Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Premiza

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
~Kumiko~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 21
Localizare : mangalia,constanta
Data de inscriere : 14/10/2008

MesajSubiect: Premiza   Mar Sept 01, 2009 9:43 pm

Voi incerca de aceasta data sa scriu o alta poveste...lacare am lucrat si am perfectionat.o timp e 3 zile si m.am decis sa o transcriu aici blobtongue
Sper sa va placa...apreciez toate parerile si mai ales criticile

Prolog

-Buna iubitule,cum merge?intreba Alice intrand in camera cu o tava pe care erau asezate o cescuta cu cafea si o farfurioara cu un sandwich.
-Prost,se auzi vocea fara nuanta a sotului ei.
-Zau?De ce?incerca ea plina de interes,lasand apoi,cescuta si farfurioara pe masa.
-Nu am inspiratie.Carmen este prea plictisitoare si tot nu stie ce vrea de la Blane.Actiunea este monotona.
-Logan,scumpul meu, ce zici de o crima?
-O crima?
-Ihi,ceva care sa il schimbe complet pe Blane,ceva tragic.
-Da...ar fi ceva,zise el ganditor
-Ceva mai mult.Imagineaza-ti cat suspans,cat sufera Blane,poti sa il faci sa se retraga intr-o lume a lui sau sa incerce sa uite.Sau sa il faci crimial cautat,ori un psihopat nebun.Dupa pierderea tragica ai multe optiuni in ceea ce priveste traseul vietii lui.Ai nevoie doar de...imaginatie,termina ea sarutandu-l .
"E atat de fantastica,as fi un nimeni fara ea."Dupa moartea mamei doar ea m-a adus la realitate.."se gandi cu jind Logan uitandu-se dupa frumoasa blonda ce tocmai iesea din biroul lui.

Se cunoascusera la un concurs de literatura.Prin eliminare Alice si Logan erau ultimii doi pretendenti la premiul I.Dupa ultimele comparatii Alice castiga.Desi Logan era obsedat de castig,acum nu ii mai pasa.Voia doar sa faca ceva ca sa intre in conversatie cu acea blonda care tocmai ridica un trofeu si un teanc de carti pe care il si scapa,premiul deci.
In 2 clipe Logand era in genunchi strangand toate acele carti.
-Buna,eu sunt Logan Long,afirma el plin de speranta.
-Alice Alison.Multumesc,pentru carti.rosi ea
-Lasa-ma pe mine sa le duc.
-Esti sigur?
-Alice sti...ma intrebam...nu ai vrea sa vi cu mine la bal?Stiu ca abea ne-am cunoscut si..
-Da Logan.
-Poftim?intreba el prosteste.
-Am zis ca mi-ar placea sa fiu partenera ta la bal,zambi ea amuzata.
-Atunci...joi la 20:30?
-Te voi astepta..uite aici.Am ajuns.Multumesc Logan,pe data viitoare,stiga ea intrand in casa.

Si asa a avut loc prima lor intalnire.Ca dupa un an sa se casatoreasca si sa intemeieze o familie.Dupa noua luni de la casatorie se nascu primul lor copil:o fetita,pe care o numisera Tabita.
Intre timp succesul parintilor ei devenise rasunator.
Cand Tabita avea doar 4 ani,se mai nascu un copilas.De aceasta data,un baietel: Blake.

-Neata iubitule!Spune :"Buna dimineata,tati!",hai Blake,rase femeia.
Copilasul incepu sa dea din manute si sa rada zgomotos,la vederea barbatului.
-Aseara te-ai culcat tarziu.A merg bine romanul?
Logan o saruta pe frunte:
-Da.mi o ceasca de cafea,altfel nu vei auzi nimic.
Dupa ce bau jumatate din cafea si manca 3 briose cu ciocolata,raspunse vizibil multumit:
-Fie,recunosc!Recunosc:esti inspiratia mea!Intradevar Alicia trece prin clipe grele.A descoperit ca tatal sau e un psihopat nebun care a scapat din inchisoare.Si care vine apoi si ii omoara sotul.Hei,unde e Tabita?
-La scoala.Doar e prima clasa.Suna grozav,astept continuarea si rapid!afirma Alice plina de interes.
-Vine si continuarea,numai ca de data asta am nevoie de o rezerva serioasa.De biscuiti si briose;ciocolata calda si cafea,rase el.
-Geniul meu o sa te faci cat un butoi!se amuza blondina.
-Nu sunt eu geniul tau- butoias preferat?intreba el prefacandu-se suaprat.
Ca raspuns femeia se apropie sa il sarute,insa baietelul le plasa o briosa intre fete,apoi incepu sa rada si sa isi bage manutele in mancarea pasata.

Cand Tabita avea 11 ani,iar Blake 7 ani,mama lor deceda "in conditii misterioase" cum le spunea tatal lor.Care de dorul iubitei lui sotii inebuni si fusese internat intr-un spital,unde dupa 4 ani isi gasi sfarsitul.

Capitolul I
Tabita avea acum 18 ani.Fiind majora ii putea fi tutore fratelui ei ,ca acesta sa nu ajunga la orfelinat.Tatal ei muri exact cu 7 zile dupa ziua de nastere a fetei.
Silueta fetei:tip clepsidra,se potrivea minunat cu parul ei blond.Ochii ei de un albastru clar..ii mostenise de la mama ei,Alice.Macar atat stia si ea.Din cate se vedea nu mostenise insa nimic din partea tatalui,nici macar forma corpului.Tatalei fusese un individ inalt cam subtirel, brunet, cu doi ochi verzi,banal.
Tabita avea o fire angelica.Era blanda si buna ca o tarta de caramel proaspat scoasa din cuptor.Avea nevoie de multa rabdare,oricum.Pentru fratele ei:Blake.
Blake era opusul surorii lui.Avea parul negru,scurt si ciufulit.Ochii verzi precum doua smaralde.Desi avea inca corpul unui copil,formele rotunjoare ale copilariei,se putea observa transformare:un adolescent in devenire.Era insa doar o problema de timp.
Blake era atatator,lenes,deloc cumpatat si tafnos.Era..dificil.

-Salut Kiba,zise Blake zambind la vederea ghemotocului de blana care tocmai se rostogolea spre el.Catelusul reusi sa ii sara in brate si isi lipi boticul de obrazul baiatului in semn de "bun venit" sau de"imi e foame",nici el nu stia sigur.
Intrand in bucatarie citi biletelele lasate de sora lui mai mare:
"Blake, ai mancare in frigider.Dupa ce mananci spala vasele!"
"Da cu mopul si aspira,te rog!"
"Si NU uita, azi e RANDUL TAU sa pregatesti cina!
P.S. Iau eu paine in drum spre casa"
"Bestial..Ce distractie..."
--VIno Kiba,uite mancarea,si ziceand acestea isi arunca ghiozdanul intr.un colt.Si acum...tranti pe masa doua rosii si ultima bucata din friptura de seara trecuta.
Dupa ce lancezi mancand,arunca vasele in ghiuveta micuta si urca sus.Trantindu-se in pat,adormi.
-BLake!BLAKE!!!!
-Hm...?Ce..?Zise baiatul nauc.
"Asta e Tabita"isi zise el coborand alene scarile de lemn.
-BLake,m-am saturat!Am inghitit atatea! Nu mai suport!Zau asa parca iti bati joc de mine!Eu am renunat la studii ca sa ne pot oferi un trai decent si ma astept ca tu sa ma ajuti macar in casa!Dar nuuuu!!!
Blake nu mai auzea.Aceeasi morala o asculta seara de seara,nu era deloc o premiera.Primele dati incepuse sa se enerveze,dar cu timpul deveni nepasator, se obisnui si morala de seara deveni un obicei greu de nerespectat.
-Si mai ales ca azi era o zi asa speciala pentru mine!
Asta il trezi la realitate.
Blake intorcea ideea pe o parte si pe alta,fara insa sa ii gaseasca un inteles.
Intins pe pat,cu ochii in tavan(singura portiune goala din camera lui,restul era tot vraiste) lasa vocea Tabitei sa ii rasune iar si iar in cap.
"O zi speciala pentru mine!"
"Ce poate fi?O sarbatoare? Nee...daca era sarbatoare nu ma mai ruga sa fac atatea in casa...Oare...Doamne ce idiot sunt!Sigur asta e!"

De dimineata,a doua zi alarma ceasului desteptator incepu sa bazaie la 6:30.
Blake sari din pat direct in dus,apoi fugi jos unde ii pregati mancarea lui Kiba.
Ciudat,pe frigider nu mai era lipit nici un biletel.Nici macar cele mai vechi de 2 sau 3 luni.Aruncand cutia de la mancare animalutului de casa observa unde diparusera toate mesajele colorate de pe frigider:in cosul de gunoi.Se parea ca de aceasta data sora lui isi pierduse si ultima urma de speranta.
Baiatl stranse cu o mana sacult de gunoi si cu cealalta lua un mar pecare il musca,apoi iesi din casa,spre scoala.
-Buna Jame,Mike,Jamie,Alex!
-Salut Blake!striga un grup de baieti.
-Blake Ti.a placut filmul de aseara?
-Hei Blake,ai vazut noua schima a lui Devon?
-Blake!!!
Baiatul le raspunse ca de obicei ,pe rand,fiind obisnuit cu popularitatea.
Dupa ore plecand grabit spre casa se opri la o florarie cumparand un buchet de flori.
Ajuns acasa,trantind in urma lui il straga pe Kiba care ii sari ca de obicei in brate.
-Buna amice,hai! Avem treaba!

_Buna seara,Tabita intra in casa si ramase perfect uimita de ce vedea in fata ochilor:casa era curata;pe jos era aspirat si spalat,praful sters,cumparaturile facute,gunoiul dus,ba chiar si cina era facuta si pusa pe masa.In casa se simtea o mireasma placuta care ii aduce aminte de copilarie,cand era rasfatata.
Ciudat insa:pe frigiderul pe care ea il golise in acea dimineata de biletele era totusi o bucata de hartie pe care recunoscu scrisul dezordonat al fratelui ei.
"iarta-ma,am fost un badaran.Te iubesc,La Multi ani!"
Citind mesajul Tabita nu mai rezista si lacrimile incepura sa curga siroaie pe fata ei.
-Buna surioara,ne asezam la masa?se auzi voce lui Blake.
Fusese atat de uimita in cat nu observase florile de pe masa.
Era oare un vis?Nu.Era real.

-La multi ani BLake!striga Tabita plasandu-i sub nas un tort de ciocolata micut.Hai puneti o dorinta!
Inchizand ochii:
"Pentru un viitor plin de aventuri!"

Nu avea de unde sa stie ca viata ii indeplinea cea mai neplacuta dorinta..

-Buna Tabita!M-am intors!se auzi glasul,evident in schimbare al lui Blake.Tabi?! de ce stai pe intuneric?Dar intrand in living trai cosmarul vietii lui,vazu imaginea ce nu avea sa o uite vreodata:Tabita era pe podea intr-o balta de sange cu ochii fixati exact in locul in care era el postat.

Camera nu era ravasita,dar fata zacea fara viata pe podea.
Au urmat,salvarea,politia,investigatiile..care oricum nu au dus la nici un rezultat.Au decis asadar ca fata se sinucisese.
In urmatoarea saptamana Blake vandu tot si pleca.[i]

Ultima editare efectuata de catre YnuIasha_Aruko in Sam Sept 05, 2009 8:46 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Premiza   Mier Sept 02, 2009 4:54 am

La inceput povestea e plictisitoare....asa ca nu am mai avut rabdare sa aud parerile voastre desi le astept cu mult suspans,asa ca am decis sa pun acum si continuarea:

Capitolul 2

Trecuse deja un an de la moartea Tabitei Long. Politistii afirmau ca fata se sinucisese pentru ca in casa nu exista nici un fel de urma a unui jaf.Dar Blake stia ca nu era asa.Tabita nu avea nici un motiv sa se omoare.Ce era mai curios ,lucrul care de un an nu il lasa pe baiat sa doarma noaptea era comportamentul lui de atunci. Cand era mai mic nu o ajuta niciodata,iar ea se supara si plangea din vina lui.Gandurile acestea,nepasarea lui de atunci l-au schimbat pentru totdeauna.Ea era tot ce avea,familia lui,unica persoana care il sustinuse si il iubise.Mai erau si Alice si Logan,parintii lui,dar pe ei nu ii cunoscuse,sau nu isi mai aducea aminte.
La putin timp dupa moartea surorii lui baiatul vandu casa si tot ce tinea de trecutul lui.Pe Kiba nu il mai gasise,pe semne fugise de frica.
In ziua in care Blake se hotara sa plece,pe picior de plecare fiind auzi soneria.
"Cine o fi?Nu sunt noii proprietari.Ei vin abea saptamana viitoare"
Deschizand usa avu uimirea sa vada un barbat inalt cu par grizonat,imbracat intr.un costum gri.Parea sa aiba vreo 45 de ani.Afisa totusi o figura prietenoasa.
-Buna ziua,domnul Blake Long?
-Da,eu sunt,raspunse el mai mult curios decat uimit.Cu ce va pot ajuta?
-Eu sunt avocatul DeMissy.Am fost avocat si prieten al parintilortai.As vrea sa discut o chestiune extrem de importantacu tine.Pot intra?
-Regret,raspunse aparenta gazda mai mult decat curioasa.Casa e goala,ma tem ca nu am avea unde sa stam.
-O cafenea,atunci?afirma avocatul pe un ton rugator.
-Sigur...

Ajunsi la cafeneaua cu pricina,avocatul incepu:
-Domnule Long,cum am zis si mai devreme eu am fost si prieten al parintilor tai.De aceea te caut azi si nu peste 4 ani asa cum ar trebui.Parintii tai Logan si Alice au adunat intr-un cont o avere imensa ..pe numele tau.Trebuia sa va fie data tie si surorii tale cand tu deveneai major,dat fiind ca sora ta a decedat de curand iar tu nu ai nici un sprijin..
-Dar cum e posibil ca parintii mei sa fi strans atatia bani?il intrerupse baiatul uimit.
-Parintii tai au fost 2 scriitori foarte renumiti si iubiti.Multe din operele lor au fost ecranizate,s-au vandut in lumea intreaga si au fost traduse in peste 64 de limbi.Banii s-au strans pentru vremuri grele,ca acestea.
-Dar nu se presupune ca trebuie sa fiu major ca sa pot intra intr-un cont?
-Ba da,zambi smechereste avocatul,dar ai aici actele;pasaport si tot ce iti trebuie,am aranjat sa poti intra oricand in cont.
-D-dar..nu sunt legi?
-Sunt un avocat cunoscut.Am multi prieteni.Iar parintii tai mi-au fost apropiati.Nu o sa le las ultimul copil sa fie dus in cine stie ce orfelinat.
"Adevaratul motiv fiind insa altul..dar la fel de pur si de bun.Am fost indragostit de mama ta..si o iubesc si astazi.Dar ea s-a maritat cu Logan,pampalaul acela.Nu mai conteaza acum,vreau doar sa ii demonstrez cat o iubesc..prin tine,pustiule."
-Lumea iti e deschisa pustiule,bucura-te de ea,si zicand acestea avocatul se ridica si iesi pe usile batante ale cafenelei.

Capitolul 3

-Hei Matsuki!Aici fetito!
Dupa doua secunde se arata o felina mica,roscata care incepu sa miorlaie.
-Iatasi mancarea ta,zise Batsukade pe un ton lipsit de caldura.
Apoi se aseza la masa si incepu sa taie carnea unei mancari cumparate de la un chiosc.
Mancarea nu avea gust.Cand avusese oare?
Batsukade Liong era de fapt Blake Long,baiatul care trecuse prin atatea greutati la o varsta frageda.
Mama,tatal si sora lui murisera cu totii in circumstante misterioase si astfel ramase singur pe lume.Dupa ce sora lui il parasi Blake fu silit sa accepte un adevar ciudat:faptul ca parintii lui fusesera foarte renumiti.Toata averea familiei era acum a lui.
De ce el nu stiuse niciodata nimic?Poate pentru ca nu a citit niciodata nimic?Desi sora lui citea orice si il indemna si pe el sa o faca.Oare Tabita stiuse in tot acest timp?De ce nu i-o fi zis si lui?
Poate pentru ca pe vremea aceea era un pusti iritant,egoist si ignorant.II pricinuise numai durere cat fusese in viata.
De asta ii parea rau.Era unul din sentimentele care nu ii dadeau pace,zi sau noapte.Care ii macinau sufletul si ii chinuiau constiinta.
Pate daca ar fi fost altfel...viata ar fi luat alt curs.
De cand venise in Japonia,se decise sa inceapa o noua viata de la zero;facand schimbari.
Corpul lui care era acum unul al unui baiat si nu al unui copi,avea trasaturi masculine.Ochii...decise sa le schimbe culoarea;asadar cumpara lentile maroniu-roscate.Culoarea era puternica.
Coafura lui lua alta forma: parul negru era acum filat si pana mai sus deumeri umeri,avea oricum o coafura aparte.Unii ar fi numit-o ciudata.
Blake isi schimba chiar si numele.Acum era: Batsukade Liong.
Desi avea numai 16 ani trecutul lui parca nici nu exista.Toata lumea stia ca parintiilui erau in America si ca ii trimiteau bani.Numai asa putea explica de unde avea o casa mare si bani pentru garderoba si chiar pentru a trai zi de zi.Baiatul nu facea risipa.Nu ii prea placea sa cheltuie banii.
In fond toata povestea aceasta nu era chiar o minciuna.Parintii lui chiar statusera o data in America.Oricum nu ii pasa ce zicea sau credea lumea.Dar trebuia sa fie acoperit ca sa nu aiba probleme.
Terminand de mancat incepu sa spele vasele.
Casa era mare.Bucataria era decoarata destul de monoton in contraste alb-negru,pe podea fiind asezata o tabla de sah imensa fara piese insa.
Holul portocaliu-negru era cel care ducea la bucatarie,in living sau spre scarile pentru etaj.
Livingul era o camera plina de carti.Acestea se aflau peste tot;pe canapeaua neagra din plus din mijlocul camerei,pe masuta din lemn rosu, inclusiv pe podeaua neagra sau pe covorul pufos care imbina cele doua culori.Livingul era o combinatie la fel de contrastata ca bucataria,doar ca rosu-negru.
Scarile care duceau la etaj erau din lemn negru de abanos.
Sus isi faceau loc de stanga si de dreapta coridorului;baia contrastata verde smarald-negru;si cele doua dormitoare mari.
Unul din dormitoare fiind de oaspeti in doua culori puternice:turcoaz-negru,de care oricum Batzukade nu credea ca v-a avea vreodata nevoie.Nu venea nimeni la el d`apoi sa mai si ramana peste noapte.Si in cele din urma dormitorul lui.Ca toata casa nici acesta nu putea sa faca exceptie culorile dominante permanent fiind:mov-nergru.Peretii negri parca,parca mai micsorau camera imensa.Patul mare cu baldachin ffind tot negru.Draperiile lungi si grele ca de altfel si biroul cu o forma ciudata erau mov.In schimb covorasul patrat din mislocul camerei era o combinatie intre cele doua culori.Televizorul era parca incadrat in perete,culoarea lui fiind tot neagra.
Batsukade intra in baia familiara si dadu drumul apei in cada verde.

Ultima editare efectuata de catre YnuIasha_Aruko in Sam Sept 05, 2009 8:53 am, editata de 1 ori
Sus In jos
dikarasu
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 395
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Premiza   Mier Sept 02, 2009 5:30 am

e foarte frumos ficul si deabea astept continuarea bravo
insa imi pare rau pt Tabita worried
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Premiza   Mier Sept 02, 2009 5:51 am

arigato blobtongue
multumesc dikarasu-chan
ma bucur ca iti place,daca e asa promit ca asta seara pun si continuarea victory
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Premiza   Mier Sept 02, 2009 7:38 am

Batsukade intra in baia familiara si dadu drumul apei in cada verde ,unde turna apoi gelul pentru spuma.Dupa ce apa era destula si spuma pe masura,baiatul se lasa furat de apa fierbinte si spuma relaxanta.Asa facea baie in care statea uneori si ore intregi.Dar nu si azi.Azi avea antrenamente la box.
In urma cu un an incercase diferite activitati cum ar fi:inotul,soccerul(sper ca am scris bine),crossul,pana si fotbalul american.Insa el isi dorea ceva care sa il extenueze cu adevarat,sa scoata ce era mai bun din el. Si asa descoperise boxul.De 6 luni facea box si se dovedise ca baiatul avea intradevar un talent real,asa ca peste scurt timp avea prima lui competitie.
Terminand de mult cu baia,Batsu se posta in fata dulapului incadrat in peretele din camera lui.De acolo isi alese o pereche de sosete albastre,o pereche de pantaloni negri si un maieu albastru.Dupa ce se imbraca,puse in geanta pentru antrenamente o pereche de manusi albastre..
Era teribil de obsedat de contrast.De aceea toata garderoba lui fusese aleasa cu grija ca hainele sa poata oferi mereu un contrast pe placul lui.Pana si manusile de box aveau diferite culori:rosu,roz,portocaliu,galben,maro,mov,albastru,gri,negru sau alb.
Coborand jos isi lua din frigiderul alb o sticla rece cu apa si un sandwich si le arunca repede in geanta.Incaltandu-si adidasii albastru cu negru si luandu-si in mana bluza de trening,iesi pe usa spre sala de sport.

-Batsuke! De ajuns!aproape ca urla antrenorul.De ajuns pentru azi!zambi el multumit.
-Da domnule,raspunse Batsu,dar indreptandu-se spre vestiare isi auzi telefonul sunand.
Uitandu-se la numarul care il apela raspunse plictisit.
-Buna Samike.
-Batsukade!Vreau sa vi intr-un sfert de ora in parcul central,si zicand acestea fata ii inchise telefonul in nas.
"Atunci asteapta."gandi el fara suparare.
Dupa 45 de minute baiatul ajunse intr-un final in parc unde se intalni cu Samike care arata ca de obicei:minunat.
Samike era una dintre colegele lui de clasa.Si cea mai frumoasa fata din liceu,genul popular,in centrul atentiei.Fusese si el asa...odata.
Fata era blonda cu un par ondulat pana il talie.Doi ochi caprui aprins, ii scoteau in evidenta atat de bine fata alba ca laptele.Folosea intr-adevar mult machiaj.
Hainele ii puneau perfect in valoare silueta zvelta.In ciuda faptului ca era foarte pretentioasa cand venea vorba de lucrurile cu care se imbraca.
De aceea toti baietii duceau o lupta muta pentru ai castiga atentia.Era in fond cea mai frumoasa fata din scoala.
Pacat insa,ca era foarte pisaloaga,isi analiza fiecare pas si ii placea sa rada de cei mai putin dotati ca ea.
Reusise sa il acapareze pe frumuselul scolii,pe Batsuke de 2 saptamani,insa era cel mai ciudat baiat cu care fusese vreodata.Toti baietii faceau intocmai cum spunea ea,insa el...era diferit iar asta ii placea incredibil de mult.Si in situatia de fata o facuse sa astepte 30 de minute.
-...chiiar daca toate fetele suspina dupa tine sa sti ca eu nu iti voi permite sa te joci cu mine!
Batsuke nu ascultase,insa incepuse sa se plictiseasca.
-Asculta Samike,o intrerupse el,ti-am zis de la inceput ca sunt diferit.Poate ca esti frumoasa dar esti tafnoasa si nerecunoscatoare.Refuz sa imi pierd vremea cu asa ceva.Ca tot veni vorba peste putin timp vine balul,regina lui e libera,oficial.Exprima el rece,lipsit de expresie.
"Ce pierdere de timp.Samike mi-a dat prilejul perfect sa ii dau papucii.Incepuse sa ma calce pe nervi.Trebuia sa imi gasesc oricum o fata si asa lumea vorbea mult despre mine."Cred ca acum am inchis toate susotelile."gandi Batsuke multumit.

Ultima editare efectuata de catre YnuIasha_Aruko in Sam Sept 05, 2009 8:59 am, editata de 1 ori
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Premiza   Mier Sept 02, 2009 9:00 am

Capitolul 3

Veni si ziua concursului de box.
Antrenorul avea incredere in talentul si in munca staruitoare a elevului sau.Credea de asemenea ca 8 luni de pregatire erau mai mult decat de ajuns.Era convins ca vor da roade.Si Batsukade era.
-Primul concurent Tatsume Ymo si Yoh Ykono! anunta comentantorul.
Prima lupta lua sfarsit si veni a doua.
-A doua lupta are concurenti pe:Batsukade Liong si Kanku Tamy!urla din nou vocea.
Dong!
Si lupta porni.Batsukade incasa rau primele doua lovituri.
-Pustiul Liong nu are sanse,se vede de la o posta ca Tamy il transforma intr-o chifteluta!se auzi comentariul rautacios.
Ca replica publicul izbuni in ras.Radeau de el.
"Va arat eu!Tuturor!Nu veti mai rade de mine!"
Isi astepta adversarul sa atace si ferinduse ii plasa o lovitura mai mult decat dureroasa,una menita sa il faca sa nu il uite pe parcursul a cateva zile.Si asa avansa cu loviturile.
-Te-ai inselat Kiko,baiatul Liong are stofa!tipa celalalt comentator.
Lasandu-se purtat de val observa sa incepea sa ii placa cu adevarat.Lovea tot mai cu sete.
"Moartea lui Tabi...mama lui razand...glasul tatalui sau.."
-Opreste-te!OPRESTE-TE!Era antrenorul.
Urla cat il tineau plamanii si il tinea.
Batsukade vazu ca in transa lui ,isi facu praf adversarul.Kanku Tamy era plin de sange.
-Nu pot sa cred Linku,intradevar Lion si-a doborat adeversarul!Baiatul promite!tipa euforic comentatorul.
Dupa 3 ore Batsu era castigatorul competitiei.

"Hy miss Alice"
Incepu sa cante melodia care il trezea zilnic.Era 6:30.Batsukade intra mormaind in dus si 15 minute mai tarziu pleca spre scoala.
Intrand pe portile institutiei,observa usor ca toti se uitau la el.Era o reactie zilnica.
"Nu se mai plictisesc..."gandi el.
POC!!
Fara sa isi dea seama,fusese atat de pierdut in ganduri incat se ciocni de cineva.
-S-s-scuza-ma! ingana fata.
Era cam ciudatica,observa Batsukade.Purta o fusta gri plisata,putin deasupra genunchilor;un tricou albastru peste camasa alba usor sifonata;sosete albe pana sub genunchi si expadrile negre in picioare.Un lucru era sigur:niciodata din scoala sau din oras nu se imbraca asa.Erau prea atente la ce zicea lumea.
Parul ei avea o nuanta foarte aprinsa de roscat,desi era tuns scurt si era drept, bretonul fiind dat in doua parti,dupa urechi.Purta ochelari,dar asta nu il impiedica pe Batsu sa ii vada ochii mici si migdalati,pictati parca cu verde.
-Esti bine?Te-am lovit?intreba fata,vizibil ingrijorata.
-Ce?intreba Batsu usor trezit din scanarea fetei din fata lui.A..nu.zise el pe un ton indescifrabil.
-Bine atunci,rosi fata.Mata ne!

-Domnule Liong imi poti raspunde la intrebarea adresata?replica profesorul calm.
-Ma scuzati va rog nu am auzit intrebarea.
-Am intrebat daca sti cumva cine a rostit celebra fraza"Dragostea e un loc pretios dar nesigur"si in cadrul carei activitati.
-Aceste replici au fost rostite de Hitori Miko in cadrul piesei teatrale"dragoste si succes".
-Excelent!Domnule Liong azi ai castigat un zece!
DING!DONG!
Se auzi clopotelul care anunta sfarsitul orelor.Lui Batsu ii fugise mintea toata ziua la fata ciudatica peste care daduse in acea dimineata si nu facuse exceptie nici in drum spre casa.
De ce?Nici el nu isi putea explica.Stia doar ca il intriga mult si voia sa afle cine e si de unde e si dece a venit aici.Atatea intrebari.Cu siguranta era noua,nu o mai vazuse.

Ultima editare efectuata de catre YnuIasha_Aruko in Sam Sept 05, 2009 9:03 am, editata de 1 ori
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Premiza   Joi Sept 03, 2009 11:06 pm

Fratilor spuneti.mi daca nu v.a place sa nu imi mai storc creierii p`aici onigiri2
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Premiza   Vin Sept 04, 2009 2:28 am

Trecuse deja doua zile de cand Batsukade daduse peste acea fata ciudatica.
Stand intins pe podeaua mare si neagra a livingului,mintea baiatului incepu sa zboare departe...in alte timpuri.
"-Buna Tabi! striga din usa tanarul adolescent.Ummm ce bine miroase,ce ai gatit?
-Buna Batsu,chicoti sora lui,am gatit multe,doar e Ajunul Craciunului,nu?
Intrand in bucatarie baiatul ramase uimit.Nici urma de mancare sau de Tabita.
-Tabi?
-Aici,in sufragerie!
Auzind vocea firava a fetei isi lasa in graba hainele si se indrepta spre living.Intrand in camera mare Batsukade ramase complet uimit.Nu isi mai amintea ca vreodata acea camera sa fi aratat atat de bine.Peretii albi erau acum impodobiti cu fel de fel de funde mari si strasuri rosii si verzi.Intr-un colt isi avea locul un brad,destul de subtirel,luminand.In mijlocul camerei Tabita aseza o masa mare,dand la o parte restul lucrurilor.Pe masa era practic un festin;aperitive,salate,supe,friptura si sosuri.
-Craciun fericit Batsukade chan!il imbratisa sora lui din spate.
-Craciun fericit Tabi!ii ura si el.Uite...amandoi stim ca Mosul..nu mai trece pe la copii asa..mari ca noi,zambi el cu subinteles.Dar acesta e pentru tine,si zicand acestea ii inmana o cutiuta mica si rosie.
Niciodata nu se pricepuse la vorbe.
-Uite Batsu,am si eu ceva.
Pachetelul oferit de sora lui avea o forma ciudata.
In familie se pastrase un obicei.Toti cei care primeau cadouri le desfaceau cand erau singuri.
-Hai sa mancam!striga fericita sora lui.
Intradevar...fusese o cina pe cinste in acel an....ultimul an.."

Batsukade inchise cartea pe care tot incerca sa o citeasca si ridicanduse de pe podea,isi lua haina,se incalta si iesi pe usa grea in nopate.
Inainte aceasta era sarbatoarea lui preferata,dar acum o ura.Cand toti se strangeau si petreceau fericiti,el se refugia in casa lui si astepta sa treaca.Ura sarbatoarea pentru ca atunci isi dadea seama cat era de singur.Nu avea pe nimeni,nici macar un amic.
Craciunul se apropia amenintator...la fel si seara balului.....oare cum avea sa fie anul acela?

Vremea se racise si venise de ceva timp si luna Decembrie.Batsu studia mult pentru examenele semestriale,printre toate antrenamentele istovitoare de la box.Acum antrenorul cerea si mai mult,iar baiatul era hotarat sa dea 150% din tot ce putea.

-Batsukade esti bine?intreba ofensat colegul lui de banca,care se auto-invitase sa ia masa cu el in acea zi.
La inceput fusese chiar dragut sa aiba cu cine sa schimbe o vorba,dar tipul devenise agasant.Era foarte guraliv.
-Da..sunt bine,raspunse indecis Batsu.
Ridicandu-se de la masa , il lasa pe baiat sa trancane si iesi pe usa cantinei.
Mergand pe coridoarele pustii,acum la ora mesei, auzi un glas slab.Se hotara sa afle ce era asa ca il urma.In curand descoperi ca glasul venea din una din cele doua bai:cea de fete.
-Nu,te rog!
-Tarfa!Te-am adus aici ca sa fi langa mine si sa nu te intinzi cu cei din orasul tau,sa nu devi o curva!Dar se pare ca nu poti impiedica nicicum destinul!Eu ti-am pus un acoperis deasupra capului,iar tu?!Te intinzi cu cine prinzi!
-Eu,nu..
-Da-mi banii!o intrerupse el violent.
Roscatica scoase din geanta un plic,in care parea a fi un salariu.
-Doar atat?Nici de bani nu mai esti buna!Imbecilo!
Deschizand usor usa Batsu o recunoscu pe roscata ciudatica peste care daduse acum ceva timp.In fata ei era postat un baiat.
-Curva!Asta esti!tipa iar blondul.Vrei tavaleala?Lasa ca iti arat eu!
-Nu te rog,Oshino!Te rog!striga ea speriata.
-AAA eu nu mai sunt bun?!zicand asa o reduse la tacere cu o palma bine plasata peste fata.
Ridicandu-i fusta incepu sa o violeze chiar acolo,printre toate plansetele si rugamintile fetei.
-Nu,te rog nu!Te rog,te implor!Au,ma doar!Au!plangea roscata.
Auzind-o blonul pe nume Oshino se supara si mai tare si ii dadu un pumn.Apoi inca unul si tot asa.Datorita durereii sfasietoare, si a faptului ca sangera foarte tare,fata lesina.
"Poate isi merita vorbele,dar nimeni nu merita un asemenea tratament"se supara Batsu.
Intre timp Oshino continua ceea ce incepuse:violul.
-Nemernicule! navali Batsukade trantindu-l la pamant si carandu-i pumni.Nu uita! Cine se v-a mai atinge de fata v-a avea de suferit!
Blondul dadu din cap si ridicandu-se usor o rupse la fuga.
Brunetul se uita la fata intrebandu-se ce era de facut.Dupa un moment de cugetare;isi scoase haina si o puse peste trupul sfarsit al fetei si purtand-o pe brate iesi din baie si in curand din scoala.

Deschizand usor ochii Kamiko ii inchise repede.O dureau.Oare de ce?Ochii,pleoapele o dureau asa numai cand Oshino o batea.
Dupa putin timp isi aminti ce se intamplase:cum Oshino o prinsese in baie,cum o violase si cum o batuse.
Dar nu isi amintea cum ajunsese aici.Incerca sa se ridice in capul oaselor,dar durerea o spinteca pe loc si cazu inapoi pe perna moale.
Obligata asadar sa ramanape loc,arunca o privire in jur.
Camera era imensa,si superba.Peretii aveau culoare turcoaz inchis. Pe unul din ei erau gravate cu negru urmatoarele:"Deschide-ti sufletul,ascultati inima si urmaza-ti calea!".Pe acelasi perete fiind instalate o biblioteca mica si un televizor cu ecran plat; negre.
Pe peretele drept al camerei se aflau doua ferestre mari ascunse insa, de draperiile lungi ,grele si negre.
In camera isi mai faceau loc si o masuta din lemn negru si un fotoliu turcoaz din plus.
Exceptie de la o singura culoare facea doar covorul mare si pufos,care acorperea partial podeaua,acesta fiind o combinatie reusita intre cele doua culori.
Unde era?Cu siguranta nu in casa lui Oshino.
Statu asa cam doua ore pana auzi o bataie usoara in usa.O intreba daca poate sa intre? Cine era aceasta persoana si de ce se purta atat de frumos cu ea?
-D-da? reusi fata sa strige.
Usa se deschise usor,si aparu un baiat.Kamiko il recunoscu.Era cel peste care daduse acum o luna si ceva.Si era la fel de frumos.Coafura aparte, neagra ii scoatea bine in evidenta ochii maronii aprinsi,si paloarea fetei.Parca era un inger,zburand,aproape,spre ea.
-Te-ai trezit,se auzi vocea lui rece.Ti-am adus mancare,zicand acestea aseza pe noptiera ei o tava.
-U-unde sunt?ciudat dar nu era deloc speriata.
Prezenta Ingerului ii conferea liniste.De cand nu mai simtise ea asa ceva?
De ani..
-La mine acasa,zise tanarul pe un ton indescifrabil si rigid.
-Iarta-ma,nu am vrut sa iti prodc neplaceri,se scuza ea simtinud-i glasul.
"Cum poate fi cineva atat de atent si bun in situatia ei? Nu conteaza.Merita to tce i s-a intamplat.Altfel nu ajungea asa."
-Doar ca..nu imi pot aminti cum am ajuns aici,continua fata peste masura de rusinata.
-Mananca,scurta Batsu conversatia pornind agale spre usa,inchizand-o in urma lui.

In urmatoarele ore fata facu mari eforturi si cobora la parter,unde il gasi pe Batsu citind.Simtinu-i prezenta acesta isi ridica privirea.
-Multumesc pentru ospitatlitate,nu am sa mai deranjez,se auzi vocea ei.
-Unde mergi?Striga Batsu,dar Kimiko pornise deja in ploaia rece combinata cu gheata iernii.
-Nicaieri,ingana fata cu lacrimile siroindu-i obrajii.

"Ce a fost in capul meu? Cum de am lasat-o sa plece in halul acela?Asa am ajuns? Chiar nu mai am o urma de bine in mine? Fata era bolnava si nu avea decat o fusta si o bluza pe ea.E tarziu acum...unde o fi?Ce o face?Oare s-a intors la acel baiat?Si daca nu? Daca e undeva afara si ingheata de frig?De ce ma framanta toate acestea?"
Asta puse capac.Batsukade cobora in fuga scarile se incalta cu ghetele si isi lua un palton de blana cu el,apoi porni prin covorul de zapada asternut pe jos.
Ninsoarea incepu iar.De data asta si mai rau.Intr-un final o gasi pe roscata pe o banca in parc.Zapada se asternuse pe corpul ei slabut.Langa ea avea doua valize mici,pesemne hainele si lucrurile ei.
In acel moment Batsu se simti cel mai josnic om.Frumoasa roscata nu avea unde sa stea,iar el se purtase ca un badaran fortand-o practic sa plece.
Cand devenise el asa?
Fara sa se mai gandesca ingenunchie langa fata care se albea din ce in ce mai mult si ii mangaie pielea fetei.Era rece dar fina.
"Ce mi-ai facut?"
Se uita fermecat la chipul ei de inger.Revenindu-si repede in simtiri o acoperi cu paltonul,o lua in brate si o conduse spre iesirea din parc,oprind un taxi gol si asezand-o inauntru.Apoi fugi in parc,lua bagajele si se urca si el in taxi,langa fata.
-Arata rau fetita,sa va duc la un spital?se interesa soferul.
-Nu...e doar adormita.Opriti aici va rog,zise Batsu dupa 10 minute, inmanandu-i soferului o suma frumusica.Ma ajutati va rog sa duc bagajele?
-Sigur,se grabi barbatul.
La pretul acela era gata sa ii spele si podelele.

Urcand la etaj Batsukade duse fata in dormitor si ii dadu sa bea o licoare rosie,care ii incalzi bine corpul.Apoi incepu sa o dezbrace usor,pana la piele.
"Doamne cat de minunata e!Nu as fi vrut sa fac asta fara acordul ei...dar viata fetei e mai importanta acum."
Pana la urma nu era o placere,daca roscata nu se bucura de ea.
Apoi,cand ea era complet goala o infasura intr-un halat pufos si dadu fuga in baie unde lasa apa fierbinte sa curga in cada verde.
Ducandu-se in dormitorul lui lua o pijama noua grosuta cumparata pentru el si se intoarse la frumoasa straina din dormitorul careia lua doua prosoape mari si pufoase.Apoi ridicand-o pe brate o duse in baie,unde apa era la jumatea cazii.Batsu opri apa si puse fata usor in cada.Avea grija ca impactul caldurii sa nu fie foarte mare,altfel ea putea muri.O inbaie pana cand vazu ca incepe sa ii revina culoare din obraji.Apoi o ridica usor acoperind-o cu unul din prosoape si o duse in camera unde ii puse pijamaua lui si o baga in pat.
Toata seara statu langa ea.Incepuse sa faca febra si sa se incalzeasca.Au fost necesare multe prosoape reci pe frunte,si pastile.Dimineata Batsukade ii facu o supa de pui fierbinte.
"Am visat?Chiar ma aflu in acceasi camera?"
Dar gandurile ii fusese intrerupte de baiatul care tocmai intra in camera.
-Buna!zise el vizibil ingrijorat.Trebuie sa mananci.
-Ar`goth`hoh,fusese tot ce iesi din gura ei.
De ce nu putea sa vorbeasca?Ultima data putuse.
-Nu te chinui,momentan relaxeaza-te.Trebuie sa mananci.
Si zicanad asa ingerul ii puse o mana sub cap,ridicandu-l si cu cealalta hranind-o.Supa nu era incredibila,dar era buna.
De ce se purta asa cu ea?Oare delira si isi imagina toate astea? Sau era devarat?
Pe la jumatatea castronului de supa,roscata dadea semne ca nu mai poate manca.
"Probabail o doare foarte tare"gandi Batsu.
-Acum relaxeazate si incearca sa dormi.
Batsukade se ridica si o porni spre usa,lasand fata sa se odihneasca.

-Bine,azi ai mancat mai mult decat ieri.Te vindeci repede.
Afirma Batsukade in timp ce termina de golit bolul cu supa.

Capitolul 5

In a treia zi Kimiko reusi sa se ridice incet din pat.In celalat vis il gasise pe Inger jos,la parter.Poate ca si acum era acolo.
Asa ca porni incet spre living.Ajungand acolo nu gasi pe nimeni;se uita si in bucatarie care de altfel era goala.
"Poate ca Ingerul e sus"
Si urca iar scarile de lemn.
Intrand in alta camera observa ca si aceasta,ca restul casei era puternic contrastata,insa cu negru si mov.Primul lucru care ii sari in ochi fusese patul imens cu baldachin.Era ca intr-o poveste,minunat.Dar ingerul lipsea si de aici.
-Sa inteleg ca te simti mai bine.Se auzi o voce calda din spatele ei.
Speriata roscata se dezechilibra si cazu pe podeaua mov.
Batsu o lua pe brate si o aseza pe patul imens,negru.
-Uite,vroiam sa vorbim.
-Aha,ingana fata curioasa si putin speriata.
-Bagajele tale sunt in camera ta.Ma gandeam...eu sunt baiat si stau singur intr-o casa atat de mare.As avea nevoie de putina ajutor,sti tu...o mana de fata.Ma gandeam ca..daca ai putea sa ramai..sa ma ajuti cu gatitul si restul as fi tare recunoscator.
-Dar eu nu am nimic,se rusina ea lasand capul in jos.
-Daca ramai si ma ajuti pe aici e tot ce am nevoie.
"Tot ce am nevoie e sa te vad zilnic."
-As fi..incantata,murmura ea.
Ridicando in brate Batsukade porni spre hol si de acolo spre camera ei.
-C-ce faci?
-Te duc in camera ta,ai nevoie de odihna.Si e evident ca nu poti ajunge acolo de una singura.Nu te mai ridica din pat,te rog.Pana nu te simti mai bine.
"Visez?se intreba Kimiko."
Dupa ce o aseza sub plapuma calduroasa de turcoaz Batsukade i se adresa:
-Apropo,eu tot nu stiu cum te numesti,rase el.
-Kimiko Sike,rosi ea.
-Batsukade Liong.

Ultima editare efectuata de catre YnuIasha_Aruko in Sam Sept 05, 2009 9:16 am, editata de 1 ori
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Premiza   Vin Sept 04, 2009 2:29 am

Si o sa continui aici pentru ca "lungimea mesajului dumneavoastra depaseste limita autorizata" onigiri2

Capitolul 6

Zilele trecura si mai era atat de putin pana la balul de Craciun.Cel de dinaintea Ajunului.
Kimiko ramase la Batsukade,iar acesta se schimba.Devenise mai vesel mai plin de viata si mai prietenos.Acum si el si Kimiko aveau amici cu care ieseau sa se distreze.Kimiko nu mai auzise nimic de Oshino.Desi il mai vedea uneori in scoala niciodata nu se uita la ea,si nu se lua de ea.
-Si, Kimy?Cu cine mergi la bal? o trase de limba Batsu,cu o seara inainte de bal pe Kimiko.
Ciudat totusi ca se imprietenisera atat de repedede si nu stiau mai nimic unul despre celalalt.Poate pentru ca amandoi aveau ceva de ascuns sau poate pentru ca amandoi se placeau desi nu o aratau.
-Merg la Bal cu Samiko Iume,raspunse roscata relaxata.
-Poftim? izbucni Batsukade.
La un asemenea raspuns chiar nu se asetepta.Si reactia il daduse de gol.Niciodata nu stiu se sa isi ascuda sentimentele.Nu cu Kimiko.
-Adica..de ce tocmai el?incerca baiatul stanjeit.
-A fost primul care m-a invitat,zise fata cu nonsalanta,chicotind pe ascuns.Dar tu?
-Cu Samike,zise el prompt.
Spera sa o raneasca sau macar sa o supere putin.Si reusi.
Samike era opusul ei.Era frumoasa,corpul bine conturat,parul blond si lung.Se machia si din aceasta cauza aratamereu minunat.Hainele pe car ele purta erau foarte bine alese.
Pe cand Kimiko era subtirica si putin mai scunda.Parul scurt si rosu.Nu se machia deloc si mai si purta ochelari.Iar hainele...avea un stil total ciudat de a se imbraca.Chiar daca isi alegea piesele de imbracaminte cu grija sau doar le arunca pe ea mereu ii reusea o combinatie iesita din comun.

-Buna Samike.
-Buna Batsuky,se lingusi blonda.
-AZi la 20:30 vin sa te iau la bal,ii tranti baiatul putin dispretuitor.
-Nu se poate,ganguri ea rautacioasa,am partener deja.
-Am intrebat eu asta?Nu ma intereseaza daca ai sau nu partener.Preferi sa fi vazuta cu el sau cu mine?
Acum stia exact cum sa o abordeze pe Samike,desi renuntase la ea cu luni in urma stia ca nu putea sa ii reziste cand era atat de categoric.Daca nu era singura fata cu care putea sa ii dea peste nas lui Kimiko nu se mai obosea atat.
-Nu uita,in seara asta:20:30,zicand acestea se intoarse cu spatele si o lasa pe blonda sa il priveasca plecand.

-Kimiko!Nu mergi la bal? striga Batsuke nerabdator,din capul scarilor.
-Ba da se auzi vocea slaba a fetei,care se incuiase in baie imediat ce Batsukade o eliberase.
Batsu era imbracat intr-un costum nou-nout.Purta pantaloni negri la dunga,o camasa alba si un papion nergu.Peste avea sacoul negru,iar in picioare pantofi cu botul rotund lacuiti,negri si ei.Ii luase o ora sa se aranjeze;coafura complicata.
-Pai e 20:10 iar partenerul tau nu apare!striga multumit Batsukade.
-Si nici nu v-a aparea.Ne intalnim!
-De ce?zise el suparat.
-Nu pot aduce pe oricine aici!
-Zau?Cand am hotarat noi asa ceva?
-Batsu! Pierzi timpul,iar partenera ta te asteapta!Dute,ne vedem la bal!
"Si asa m-a expediat"gandi el iesind pe usa mare.
In 20 de minute Batsukade se uita la blonda care tocmai cobora scarile de lemn.Arata minunat:purta o rochie lunga din catifea albastra,mulata pe formele ei superbe.Parul blond era strans intr-un coc.Pacat insa ca machiajul nu oferea nimic nou.Acelasi ca in fiecare zi.
-Ce frumusei sunteti,nu-i asa iubitule?ganguri entuziasmata mama fetei.
-Aha,mormai sotul ei.
-Mergem?
-Da,iubitule.Pa mama,pa tata.
Zacand acestea Batsukade o urma pe blonda care isi incheia haina de blana,in seara alba.

Ajuns la bal Batsukade vazu ca tot liceul era prezent.
-OOO Batsu,ce faci omule?
-Buna Samsuke!
Si asa petrecu o ora in compania colegilor si a prietenilor,dansand si glumind.
Vazu multa lume,pana si pe Samike care dansa cu vestitul partener.Un tip dintr-a zecea.O singura persoana nu vazuse: pe Kimiko.Oare se suparase si nu mai venise?
In acel moment usile incaperii imense se deschisera si de dupa ele isi facu aparitia o fata minunata.
Era inalta si slabuta.Parea de portelan.
Purta o rochie neagra pana putin sub genunchii albi si fini."Jupoanele" faceau fusta sa se infoaie intr-un mod foarte placuit.Partea de sus era acoperita de un corset negru care ii ridica sanii mici si delicati si ii scotea in evidenta pielea fina.La brau avea legata o panglica (sper ca am scris bine) lata si rosie care se imbina la spate intr-o funda mare.
In picioare purta pantofi cu toc inalt si platforma,negri cu strasuri rosii.
Pe linia fina a decolteului era asezat un colier format din doua randuri de perle.Perle care se aflau si la bratara de pe incheietura subtire a mainii ei.
Parul roscat aprins ii era prins la spate intr-un coc din care evadasera multe suvite rebele,ce ii mangaiau acum pielea fina a fetei,bucuroase ca au scapat din stransoare.
Machiajul ii scoatea perfect in evidenta ochii verzi si migdalati,prin conturul negru.
Buzele erau mai rosii ca niciodata si pline de volum;iar pometii bine conturati.
In urechi isi faceau loc doua perle precum cele de la gat si de la mana.
Majoritatea lumii se opri din dans si si uita uimita la frumoasa care statea singura in pragul de la intrare.In acel moment incepu o melodie romantica,iar cuplurile invadasera iar ringul de dans leganandu-se pe ritm.
Batsukade recunoscu cu greu frumoasa fata:era Kimy.
Asa se explica de ce statuse atat in baie.Merita intradevar.
Fara sa mai stea pe ganduri,porni spre ea.
-Imi acorzi acest dans?

Ultima editare efectuata de catre YnuIasha_Aruko in Sam Sept 05, 2009 9:21 am, editata de 1 ori
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Premiza   Vin Sept 04, 2009 2:57 am

Voi pune si niste poze ale personajelor:

Batsukade

Kimiko

Tabita(sora lui Batsuke,care a murit)

Oshino (fostul prieten al Kimikey,cel carea batotu.o si a violat.o) doar ca avea parul blond

Samike(doar ca avea parul mai lung)

Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Premiza   Sam Sept 05, 2009 5:28 am

Batsukade recunoscu cu greu frumoasa fata:era Kimiky.
Asa se explica de ce statuse atat in baie.Merita intradevar.
Fara sa mai stea pe ganduri,porni spre ea.
-Imi acorzi acest dans?
-Cu mare placere,rosti aceasta.
Si pornira agale spre ringul de dans.
-Deci,rupse Batsu tacerea stanjenitoare,cum de esti singura?
Roscata tresari auzindu-l.
"Cum de esti singura?Idiotule! Nu puteai gasi ceva mai bun?Sunt jalnic"se certa Batsukade.
-Saikade nu a mai putut veni.Sora lui e in spital iar el trebuie sa fie langa ea.Dar tu?continua ea timid.
-Samiko s-a suparat cand a vazut ca nu am de gand sa o conduc cu cine stie ce masina.Nu mi-a placut cum mi-a vorbit asa ca am lasat-o acolo,chicoti el.Dar din cate vezi e bine,si facu un gest fin catre blonda din dreapta lor a carei ochi aruncau sageti otravitoare catre Kimiko.
Seara fusese intradevar frumoasa si in sala circula permanent o intrebare:cine era roscata superba.
In final,spre amuzamentul celor doi,Batukade si Kimiko iesisera Regele si Regina balului.
-A fost o seara superba,murmura Kimiko in drum spre casa.
-Asa e, majestatea ta! chicoti el rautacios.
-Termina! se prefacu ea suparata.
Trecand constant prin perdeaua de fulgi albi Batsukade zise dintr.odata:
-Kimy asteapta-ma aici,apoi intra repede intr-un magazin.
Fata simti cum o mana ii acopera brutal buzele iar cealalta o strange la piept,imobilizand.o.
-Taci si vino!

Iesind vesel din magazin,Batsukade vazu cum cinci matahale se adunau in jurul lui.Lasand din mana punga rosie de cadou,fu nevoit sa se fereasca de o gorila imensa.
-Hai sa ne jucam,papusico!marai unul din barbati.
Toti ceilalti incepura sa rada zgomotos,in acea clipa,profitand de neatentia noilor veniti Batsu sari la unul din ei si il pocni drept in fata.Cand vazura regulile jocului ceilalti tabarara pe el.

-Mai vreti sa ne jucam?rase ironic el.
"Kmiko!"observa el lipsa fetei.
Uitandu-se in toate partile si vazand urmele de pasi porni frenetic dupa ele.
"Daca i s-a intamplat ceva nu mi-o v-oi ierta niciodata!Ea e tot ce am!"se mustra el cu jind.
Tot alergand observa doua siluete imbratisate.

-Daca strigi,te omor.
Simtind tija pistolului in sold,Kimiko stiu ca tipul nu glumea.
-Tineti gura inchisa si nu vei pati nimic,o ameninta el iar.
-Dai drumul sau iti voi aplica acelasi tratament pe care l-am oferit si amicilor tai.
Era Batskade,venise dupa ea!
-Ce te face sa crezi ca ii voi da drumul?marai periculos strainul.
-Asta,si zicand acestea Batsukade se facu nevazut.
-Ai vazut?Amicul tau s-a carat!
POC!!ceva il lovise in ceafa.Insa nu destul de tare.
In fuga Batsuke o arunka pe Kimiko la pamant,dar fu izbit de alt corp.
Dupa ce ii plasa doi pumni Batsukade il calca practic in picioare.Furia lui era imensa.Dadea si dadea si dadea.
"Batsuki!!!Puiule,ce faci?Asa te-am invatat eu?auzi el un glas fin.Opreste-te...opreste-te..."
-Acum!!!Opreste-te acum!!tipa Kimiko plangand.
Trezindu-se la realitate Batsu o lua pe fata de mana si incepura sa fuga in noaptea alba.Doar fulgii albi de nea si cerul instelat stiau ce se intamplase.
Drumul spre casa il parcursera in liniste.Amandoi se gandeau la cele intamplate.Kimiko plangea si tremura de spaima,pe cand Batsukade mergea gandindu-se.
Ajunsi in casa,lumina ii oferi fetei o privire groaznica.Pantalonii partenerului ei erau taiati si se putea obsera cum materialul negru devenise lipicios,pesemne datorita sangelui.
-Sangerezi!

-E mai mult sange decat credeam,zise ganditor ranitul.
-Si cu asta...gata.Acum esti bine,zambi roscata.
Coborand in living Batsuke zise cu ezitare:
-Uite Kimiko...Imi pare rau pentru ce ai vazut.Ca seara aceasta nu a iesit asa cum ti-ai fi dorit.
-Banuiesc ca se mai intampla..nu?
"Nu e ceva obisnuit ca un tip sa te atace la ora 1 noaptea si sa port o lupta cu 6 gorile.."gandi baiatul.
Uitandu-se la fata,aceasta isi lasa privirea spre podea.Batsukade o apuca de barbie si ii privi ochii mici si verzi.
-Esti foarte furmoasa,zise el usor.
Fata deschise gura.
-Shh!ii puse el un deget pe buze.Nu trebuie sa zici nimic,si apropiidu-se isi uni buzele cu ale ei.
Sus In jos
Arisa chan
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Tokyo( cine nu isi doreste)
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Premiza   Sam Sept 05, 2009 12:05 pm

super frumoasa povestea :X:X:X totul este atat de reushit .... imi place la nebunie :X astept continuare :D
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Premiza   Mar Oct 20, 2009 2:51 am

gomen...mi-a luat mult sa pun continuarea:honotoka: dar sper sa va placa ^ ^ blobtongue

Donna

-Ati jucat minunat cu totii!striga o doamna in varsta. Donna ai fost superba,draga mea!zise ea spre actrita in rochie lunga.
-Bravo tie ratusco,se stramba o alta.
In curand spectatorii felicitau actorii.Fusese cu siguranta un spectacol minunat.

"Mereu am crezut ca voi tine minte pe veci "acea"seara si asa a fost.Avea sa ramana ultima si prima mea zi,pe veci.

Cand insfarsit am intrat in cabina de schimb mi.am privit chipul in oglinda.Cu tot acel machiaj s-ar fi putut spune ca eram draguta,nu frumoasa,draguta.
Am ineput sa dau jos toata aceamagie,sa redeven eu,fata de dupa voal.
Cand eram pe scena,eram o actrita "cu talent",precum ziceau unii.Parea ca duc o viata lipsita de griji,paream...fericita.
In realitate era altfel.
Eram saraca si orfana.Mama murise la nastere,iar tata...ei bine si tata murise,cu mult timp in urma.Pacat insa ca nu l-am inteles niciodata.Stateam sub acelasi acoperis dar nu dadea semne ca mi-ar fi observat prezenta in toti acei ani.Nu ii pasa daca nu mancam nimic o zi intreaga si uneori asa era.
Imi aduc aminte ca singura data cand tata s-a uitat la mine,a fost cand eram destul de mare.Poate ca va inchipuiti ca am citit in ochii lui ura sau nepasare,dupa cum se purta sau cum nu se purta cu mine.Ei bine va inselati.Din ochii lui am simtit trstete,nostalgie si acum cand ma gandesc la acestea imi dau lacrimile.Mi.am dat seama ca ii parea rau,era felul sau de a-si cere iertare.
Peste doua zile tata a murit.
Am continuat cu greu incercarea de a merge mai departe in viata.
Intr.o seara alba,prin mislocul iernii,pe cand inghetam intr-un colt de strada,o silueta invelita intr-o pelerina lunga si neagra s-a apropiat de nicaieri.
Cu timpul am aflat ca silueta aceea era de fapt sotia unui nobil din acea vreme care nu putea avea copii.Si m-a "adoptat" pe mine.
Eram relativ bogata,dar nefericita.Modul in care aratam lasa de dorit si imi facea zilele amare.Aveam o fata grasuta(desi nu eram deloc grasa,ba chiar slaba,aveam oasele mari) si palida,doi ochi mari si negri cu gene mici,aproape inexistente cu doua buze inegale si fara pic de culoare.Aveam pieptul mare,foarte mare si un spate micut.Madama(asa ii ziceam mamei mele adoptive) se chinuia mereu sa imi inchida corsetul.Aveam abdomenul plat dar oasele soldurilor maricele.Coapsele puternice si lungi.Aratam oribil.Eram o ciudatenie.
Nu prea ma adaptasem in societate.
Eram trista mai mereu,pana cand am reusit sa imi fac loc(cu tot cu statura parintilor mei) la un teatru:ca actrita.Trebuie sa ma intelegeti,cine ar fi ales o uratenie ca mine pentru altceva decat maturatul?
Cu timpul s-a dovedit ca in ciuda felului in care aratam aveam un talent formidabil pentru teatru.
Am reusit sa ma demachiez de tot si am ramas cenusie,fara stralucire:un nimeni.
Asa eram eu;o ciudata fara culoare,neinsemnata ca o frunza in vantul toamnei portocalii.
Iubeam teatrul.Cand aplicam machiajul aparea alta persoanasi aveam mereu atentie sidragoste de la public.Puteam fi orice visasem vreo data;o cucoana din lumea buna;o printesa razgaiata,fie o servitoare cuminte.

In acea seara terminasem cea mai splendida piesa in care jucasem pana atunci.In acea seara se termina si viata mea de pana atunci;incepea sfarsitul.
Tin minte numai ca totul s-a intamplat pe scena(obisnuiam sa raman mereu ultima in teatru).
Nu ma intreba cum.Inca incerc sa aflu.Stiu doar ca am cazut in bezna..ceva timp.
M-am trezit peste mult timp asa cum sunt acum.
Ba nu.Cu timpul am devenit ce sunt acum.Mi-a fost greu sa inteleg,dar am teoriile mele.

Batsukade

Trecusera doi anide cand Batsu si Kimiko se cunoscusera prima data,daca nu mai bine de doi ani.
-Buna!Am ajuns!striga usor Batsu peholul portocaliu.Buna Matsuki,zambi el cand pisicuta i se catara pe unul dintre pircioare.
-Aici!se auzi o voce subtire,usor stridenta.
Lasandu-se ghidat de sunetul slab ,baiatul intra in sufrageria spatioasa.
Kimiko statea pe podeaua neagra,rezemata de plusul moale al canapelei,citea o carte destul de voluminoasa cu copertile visinii.
In cliipa in care zari silueta masiva din cadrul usii,aseza repede cartea pe una din pernele negre ale canapelei si o zbughi intr-acolo.
-Ai venit!suspina usor roscata,insa inainte ca bratele lui Batsukade sa o poata cuprinde ,roscata reusi sa se impiedice facandu-se gramada la picioarele acestuia.
Aplecandu-se repede spre ea:
-Esti bine?Te-ai lovit rau?zise acestea dintr-o singura rasulfare,ingrijorarea fiind vizibila.
-Pachetul zilnic,rase nostalgic Kimiko.Cred ca mi-am sclantit glezna.
Insa dupa acea "nostalgie"aparenta se simtea izul durerii,iar Batsukade remarcase asta.
-Vino.
Fata se trezi luata pe sus,in timp ce Batsukade urca scarile de lemn spre baie.

-Zau iubito,nu pot sa pricep cum de fiecare data reusesti sa te lovesti.
In camera mare si mov Batsukade si Kimiko vorbeau,lenevind printre asternuturile de matase neagra in patul cu baldachin.
-Banuiesc ca sunt destul de ghinionista,rosi ea.
-Sau neatenta,afirma ganditor brunetul.
-Batsu?Ti-am zis vreo data cat demult imi plac ochii tai caprui?
-Ce?intreba el intrerupt din meditatie.De ce ti-ar placea doi ochi banali ca acestia?
-Pai...intai,sunt ai tai,apoisa sti ca nu suntdeloc banali.Sunt chiar interesanti daca stau sa ii analizez.
-De ce ma simt ca si cum as fi un specimen de testare?
-Nu stiu..de ce?
-Hm..hai mai bine sa lasam asta...zse el sarutand usor o panta fina a gatului ei...

Donna

Dupa mult timp..

Nu imi placea sa ma mut,insa trebuia sa o fac.
Ma cam saturase de aceleasi peisaje asa ca am hotarat sa ma mut in Asia.Daca stai sa te gandesti, si europa ar fi fost o alegere destul de buna.Poate pare ciudat ca o fata din america alege orice tara din Asia in locul celebrei capitale: Paris.
Pentru oricare alta fata ar fi fost un vis implinit.Nu si pentru mine.
Recunosc ca intr-ozi mi-ar placea sa ajung acol,dar mereu mi-am dorit sa merg in Asia.In China sau poate chiar Coreea.
Am meditat un timp asupra acestor decizii ca apoi sa ma trezesc in gara de laTokio,Japonia.
M-am oprit intr-un orasel mai putin cunoscut si am incercat sa gasesc o casa pe placul meu.
Noua mea resedinta din Japonia ma nemultumea.Era o casa relativ micuta,fata dece detineam eu in California sau in Brazilia,ori fata de oricare casa a mea in general.
Avea doar doua etaje,un living care ocupa tot parterul casei,inafara de bucataria minuscula in care evident nu calcasem vreo data.
La etaj aveam numai cinci camere:un asa-zis dormitor,in care tineam lucrurile care imi placeau cel mai mult.O baie in care intram doar ca sa ma aranjez,alta incapere era camera de letura(cu o biblioteca destul de mica),altaera dedicata obiectelor mele de imbracaminte & co.,iar ultima o foloseam ca pe biroul meu.
Cum am mai zis,nu eram foarte incantata de dimensiunile locuintei gasite,dar daca era un lucru care imi placea era faptul ca era ascunsa de privirile curioase.
Desi aveam peste 120 de ani nu pot sa afirm ca socializam bine.Cred ca toti anii petrecuti singura isi aratau efectul.
Imiplacea sa am lumea mea.Scrisesem cam 20 de carti de-a lungul anilor,am studiat mult pentru fiecare in parte,insa nu am publicat niciuna.Ar fi fost prea riscant.
Nu eram om si daca cineva isi dadea seama de asta,in orice mod,zilele existenteimele se puteau sfarsi.
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: Premiza   Mier Aug 25, 2010 4:36 am

De ce nu mai continui?Mi-ai captat atentia, chiar imi place;)
Pune next, plz

Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Premiza   Sam Mar 19, 2011 11:36 am

am citit tot;))
inceputul mi s-a parut cam grabit...adica ai trecut fulminant peste toate acele evenimente pe care ai fi putut sa le pui mai mult in valoare.
imi place povestea de iubire dintre batsu si kimiko si m-ai facut curioasa cu personajul asta Donna cand ai zis ca nu e om :D

~Kumiko~
Samurai
Samurai

MesajSubiect: Re: Premiza   Dum Mar 20, 2011 1:09 am

well,am abandonat de mult povestea.E slaba,dar m-a ajutat sa ma perfectionez,intr-un mod.Asvrea sa pot inchide pagina asta.Poate,voi posta o data cate ceva din romanul la care lucrez.E mult mai matur si mai bine facut.
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Premiza   Dum Mar 20, 2011 1:18 am

mi-am imaginat eu c-ai abandonat-o pt ca ultimul post a fost demult,e-adevarat ca e mai mult un fic si nu se poate incadra la categoria roman tocmai pt ca in roman lucrurile nu se petrec in pripa,dar ideea mi-a placut si astept cu mult interes sa vad despre ce trateaza romanul pe care spui ca-l scrii acum :D

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Premiza   Astazi la 9:07 pm

Sus In jos

Premiza
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Fiction-
Mergi direct la: