Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Yukio Mishima

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Yukio Mishima   Mar Oct 05, 2010 7:36 am

Yukio Mishima este numele public, pseudonimul lui Kimitake Hiraoka (n. 14 ianuarie, 1925 - 25 noiembrie, 1970) este unul dintre cei mai cunoscuti scriitori din Japonia, laureat al Premiului Nobel.
A debutat cu un volum de povestiri dar adevăratul sau debut ca prozator l-a constituit romanul Confesiunile unei măști (1949). Imediat după acest volum, cot la cot cu colegul său de generație Abe Kobo, scriitorul s-a bucurat de protecția și aprecierea influentului câștigător al premiului Nobel pentru literatură Kawabata Yasunari .
Rămâne unul dintre cei mai interesanți, dar și controversați, autori japonezi ai secolului al XX-lea. Controversa se naște din afinitățile și crezurile sale literare, politice și morale, cât și de faptul că este ultima personalitate a lumii japoneze care s-a sinucis prin metoda tradițională seppuku, în urma unei încercări, nereușite, de lovitură de stat.
A publicat: Confesiunile unei măști (1949),Setea de iubire (1950), Culori interzise (1951), Tumultul valurilor (1954) Templul de aur (1956, După banchet (1960), Patriotism (1960), Mătase și perspicacitate (1964), Soare și oțel (1968), Marea fertilității (1968, 1969, 1970, 1971).
Mishima a scris 40 de romane, 18 piese de teatru, 20 de antologii de povestiri, și vreo 20 de cărți de eseuri și un libret muzical.
Eu am citit Tumul valurilor si a fost fabulor. A fost atat de relaxant, de linistitor, incat nu vroiam sa se termine neko E pur si simplu fabulos.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
jun-kun
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 52
Varsta : 22
Data de inscriere : 06/04/2010

MesajSubiect: Re: Yukio Mishima   Vin Ian 28, 2011 5:50 am

Am citit si eu Tumultul valurilor si si mie mi-a placut chiar am povestit cartea la un test la romana xD .... vreau sa mai citesc scrise de el :]
Sus In jos
Haruka
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 31
Varsta : 20
Localizare : Tokyo
Data de inscriere : 16/04/2011

MesajSubiect: Re: Yukio Mishima   Sam Apr 16, 2011 10:11 am

Si eu am citit Tumultul valurilor si chiar m-a impresionat deoarece nu imi puneam prea multe spaerante in aceasta carte
Sus In jos
black0cat
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 23
Localizare : Somewhere
Data de inscriere : 08/05/2011

MesajSubiect: Re: Yukio Mishima   Mier Mai 11, 2011 5:29 am

Yukio Mishima scrie frumos.. am citit The Temple of the Golden Pavilion si Sun and Steel... bune carti...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Yukio Mishima   Astazi la 11:12 am

Sus In jos

Yukio Mishima
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Literatura japoneza-
Mergi direct la: