Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Trandafirul albastru

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Trandafirul albastru   Joi Mai 20, 2010 11:12 am

okei, celalt nu are succes...poate asta?

Eram in casa si ma uitam ca intodeauna pe pereti la posterele mele.Nu intelegeam cum au reusit favoritii mei sa fie atat de celebrii si sa le faca pe plac tuturor.Muzica era data incet.Ascultam rock.Mai exact,J-rock.Am luat o carte din biblioteca si am inceput sa citesc.Era captivanta si m-a facut sa mai uit putin de grijile de zi cu zi.Can m-am plictisit, am iesit putin pe balcon in cautarea civilizatiei.Priveam oamenii de pe strada si radeam de cei care stateau de vorba cu ceilalti chiar dak nu aveau chef, sau veheam asupra animalelor pentru ca cei mici sa nu le faca niciun rau.
Mi-am intors pentru o secunda capul pe celalat geam si atunci l-am vazut.Era inalt, brunet si imbracat elegant.nu stiu unde se ducea.In costum avea agatat un trandafir.Unul albastru.M-am uitat insistena si fara sa respir la el pentru cateva minute.Inainta incet pe allea din fata blocului , dar cu pasi mari.Cred ca asteptape cineva.
Se auzi interfonul.Am plecat sa deschid, iar cand m-am intors inapoi nu mai era acolo.Am ramas uitandu-ma la aleea goala si simteam cumse rupea ceva din mie.Nu intelegeam cum piteam simti asa ceva pentru o persoana care am vazut-o cateva secunde.Acel sentiment era indescifrabil.....
A doua zi m-am trezit fara chef de viata, m-am dus somnoroasa la baie si m-am privit in oglinda.Chiar daca as mai fi vazut vreodata aceea persoana, m-as fi resemnat ca nu eram suficient de buna pentru el.Aratam oribil.Aveam ochii umflati si parul incurcat,pielea alba si eram pur si simplu...urata.Daca s-ar fi trezit dimineata langa mine, cred ca ar fi luat-o la fuga imediat.M-am spalat repede pe fata si mi-am schimbat "lookul " adormit, mi-am cautat un tricou si niste jeansi si m-am dus sa mananc
-Buna dimineata!spuse mama
-Neatza!Am raspuns eu fara niciun chef.
-De ce esti asa plictisita?
-Asa sunt mereu.
-Mda...stii, Jane are un nou iubit.L-am vazut ieri dimineata.Arata destul de elegant....
-Cum?!am raspuns eu ridicandu-ma in piciroare, speriata.Nu seputea asa ceva.Era luat!
-Da!nu te bucuri pentru vecina noastra?
-Nu! deloc!am raspuns eu furioasa si am iesit din casa ca o tornada. Mam dus in parc.Am obeservat pe drum ca parul meu nu era piptanat asa cum trebuia , ci era doar descurcat.Mi-am dat jos clama din par si mi l-am prins sus.Era mai bine.Am ajuns pe pod.Era minunat.Sunetul apei ma relaxa.Pestii mici inotau de colo-colo, facandu-ma sa ii urmaresc si sa uit o clipa de problemele mele.am mers mai departe.Ajunsesem in parc.Vedeam aleile albe si goale si nu stiam pe care sa merg.Una ducea spre lacul fara fund, una la izvoare,una la piscina neterminata.M-am hotarat sa merg la izvoare iar apoi sa urc spre padure.Am mers o bucata de drum.Imi era sete, dar inca urcam strazile lungi si reci, si cararile abrupte.Deodata am auzit un zgomot.......ceva se misca printre copaci.....era o umbra rapida si neagra.Era cat o pisica mai mare.o pisica salbatica.
Am inceput sa alerg, respirand greu si cu repeziciune.M-am impiedicat de radacinile pomilor.Cand am iesit intr-un loc ceva mai insorit, soarele ma orbi pentru cateva secunde.Ma rugam sa scap cu viata.Mai sus era o manastire si m-am gandit ca daca m-as adaposti acolo, as scapa.M-am uitat in jos la oras.Chiar si teama in suflet,nu am putut sa nu imi dau seama cat de frumos putea arata totul.Am observat ca eram destul de aproape de oras si , eramult pana la manastire.Se auzi ceva.Am ramas cu ochii mari,inlemnita , pe pamintul umed dar tare ca piatra.
-Urca!imi spuse o voce.Era o masina.Cineva venise sa ma salveze.....cineva de acolo, de undeva, avea grija de mine.......

Ultima editare efectuata de catre Blue Rose in Lun Iun 07, 2010 7:38 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Mafuyu
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 330
Data de inscriere : 16/05/2010

MesajSubiect: Re: Trandafirul albastru   Joi Mai 20, 2010 10:13 pm

Buna!Am dat si eu o tura pe la ficu asta.M-a atras titlul.
Poi imi place ideea ficului.Dar ai greseli de tastare:
Can-Cand
dak-daca(ilmbaj de messenger ai grija cu el)
veheam-vegheam
asteptape-astepta
Poi cam atatea am vazut.
Naratiunea este buna,descrierea la fel,dialogul nu este in exces sau sec.

Sper sa pui urmatorul capitol mai repede.Mor de curiozitatea sa vad cine a salvat-o

By3 by3 :*:*:*
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: Trandafirul albastru   Vin Mai 21, 2010 12:15 am

scuze de greselile de editare, l-am luat de pe unul din forumurile pe care l-am pus si acolo era permis limbajul de mess, etc.

Am ajuns in oras in cateva minute.Era liniste ca atunci cand plecasem, doar ca era seara.Cerul era innorat , asa ca am presupus ca va fi un cer fara stele.M-am uitat la ceas.Era 20.30.Nu-mi venea sa cred cat am stat in padure.Acolo, nu intra nicio raza de soare si nu mi-am putut da seama daca era zi sau nopate.
-Multumesc mult!Mi-ati salvat viata!am spus eu recunoscatoare domnului cu mustata care conducea masina.Abia acum imi dadeam seama cum arata.Era cam de 40 de ani, brunet, cu mustata si ochii negrii.Nu stiam daca era inalt sau nu deoarece statea jos.
-Nu exagera!Oricum, sa ai grija.Nu se stie ce e prin padure.spuse acest lucru pe un ton care imi dadea fiori.
-Aaaaa,da ,voi avea!
Am intins mana sa ii dau 5 RON dar el i-a respins.
-Nu e nevoie!MA bucur ca te-am putut ajuta!
-Multumesc dn nou!am raspuns eu si m-am dat jos din masina.Cand am coborat, am observat ca masina era albastra.Viata mea se invartea in ultimele zile in jurul acestei culori.
Mi-am deschis telefonul si am vazut ca avem 20 de apeluri pierdute de la mama si alte 7 de la tata.Ciudat, acum isi unira fortele sa ma salveze pe mine.Totusi, am facut ceva util.I-am facut sa se inteleaga, chiar si pentru o zi.Am sunat-o imediat pe mama
-Alo!
-Buna mama!Am vazut ca m-aisunat.Ce faci?
-Ce crezi ca pot face?!mi-a raspuns ea pe un ton taios.stau si plang si ma ingrijorez pentru tine ca umblii de nebunape nu stiu unde.Nu ai nimerit tastatur de la telefon sa ma suni?!Unde ai fost?
-In parc.M-am plimbat cu o prietena.Scuze, telefonul mi se descarcase si l-am incarcat la ea acasa.Avem incarcatoare la fel.Scuze.Bininteles, era cea mai lunga scuza pe care o folosisem, dar era mia bine asa decat sa ii provoc un atac de cord spunandu-i ca am fost in padure-singura!
-Unde e ea acum?
-E acasa la ea.Tu .....unde esti?
-La scoala!mama era profesoara.
-Bine .La cat vi?
-In jumatate de ora ajung.PA!
-Pa!Offf! Acum nu mai trebuia decat sa ii trimit un sms lui tata si sa ii spun acelasi lucru si gata.Zis si facut.El intelesese fara sa dea explicatii.
M-am dus acasa , insa am mai zabovit outin pe banca din fata blocului cu pricina.Culmea, si banca era tot albasta!!!
Am vrut sa plec , cand am auzit-o pe Jane vorbind cu cineva:"Haide, haide iubitule, vom intarzia!"Am simtit ca imi tremura genunchii si m-am aseza pe banca.De fapt,am cazut.Apoi au iesit din bloc.Ea imbracata intr-o superba rochie rosie, iar el intr-un costum alb .El era inalt, cu parul scurt si brunet, fata rotunda si ochii verzi.Nu era acceasi persoana.Ii incurcasemImi facusem griji degeaba.
Am rasuflat usurata si m-am ridicat de banca .M-am dus la ei.
-Buna!
-Buna a raspuns Jane,El e iubitul meu, Jake.Jake, ea e Jessica
-Incantat!imi spuse el pe un ton gors, ca de bariton.Nu , nu erau acceasi persoana.
-Si eu.Unde va duceti?
-La PROM.E un nou local unde se danseaza doar dansuri lente,stii tu, eu sunt topita dupa asa ceva.
-Mda........spuse tipul de langa ea si isi dadu ochii peste cap.Se pare ca lui nu ii placeau.
-Si...se duc multi pe acolo?am intrebat eu curioasa.
-Da.......spuse ea cu o oarecare ezitare.Dar acum a venit unul nou.Nu stiu cum il cheama, dar e ciudat.Poarta mereu un trandafir la costum!
El trebuia sa fie!Trebuia sa merg si eu acolo, dar.....aveam nevoie de un partener..........
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: Trandafirul albastru   Lun Iun 07, 2010 12:39 am

-.-" presupun ca nu va place, nu? Hmm...cred ca va trebui sa il inchid si pe asta...
Sus In jos
nanory
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 436
Varsta : 20
Localizare : Pe Marte ...
Data de inscriere : 27/04/2010

MesajSubiect: Re: Trandafirul albastru   Joi Iul 08, 2010 8:37 pm

Daca vrei il poti continua ca mie imi place heart
PS: greselile de tastare ... eh, toti avem
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Varsta : 21
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: Trandafirul albastru   Lun Iul 12, 2010 12:39 am

Buna!
Rose, draga, imi place ideea ficului astal si a celuilalt,mai continua, macar unu, din doua,

Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: Trandafirul albastru   Mar Iul 13, 2010 9:40 am

thanks

scuze tastatura mea e praf
sper sa imi iau maine alta si pun next
Sus In jos
nanory
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 436
Localizare : Pe Marte ...
Data de inscriere : 27/04/2010

MesajSubiect: Re: Trandafirul albastru   Dum Iul 25, 2010 2:30 am

cry Nu mai pui urmatorul capitol ???
Sus In jos
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 288
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Re: Trandafirul albastru   Mier Sept 29, 2010 8:24 am

Rose chiar imi place cum ai inceput.Dar cand pui urmatorul capitol? cry
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: Trandafirul albastru   Sam Feb 19, 2011 11:52 am

Vreau sa il refac.Il voi sterge pe asta si il voi reface sub acelasi nume, ca sa nu fie 2 topicuri cu nume identice:)
Va promit ca va fi bun si acela:) Imi voi da silinta :))
Sus In jos
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 288
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Re: Trandafirul albastru   Dum Feb 20, 2011 1:36 am

Ma bucur blobflower Abia astept >:D<
Sus In jos