Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Jazz

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Verrine
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 19
Localizare : in my bed :-?
Data de inscriere : 20/05/2010

MesajSubiect: Jazz   Sam Mai 22, 2010 12:27 am

Nu stiu daca mai asculta cineva si jazz, insa mie mi se pare- pe langa rock- un gen genial de muzica. :X
Cateva mici detalii:-J

Jazzul este un stil de muzică apărut la începutul secolului al XX-lea în statele sudice ale Statelor Unite, având proveniența în melodiile populației de culoare, urmașă a sclavilor de origine africană. În muzica de jazz se recunosc în special tonalități de blues și ragtime, la care se adaugă și elemente ale muzicii europene. Mai târziu au fost preluate ritmuri ale muzicii latino-americane. Jazzul este considerat prima și, până acum, unica formă de manifestare artistică din istoria culturii care s-a dezvoltat în Lumea Nouă.

Deși de dată relativ recentă, originea și semnificația inițială a cuvântului "jazz" (la început pronunțat jass) este controversată. O ipoteză ar fi înrudirea fonetică cu expresia "chasse-beau", o figură de dans din Louisiana, cândva colonie franceză. Alții cred că ar deriva din cuvântul Jézabel, numele unei prostituate din New Orleans, în ortografie americană "Jazz-Bel". În jargonul populației locale cuvintele jasm sau gism înseamnă rapiditate și energie, au însă și o semnificație erotică. În 1917, formația Original Dixieland Jazz Band a avut mult succes la "New York Columbus Circle", și cuvântul "jazz" a intrat în vocabularul curent, deși apăruse deja cu referire la muzică în 1913 într-un ziar din San Francisco, fără să fi avut un deosebit ecou.

Sunt curioasa daca mai asculta cineva asa ceva=)).

EDIT by Makoto Shimura: http://ro.wikipedia.org/wiki/Jazz Specifica sursa! Regulile :)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Jazz   Dum Iun 20, 2010 3:51 am

Pai ok, pune-ne si ceva melodii favorite de-ale tale daca iti place asa mult sa ne luminezi si pe noi :P
Sus In jos
meisekimu
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 337
Varsta : 21
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Re: Jazz   Mier Aug 18, 2010 8:06 am

De ce nu ar asculta si altcineva asa ceva? E imposibil sa nu-ti placa macar 'Lady Day', Duke Ellington sau Louis Armstrong.
Aaaaaanywaayz... Preferata mea este Billie Holiday, am descoperit-o prin Frank Sinatra care facuse un cover dupa 'The Very Thought Of You' si mi s-a parut minunata versiunea ei. [eh, defapt era originalul ...] Oricum, chiar daca imi plac multi artisti de jazz, din pacate nu se numara prin genurile mele preferate caci ma plictisesc tare repede de melodii care sunt 'oh so sad'.
Sus In jos
Mizuki
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 38
Varsta : 19
Localizare : Curtea de Arges
Data de inscriere : 20/01/2012

MesajSubiect: Re: Jazz   Dum Ian 22, 2012 8:16 am

Mie una nu prea ascult jazz mai des inainte ascultam jazz prin anul 2004-2005 ascultam:Louis Armstrong,si Duke Ellington
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Jazz   Astazi la 7:20 am

Sus In jos

Jazz
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Muzica-
Mergi direct la: