Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

life is colour

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ayaka
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 32
Varsta : 23
Localizare : Over the rainbow
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: life is colour   Mar Iun 30, 2009 9:18 pm

So...O sa incerc sa pun unele din "fiction"-urile mele. haihai

Aripi de fluture

Un fluture zbura în jurul meu într-o zi.Era alb.Și mare.Era un fluture de zăpadă...Era amintirea copilăriei mele dintr-o iarnă.Am văzut în aceea iarnă un fulg de nea atât de mare.Mi s-a părut a fi un fluture alb.Dar cum?Din poveștile bunicii fluturii nu zburau iarna..ei dormeau..dormeau ca să-și odihnească aripile obosite..Cum putea acest fluture alb să zboare iarna?m-am uitat îndelung la el..până într-un moment..când a zburat..sau cel puțin așa am considerat eu, căci dispăruse pur si simplu din mâna mea micuță...Eram fericită...Fluturele înțelesese că este iarnă și că trebuie să doarmă ca să-și odihnească aripile.Era posibil
să-l văd la primavară..să-mi văd fluturele alb care venise să mă vadă iarna..Voiam și eu să zbor ca el..să mă așez pe mâna cuiva și aceea persoana să-mi sufle în aripi..să-mi sufle în aripile mele albe cu fericire,cu bucurie..cu dragoste...Să zbor mai departe cu acele sentimente și să le las altcuiva..care să dea și el la rândul lui alte sentimente..Să fiu o ființă care transmite fericire și dragoste de la un om la altul..Să îi las unui om trist fericire..și tristețea să o iau cu mine..să o duc pe zâmbetul unei persoane, ca ea să se transforme în bucurie...Unii suflă în aripile fluturilor culoare, ca ei să coloreze lumea altora..Alții suflă zambete..Unii suflă în aripile acestor gingașe creaturi soare..Pentru că asta fac fluturii..se plimba cu fericirea,dragostea si tristețea peste tot.De aceea ei își odihnesc aripile iarna...Pentru că aripile obosesc...

Dar..eu ce-i dădusem fluturelui în aripi?Țineam minte doar că îmi sclipeau ochii...și că zâmbeam..ce îi suflasem?Atunci am crezut că e bucurie..dar mai târziu mi-am dat seama..îi suflasem speranță, bucurie, inocență.Îi dădusem tot ce are un copil pe aripile sufletului.Îi suflasem culoare.

Sorry pentru ca e asa scurta:D
victory

Paperplane

-Pentru azi aveți de desenat ceva ce vă place și vă face fericiți, le-a spus profesoara copiilor.
-Ce mă face pe mine fericit?A întrebat unul dintre ei.
-Da, T.
-Dar cum ai putea sa desenezi atât de multe lucruri pe o foaie?

Profesoara a zâmbit.

Copiii s-au apucat imediat de lucru.T. se uita la ceilalți.A luat un creion colorat și a tras o ușoară dungă pe foaia albă.Apoi încă una, și încă una până ce a obținut un fluture cu aripi mari. În colțul din dreapta a desenat o floare, fiecare petală a acesteia având o altă culoare. A desenat și un răsărit de soare și două mâini, un fulg de nea, un zâmbet, un înger fără aripi, dar cu un fel de aură foarte luminoasă, niște baloane colorate, o bomboană, o umbrelă și câteva picături de ploaie, câteva stele și o lună, niște oamenii care vorbeau, câteva fire de iarbă și câțiva nori. S-a oprit pentru un moment. S-a uitat la desenele celorlalți. Băieții desenaseră mașini și eroi din desene animate, iar fetele păpuși și flori. Apoi și-a întors capul la lucrarea lui și și-a continuat desenul. A luat culoarea roșie și a început să deseneze un cocoș. Apoi a desenat un cerc și înautrul acestuia a pus câte puțin din fiecare culoare.

*

Timpul expirase. Profesoara s-a uitat atent la toate desenele copiilor. Toate reprezentau același lucruri : păpuși, mașini, flori, desene animate, bomboane de ciocolată, calculatoare. Dar era unul diferit...cel al lui T.

-T., ai vrea să ne prezinți și nouă desenul tău ?

Toți ochii copiilor erau îndreptați acum spre T. Acesta a pășit ușor spre profesoară, și-a luat lucrarea în mână și a început să vorbească :

-Fluturele are aripile așa mari pentru că îngerului i-a fost milă de el și i le-a oferit pe ale sale, și de aceea în desenul meu îngerul nu are aripi. Floarea are petalele colorate pentru că mamei mele îi plac foarte mult florile, dar nu m-am putut hotarî ce culoare ar trebui să aibă o floare dacă ar fii să i-o ofer mamei, așa că i-am desenat una multicoloră. Atunci când aud un cocoș cântând sau văd un răsărit de soare îmi dau seama cât de fericit sunt că Dumnezeu mi-a mai dat o zi. Mâinile le-am desenat pentru că..fără ele nu puteam să îi strâng de mână sau să-i ating pe cei la care țin. Zâmbetul pentru că mă face să mă gândesc la bucuria oamneilor. Baloanele colorate, fulgul de nea și bomboana sunt lucrurile care mă fac pe mine fericit. Umbrela și picăturile de ploaie pentru că atunci cănd plouă îngerii ies vin pe Pământ și trebuie să ne acoperim capul cu ceva ca ei să nu rămînă întristați de gândurile noastre rele și triste.Îngerii sunt singurele ființe care sunt fericite cu adevărat, așa că eu mă bucur de fiecare dată când un înger rămîne fericit. Stelele și luna le-am desenat pentru că îmi place noaptea. Noaptea e liniște. Oamenii pentru că sunt fericit atunci când văd că se înțeleg. Cercul cu culori l-am desenat doar pentru că culorile mă fac fericit și cred că așa ar trebui să arate orice suflet :plin de culori.

T. a înmânat foaia profesoarei și s-a întors în bancă.

:blush1:
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Aya
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 28
Data de inscriere : 25/12/2008

MesajSubiect: Re: life is colour   Mier Iul 01, 2009 4:53 am

my gosh... I absolutely love Paper Plane ^.^

mai scrie, mai scrie clap
Sus In jos
Fluffymochi
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 206
Localizare : in universul Japoniei ^^
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: life is colour   Mier Iul 01, 2009 10:41 am

mi-a placut la nebunie inlove nu stiu de ce dar mi se par niste fic-uri incarcate de sentimente blush2 la Paper Plane mi-au dat lacrimile serios blobtongue chiar ador ce ai scris si am vazut in ambele este vorba de fluturi si iarna...si ador iarna si fluturii blobtongue de-abia astept fic urmatoare bow
Sus In jos
Ayaka
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 32
Localizare : Over the rainbow
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: life is colour   Mier Iul 01, 2009 10:32 pm

Răspunsul e desenat într-un zâmbet[i]

Ploua cu flori de gheață.În jurul ei era alb…și fericire.Râsete.Euforie.Și un miros de iarnă.Pășea ușor..Se oprea din când in când și privea zâmbetul plin de speranță și bucurie al vreunui copil.Acel sunet îi încălzea sufletul și o facea sa uite de frig.Zâmbea.Era fericită.S-a oprit lângă un pom de Crăciun.S-a uitat la beculețele colorate.Cineva se îndreptat cu pași repezi către ea.În cateva secunde,băiatul se afla în fața ei.Fata i-a luat mâna și i-a strâns-o ușor.El a zâmbit.Apoi, a luat-o în brațe.

-Mi-a fost dor de tine,i-a spus.

Ea a tăcut, uimită.A făcut ochii mari.A deschis ușor gura și a spus:

-Miroși a cald...

-?..

-Mi-e frig...

El a zâmbit.

blush2

P.S. Arigato!

Ultima editare efectuata de catre Ayaka in Joi Iul 09, 2009 7:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
k4w4iibutterfly
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 22
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 14/04/2009

MesajSubiect: Re: life is colour   Joi Iul 02, 2009 1:54 am

cat de dragut
si interesant
inlove
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://kawaii-kiddo.hi5.com
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: life is colour   Dum Ian 16, 2011 12:41 pm

Imi place mult cum scrii heart
cand citeam am simtit in acelasi timp optimism si melancolie si e un amestec foarte placut.
Felicitari pt sensibilitatea randurilor tale. smile

Rina.A.S.
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 288
Varsta : 20
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 02/08/2010

MesajSubiect: Re: life is colour   Mar Ian 25, 2011 10:47 pm

wow....ce tare scrii ...pui atat sentiment in randurile tale :X si faci in asa fel inca si noi sa le simtim cand citim.esti grozava ...sper ca mai postezi aici;)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: life is colour   Astazi la 7:23 am

Sus In jos

life is colour
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Fiction-
Mergi direct la: