Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Manelele...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Manelele...   Mar Feb 16, 2010 8:50 am

okei, am incercat sa gasesc ceva bun la manele dar nu pot gasi
singura data cand am ascultat manele a fost cand am mers la nana in vizita si verisoara mea mai mica avea o obsesie pentru o anumita manea [mama ei asc] si ma innebunea cu aia!
apoi, e "Dansul Pinguinului "facut manea care e funny[oarecum] si care l-au pus si colegii mei in clasa :)) dar sa fiu manelista?Nici daca ar fi ultimul gen de muzica[daca il pot numi asa] de pe Planeta!As prefera sa fredonez muzica din nu stiu ce secol!!!

pur si simplu nu inteleg de ce trebuie sa cante mereu de faptul ca isi vor invinge dusmanii.Pentru ca stiu ca ii au?Si de ce in FIECARE VIDEO trebuie sa exista o "donshoara" care da din buric si altele, de ce vid. sunt facute pe PC sau nu sitiu cine sta intr-un parc si se MATAIE ca l-a pierdut pe x!!!

midori, mai era o chestie : fiecare canta despre ce are:manelistii despre dusmani, rockerii despre iubire [stiu, sunt exceptii]
sau
fiecare da din ce gandeste: manelistii din c*r, rockerii din cap ;)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
~Kumiko~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 21
Localizare : mangalia,constanta
Data de inscriere : 14/10/2008

MesajSubiect: Re: Manelele...   Sam Feb 27, 2010 10:59 pm

Eu nu am nimic personal cu ei,poate ca intr-un timp candva intr-o era apusa erau si manelele frumoase,fara sa iti zgarie timpanul,dar celede acum sunt total lipsite de cultura,pe mine una ma dezgusta de fiecare data cand le aud.
E adevarat parinti mei ascuta niste piese(menele) din acelea vechi de nu stiu cand(de cand aparuse prima data stilul)si recunosc ca unele sunt melodioase(cele de iubire)si acelea foarte putine.Dar cum marii majoritati ii place sa vada lume ca "ei are"si "ei poate"ca ei"este bazati"si ca "manelele este cultura".
Eu cred ca cei ce canta acest "gen de muzica" sa il definim asa(desi nu mi se pare muzica din motive pe care le pot dezbate indelung)s-au adaptat cererii lumii.Banuiesc ca manelele in care presupusii cantareti isi arata bogatia si afirma cum ca ei sunt cei mai buni dintre buni,au succes la public.De aici ideea ca manelistii nu fac in mare parte muzica numai de placere ci si pentru bani(cat maimulti,de aceea cred ca merg pe vorba"Scopul scuza misloacele").Poate de asta se coboara de multe ori la nivele atat de joase"sa moara dujmanii mei",de dragul banilor,al avutieti,si al rangului cu care sunt definiti de catre fanii lor("ce bazat e ala").Nu ati observat oare,ca un om nu mai este bogat neaparat pentru cata cultura are ci pentru contul din banca?
Ce ma doare mai tare este ca zi de zi tara este impanzitacu specimene deacest fel.Nu vorbesc din auzitevorbesc din cele vazutede mine.Sunt atatea persoanecare imidemonstreaza tot ce am scris maisus;de la ele si pana la cei(sustinatorii acestui tip de "muzica")ce sunt atat de mult vizionati la fiecare post de televiziune.
Pot discuta enorm pe acest subiect.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: Manelele...   Vin Iun 18, 2010 4:20 am

Mda...din pacate asa e ...si astazi am auzit o ....melodie din aceasta cand a trecut o masina -.-"

OAMENII NU AU CULTURAAA!!!
Sus In jos
kurama
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 83
Data de inscriere : 30/05/2010

MesajSubiect: Re: Manelele...   Vin Iun 18, 2010 11:46 am

sincer nu ar trebui sa se numeasca manele ci anti-manele la ce se posteaza nu ca mas plange urasc genul asta de muzica si vad ca toti de aici sunt de aceiasi parere lol
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Manelele...   Dum Iun 20, 2010 4:37 am

Bai, asta este, nu va mai certati aicea, oamenii le place sa dea din toate partile corpului si le place sa aude ceva care merge dansat peste, bai. TAceti voi din gura ca manelele e cele mai tari si daca va mai luati de ele imi iau ghiulu da haur cu cristale jvarotzki si va arat ce inseamna viata, hahalere sataniste ce santetz! Ducetiva si ascultati acolo satanistii vostrii cu roc si sange si sa va crape capu ca manelele e cele mai tari ;)

uite ce voce satanistilor aicea si cat talent, TAcetiva ca e cele mai tari

canta frumos si ma unge pe la suflet bai, ducetiva si taiete bai viermi emo ce sunteti!!!
Sus In jos
nanory
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 436
Varsta : 20
Localizare : Pe Marte ...
Data de inscriere : 27/04/2010

MesajSubiect: Re: Manelele...   Dum Iun 20, 2010 6:08 am

lol Makoto lol Nu ma face sa rad. Imi aduci aminte de prietenii mei: "Bai, nu askult manele da la o petrecere, un chef, ceva ... merge ca ... de ... e cool si se poate dansa pe ele, nuh? Shi dak tot ma duk akolo sa nu ma aleg yo din toata lumea" (makoto, blue Rose scuze pentru limbajul de mess da e un copy/paste ca eu nu scriu asa) :)) Asa sunt cam toti. Daca asculti tu asta e problema ta :) Ce ai facut e cam asa : Ia tu si mananca, chiar daca nu-ti place ca e gratis! ;) (scz daca te deranjeaza, faceam baza)
Aaa, si inca ceva: eu zic sa editezi mesajul ala si sa il scri cum trebuie pana nu vede admina, si da si cam urat ca toate mesajele tale sunt cam ca niste compuneri : au si introducere, si cuprins, si incheiere si sunt scrise corect ;)
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

MesajSubiect: Re: Manelele...   Dum Iun 20, 2010 6:31 am

=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) etc etc
domle, eram bored =))))))) nu e pe bune stai linistita =))))))) admina stie dinaintea ta de mesaj chiar =))))))) Daca vezi posturile mele mai vechi ACOLO este for real. Acum am dat asa un 'update' pentru ca aveam chef sa rad putin. Thanks =)))))))))
Sus In jos
nanory
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 436
Localizare : Pe Marte ...
Data de inscriere : 27/04/2010

MesajSubiect: Re: Manelele...   Dum Iun 20, 2010 6:51 am

=)))) Mako lol Am ras sa mor cand am citit mesajul tau =)))))
A fost singura portie de ras de pe ziua de azi :))
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: Manelele...   Dum Iun 20, 2010 10:22 am

lol
nice, chiar te-ai adapta printre fanii manele lol

noroc ca e fals mesajul...noroc..ma rog...good for you lol
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

MesajSubiect: Re: Manelele...   Lun Iun 21, 2010 11:03 pm

TACI AICISHA SI UITATE AICISHA

=))))))))) Uite AICI ce e viata, hahalere care il slujiti pe satana.
Sus In jos
~DemonGaara~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 274
Data de inscriere : 03/07/2010

MesajSubiect: Re: Manelele...   Lun Iul 12, 2010 12:18 am

satana hmmm mai bine las asculata pe el cantand decat manelele:))sincer:D
uite un banc:
Erau 2 condamnati la moarte si sunt intrebati care le este ultima dorinta.
Primu spune:eu vreau ca sa ascult cd-ul cu guta..
Al doilea:EU VREAU SA MOR PRIMU!!!!!
Edit later:makoto video asta cu unu care folose aicisea ma pus pe jos cred ca a zis de 6 ori in 4 prop:))

Ultima editare efectuata de catre ~DemonGaara~ in Mar Iul 13, 2010 11:49 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Ayumi
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 98
Data de inscriere : 03/07/2010

MesajSubiect: Re: Manelele...   Lun Iul 12, 2010 1:43 am

Videourile postate e matoko shimura sunt tari lol! ........maneaua m-a traumatizat iar faza cu balciu m-a facut sa rad crazy .....manelarii ii urasc enorm!! varumiu e manelar deala cu fitzele implantate de cand se stie si cand baga malele lui ma apuca toti dracii :twisted: si imi vine sa il omor......are fite dealea' cum ca 'io-s cel mai tare,marele boss' si deastea ....deci morr cand il aud......cocalari destia au invadat romania si demulte ori ma mir ca traiesc in romania.,...e ca un cosmar nesfarsit..si chiar nu imi vine sa cred a adeptii acestei ,chestii' se inmultesc ... ....romania e o cauza pierduta....si sincer mai bine ma bag la satanism decat sa fiu unul din adeptii....aa...niki nu pot sa pomenesc de asta Suspect ...aa..adeptii acestui fenomen oribil cocalar....pe mine una ma inspaimanta...doamne ca as face macel devil ...sa moara menelele/cocalarii (nu le numesc cum se numesc defapt) ....eh dar traim in romania nu? nu am eu norocu asta sa dispara asa din senin chestiutele astea ce polueaza(din toate punctele de vedere) sau mai bn zis nu avem nicicare norocu asta (atata timp cat traim in romania) :: .... deci concluzie : ignorati manelele ca dauneaza umbrella
Sus In jos
Chibi
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 278
Localizare : Far away...
Data de inscriere : 21/07/2010

MesajSubiect: Re: Manelele...   Joi Iul 22, 2010 2:13 am

Tulai doamne , ma face omu' de ras , e din Arges , chiar la 5 km de mine . =))
Sincera sa fiu , sunt cam anti-manele , desi mama in fiecare dimineata ma "incalzeste" la inima =)) Nu prefer nici cele prea sataniste , numai daca s-ar intampla ceva de genu' ca in "The nightmare on the Elm street" as asculta , in apa rece sa nu adorm ca sa mor . =)) Sau mai bine ascult o melodie de la Guta de jale sa mor mai repede . :))
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: Manelele...   Lun Aug 23, 2010 11:26 pm

Makoto, cred ca vid. tau e cam off topic pentru ca aici vorbim de manele, nu de incultura oamenilor.Oricum, omul acela face toata Romania de ras, nu doar Argesul!

perioada asta au venit 2 formatii din Ecuador la mare sa cante, printre care si Eforie Nord unde eram cazati noi :Raza si Arrazando.

si in timp ce cantau cei de la Raza, in prima parte se auze muzica populara[ acceptabil, vad si ei cum e muzica noastra traditionala, cu tioate ca muzica populara de acum e shitty] si in a 2-a parte, au inceput sus si tare sa cante MANELISITII!!!!!!!!!!!! va dati seama, sa asculti asa o mzuica frumoasa si linistitoare si intr-o data , manele!!!

si sa va dau ceva ce am gasit pe site-ul celor de la Arrazando: "<>, spune veritabilul emisar al culturii ecuadoriene care cu siguranta isi face mai bine treaba in promovarea valorilor culturii romanesti, decat multi semeni ai nostri romani "

va dati seama in ce lumina e pusa Romania din cauza acestei epidemii infecte de incultura!!!
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

MesajSubiect: Re: Manelele...   Vin Aug 27, 2010 8:49 am

nu e offtopic. cine nu are cultura asculta manele. du-te pe strada, fa un poll si ai sa vezi lol
Sus In jos
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 288
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Re: Manelele...   Sam Oct 02, 2010 7:45 am

doamne ....manele onigiri2 mai degraba ma omor.Spre norocul meu am nimerit intr-o clasa fara manelari (o singura exceptie ) blobflower dar din pacate trebuie sa le suport cand merg cu matus'mea cu masina.Ea e total manelista :-& si nu poate conduce daca nu are manele date la maxim.am invatat sa-mi bag si eu castile in urechi si sa dau la maxim ceea ce ascult:D
Pur si simplu manelistii ne fac de ras.Toata incultura ,prostimea si tampenia existenta concentrata intr-o singura "chestie" pe care cocalarii o numesc "muzica".Urasc manelele si tot ce tine de ele.
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

MesajSubiect: Re: Manelele...   Sam Oct 02, 2010 8:56 am

la fel si eu, si te compatimesc...

verisoara mea asculta manele....si cand am fost in vizita la nana punea mereu T_T si aia mica, feita ei tot cerea o "melodie" de ala acre a jucat in " Inima de tigan"... copilul ala... nu mai stiu cum il cheama :-??
Sus In jos
Rina.A.S.
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 288
Localizare : Vaslui

MesajSubiect: Re: Manelele...   Sam Oct 02, 2010 9:02 am

Imi pare rau de tine :| eu o am pe varamea care are abia 5 ani si le stie pe toate pe de rost ... si cand sta la noi se apuca sa urle prin casa cine stie ce refrene din manelele pe care le asculta maicasa:-& mie pur si simplu mi se face greata cand o aud.La d***u cu toti manelistii astia.Strica viitoarea generatie buuh
Sus In jos
meisekimu
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 337

MesajSubiect: Re: Manelele...   Dum Oct 03, 2010 6:44 pm

Ce ghinioniste sunteti. Bine ca nu am d-aface cu oameni d-astia manelari, multumesc Doamne! o.O
Sus In jos
Dexlo
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 24
Localizare : On top of a castle, next to a gargoyle with a dry sense of humor...
Data de inscriere : 23/08/2010

MesajSubiect: Re: Manelele...   Lun Oct 04, 2010 2:10 am

Sigur manelele se incadreaza la muzica? =P In opinia mea, nu. Sunt mai mult versuri de prostit populatia pe sunete si mix-uri fara pic de inteligenta/creativitate... Ce e trist este ca se castiga foarte bine din asa ceva --.--"
Sus In jos
meisekimu
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 337

MesajSubiect: Re: Manelele...   Lun Oct 04, 2010 7:48 am

Eh, sunt si ele muzica intr-un fel, muzica proasta dar totusi muzica ... la o adica, folosesc o multime de samples. Auzisem de unu' care a facut sampling dupa o melodie de-a lui Mozart. o.O

In ce tara traim .. numai la noi se putea intampla asa ceva. :|
Sus In jos
Vampires
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 41
Varsta : 27
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/07/2011

MesajSubiect: Re: Manelele...   Mier Iul 20, 2011 7:30 pm

Eu ma voi exprima printrun video sper sa va placa jos cu maneaua
rock rock
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: Manelele...   Joi Iul 21, 2011 4:44 am

hell yeah!!! jos manelele si manelarii....la banchet au pus la manele, ca imi venea sa-l impusc pe dj!...dar m-am abtinut totusi ^^

Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 517
Localizare : Cluj-Napoca ^^
Data de inscriere : 29/03/2011

MesajSubiect: Re: Manelele...   Joi Iul 21, 2011 2:14 pm

nu zic ca uras manelele da nici ca imi plac da urasc muzica de opera mai mult ca manelele daca aud vreo melodie de opera imi vine sa il omor sau sa o omor pe cel care o cant ...... nici manelele nu is mai faine da sunt oameni care le adora da nu stiu de ce le adora ???? dc???? asta nu inteleg .................... am o intrebare Ghita Munteanu ce fel de muzica canta populara sau manele sau usoara?//?
Sus In jos
Black butterfly
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 238
Varsta : 27
Localizare : Asia
Data de inscriere : 08/03/2009

MesajSubiect: Re: Manelele...   Mar Apr 01, 2014 8:42 am

Faci o comparatie ca de la cer la pamant.
Opera se afla la polul opus fata de jaful asta pe care il aud cand merg cu tranvaiul, sau cand fac o plimbare scurta. Norocul meu ca am mp3-ul. Nu numai tiganilor le atribuim vina ci si romanilor. Sunt multi romani care asculta asa ceva. Acum cativa ani, mai avea loc cate o nunta sau petrecere la restaurantul care se afla vizavi de blocul meu. Imaginati-va ce placere simteam eu cand eram nevoita le aud racnetele, pana si cu geamul inchis. Imi scriam eseul cu castile in urechi si tot auzeam.
Norocul meu ca numai au loc fabuloasele lor nunti, au avut prea multe reclamatii. devil 
De curand am vazut un filmulet in care se vorbea de interzicerea acestui minunat stil de muzica Suspect  la radio si televizor. Nu stiu cat de nou era, dar cata oftica pentru asemenea prostie. Cat despre cantaretul mai sus mentionat, nici macar n-am auzit de el. Poate iti da wikipedia niste informatii, sau mai simplu pe youtube.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://fantasia.forumgratuit.ro/forum
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Manelele...   Astazi la 3:48 pm

Sus In jos

Manelele...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Muzica-
Mergi direct la: