buna^^si chiar invitai pe prieteni ai ne-ar face placere sa vorbim cu ei heart
Sus In jos
Chinpira
Gaijin
Gaijin

MesajSubiect: Re: :)   Mier Dec 22, 2010 12:18 am

salut :)

trebuie sa-mi fac o idee, pe voi ce ve intereseaza mai mult, limba, carti, muzica? cu limba cum stati?
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: :)   Mier Dec 22, 2010 2:27 am

cam rau.....nici la capitolul engleza nu stau chiar atat de bine. Pe mine despre carti si limba m-ar interesa mult. A....si cum poti lucra acolo ^^ atsui

Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: :)   Vin Dec 24, 2010 1:48 pm

Sorry de dublu post da' vroiam sa te intreb inca ceva....daca as merge in japonia ... prima data ce oras ar fi interesant de vizitat? In afara de tokyo...

Gaijin
Gaijin

MesajSubiect: Re: :)   Mier Dec 29, 2010 7:48 pm

sunt mii de locuri interesante de vazut, onsenuri, temple, munti etc... problema e ca transportul costa destul de mult.

o excursie interesanta si cu buget mic ar fi cu bicicleta :D pe malul marii, in jurul peninsulei Chiba :) uite harta. partea dinspre ocean e mai interesanta. aia spre tokyo bay e cam industriala.

http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=Chiba,+Chiba+Prefecture,+Japan&sll=37.0625,-95.677068&sspn=65.430355,83.935547&ie=UTF8&split=0&hq=&hnear=Chiba,+Chiba+Prefecture,+Japan&ll=35.291589,140.19516&spn=1.07718,1.834717&z=10

exista si sosea, si linie de tren care merg mai mult de 100 de km pe malul marii. mancarea e buna, sate pescaresti, statiuni de vara, plaje... te mai opresti si mai faci o baie in ocean :) e frumos.
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: :)   Joi Dec 30, 2010 7:14 am

god....i envy you....trebuie sa fie atat de super tare sa mergi in japonia....desi am fost in malta si grecia, viena si creta...in japonia as vrea sa ajung cat mai repede....
scuza-ma daca trag atata de tine....dar ai putea sa iti faci un jurnal aici.....sau la rubrica de jurnal...ca sa scrii cat mai mult despre japonia...si pune si niste poze!!!! onegai^^
Sus In jos
Chinpira
Gaijin
Gaijin

MesajSubiect: Re: :)   Joi Dec 30, 2010 6:36 pm

cum naiba pui pozele?

de mers in vizita se poate destul de usor. acum nici nu mai e nevoie de viza pentru perioade scurte. biletul de avion costa ceva, in rest poti sa iesi destul de ieftin ca back-packer... din aprilie incolo e mai frumos :)
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: :)   Sam Ian 01, 2011 2:48 am

Pai iti faci cont pe imageshack, iti bagi imaginile acolo. Fiecare imagine are informatii si de acolo copiezi linkul cu [image]\[image], si il pui pe forum =)) scuze de explicatie...da' nu ma prea pricep nici eu...gomenasai>.<

Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: :)   Dum Ian 02, 2011 5:30 am

Chinpira ^^

Eu sunt pasionata de Japonia de pe la 7 ani, sau mai de demult.
Acum fac tot posibilul sa invat limba. Am ceva prieteni japonezi si mi-am indeplinit unul dintre vise...sa cant pe scena muzica japoneza, de zilele Japoniei aici la Cluj. ^^

Next step...just keep going.
Eu stiu ca visul meu sa ajung in Japonia va deveni realitate si am incredere in asta.
Tu pari ca ai trecut deja prin astea :)

Dar...cum te descurci cu problemele legate de viza si de pasaport cand mergi in Japonia si stai pe termen mai lung?
si tu cand ai stat mai multi ani acolo, cum te-ai descurcat cu ,cazarea ?:)

Multumim pentru ajutor si pentru rabdare
si bine ai venit pe forum !!

arigatou

arigato
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: :)   Mar Ian 04, 2011 9:35 pm

Da senpai...multumim pentru rabdare :-) btw cand mai postezi ceva?

Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 67
Varsta : 27
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/12/2009

MesajSubiect: Re: :)   Mier Ian 05, 2011 3:03 am

Chinpira a scris:
Buna ziua. De de curand am fost in Japonia cateva zile. Ma duc de cateva ori pe an, si am si locuit acolo multi ani. La intoarcere, am ratat cu putin autocarul pentru Narita si am avut de asteptat cam 15 minute. Cum n-aveam ce face si nimic de citit, am mers pana la librarie sa-mi iau o carte. Si am nimerit una care mi-a placut in mod deosebit, inca sunt sub "influenta" ei :D se numeste "Eien no zero" 永遠のゼロ. Si acum caut ce altceva sa citesc :) Am dat o cautare dupa "literatura japoneza" in romaneste si am dat peste forumul asta. Daca aveti sugestii, v-as fi recunoscator. Urmaresc un blog despre carti numit 弁護士会の読書, dar pana acum n-am "sarit" pe nici un titlu prezentat acolo. Era parca si o emisiune care prezenta carti sambata dimineata, nici nu mai stiu pe ce post si cum se numea…
Daca pot la randul meu sa ajut cu ceva pe altii interesati de Japonia, cu mare placere.
Yoroshiku desu :)
woow....si mie imi place Japonia
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: :)   Mar Ian 11, 2011 7:32 am

Bine ai venit, Chinpira! Ne bucuram sa avem printre noi si persoane care au ajuns deja in Tara Soarelui Rasare si ne pot impartasii impresii.

Am cateva intrebari:
Ce ai studiat in Japonia?
Cum ai reusit sa prelungesti si sa stai 8 ani?
De ce te-ai intors?:D

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
meisekimu
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 337
Varsta : 21
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Re: :)   Mier Ian 12, 2011 7:16 pm

Hey there Chinpira si bine-ai venit! =D
Sus In jos
Chinpira
Gaijin
Gaijin

MesajSubiect: Re: :)   Sam Ian 15, 2011 2:04 pm

Scuzeeee... am crezut ca n-a mai postat nimeni intre timp, pt ca n-am mai primit mailuri din alea care ma anuntau vreun post nou. Bine ca am verificat :)
Am fost cu o bursa de master la universitatea asta www.iuj.ac.jp. I-am gasit pe internet, nu stiam nimic de ei :) Bursa am primit-o de la o banca japoneza, fara legatura cu statul roman sau ambasada. Nici nu am avut conditia sa ma intorc inapoi in Romania, cum au altii.
Dupa master, m-am dus si eu la interviuri si m-am angajat la o banca straina (alta decat aia cu bursa). Tot la banca aia sunt si acum. Nu m-am intors in Romania, tot undeva in Asia sunt. Cand a venit criza, banca a inchis "pravalia" din Japonia.
Cu viza n-am avut niciodata probleme... daca ai un loc de munca, merge repede. Nici statul acolo nu e grozav de scump. Puteam sa aplic si pentru resedinta permanenta dupa 8 ani, dar n-am ai apucat :)
Poze gasiti pe situl universitatii http://gsim.iuj.ac.jp/photogallery.php
Sunt si eu printre aia care joaca fotbal :)
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: :)   Joi Ian 20, 2011 12:30 pm

felicitari :)
merci pentru link si informatii
imi plce sa vad ca chiar se poate sa ajungem acolo ^^ daca chiar ne propunem ^^
parca acum am mai multa incredere ca o sa reusesc sa-mi indeplinesc visul sa ajung in Japonia
arigatou
arigato
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: :)   Astazi la 2:47 am

Sus In jos

:)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Welcome :: Membri noi-