Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Hiroshima

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Hiroshima   Mar Ian 01, 2008 12:12 am

Bombardamentele atomice de la Hiroshima and Nagasaki au constat din două atacuri nucleare implicând aruncarea a două bombe atomice, produse de Statele Unite ale Americii, la sfârșitul celui de-al doilea râzboi mondial, asupra a două orașe din Japonia, Hiroshima și Nagasaki. La timpul aruncării celor două bombe atomice, deși războiul din Europa se terminase prin capitularea necondiționată a Germaniei, Imperiul Japoniei și Statele Unite ale Americii se aflau încă în stare de război. La 6 august 1945 bomba atomică cunoscută ca "Little Boy" a fost aruncată deasupra orașului Hiroshima, iar trei zile mai târziu, la 9 august 1945, cea de-a doua bombă atomică, cunoscută ca "Fat Man", a fost detonată deasupra orașului Nagasaki.

HIROSHIMA NOW

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
angel_sanctuary
Mod in pauza de masa
Mod in pauza de masa

Numarul mesajelor : 92
Localizare : homeless
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Lun Ian 14, 2008 4:44 am

frumos oras... tare as vrea sa ajung pe acolo... nenorocitii aia de americani... *mumbling and swearing*
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Lun Ian 14, 2008 5:08 am

daaa nui suport pe americanii aia...pur si simplu nu pot sa-i suport
imi place mult hirosima...da' sper sa ajung si prin Toyama ca acolo sta fosta profa de japoneza...a zis ca e un oras frumos si linistit...asa ca targovistea fata de bucuresti-facea ea comparatie cu toyama fata de tokyo

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる

Ultima editare efectuata de catre Midori in Joi Mai 14, 2009 8:18 am, editata de 1 ori
Sus In jos
angel_sanctuary
Mod in pauza de masa
Mod in pauza de masa

Numarul mesajelor : 92
Localizare : homeless
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Lun Ian 14, 2008 5:43 am

yeah... ma gandeam eu ca e ceva de genu`...
da... dar ma gandesc, oare mai e radiat orasul?adica nu mai e niciun pericol sa locuiesti acolo, right?ca stiu ca parca dupa 80 de ani se duc radiatiile in urma unei bombe atomice...
(freaky americani cu bombele lor cu tot >.<)
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Joi Ian 17, 2008 8:42 am

"Ziua Hiroshima" - Ziua mondială a luptei pentru interzicerea armelor nucleare (la 6.VIII.1945 SUA au lansat prima bombă atomică din istorie, asupra orașului japonez Hiroshima); este o zi de rugăciune în memoria victimelor dezastrelor nucleare de la Hiroshima și Nagasaki (9.VIII.1945)

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
ely
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 22
Localizare : Kyoto
Data de inscriere : 08/02/2008

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Vin Feb 08, 2008 11:49 pm

Tot timpu americanii astia...zici ca ei sunt cei mai tari!!!!Kuso....Hiroshima arta sooper....pun si eu cateva poze... :D

Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Vin Feb 08, 2008 11:57 pm

superbe :<loovee>
am mai gasit si eu cateva:

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
happy_berry
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 191
Varsta : 23
Localizare : in pat la Miura Haruma :]]
Data de inscriere : 08/02/2008

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Mar Mar 04, 2008 6:05 am

japonia are nijte copaci foarte frumosi...la noi nui asa ceva...
Sus In jos
Yuuki
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 25
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Lun Mai 26, 2008 11:55 pm

Da...nici eu nu am putut sa suport niciodata americanii :*evil*: Dar cred ca prefer Tokyo...mie mereu mi-au placut mai mult orasele aglomerate decat cele linistite (asa ca Targovistea) :)
Sus In jos
Shu*chu
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 43
Varsta : 69
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Sam Mai 31, 2008 7:37 am

eto -eto ;x
Hiroshima e orasul meu preferat ;x e atat de multa liniste si orasul natal a lu` Mana-Sama <33 si are niste rauri ;xxxxx
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mary-tokiohotel.hi5.com
master of the rising sun
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 80
Varsta : 30
Data de inscriere : 21/07/2008

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Lun Iul 21, 2008 10:01 am

Super tare,incredibil cum o fost ridicat un uras ,peste un nor de praf atomic.Insa chill,la faza cu americanii,nu trebuie acuzati pentru asta, sa ne amintim ca era razboi,si aliatii erau pur si simplu disperati de rezistenta nipona,si plus ca dak ,aceste atacuri nu ar fi avut loc,razboiul ar mai fi continuat multe luni ,lucru care ar fi facut mai multe vitime si pagube materiale,decat aceste atacuri.Si plus ca ura nu e buna la nimic,din ura apar razboaie,si din razboaie, apar chesti cum a fost la Hiroshima si Nagasaki :D
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.freewebs.com/mysupercars/
hunnie_luv
Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 576
Data de inscriere : 29/06/2008

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Sam Iul 26, 2008 2:21 am

e foarte frumos :9:

Hiroshima memorial
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Vin Aug 29, 2008 2:29 pm

wow! ms de poze si de info! tari!
Sus In jos
Topaz
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 15
Varsta : 20
Localizare : Try to find me xD
Data de inscriere : 24/08/2010

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Mar Aug 24, 2010 5:39 am

Vad ca multi zic de americani ca nu ii suporta o.o' hey, eu nu am mai nimic cu ei. Ma rog, nu prea ador tara lor, insa nu mi se pare ca au gresit. Adica, prima oara nu japonezii au atacat americanii? Asa ca s-au hotarat s-o faca si ei, desi a fost cam dur >>"
Anyway, japonezii ma uimesc de fiecare data! Dupa ce orasul asta a fost distrus de o bomba atomica au reusit sa-l reconstruiasca si este asa de frumos.... cel putin asta am vazut eu din pozele de la voi =D
@ angel_sanctuary cred ca mai sunt radiatii dar nu asa de multe. Am inteles ca mai sunt sanse sa se nasca si in ziua de azi copii cu malformatii din cauza asta, dar sunt din ce in ce mai putine cazuri, ceea ce e bine. Insa pe pamantul lor nu se poate creste mai nimic... =s
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://always-on-stage.dmon.com
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Sam Sept 25, 2010 1:28 pm

Te referi la pamantul din jurul Hiroshimei, nu ?

nici eu nu ii sufar, nu doar din cauza bombelor atomice pe care le-au aruncat asupra Japoniei , ci din mai multe cauze ...

>.<

si da, Japonia a inceput, dar cand Japonia voia sa inceteze si sa faca pace cu America, nenorocitii si lasii de americani s-au hotarat sa isi TESTEZE bombele asupra Hiroshimei si a lui Nagasaki , sa omoare milioane de oameni nevinovati printre acre si copii , sa distruga tot ce au creeat oamenii aia acolo, sa omoare animale numai pentru a demonstra ei cat de tari sunt si ca nimeni nu le face felul!

inhcipuiti-va ce a fost toti anii astia, pana cand au reconstruit orasul! chiar nu inseamna nimic faptul ca doar acel observator astronomic a ramas in picioare? [si da, stiu ca nu era singurul lucru, dar nu aveai ce sa faci din majoritatea cladirilor deja facute praf!]

so ganditi-va la toate radiatiile, orice a fost si oricat ar spune unii ca nu mai sunt radiatii, mint. Am citit pe wikipedia ca persoanele aflate in preajma Hiroshimei in anii in care radiatiile erau foarte puternice , au sanse foarte mari de a face leucemie. In plus... am vazut o poza cu monstrii zilelor noastre: supravietuitori din Hiroshima!

nici nu mai vreau sa imi amintesc ... sper totusi ca a murit acel om, pentru binele lui ... :-<
daca da, R.I.P :(
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Sanjuro
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 93
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/02/2011

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Mar Feb 08, 2011 9:51 pm

Va salut!

Razboi ca razboi, faptul ca au folosit americanii bombele nucleare nu este o scuza pentru ca un razboi conventional dura prea mult. A facut cineva calcule cate pagube face un razboi conventional in comparatie cu un razboi nuclear ? Canditi-va ca nici daca ar dura 100 de ani razboiul conventional tot nu va egala numarul de victime pe durata a unei zile de razboi nuclear.

In orice caz, japonezii au dat dovada de mare caracter, au trecut peste cele intamplate, au ridicat doua orase frumoase, si-au ajutat victimele bombelor nucleare sa isi traiasca ultimele zile cat mai bine posibil. Si acum japonezii ii trag la raspundere pe americani prin tribunale si sunt pedepsiti aspru prin amenzi usturatoare de ordinul miliardelor plus puscaria pe viata.
Sus In jos
Nissu
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 26
Localizare : Galati | Iasi
Data de inscriere : 13/03/2011

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Dum Mar 13, 2011 4:53 am

Am vazut foarte multe documentare legate de tema asta (Bombele atomice de la Hiroshima si Nagasaki) dar si despre cel de-al II-lea Razboi Mondial.

Japonezii erau de neoprit. Au fost intr-adevar o adevarata putere (desi americanii nu se asteptau la asta, crezand ca vor castiga razboiul imediat).

O fi fost el razboi mondial, insa si razboiul are regulile lui, reguli pe care americanii le-au incalcat in lupta cu Japonia. Mai exact : folosirea napalmului, atacurile cu napalm asupra populatiei civile, atacuri nucleare (Bombele atomice de la Hiroshima si Nagasaki) si multe altele. Americanii deasemenea preferau sa ii ucida pe japonezii care se predau, decat sa ii ia ostatici (lucru pe care japonezii nu il faceau)

Si astfel, atunci cand inamicii sunt extrem de greu de oprit, cum a fost cazul japoniei, incalci toate regulile care exista si recurgi la acte inimaginabile, cum a fost cel de la Hiroshima (in care aproxinativ 100.000 de oameni au fost ucisi instantaneu, in mai putin de o milionime de secunda, temperatura din momentul exploziei bombei fiind de aprox 1 milion de grade celsius).

Ca sa va faceti o idee asupra fortei de regenerare a Japoniei priviti aceste imagini din Hiroshima anului 1945 (imediat dupa atacul atomic) :

Fotografii ale orasului Hiroshima in prezent :

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Hiroshima   Astazi la 8:49 am

Sus In jos

Hiroshima
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Locuri si imagini-
Mergi direct la: