Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

AIKIDO

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
kurama
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 83
Varsta : 22
Data de inscriere : 30/05/2010

MesajSubiect: AIKIDO   Mar Iun 01, 2010 9:08 am

Uploaded with ImageShack.us
Aikidō (合気道, Aikidō?) (sau folosind un kanji vechi: 合氣道), este o artă marțială japoneză. Aikidō înseamnă textual „calea armonizării energiei,” fiind artă marțială ce face parte din categoria „internă” a stilurilor de luptă. A fost fondat de maestrul japonez Morihei Ueshiba (1883-1969) și se bazează pe utilizarea forței adversarului prin aplicare de tehnici articulare și eschive realizate prin tai sabaki (pivotări în arc de cerc). În aikido se utilizează proiectări, luxări, strangulări și, în mică măsură, lovituri. Aikido își are rădăcinile în jujitsu și tehnicile de luptă cu sabia și sulița utilizate de samurai în Japonia medievală, dar multe dintre tehnicile sale sunt invenția maestrului Ueshiba. Principiile de non-rezistență, utilizarea forței adversarului cât și emblema artei sugerează legături cu alte stiluri interne, de origine chineză: Taijiquan, Baguazhang și Xingyiquan.

Fiind un stil de luptă pur defensiv, Aikido nu organizează și nu participă la competiții. Există în schimb numeroase demonstrații în care măiestria este dovedită cu ajutorul unui uke (atacator).
Aikido reprezintă o sinteză modernă a artelor marțiale japoneze și se poate traduce ca fiind calea (DO) armonizării (AI) energiilor (KI).
Practica Aikido-ului permite uniunea fiziologicului, psihicului, mentalului și socialului, conducand la perfecționarea personalitații umane. Prin ințelegerea superioară a ceea ce numim luptă, Aikido asigură comportamentului uman coerență si stabilitate. Practicantul de Aikido se angajeaza pe o cale care-l conduce dincolo de limitele corpului și spiritului luate separat și la capătul careia se va regasi pe sine, mai senin și ințelept.

Aikido, prin tehnicile și principiile sale, imita elementele naturii, atat in calmul cat si in inlantuirea lor. În procesul de invatare a Aikido-ului se recurge la exemple, comparații si metafore nu numai pentru a explica un lucru sau altul, ci mai ales, pentru a concretiza sau vizualiza anumite tehnici sau atitudini.
Fondatorul spunea: Singurul mod in care pot sa explic cu adevarat Aikido, este să desenez un triunghi, un cerc și un patrat.

* Un triunghi cu virful in sus reprezinta focul, pe cind unul cu virful in jos reprezinta apa. Cele trei laturi ale triunghiului reprezinta diferite trinitati: cerul, pamintul si omenirea; mintea, corpul și spiritul; trecutul, prezentul și viitorul, etc. Un triunghi reprezinta dimensiunea circulatiei ki-ului.
* Un cerc este emblema universala a infinitului, perfectiunii și eternitatii. Natura se exprima in cercuri, circuite și spirale. cercul poate reprezenta zero-ul, vidul care implineste toate lucrurile. Reprezinta dimensiunea lichida.
* Un patrat este stabil, ordonat și material. Sta la baza lumii fizice, compuse din pamint, apa, foc și aer. Patratul reprezinta dimensiunea solida.

Triunghiul reprezinta generarea de energie si initiatia; este cea mai stabila postura fizica. Cecul simbolizeaza unificarea, seninatatea si perfectiunea; este sursa tehnicilor nelimitate. Patratul este forma si soliditate, baza controlului. În textele ramase de la maestrul Morihei Ueshiba exista o referire la trei tipuri de antrenament:

1. Cel al armonizarii mintii individului cu activitatea tuturor lucrurilor din univers.
2. Cel al armonizarii corpului cu activitatea tuturor lucrurilor din univers.
3. Cel care face KI-ul ce uneste mintea si corpul sa se armonizeze cu activitatea tuturor lucrurilor din univers.

Adevaratul practicant de Aikido este cel ce atinge aceste trei componente simultan, nu doar in Dojo, ci in oricare alt moment al vietii sale. Rezonanta corpului provine din unitatea mintii și corpului și aceasta rezonanta se armonizeaza cu rezonanta universului. Esența consta in armonizarea rezonantei corpului cu rezonanta universului. Din aceasta se naste caldura, lumina și puterea, toate parti ale unui spirit realizat deplin.
Scopul Aikido-ului nu constă numai in insusirea perfecta a tehnicilor de autoaparare, pentru ca tehnicile sunt doar un mijloc si nu un scop. Mai importanta pentru elev este educarea complexa, pentru ca acesta sa capete o personalitate echilibrata, naturala si puternica, astfel incat la nevoie sa poata rezolva eficient problemele ce-i apar in viata.

Dacă nu te poti controla și avea incredere in tine, daca nu te poti vedea lucid, niciodată nu vei avea incredere in altii și cu siguranta nu vei putea fi capabil sa ai autoritate asupra celorlalti. Scopul antrenamentului nu este de a crea luptatori agresivi ci acela de a perfectiona intelepciunea și auto-controlul. Ca practicant de Aikido, trebuie sa progresezi, sa te perfectionezi și sa nu incerci sa concurezi cu ceilalti.

Aikido poate fi inteles și practicat in mai multe moduri corespunzand nivelelor de dezvoltare individuala si a gradului de maturitate a practicantului, care poate alege din Aikido ceea ce corespunde propriei mentalitati si personalitati. Atractia principala pentru incepatori este metoda de autoaparare pe care Aikido o realizeaza printr-o serie de miscari de neutralizare – fixare sau proiectare a agresorilor. Aceste tehnici nu sunt simple blocaje, ci o serie de miscari si gesturi gesturi capabile sa deturneze atacul.

Ideea centrala in Aikido este de a utiliza armele adversarului impotriva lui și impreuna cu el. In lupta cu mana goala corpul este o arma care, impreuna cu startegia luptei conduc la evitarea atacului și apoi la neitralizarea atacului.

Dacă nu te opui fortei adversarului și eviti orice opozitie directa, atunci nu va fi nevoie sa-ti folosesti propria forta și deci nu obosesti. Este mult mai productiv sa folosesti forta agresorului, a atacului sau, pentru a-l neutraliza.

Eficienta în lupta nu depinde numai de corp pentru ca ea este direct legata de aptitudinea de a discerne realitatea exterioara in modul cel mai obiectiv posibil. Mesajele transmise de simturi au o mare importanta în artele martiale, ca și în viata de toate zilele. Ele permit evaluarea corecta a circumstantelor si determina conduita de urmat și maniera de a aborda lupta. Daca aceste mesaje sunt directe si neafectate de factori perturbatori (impresii, rationamente, amintiri, etc), atunci avem sansa ca informatia pe care o percepem despre o anumita situatie sau moment sa fie complexa și exacta. Pentru a beneficia de astfel de mesaje-senzatii este necesar un antrenament serios și inteligent al tuturor facultatilor nervoase si simturilor noastre.

Antrenamentul continuu și indelungat reda progresiv vitalitatea corpului și are ca efect cresterea vigilentei atat de necesara in artele martiale. Treptat, corpul capata independenta de actiune și decizie și renunta la rolul impus de mental, dobandeste creativitate și maturitate proprie. Aceasta maturitate se traduce in aprecierea realitatilor exterioare printr-o intelegere interioara care se adauga la abordarea exterioara. Fara a se fixa asupra uneia sau alteia dintre componentele dezvoltarii – fizic sau mental – calea propusa de Aikido conduce la uniunea dintre cele doua componente.
Aikido ne invață că toate realitațile fiziologice, fizice, mentale si sociale nu sunt decat fragmente ale unui ansamblu vast, ierarhizat, autonom si perfectibil, dupa modelul unui mare ansamblu care este universul.

"AIKI nu poate fi cunoscut

Prin vorbe scrise sau rostite

Fără a te pierde în vorbe inutile

Învață prin practică".

O Sensei Morihei Ueshiba
sursa wikipedia
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Japain
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 79
Varsta : 21
Localizare : Tokyo , Japain ;)
Data de inscriere : 26/05/2010

MesajSubiect: Re: AIKIDO   Joi Iun 24, 2010 4:30 am

woww
pare cam periculos
ne ar fi rau sa incerc
Sus In jos
nanory
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 436
Varsta : 20
Localizare : Pe Marte ...
Data de inscriere : 27/04/2010

MesajSubiect: Re: AIKIDO   Joi Iun 24, 2010 7:02 am

Iti trebuie mult antrenament. Daca te duci la cineva care lupta asa te pune jos in 2 secunde. Trebuie forta pentru a dobori adversarul altfel iti rupe tot :))
App, fi mai atenta la tastare. Sper ca tu nu scri deobicei "ne ar fi". Daca e o greseala de tastare nu face nimic dar data viitoare fi mai atenta.
Sus In jos
kurama
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 83
Data de inscriere : 30/05/2010

MesajSubiect: Re: AIKIDO   Joi Iun 24, 2010 7:42 am

nanory nu cred ca ai citit atenta aikido se foloseste de forta adversarului pentru al dobora prin diferite tehnici
Sus In jos
~DemonGaara~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 274
Data de inscriere : 03/07/2010

MesajSubiect: Re: AIKIDO   Mar Iul 13, 2010 7:46 am

am facut :D dar a trebuit sa renunt de la o accidentare la genunchi
Sus In jos
Miiiu
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 239
Varsta : 20
Localizare : wherever i wanna be
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: AIKIDO   Mar Iul 13, 2010 7:50 pm

uuu sper sa ma apuc de aikido in curand :D
pare amuzant
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: AIKIDO   Joi Sept 02, 2010 12:08 pm

amuzant..periculos...tot acolo

am vazut un video pe youtube recent, super ...

merci de info :D
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
old samurai
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 29/11/2010

MesajSubiect: Re: AIKIDO   Lun Noi 29, 2010 3:55 am

Buna
Observ ca toata lumea este la o varsta mai mult decat ideala pentru a practica aceasta arta martiala . Nu va asteptati la realizari spectaculoase in primii ani sau culoarea centurilor care va stau la bluza de kimono sa va dea senzatia ca lumea este la picioarele voastre si puteti infrunta pe oricine .Este o falsa senzatie care va poate costa scump in viata reala. Antrenamentele pe tatami sunt uneori perfecte , va armonizati cu partenerul , procedeele va reusesc unele dupa altele , dar nu mizati prea mult pe acest lucru cand pasiti in afara dojo. Cautati sa evitati conflictele si ceea ce cunoasteti din sala pastrati numai pentru voi. Este mai sanatos ,va rog sa ma credeti.i
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: AIKIDO   Lun Noi 29, 2010 8:03 am

cred...
din pacate eu nu as face asta in romania , avand in vedere ca am o constituie a corpului destul de slaba in plus, motivul major e atitudinea celor din jur ...daca esti newcomer, in cazul meu si fata , unii pot avea o atitudine destul de deranjanta
mi-ar placea foarte mult sa practic arte martiale dar nu stiu unde, cum sau cand ar trebui
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
meisekimu
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 337
Varsta : 21
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Re: AIKIDO   Lun Noi 29, 2010 9:07 pm

^ Nu cred. Problema in Romania e ca la sporturi in gen se face o apa de ploaie, nu atitudinea lor fata de fete.
Sus In jos
old samurai
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 29/11/2010

MesajSubiect: Re: AIKIDO   Mar Noi 30, 2010 5:37 am

Buna
Va multumesc pentru atentia data modestelor mele randuri si mai am un singur sfat pentru Meisekimu si Blue rose :
- "O mie de vorbe nu fac cat un strop de sudoare " = 1. daca sunteti practicanti de arte martiale , continuati activitatea atat timp cat sanatatea si timpul va permit ; 2. daca nu sunteti practicanti de aikido , cautati in oras la dvs un dojo unde se practica aceasta arta martiala , inarmativa cu multa rabdare (poate fi vorba si de ani ) si mult succes.

p.s: pentru Blue rose
Faptul ca ai o constitutie fizica mai delicata nu trebuie sa fie un impediment in hotararea de a pasi pe un tatami . Ceea ce i-ti lipseste este curajul, indrazneala . Constitutia ta delicata va fi compensata cu un spirit indraznet, o minte vie si curajoasa pe care ai s-o dezvolti in paralel cu abilitatile fizice obtinute in urma antrenamentelor . Aveam aproape varsta de 15 ani si primul meu instructor de arte martiale , mi-a spus cateva cuvinte ce mi-au ramas intiparite in minte : "chiar daca nu am sa scot un campion din tine , stiu sigur ca voi obtine un om pregatit pentru viata " si te rog sa ma crezi ca dupa aprox . 40 de ani , are dreptate .

Cu stima Old samurai
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: AIKIDO   Astazi la 1:20 pm

Sus In jos

AIKIDO
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Sporturi japoneze-
Mergi direct la: