Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

KYUDO

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
kurama
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 83
Varsta : 22
Data de inscriere : 30/05/2010

MesajSubiect: KYUDO   Lun Mai 31, 2010 9:28 am

Uploaded with ImageShack.us
Kyudo, calea arcului, este una dintre cele mai vechi și mai respectate arte marțiale japoneze. Arcul japonez a fost utilizat în luptă între secolele al XII-lea și al XVI-lea. În timpul numeroaselor războaie din primele secole ale istoriei Japoniei, samuraii aparținând diverselor școli (ryu) au dezvoltat o tehnică de tir cu arcul (kyujutsu), utilizând arcuri de mărimi și forme diferite, săgeți cu vârfuri de modele variate. Războiul Gempei (1180 -1185) reprezintă apogeul utilizării arcului pe câmpul de bătălie. La 25 august 1543, trei portughezi debarcă pe insula Kyushu, înarmați cu muschete. Locul arcurilor este luat de armele de foc.
În prezent, kyudo se practică pentru perfecționare fizică, morală și spirituală. Arcul utilizat în kyudo, numit yumi și are lungimea cuprinsă între 2,20 m (pentru un arcaș cu o înălțime sub 1,50 m) și 2,45 m (pentru arcași de peste 2,10 m). Materialul tradițional este lemnul de bambus (mai fragil și necesitând îngrijire), dar se utilizează și materiale sintetice. Priza este asimetrică, în treimea inferioară a arcului, pentru a permite tirul de pe cal sau îngenuncheat. Cu toate că este mai puțin funcțional decât arcurile scurte, compozite, arcul de kyudo este îndrăgit de arcași pentru simplitatea sa, aproape primitivă, materialul natural și frumusețe.

Săgețile (ya) pot fi confecționate din bambus, aluminiu sau firbră de carbon. Pentru corzi se folosesc materiale naturale sau sintetice. Sunetul produs de coardă în momentul eliberării săgeții se numește tsurune și este un criteriu de evaluare a măiestriei arcașului. În kyudo, arcul și săgeata sunt obiecte venerate (tempyo), investite cu spiritualitate și tratate cu respect.
Ținuta standard de antrenament este compusă din keikogi (în partea superioară a corpului), hakama (în partea inferioară), obi (centura), tabi (șosetele albe cu degetul mare separat) și zori (sandalele japoneze), folosite pentru deplasarea în afara dojo-ului. De la dan 4, practicanții poartă kimono, ale cărui texturi și culori adaugă frumusețe și farmec ceremoniei tirului cu arcul.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: KYUDO   Lun Mai 31, 2010 9:57 am

Wow ce mari sunt! Si foarte frumoase.. si kimonourile...

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
kurama
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: KYUDO   Lun Mai 31, 2010 10:28 am

alea nu sunt kimono-uri . keikogi e camasa si hakama pantaloni
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: KYUDO   Lun Mai 31, 2010 10:08 pm

da...o japoneza de la Cluj facea sportul asta.
e si pentru fete?
imi zicea ca ea tragea cu arcul..ce kakkoi strawberry
Sus In jos
kurama
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: KYUDO   Lun Mai 31, 2010 10:10 pm

sincer cred ca sunt mai multe fete decat baieti in kyudo. Nu practic desi as incerca.
Sus In jos
Japain
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 79
Varsta : 21
Localizare : Tokyo , Japain ;)
Data de inscriere : 26/05/2010

MesajSubiect: Re: KYUDO   Joi Iun 24, 2010 4:31 am

e simplu
numai tragi cu arcul si gata
cred...
Sus In jos
nanory
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 436
Varsta : 20
Localizare : Pe Marte ...
Data de inscriere : 27/04/2010

MesajSubiect: Re: KYUDO   Joi Iun 24, 2010 6:57 am

Nu-i asa simplu. Trebuie sa lucrezi si la asta. Trebuie invatat totul. Si asta necesita munca.
Sus In jos
old samurai
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 29/11/2010

MesajSubiect: Re: KYUDO   Sam Dec 04, 2010 7:30 pm

Buna
Shogun are dreptate, nimic nu se fa ce fara munca si multa rabdare . A-ti observat pe filmuletul postatat de Midori , ca toti participantii aveau varste trecute de cel putin 50 de ani ,unii chiar mai mult. Nu stiu daca la noi in tara se practica undeva in mod regulat aceasta arta martiala Cu stima Old samurai
Sus In jos
Sanjuro
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 93
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/02/2011

MesajSubiect: Re: KYUDO   Mar Feb 08, 2011 6:30 am

Va salut!

Da este un sport frumos, dar asa cum sa mai scris mai sus, este un sport dur, ca sa tragi la tinta cu o precizie de milimetri trebuie mult antrenament, dar eu mai degraba nu l-as numi sport, m-ai degraba antrenament de tras cu arcul, nu uitati ca este totusi o arma periculoasa.
Sus In jos
CuraJ
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/07/2011

MesajSubiect: Re: KYUDO   Joi Sept 27, 2012 12:24 am

"Nu pistoalele omoara oameni, ci oameni omoara oamenii" spune un citat celebru. Asadar, nu poti considera un arc o arma periculoasa, doar omul care o foloseste il poti numi periculos. Daca e sa o luam asa, orice, chiar si o lama de ras poate fi periculoasa in mainile unui maniac. Un antrenament cu arcul necesita multa munca si sirguinta, ne.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: KYUDO   Astazi la 6:40 am

Sus In jos

KYUDO
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Sporturi japoneze-
Mergi direct la: