Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

The crystal rose

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: The crystal rose   Lun Iun 07, 2010 7:41 am

Ultima mea incercare, daca nici asta " nu prinde la public" nu mai deschid vreodata un fic aici!

PRIMUL CAPITOL VA FI MAI LUNG
Capitolul I:Primul trandafir

E noapte.Liniste afara.Natura si fiinta se scalda in intunericul presarat pe alocuri de lumini micute, stralucitoare, atat de indepartate...Ce este universul?Un spatiu infinit ce gazduieste galaxii,planete, lucruri nedescoperite pana acum, fiinte, mister.
Niciun zgomot nu intrerupe sunetul noptii, greierii canta neincetat la feresatra, frunzele fosnesc usor sub atingerea delicata a aripilor pasarilor de noapte.Niciun om pe strada, niciun latrat, nimic...doar pace...
Ma indrept fara vlaga catre feresatra si privesc orasul pustiu.Mi se pare ca vad o umbra, ca apoi sa imi dau seama ca nu a fost altceva decat o alta halucinatie.Deschid usa pregatita sa plec..nu stiu unde, doar ,vreau sa ma plimb, sa ma regasesc in taina noptii si poate,si pe el, acel personaj misterios.
Merg cu pasi marunti pe aleea luminata slab de felinare .Privesc cerul, o privesc pe ea, Regina Noptii, maiastra ca intodeauna revarsandu-si lumina argintie in fata mea, fiindu-mi calauza spre un drum necunoscut poate chiar si ei.Dar nu..e imposibil. Ea le stie pe toate,ea, Zeita Lunii, ea, cea care mi-a calauzit prima data pasii catre acel loc paradisiac pentru mine , acel loc...infernal pentru unii.
Ma intorc crezand ca aud pasi in urma mea , dar nu vad altceva decat propria-mi umbra, aud doar pasii mei injunghiind linistea de vis .Continui sa merg,calauzita de luna si in curand incep sa murmur o melodie.Nu am idee de unde o stiu, tot ce imi amintesc e ca intr-o dimineata m-am trezit cu ea in cap.
Simt un fior rece care imi strabate sira spinarii, incep sa tremur precum o frunza in adierea vantului, incerc sa nu ma mai gandesc la frig si sa urmez Calea Lunii, dar nu pot, ma simt ca si cum as fi prinsa undeva, intr-un spatiu necunoscut mie si ma intreb daca am ajuns.Simt o mana calda pe umarul meu si ma intorc, dar nu vad nimic.Da..sigur am ajuns.Astept un semn, ceva , dar nu se aude nimic, as vrea sa pot rupe tacerea, dar gura parca imi e cusuta .Incerc sa merg, dar ceva ma opreste.Aud o voce in mintea mea "Inchide ochii !"Si ii inchid.Atunci ii vad, ochii lui, superbii lui ochi, cenusiu-albastrii, privindu-ma fix, de data aceasta cu blandete , dar e ceva ciudat in privirea lui, ceva ce imi aminteste de...
-Observ, ca ai ajuns si acum.Ma bucur sa te vad,Rose.
Incerc sa deschid gura dar nu pot , el continua.
- Nu iti fie teama de umilul meu regat, cred ca te-ai obisnuit deja cu el, chiar daca e doar a doua oara cand vii aici.Urmeaza-ma!
Pasii mei se iau dupa ai lui si in curand ajungem in fata unui castel imens.Luna argintie se vede mare, imensa in spatele lui, inundand pietrele reci, cenusii, de lumina ei binefăcătoare. O pasare zboara singura prin vazduh fara o destinatie, ca si mine, cautand ceva ce nu stie daca va gasi .Un adapost poate, o salvare? Portile masive se deschid si in fata mea se revarsa o lumina orbitoare.El intra intr-o sala rosie, din lemn, o sala calda cu toate ca nu e urma de foc in castel.Eu il urmez, supusa ca in prima noapte .
-Ia loc, te rog,frumosul meu trandafir.Lasa-ma sa iti istorisesc povestea mea...daca ai timp, bineinteles.
In sfarsit gura mea e capabila sa se deschida, spunand doar:
-Sigur, stapane.
Candva, acum...multi, multi ani , eu nu eram decat un tanar tamplar intr-un sat mic,neinsemnat.Imi duceam viata cum puteam, rugandu-ma la Dumnezeu sa ma ajute sa imi gasesc rostul in aceasta viata.Ma intelegeam cu toata lumea, eram cel mai bun de acolo, eram dorit de multe fete dar eu nu aveam ochi pentru ele.Odata, intr-o zi de mai a venit o trasura in sat iar vizitiul m-a rugat sa repar roata care se rupsese.Eu le-am cerut sa coboare din trasura si sa duca caii undeva unde ii puteau hrani si adapa. Prima care a coborat a fost o doamna cu parul negru dar batrana, scunda si...destul de ...grasa...imbracata intr-o rochie verde cu multe perle la gat. Ha! Oamenii astia..ei cred ca averea este totul! A doua a fost o domnisoara blonduta cu pielea alba, imbracata intr-o rochie albastra, foarte subtire si cu doua capete mai inalta decat prima, dar foate timida...iar a 3-a...a 3-a mi-a furat inima ..pe veci. Cea mai frumoasa fiinta pe care o vazusem vreodata.Parul ei negru cadea in bucle pana mai jos de bazin, pielea ei alba si ochii ei albastrii ma fermecau , facandu-ma sa nu mai respir, talia ei subitre ii era prinsa cu grija de corsetul rochiei rosii pe care o purta , iar in par, avea un trandafir rosu aprins, exact ca buzele ei.Era..perfecta.Eu nu mi-am mai putut lua ochii de la ea si probabil observase pentru ca a rosit.A coborat usor din trăsura purtata de doamna scunda pana intr-un han din apropiere, iar eu am ramas sa repar trasura.
A doua zi cand m-am trezit in zori, familia ei deja plecase, iar eu , credeam ca nu aveam sa o mai vad vreodata,dar ea era acolo, asteptandu-ma in spatele hanului, imbracata ca o tarancuta insa la fel de frumoasa.Am intrebat-o de ce a facut asta, de ce nu a plecat cu familia ei si mi-a raspuns "pentru ca te iubesc".A fost...dragoste la prima vedere.
Am trait asa un timp,iar in curand, feita noastra a venit pe lume.O feita superba, mai frumoasa ca orice alt copil vazut vreodata ,care semana perfect cu mama ei.Dragostea noastra crestea din ce in ce mai mare si fetita la fel, dar intr-o zi, s-a aflat totul iar mama ei s-a stins, sugrumata in vazut tuturor de funia blestemata!! Nu iti pot explica ce am simtit atunci..ce am simtit atunci.noi doi..eu si fiica a carei mama a fost ucisa in fata ochilor ei! Am vrut sa ma duc sa le cer sa ma omoare si pe mine, dar ea nu m-a lasat sa ies din multimea unde eram ascunsi.I-am privit ochii albastrii, exact ca ai mamei ei si am vazut implorare in ei.Atunci am inceput sa fug, sa ratacesc prin lume, cautand razbunare!
Ochii i se inrosesc si o lacrima ii apare pe obraz , o lacrima stralucitoare precum stelele...eu vreau sa ii alin durerea, dar el continua.
Intr-o noapte de toamna cand eu veneam de la han, am auzit o voce in spatele meu.Vocea unui barbat .M-am intors dar nici nu am avut timp sa respir, caci in data am simtit gustul dulce al sangelui prelingandu-se pe chipul meu, am crezut ca am murit, dar a doua zi eram teafar si nevatamat, insa fiica mea, frumoasa mea fiica disparuse iar in urma ramase doar un trandafir uscat : trandafirul din parul mamei ei ce il pastrasem intr-o carte veche si prafuita. Am inceput sa imi caut fiica in toate noptile, dar nu o mai gaseam...pana cand...
Se opreste.De ce se opreste? Se uita fix la mine, inspaimantat. Incaperea e inundata de raze rosiatice iar el striga :
-Fugi Rose, fugi! Fugi , dar ia cu tine acest trandafir, sa iti aminteasca de mine.
Ma trezesc inspaimantata inpatul meu , in camera mea. Ma ridic crezand ca din cauza oboselii am cazut in pat si am adormit, dar...ce e acesta? E..trandafirul de cristal!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Mizu-chan
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 21
Localizare : Prin Iasi
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Lun Iun 07, 2010 11:24 pm

e foarte frumos...imi place neko .....continua sa scri ai talent blobflower
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Mafuyu
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 330
Data de inscriere : 16/05/2010

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Mar Iun 08, 2010 1:57 am

Hey buna blobflower

Am venit si eu la ficu tau!Imi place mult sper sa aveam nextu cat mai repede cu putinta ne?

Bye bye kiss
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Mier Iun 09, 2010 6:47 am

Da e dragutz, putin cam sinistru la inceput, dar e ok,........astept urmatorul episod:D

Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Joi Iun 10, 2010 3:13 am

lol Eu obisnuiesc sa scriu lucruri mai dark,majoritatea ficurilor mele sunt genul fantezie si pesiajele descrise sunt mai sinsitre, sper sa nu va speriati. Totusi, cred ca va placea ficul si multumesc pentru comentarii!

Capitolul II :Jurnalul

Ating usor petalele...moi alte trandafirului , orbita de stralucirea lui. Pare atat de viu, cum e posibil asa ceva? Deodata aud o voce strigandu-ma de la parter si cobor buimaca de somn.
-Rose, Rose, ce tot faci acolo? Rose!
Cred ca e Maria, prietena mea cea mai buna.
-In sfarsit ai ajuns!
-Scuze de intarziere, trebuia sa facem ceva anume?
-Cum?! Ai uitat complet de aniversarea noastra, nu-i asa?
-Aniversare...?
-Rooose!
"De ce ma priveste asta? Am uitat de ..ah! Aniversarea noastra de 2 ani de cand suntem prietene nedespartie...off..."
-Nu are importanta, hai , revino-ti.
-Razi..nu esti suparata, nu-i asa?
-Sunt putin, dar imi va trece. Uite, ti-am luat un cadou.
Deschid cutiuta albastra curioasa si gasesc o superba bratara cu trandafiri rosii .
-Do..Doamne! E...superba! Multumesc din toata inima, Maria! Imi pare atat de rau ca nu ti-am lau ceva, iarta-ma te rog!
-E in regula, calmeaza-te!
*
Ne-am petrecut toata ziua vorbind despre diferite lucruri semnificative sau nu, ne-am amintit cum am devenit prietene, dar la un moment dat m-am adancit tot mai mult in marea de ganduri care imi inunda mintea pana cand m-am inecat in ea si nu am mai fost capabila sa fiu atenta la ce spunea Maria.
Spre seara voia sa vina cu mine acasa, dar nu a mai putut asa ca am profitat si am inceput sa ratacesc din nou strazile in cautarea Castelului Lunii .
Deodata m-am oprit simtind din nou acel fior, dar de aceasta data Luna disparuse iar eu eram complet singura.Am resimtit mana aceea calda pe umarul meu si am auzit soapta care imi spunea sa imi inchid ochii. I-am inchis, deshizandu-i peste cateva secunde. M-am trezit in fata imensului castel urmarita de privirea lui de argint .
-Ma gandeam eu ca vei veni!Vino, am ceva pentru tine.
-O, nu! Alt cadou?
El nu mi-a raspuns si m-a condus intr-o sala albastra, de aceasta data. S-a indreptat spre un cufar vechi si a scos ceva ce parea a fi un jurnal.Mi l-a inmanat spunandu-mi ca a fost al mamei mele si ca voi gasi acolo toate raspunsurile.
-Ar trebui sa pleci acum,draga mea Rose!
Spunand acestea, disparu, iar eu m-am trezit pe o banca aproape de casa.Am urcat scarile in graba si am inceput sa rasfoiesc paginile jurnlului ."Ce scris frumos avea mama!" Mi-am spus in mintea mea pregatindu-ma sa citesc prima pagina.
18 mai 1894
Doamna Anette si Helen vor sa se duca in satul din apropiere maine dar eu nu vreau,nu mai vreau sa fiu domnisoara supusa de la curte care trebuie sa para un inger in fata tuturor!
Din pacate va trebui sa merg...dar vreau sa raman aici, la castel, sa am grija de gradina mea cu trandafiri , vreau sa ma plimb prin padure, nu sa stau intr-un han plin de oameni care ne privesc ca si cum nu ar mai fi vazut arisocrate! Sau poate...chiar nu au mai vazut?
"Asadar mama era aristocrata."
As vrea atat de mult sa gasesc pe cineva care sa ma ajute sa scap din acest calvar! As vrea atat de mult sa fiu libera! Dar din pacate, in vremurile noastre nu exista dreptate pentru femei.Sunt ingrozita la gandul ca va trebui sa ma casatoresc cu cine stie domn bogat din dorinta doamnei Anette! Biata Helen...ea se va casatori curand cu acel ...mos urat si zgarcit! Nu stiu ce e in mintea doamnei Anette!
Soarele va rasari in curand, acum ma voi duce sa ma mai plimb putin prin gradina sa admir luna plina, iar dupa aceea ma voi duce la culcare.
"Si mamei ii placea luna plina! Ce frumos! Am avut o mama sensibila...am avut..."
Deodata lacrimile au inceput sa imi curga siroaie fara incetare si nu m-am mai putut opri decat cand am realizat data din care data jurnalul : 1894
"Cum e posibil asa ceva ? Asta ar insemna ca ar trebui sa am...mai mult decat un secol..iar stapanul castelului....ce e el defapt?
"

Ultima editare efectuata de catre Blue Rose in Joi Iun 10, 2010 7:58 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Mafuyu
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 330
Data de inscriere : 16/05/2010

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Joi Iun 10, 2010 7:36 am

Prima la comm yey :X
Hmm se pare ca Rose si Maria au o prietenie destul de stransa.
Hey si eu ador luna plina!
Ai o greseala:
E in regula, calmeaza-te! trebuie linie de dialog.
-E in regula,calmeaza-te!
Pai imi place ficu sper sa aveam nextu' cat mai curand posibil.

Chu Chu :*
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Joi Iun 10, 2010 9:57 pm

ne pui la incercare, nu gluma, cand e mai tensionat il intrerupi;)astept nextu

Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Mier Iun 23, 2010 4:17 pm

In primul rand, imi cer scuze pentru ca am facut o pauza atat de mare intre capitole, acum vine continuarea, scuze daca va fi mai de neinteles, ma voi stradui sa il fac bine, ca de obicei,fac capitolele pe loc dar e dimineata si eu nu am dormit si ma simt putin cam obosita....oricum,va fi bine :) Apropo, unele cuvinte e posibil sa fie mai..vechi dar tineti cont ca cica e un jurnal din 1894...

"Nu poate fi adevarat!"

Am dat urmatoarea pagina si am citit cu nerabdare ce scria:
19 mai 1894
Astazi am fost in acel sat , la inceput am fost putin speriata cand am vazut ca toti acei oameni ne priveau ciudat,nici macar nu erau ingrijiti, hainele si opinciile lor erau murdare , parul le are plin de praf si peste tot se plimbau pasari si animale .... am coborat din trasura continuand sa ma uit imprejur , dar am fost intrerupta din gandire cand i-am intalnit acei ochi superbi, albastrii care ma priveau mirati .El nu arata ca ceilalti sateni, el era mai inalt, avea parul pana la umeri, negru, pielea lui eramult mai deschisa la culoare decat a celorlati, semana cu un nobil deghiat in taran, dar stiam ca nu era decat un simplu muncitor.
Am pasit in han impreuna cu restul familiei mele privindu-i pe cei susoteau mirati de sosirea noastra acolo. Cumva, in acel moment nu mi s-au mai parut atat de rai, era ca si cand acei ochi patrunzatori mi-ar fi inmuiat inima ,facandu-ma sa imi schimb parerea despre sateni.
" De ce mi se pare ca am mai auzit povestea asta undeva?"
Hangita ne-a gazduit pe mine si pe Helen intr-o camera undeva la capatul coridorului, iar doamna Anette a fost gazduita in alta.
Camera nu semana deloc cu nicio camera de la palat, dar imi placea....mirosea a lemn in odaie, paturile erau acoperite de plapume si perne moi, pe jos era un covor de lana iar de la ferestre venea lumina binefacatoare a lunii.Hangita a fost amabila si mi-a adus o ceasca cu apa pentru trandafirul din parul meu, pentru a nu se deoarece il rupsesem...
"Trandafirul din parul mamei? Ce se intampla aici? De ce seamana povestea cu a ...nu...nu poate fi..."
Toata noaptea m-am gandit numai la acel satean cu ochi albastrii, nu stiam ce simeam, dar stiam ca voiam sa stau cu el pentru totdeauna, asa ca am urnit un plan pentru a imi indeplini dorinta.
Inainte sa apuna luna,m-am trezit si am patruns in odaia hangitei , am deschis dulapul si am luat o rochie de a ei ceva de pus pe cap ... nu stiu ce... si o pereche de opinci ,dupa ce m-am imbracat astfel m-am ascuns intr-un colt din spatele hanului si am asteptat acolo sa rasara soarele, l-am asteptat pe el.Si a venit...era dimineata , soarele rasarise de mult timp, iar el statea in fata mea si ma privea. M-a intebat de ce am facut asta , si eu i-am raspuns simplu."pentru ca te iubesc "

"Cum? Nu...asta e povestea pe care mi-a spus-o stapanul castelului.Nu se poate sa fie aceasi persoana!"
Am dat repede paginile jurnalului pana cand m-am oprit pe o pagina pe care scria mare "Rose s-a nascut!"
7 februarie 1895
In sfarsit, fetita noastra,Rose, s-a nascut! Acum nu imi pare rau ca am plecat de la palat, nu imi pare rau ca mi-am abandonat tatal si cea mai buna prietena, pe draga mea Helen , pentru ca in aceasta zi, am gasit fericirea deplina! Feita noastra s-a nascut, a mea si a lui Kayl,i-am pus numele Rose,pentru ca tatal ei a spus ca e frumoasa precum un trandafir.Nu am crezut ca voi putea vreodata visa la o asmenea fericire!

"C...cum adica a mamei si a lui...de ce seamana atat de tare? Nu ...."
Am inchis jurnalul si l-am aruncat pe pat , dar el a cazut desfacut pe jos, am inceput sa alerg si am iesit afara din casa, debusolata, vrand sa aflu cat mai repede adevarul si sa aflu ca banuielile mele erau nefondate si neadevarate....Am ajuns pana in locul in care incepea drumul catre castel, am inchis ochii si am ajuns in fata lui. Ca intotdeauna, Stapanul castelului ma astepta in fata acestuia.Ca intodeauna, eu nu mai aveam control asupra mea...
-Bine ai venit , draga mea Rose,frumosul meu trandafir!
-Bine te-am gasit, stapane!
-Cred ca ai nevoie de anumite raspunsuri, asa e ?
-Da, stapane!
Am ajuns intr-o camera alba, de marmura si eu am simtit ca imi puteam recapata controlul, asa ca am intrebat speriata si nervoasa:
-Ce e defapt cu jurnalul?Cine...ce esti tu ?Ce vrei de la mine? Ce e cu mama? Spune, spune-mi tot.....
As fi vrut sa intreb mai mult, dar lacrimile mi-au inundat chipul curand si nu am mai fost capabila sa scot niciun cuvant, plangeam in hohote si am putut sa il vad pe el venind spre mine , cautandu-mi privirea.
-Jurnalul ti l-am daruit pentru a "auzi" adevarul de la mama ta, eu , sunt vampir, asta sunt de mai bine de doua secole...
-V...vampir?De aceea te feresti de lumina?
-Da....
-I...imi vei face ceva?
-Nu, nu imi pot rani propria fiica...
-Fiica?Am intebat eu socata .
-Da, Rose, eu sunt tatal tau, te-am cautat mult timp,si iata ca acum te-am gasit, imi pare rau pentru ce a trebuit sa fac , dar altfel nu ai fi rezistat un secol, iar eu nu as fi putut trai fara tine, sau fara mama ta...imi pare rau ca nu ti-am spus mai devreme...
-Nu...nu poate fi adevarat...

Ultima editare efectuata de catre Blue Rose in Mar Aug 03, 2010 8:05 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Vin Iun 25, 2010 1:08 am

hmmmmmmmm...........vampir, interesant...keep going;)

Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Mier Iun 30, 2010 11:29 am

Capitolul IV:Colierul
Mi-am pus mainile pe fata si mi-am scuturat capul, ca si cand as fi incercat sa sterg gandurile care imi inundau mintea in acel moment, apoi am inceput sa alerg controlata de manie, teama, tristete,dar mai ales, disperare ,fara sa stiu unde , pana cand am simtit ceva rece sub talpile mele si am realizat ca ma indreptam incet-incet catre largul Oceanului Infinitului.
Mi-am dat mainile jos de la ochi si am stat asa cateva secunde ,gandindu-ma daca viata mea mai avea rost sau daca ar fi trebuit sa termin totul in acel minut.
Mii de oameni isi gasira sfarsitul in acel ocean, unii spuneau ca e facut in intregime din lacrimi,iar unii inventau fel si fel de legende pentru ca nu isi puteau explica de unde vin toate vasele.Imi amintesc ca intr-o seara, chiar si eu am vazut unul,a aparut de nicaieri si se indrepta spre Castelul Lunii, dar stapanul castelului nu i-a lasat pe oameni sa se apropie mai mult, ucigandu-i in fata mea. Mi-a spus ca in lumea reala acela e un portal de trecere dintre lumea in care e el , si cea a oamenilor normali, si ca oamenii l-au numit Triunghiul Bermudelor.
Am continuat sa inaintez prin apa rece precum gheata, cand am auzit o voce implorandu-ma sa ma intorc:
-Rose, scumpa mea fiica,acum cand in sfarsit te-am gasit, vrei sa imi curmi fericirea? Te-am cautat atat de mult timp , disperat , blestemat fiind ca trebuie sa traiesc o eternitate, Rose, intoarce-te si iti promit ca nu ma vei mai vedea vreodata.
-Niciodata?am intrebat eu privind orizontul cenusiu.
-Niciodata! Pentru o eternitate,niciodata, iti jur!
-O eternitate?Eu nu voi trai atat, eu sunt o biata muritoare.
-Rose...biata mea copila....chiar nu ti-ai dat seama? intreba el apropiindu-se cu grija, ca si cand ar fi urmarit o pasare rara care s-a oprit din zborul ei pentru o secunda iar el nu ar fi vrut sa o sperie.
-Ce sa observ? am intrebat la randul meu la fel de indiferenta ca inainte.
-Rose, tu nu esti muritoare.
-Cum?! am intrebat introcandu-mi capul spre el, am vrut sa alerg, dar am alunecat si am cazut in apa.Tot ce am putut vedea a fost apa tulbure si nisipul alb, stralucitor. Nu auzeam nimic si in scurta vreme, lumea mea a fost inghitia de negrul uitarii.
M-am trezit pe un pat mare si rosu , langa mine, in vatra de marmura ,flacarile dansau manioase, pe un scaun, privindu-ma ingrijorat era el, tatal meu ....tatal....
-Ce s-a intamplat? am incercat eu sa aflu ,dupa ce m-am ridicat in capul oaselor.
-Asta nu e important acum, important e ca ti-a cazut colierul in timp ce ai cazut si a fost dus in adancul apelor.
-Care colier?
-Cel cu ajutorul caruia te puteai comporta ca un om normal.....imi pare rau ,Rose, nu mai pot face nimic, trebuie sa accepti ca esti vampir.
Sus In jos
nanory
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 436
Varsta : 20
Localizare : Pe Marte ...
Data de inscriere : 27/04/2010

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Joi Iul 08, 2010 8:30 pm

Woaaa :(( Mai pune, mai pune! Continua ca imi place flower Scri super spre deosebire de mine. Imi place mult, am urmarit fiecare capitol neko
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Mar Aug 03, 2010 8:27 pm

Merci :)Scuze de pauza...

Capitolul V:Ceea ce parea a fi o noua viata:

Trecura deja doua zile de cand aflasem cudrul adevar.Ma simteam slabita si insetata, si oricata apa beeam, nu ma simteam mai bine.Pe cine voiam oare sa pacalesc?Aveam nevoie de sange ,dar nu eram in stare sa ucid pe nimeni.In cele din urma am renuntat la a ma lupta pentru a-mi invinge noua natura, de asemeni, am renuntat la a ma lupta cu gandurile care imi treceau prin minte...M-am gandit ca daca nu voi bea nimic pentru mult timp, voi muri.Sau daca stateam in soare..."Soarele ucide vampirii, nu-i asa?"
Imi puneam intrebari la care nu gaseam raspunsuri,nu mai voiam sa aud de Kayl, de mama, de nimeni.Consideram ca parintii mei erau morti si ca tot ce traisem pana atunci era doar un cosmar.
Am stat zile intregi in pat, privind luna de pe geamul mare, temandu-ma de ce s-ar putea intampla daca mi-as pierde controlul, pana cand Maria a batut la usa.
Nu voiam sa o ucid, si nici sa ma comport urat cu ea,alugand-o sau trantindu-i usa in nas, asa ca nu am raspuns.M-a sunat de cateva ori,dar nu m-am atins de telefon.
"Rose, ce se intampla, unde esti?Voiam sa mergem sa iti arat un nou local din oras, dar nu dau te tine...suna-ma cand te intorci acasa, byee!"
-Viata mea normala...nu mai exista...imi pare rau, Maria...cred ca va trebui sa renunt si la tine, si la tot ce aveam inainte...nu stiu ce sa fac!

M-am intors punandu-mi mainile la ochi cand dintr-o data am vazut jurnalul pe jos, deschis.
-Presupun ca nu se intampla nimic daca mai citesc o pagina...

20.iunie.1898

Au trecut deja 4 ani de cand viata mea s-a schimbat complet.Acum un an, era cat pe ce sa fiu ucisa, cand am aflat ca sunt un vampir.Imi amintesc si acum cati oameni am ucis in acea piata,eram insetata de sange si ura.L-am rugat pe Kyle sa o duca pe Rose departe,dar nu m-am mai intalnit niciodata cu el...
Nu voi inceta niciodata sa ii caut,vreau sa imi gasesc fiica si sotul si nu voi avea liniste pana in ziua in care dorinta mea se va implini

-Mama e..vampir...asta inseamna ca...traieste?

Am lasat jurnalul pe pat,profitand de noapte si lumina daruita de luna pentru a ma plimba si a-mi pune oridine in ganduri.Mergeam prin orasul mort,fantomatic,intrerupand linistea de mormant din jurul meu.Nu erau stele pe cer in acea noapte,doar ea, Regina cerului, scaldand orasul in lumina ei arginite.
Continuam sa merg,pana cand am auzit pasi in urma mea.M-am intors dar nu se vedeau decat doi ochi luminand in intuneric.
-Ce esti tu ?Am intreband apropiindu-ma de ei.Deodata,umbra se indrepta spre mine prvindu-ma fix.
-Ah..o pisica...pleaca,du-te de aici.
Continua sa ma priveasca torcand si venind mai mult spre mine.Se parea ca ei nu ii era teama de mine,mi-ar fi placut sa stau acolo,pana la rasarit,dar un cerc rosiatic inconjura luna si am simtit o sete usturatoare.Am inceput sa alerg din nou pe strazile pustii,pana cand ...
Sus In jos
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 288
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Mier Sept 29, 2010 6:36 pm

Next? :D
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Sam Feb 19, 2011 11:50 am

Imi pare rau pt. absenta indelungata.Sper ca voi putea continua ficul astazi :)
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Lun Feb 21, 2011 4:58 am

interesant :D
o intrebare decat:de ce scrii la persoana I ?

Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Mar Feb 22, 2011 7:56 pm

Imi place cum scrii ;-) ai talent si cu cat vei inainta in varsta, talentul asta al tau va fi un adevarat diamant. Sa scri cat mai repede cap urmator! Abia astept sa il citesc ^w^

Ultima editare efectuata de catre Ookami in Mar Feb 22, 2011 7:58 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Joi Mar 03, 2011 12:33 pm

Azami : scriu la persoana I pentru ca mi se pare ca astfel ma pot identifica mai bine cu personajul si ii pot descrie mai bine sentimentele.Imi inchipui ce as face eu in acea situatie .
Merci Ookami :)

Masacrul

-Opreste-te!M-am intors incet intrebandu-ma cine ar putea fi.Mi-am dat seama ca era o femeie.Avea vocea subtire si tremuranda.
M-am intros spre ea ,studiindu-i mai bine trasaturile : avea parul lung, pana mai jos de umeri cu 7 cm,saten inchis, ochii negrii,pielea ii era inchisa la culoare,cenusie din cauza intunericului ,era o femeie scunda si subitre, cu toate acestea, avea membre puternice .Nasul ii era conturat de o linie fina iar buzele ii erau de un rosu aprins...mult prea aprins...
-Ce e ?Am intrebat aproape nepasatoare.
-Trebuie sa pleci din orasul asta!Tu nu mai ai ce face in lume asta .E a 1000-a noapte.Toate creaturile intunericului isi vor gasi sfarsitul in aceasta noaapte daca nu ...
Am intrerupt-o dandu-i timp sa respire, din moment ce imi spusese aproape pe nersuflate toate lucrurile acelea.
-Eu nu sunt o creeatura a intunericului.Eu am fost un om..sau asta cred ...parintii mei sunt vampiri, dar parintii mei nu inseamna nimic pentru mine.Voi muri?Bine! Asta e ceea ce asteptam de mult timp.
-Nu!Asculta-ma cu atentie Rose! ochii ei se facura albi si paru ca se inalta usor in aer.Imi atrase atentia,in mod inconstient ii urmaream fiecare miscare, fiecare litera rostita era tiparita in mintea mea.Asculta! Eu nu sunt o oarecare muritoare pe care sa o sfidezi sau sa o ignori !Cred ca ti-ai dat seama de asta.Nu imi pot permite ca una dintre ai mei sa isi gaseasca sfarsitul.Daca nu ucizi in noaptea asta, tu sigur ti-l vei gasi.Stiu ca esti incapabila sa ucizi , vreau sa te ajut. Trebuie sa ma asculti si sa faci intocmai cum iti spun eu.

Era straniu,insa vorbele ei aveau acelasi efect ca cele ale lui Kayl asupra mea : imi pierdeam complet controlul asupra mea.
-Ascult si ma supun,Stapana.
-Foarte bine,continua ea ,ochii ei reluandu-si culoarea,talpile ei reatingand pamantul.
-Trebuie sa vii cu mine,acum,iti voi explica totul cand vom ajunge la destinatie.

Ma lua de mana si inchise ochii, parand ca se lupta cu interiorul ei .In jurul meu, totul se invartea.Lumea aceea mi se parea stranie.Forma lucrurilor care ma inconjurau.Forma plantelor...cerul mi se parea doar o pata murdara de albastru ,pamantul - doar o bucata de nisip tare patat de sangele si ura atator lumi , eu - o forma mizera de viata .

M-am trezit intr-o alta lume, cu cerul sangeriu, fara astrii, plantele incercau parca sa atinga cerul, itrecandu-se in inaltime.Nu existau cladiri ,nu exista apa,sau mancare.Pamatul era secat de viata,cu toate acesea,acela era cel mai animat loc pe care il vazusem pana atunci .

-Aici e Granita.Aici e Purgatoriul nostru.Bine ai venit!Daca vei trece,vei putea sa iti cunosti adevarata viata .
-De ce ...zambesti?De ce sa trec? am raspuns cand am observat ca imi recapatasem controlul .
-Va incepe Masacrul,Rose...Masacrul pe viata si pe moarte...incearca sa ucizi.

In fata mea aparu o fiinta scunda,o silueta neagra doar,o umbra ca cele pe care le vedeam adeseori.Credeam ca e un copil, insa acea fiinta era mult mai ..mare.Am simtit cum sangele urma sa imi sparga venele si m-am ghemuit incercand sa opresc acea durere ingrozitoare.Am incercat sa ma apar...nu stiu ce s-a intamplat...mainile mele devenisera fierbinti,gatul imi lua foc.Gingiile imi erau sparte si in loc de unghii aveam gheare care imi ieseau din piele ca niste cutite. In urmatoarea clipa ,am deschis ochii : pamantul era rosu,cerul ,plantele rosii..un astru aparu pe cer :Luna,si ea patata de sange. Fiinta din fata mea disparuse,in urma ramanand un corp plin de rani ,fara viata .In jurul meu,alte fiinte aveau corpurile goale acoperite de noroi si cenusa... sangele lor uda acum ceea ce obisnuiau sa fie flori ... o lume moarta...o lume dezgustatoare ... o lume in care eu traisem secole ...

Persoana care ma aduse acolo ma apuca din nou de mana,Masacrul se terminase...in fata mea,o alta viata .

Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Joi Mar 03, 2011 2:40 pm

am intrebat de ce scrii la pers I,pt ca in general la pers I se pune mai mult accent pe descriere si naratiune decat pe dialog,unde actiunea e mult mai dinamica(in mod clar sentimentele se descriu mai usor din pct fiecaruia de vedere,dar puteai tot atat de bine sa le ascunzi in spatele personajului principal fara sa folosesti persoana I)atunci cand te-am intrebat voiam mai degraba sa stiu daca urmaresti sa faci un fic cu un continut mai detaliat si personaje mai multe,cu intriga gravitand in jurul actiunii sau gravitand in jurul a ceea ce simte rose,bazata strict pe sentimentele si gandurile ei?

*oricum ar fi imi place povestea,e interesanta si se vede ca simti atunci cand scrii.

Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Vin Mar 04, 2011 1:41 am

Multumesc.Capitolul de ieri a fost mai mult facut in graba, eram obosita atunci .Cand am scris "mult mai ...mare" ma refeream la inaltat spiritual , cuvantul "mare" poate avea mai multe sensuri.Povestea va capata anumite intorsaturi ciudate, vor fi multe personaje, insa nu toate vor fi la fel de importante,bineinteles.
Scriu le persoana intai pentru ca, asa cum am spus, vreau sa ii descriu sentimentele, mi-ar veni greu sa fac asta scriind la persoana a III-a .
Folosesc dialogul pentru a implica si celelate personaje in actiune, folosindu-ma de modul in care se exrpima ei .Nu cred ca folosesc prea mult dialog, nu ?
Ce parere ai de descrieri ?Pentru mine sunt foarte importante.
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Mar Mar 08, 2011 2:14 am

descrierile sunt f bune in mod clar! :D mie una imi plac f mult,adica pana acum ele sunt sufletul ficului tau:>
dialog,ai dreptate,nu folosesti mult,dar daca ai de gand sa introduci mai multe personaje atunci va trebui sa recurgi mai des la el pt ca dinamizeaza intreg peisajul si te face sa iei parte la actiune cu mai mult entuziasm.
eu personal nu pot sa scriu la persoana I,mi se pare mult mai complicat pt ca iti dai pe fata propriile trairi si nu pot sa spun ca asta ma incanta.

*astept urmatorul capitol huh

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 288
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Mar Mar 08, 2011 6:46 am

mie imi place mult Rose :* si astept urmatorul capitol >:D<
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Lun Iun 20, 2011 11:57 am

Unde

Am fost surprinsa cand mi-a spus ca nu multi supravietuisera . Totul se intamplase in mai putin de un minut, care a parut o eternitate .Batalia luase sfarsit .Incepuse pe nesimtite si se terminase pe nesimtite .
Mi-a luat din nou mana si , dupa ce mi-am mai revenit , m-a condus intr-o pajiste. Luna scalda totul intr-o lumina argintie , astfel incat totul parea magic .
Se putea simti nelinistea spiritelor care nu si-au putut gasi pacea , iar pe suprafata lacului care parea infinit se puteau vedea umbre precum cenusa.Nu puteau fi atinse,privite , simtite. Rataceau etern pe suprafata acelui lac care reprezenta viata .Fiecarea unda a lacului era urmarea pacatelor lor . Ei erau consemnati sa se plimbe in jurul undelor creeate de faptele lor, pana cand, in cele din urma, dispareau .Dar asta dura milioane de ani, sau , uneori , nu dispareau niciodata .Daca o unda era mare, si creea alte unde mai mici , ei nu puteau scapa. Trebuiau sa le supravegheze, pentru a nu creea altele. Pentru ca, fiecare unda putea face rau cuiva de pe Pamant.
Am privit cerul , milioanele de astrii din jurul nostru .Fiecare era o alta lume, o alta inchisoare .Milioane de inchisori , cu miliarde de prizonieri atarnau deasupra capetelor noastre. Pamantul era cuprins de o ceata densa. Nu se putea vedea nimic clar ,nu aveai simturi ca pe Pamant. Trebuia sa te ghidezi dupa constiinta , dupa ceea ce era inauntrul tau .
Femeia mi-a aratat o floare si a spus :
-Aceasta floare, e exact cum erai tu odata ...cum esti . Slaba, firava .Avea nevoie de ajutor pentru a nu-i cadea tulpina pe pamant. Vantul puternic a ajutat-o si i-a ridicat tulpina .Vantul puternic ii tine mereu tulpina in picioare. Daca vantul nu ar fi , nici floarea nu ar mai fi acum .
Vantul e constiina ta . Daca nu ti-ar spune constiinta ca trebuie sa lupti , acum, te-ai autodistruge.
-Uneori , acel "vant puternic" din interiorul meu , dispare . Si atunci e mai bine ... Sa stiu ca nu trebuie sa fac ceva ... ca nu trebuie sa lupt ..
-E doar o iluzie. Acest " e mai bine" iti face rau .Iti macina sufletul si iti opreste evolutia! Nu vrei sa devii si tu una dintre umbre, nu-i asa?

Stiam ca e o intrebare retorica. Nu! Stiam ca nu trebuie sa devin una dintre ele, dar , pentru mine, multe lucruri isi pierdusera sensul .Era totul ca un joc de puzzle in care eu nu aveam piesele necesare si totusi , doar eu puteam sa il rezolv .

In clipa urmatoare, eram din nou pe Pamant. M-a surprins pentru ca femeia imi spusese ca ma asteapta " o noua viata " dupa Masacru .

-De ce m-ai adus din nou aici ?Ai spus ca Masacrul s-a terminat .
A inceput sa rada cu atata pofta incat energia ei imi facea sufletul sa vibreze.
-Am spus ..pentru a-ti da curaj . Acum ca stiu ca ai putea face fata , esti gata sa infranti adevaratul Masacru . Ai trecut peste probe : batalia, ti-ai gasit motivatia...vei supravietui adevaratului Masacru ...am incredere.
Sus In jos
Akuma
Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 517
Localizare : Cluj-Napoca ^^
Data de inscriere : 29/03/2011

MesajSubiect: Re: The crystal rose   Mier Iul 13, 2011 12:49 pm

good job:D:D >:P<
Sus In jos