Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Pro sau contra invatatului limbii japoneze din anime-uri?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Pro
81%
 81% [ 25 ]
Contra
19%
 19% [ 6 ]
Total voturi : 31

AutorMesaj
Black butterfly
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 238
Varsta : 27
Localizare : Asia
Data de inscriere : 08/03/2009

MesajSubiect: Re: Pro sau contra invatatului limbii japoneze din anime-uri?   Dum Mar 04, 2012 8:39 am

Daca si japoneza se poate considera o limba "invatata" din animeuri inseamna ca e ceea mai mare prostie pe care am auzit-o vreodata.
Okay, po-ti prinde cateva expresii uzuale ca konban wa, dar serios acum nu po-ti spune ca stii limba japoneza. Poate din filme, seriale mai prinzi cate ceva, daca asculti cu atentie si incerci cat de cat sa pronunti corect ceea ce auzi.
Japoneza e o limba grea. Daca vrei sa inveti si sa sti sa vorbesti, sa scrii la un nivel mediu ai nevoie de niste cursuri, carti, meditatii.
Mai mult, cred ca cei plecati in Japonia la studii, munca vor invata mai bine, fiindca sunt fortati de imprejurari sa vorbeasca limba poporului respectiv.
Si sa nu mai spun ca un kanji are mai multe intelesuri, se citeste in mai multe feluri si tot asa.
Animeurile sunt create pentru amuzament, distractie. Adica ei folosesc un limbaj mai simplu pentru cei mici, mai usor de inteles.
Nu am nimic contra vizionarii acestor desene, atata timp cat nu devine o obsesie.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://fantasia.forumgratuit.ro/forum
Arkai
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Galati
Data de inscriere : 07/01/2012

MesajSubiect: Re: Pro sau contra invatatului limbii japoneze din anime-uri?   Lun Mar 05, 2012 2:09 am

Thread vechi, dar subiectul e foarte interesant!
Eu am votat PRO, dar nu pentru „învățatul” în adevăratul sens al cuvântului, ci pentru un punct de plecare.
Massmedia are un impact foarte mare asupra populației globale. Așa cum prin sitcom-uri, filme și muzică americanii câștigă cel mai mult teren, anime-urile fac reclamă culturii țărilor asiatice (defapt doar Japoniei bănuiesc ^^ ). Problema actuală e că televiziunea tinde să traducă anime-urile, și nu mai au același impact asupra copiilor. :) Nu mai spun ca și noi făceam origami la grădiniță, dar au trecut vreo 14ani ca să aflu că defapt este o artă asiatică.

PS: Bine ai revenit BlackButterfly
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Black butterfly
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 238
Localizare : Asia
Data de inscriere : 08/03/2009

MesajSubiect: Re: Pro sau contra invatatului limbii japoneze din anime-uri?   Lun Mar 05, 2012 7:45 am

A, da, imi amintesc cand era animax, canalul pe care difuzau animeurile, unele erau traduse in limba romana, dar acum le traduc pe toate si parca nu mai au acelasi farmec.
Ii inteleg pe cei mici care imita personajele, stiu ca asa se intamplase si cu Sailor Moon cand fusese difuzat, dar dupa ce treci de aceasta etapa acel comportament nu ti se mai potriveste.
Multumesc Arkai.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://fantasia.forumgratuit.ro/forum
Ciorapyy-kun
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 208
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/07/2011

MesajSubiect: Re: Pro sau contra invatatului limbii japoneze din anime-uri?   Dum Apr 22, 2012 8:51 am

Eu sunt contra , pentru ca desi frazele sunt mai usoare , la fel si unele cuvinte , accentul difera foarte mult . Este ca si cum un strain ar incerca sa invete limba romana din desenele care se faceau inainte in care vocile personajelor erau schimonosite . Va dat seama ce ar iesi daca ei ar incerca sa vorbeasca la fel ca in desenele dublate in limba noastra , probabil la fel de ciudat ar fi si pentru ei sa vorbim japoneza invatata din animeuri .

PS : Vreti un sfat , vrajiti-o pe midori sa dea cateva lectii si totul e ok =))
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: Pro sau contra invatatului limbii japoneze din anime-uri?   Dum Apr 22, 2012 9:12 am

=))) oo da;;) asa asa, fa-mi reclama lol
bun argument:> ai un punct de reputatie pt asta clap

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Pro sau contra invatatului limbii japoneze din anime-uri?   Astazi la 8:49 pm

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura moderna :: Anime-
Mergi direct la: