Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare
Distribuiti | 

Filme japoneze

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
happy_berry
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor: 191
Varsta: 21
Localizare: in pat la Miura Haruma :]]
Data de inscriere: 08/02/2008

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Sam Mar 13, 2010 12:42 am

Midori sorry insa acolo sunt doar siteurile officiale ale filmelor. Poti sami dai ceva linkuri de unde sa pot downloada? huh
PLease pentru ca am incercat insa eu nu pot gasi.

Si merci de avertizare.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor: 3243
Varsta: 22
Localizare: Targoviste>.<
Data de inscriere: 01/01/2008

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Sam Mar 13, 2010 4:57 am

ai intrebat de filme, nu si de unde se pot descarca:P

Eu iau ce gasesc de aici: http://www.avistaz.com/
dar cred trebuie sa ai cont pe asiantorrents ca sa descarci...intra si vezi tu apoi

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor: 1203
Varsta: 23
Localizare: Cluj-Napoca
Data de inscriere: 17/03/2008

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Sam Mar 13, 2010 5:09 am

affraid sugooooooooi
merci mult midori...chiar nu ma asteptam sa fie un astfel de site e chiar SUPER japan
arigatou
arigato
Sus In jos
happy_berry
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor: 191
Localizare: in pat la Miura Haruma :]]
Data de inscriere: 08/02/2008

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Sam Mar 13, 2010 3:15 pm

Merci Midori! E chair bun torrentul.
riunde cautam nu gaseam nimic... Arigato!
Sus In jos
taruky
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor: 23
Varsta: 23
Localizare: Caransebes
Data de inscriere: 09/04/2010

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Vin Apr 09, 2010 1:21 am

DEATH NOTE 3-L CHANGE THE WORLD blobflower e cel mai super film din kate am vazut bravo ...are niste faze foarte emotionante cry ...oricum..filmul merita vazut asa ca nul ratati neko
Sus In jos
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor: 888
Localizare: Valenii de Munte
Data de inscriere: 27/05/2008

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Sam Apr 10, 2010 3:19 am

Tocmai am vizionat Hachiko monogatari ca am vazut ca s-a pomenit ca e trist.Povestea a fost destul de interesanta si ador Akita inu :).Dar am fost putin dezamagita de faptul ca nu am varsat nicio lacrima...iar eu sunt destul de usor de impresionat....Ehh...chiar ma asteptam sa am ochii umflati de plans :shock: :P

Oricum mi-a placut foarte mult cadrul actiunii,casa aceea traditional japoneza ^^.Si nu stiam ca si japonezii au un fel de colindatori pentru anul nou :).Trebuie sa ma mai interesez in legatura cu asta.

Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor: 436
Varsta: 18
Localizare: Pe Marte ...
Data de inscriere: 28/04/2010

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Joi Apr 29, 2010 4:28 am

Hmmm ... am vazut doar cateva care nu m-au prea incantat. Dar ce recomand la toti sunt urmatoarele doua : Hachiko si The last samurai. Doua filme superbe si merita vazute. Mi-au placut foarte mult si sunt sigura ca cei care le-au vazut au fost si sunt de aceeasi parere :D
Sus In jos
kurama
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor: 83
Varsta: 20
Data de inscriere: 31/05/2010

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Lun Iun 21, 2010 4:29 am

vad ca nu sa mentionat nimik de goemon desi e destul de renumit il recomand cred ca e printre cele mai bune filme japoneze pe care leam vazut este vorba de ishikawa goemon un fel de robbin hood al japoniei lol mai bn nu povestesc uitativa ca nu aveti ce pierde
ps: Michiko am observat ca ai gusturi bune la filme si eu recomand seria akira kurosawa mai putin yume dak nu ai apucat sal vezi nuti pierde timpul e o porcarie
Sus In jos
vampiras
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor: 23
Varsta: 25
Localizare: Tulcea
Data de inscriere: 23/07/2010

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Sam Iul 24, 2010 3:03 am

filme si seriale japoneze...ok, eu cu asta imi ocup 70% din timp, restul dorm. Nu trebuie sa descarcati nimic de pe net, va puteti uita online gratis. Toate au si subtitrare (cred ca toata lumea stie engleza). Sunt si filme koreene si tailandeze! blobflower
www.mysoju.com
bravo
Eu pana acum am vazut Death note toate, Hana Yori Dango 1,2, final, Hana Kimi si momentan ma uit la Bambino!
Enjoy
hello
Sus In jos
Olimp_Tenshi
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor: 52
Varsta: 22
Localizare: in Tokyo(I wish!)
Data de inscriere: 18/08/2010

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Sam Aug 21, 2010 3:51 am

Eu pe site-urile astea urmaresc seriale si filme asiatice: http://www.dramacrazy.net/
http://aznv.tv/?p=login( pe asta trebuie sa iti faci cont)
Sus In jos
dikarasu
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor: 395
Data de inscriere: 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Lun Ian 31, 2011 10:26 am

mmm....nu stiu sigur daca a mai fost scris dar un film care mi.a placut destul de mult a fost I give my first love to you huh
Sus In jos
Sanjuro
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor: 93
Varsta: 35
Localizare: Bucuresti
Data de inscriere: 09/02/2011

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Mier Feb 09, 2011 1:31 am

Va salut! Sunt nou pe un astfel de forum "japonez".

Filme care mi-au placut si comentariile mele:
- Kumonosu Jo (1957) (comentariul meu: despre o cetate si o femeie, frumoasa poveste cu 2 razboinici care sunt implicati in povestea cu prevestirea femeii in legatura cu cetatea respectiva)
- Harakiri (1962) (comentariul meu: despre un samurai si modul cum isi razbuna ginerele sau pentru un Harakiri facut intr-un mod necorespunzator)
- Yojimbo (1961) (comentariul meu: despre un samurai care rezolva problema unui oras macinat de conflictul dintre 2 clanuri - tin neaparat sa mentionez ca mi-a adus aminte de un film american fiind Bruce Wills in rol principal si povestea este similara cu un oras si conflictul dintre 2 familii mafiote, nu tin minte numele filmului american dar in orice caz este facut la cel putin 40 de ani distanta de filmul japonez)
- Sanjuro (1962) (comentariul meu: ma marcat foarte mult povestea acestui film si de aici numele de utilizator pe acest forum)
- The Yakuza (1974) (comentariul meu: recunosc ca acest film este american dar am considerat un film bun pentru a fi introdus in lista de filme japoneze, este o poveste interesanta si prezinta o mica lectie despre mafia japoneza)
- Kagemusha (1980) (comentariul meu: mi-a placut filmul asta, este film istoric, cu aceasta ocuzie m-am documentat putin despre peroada shogunatului si intreadevar pevestea este inspirata din realitate si clanul Takeda a existat insa nu stiu daca partea cu batalia finala in care sa desfiintat clanul este adevarata)
- After The Rain (1999) (comentariul meu: este primul film japonez vizionat din toata colectia de filme japoneze si datorita acestui film am inceput sa caut si sa descarc filme japoneze, povestea este foarte frumoasa)
- Brother (2000) (comentariul meu: este un film interesant despre un membru Yakuza cum reuseste sa puna bazele unei organizatii mafiote in SUA si contrar ideologiei Yakuzei este un sufletist intr-un mod de neinteles dar suficient pentru a fi indragit si respectat)
- The Twilight Samurai (2002) (comentariul meu: un film foarte preferat din mica mea colectie de filme japoneze, este vorba de un samurai nu tocmai de clasa mare dar cu mult bun simt care incearca din rasputeri sa intretina familia cu bani putini)
- Zatoichi (2003) (comentariul meu: un alt film preferat, din cauza acestui film am inceput sa caut filme jucate de Kitano, este o poveste interesanta despre un samurai care se presupune ca este orb, mi-a placut anumite scene care fac aluzii la alte scene din filme americane si indiene, cine stie cunoaste aluziile)
- Hinokio (2005) (comentariul meu: asta este al doilea film japonez vizionat, mi-a placut foarte mult povestea unui baiat bolnav si un robot, dar nu mi-a placut cum au fost facute scenele legate de moartea baiatului)
- Like A Dragon (2007) (comentariul meu: un film interesant despre foarte multi bani si de o mama a unei fetite, unii membri din Yakuza cauta banii, iar o fetita isi cauta mama cu ajutorul unui unchi care tocmai a fost eliberat din inchisoare si pe langa asta este si membru Yakuza dar pe el nu il intereseaza banii ci mama fetitei – tin sa mentionez ca acest film este inspirat dintr-un joc numit Yakuza pentru piata japoneza si Like A Dragon pentru piata americana, acest joc se joaca pe Playstation )
- Departures (2009) (comentariul meu: un film foarte interesant despre modul cum se aborteaza un subiect tabu, adica moartea.)
- Kamui Gaiden (2009) (comentariul meu: un film despre un ninja care ajunge sa isi traiasca viata pe fuga fiind urmarit de alti ninja din cauza ca a parasite organizatia)
- Outrage (2010) (comentariul meu: un alt film care mi-a placut foarte mult, este despre mafia japoneza adica Yakuza si are o povezte interesanta de cum se rezolva disputele intre familiile mafiote)

Filme care nu mi-au placut si nu mai are rost sa le comentez:
- Izo (2004)
- Death Trance (2005)

Filme care nu am apucat sa le vizionez si sper ca imi vor placea.
- Seven Samurai (1954)
- Kwaidan (1964)
- Hana-bi (1997)
- Dolls (2002)
- The Hidden Blade (2004)

Tinand cont de colectia de filme japoneze pe care le am in acest moment as dori sa imi recomandati filme japoneze cu samurai, de evitat filme horror, sunt prea dure pentru mine, nu ca as fi cu mintea slaba pentru a avea cosmaruri interminabile, doar ca nu sunt pe gustul meu.
Sus In jos
Toph BeiFong
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor: 51
Varsta: 27
Data de inscriere: 10/01/2011

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Joi Feb 24, 2011 5:51 pm

Eu va recomand cu multa caldura sa urmariti Hachiko Monogatari varianta veche, cea japoneza, nu cea cu Richard Gere. Este mult mai elaborata povestea decat la filmul american. Eu l-am vazut pe Youtube.com si este in vreo 10 parti daca nu ma insel.

Un alt film superb este Azami partea 1 si partea 2, unde este vorba despre ninja daca nu ma insel. Tot cu ninja este si Shinobi, la fel de fabulos.

Daca preferti filme de groaza japoneze va recomand Anata no tonari ni dare ka iru.
Sus In jos
Sanjuro
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor: 93
Varsta: 35
Data de inscriere: 09/02/2011

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Lun Mar 07, 2011 2:56 am

Da, este buna recomandarea pentru filmul Hachiko Monogatari (1987), eu as adauga si filmul Nankyoku monogatari (1983) daca tot sunteti la capitolul caini.

Apropos de filmul Shogun (1980), are cineva subtitrarea in romana cu dialogurile in limba japoneza ? Eu am doar partea cu subtitrarea in romana cu dialogurile in engleza, si as vrea si pe cele in japoneza.
Sus In jos
Nissu
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor: 63
Varsta: 24
Localizare: Galati | Iasi
Data de inscriere: 13/03/2011

MesajSubiect: Re: Filme japoneze   Lun Mar 14, 2011 12:24 am

Salutari !

Am vazut recent : "Letters from Iwo Jima" si doresc sa-l recomand tuturor (in special celor care sunt pasionati de istoria Japoniei din periada celui de-al II-lea Razboi Mondial).

Scurta descriere :

Insula Iwo Jima sta intre fortele militare americane si insulele Japoniei. Ca atare, Armata Imperiala Japoneza este disperata sa impiedice caderea ei in mainile americanilor, fapt ce le-ar fi permis acestora patrunderea in Japonia. Misiunea de a apara acest teritoriu ii revine generalului Tadamichi Kuribayashi, care se pregateste de iminentul atac. Generalul nu imbratiseaza abordarile traditionale rigide recomandate de subordonatii lui, fapt ce genereaza o miscare de protest in randurile acestora. Pe de alta parte, un tanar soldat, pe nume Saigo, incearca impreuna cu prietenii lui sa faca fata ororilor razboiului in care este implicat. Cand atacul survine, atat Kuribayashi, cat si Saigo vor descoperi o putere, onoare, curaj si orori dincolo de imaginatie.

Fillmul este superb. Vizionare placuta !
Sus In jos

Filme japoneze

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 7Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan ::  :: -