Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Bomba atomica

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Bomba atomica   Mier Mai 06, 2009 3:13 am

Data de 6 august 1945 ora 8:15 a schimbat in mod irevocabil istoria Japoniei. Ciuperca atomica a semnalat distrugerea subita a orasului Hiroshima, pierderea a 200.000 de vieti omenesti si a legat pentru vesnicie numele orasului de 'Holocaustul nuclear'. Impactul imediat si de durata asupra Hiroshimei imprima o realitate palpabila ororii razboiului nuclear. Spre deosebire de Nagasaki, cel de-al doilea oras care a a vut aceeasi soarta, dar care a reusit sa depaseasca istoria, aici parca bombardamentele atomice stau la panda dupa fiecare colt al orasului.
Parcul Memorial al Pacii, situat la sud-vest de castelul Hoiroshima, este adiacent cu Domul Atomic, care marcheaza punctul zero al exploziei atomice din Hiroshima. La intensitatea sa maxima, temperatura s-a apropiat de cea a suprafetei solare si aproape tot ce se gasea in zona a fost vaporizat instantaneu. :| :| :|

Atentie! de la 0:50 imagini socante!

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
k4w4iibutterfly
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 22
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 14/04/2009

MesajSubiect: Re: Bomba atomica   Mier Mai 13, 2009 5:19 am

doamne worried

saracii..mi`au dat lacrimileeee cry

wow..la noi daca se intampla asta in 1945 acum eram in paragina lol!
ei s`au ridicat foarte mult japan

Hiroshima acum:

inlove
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://kawaii-kiddo.hi5.com
Fluffymochi
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 206
Varsta : 23
Localizare : in universul Japoniei ^^
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Bomba atomica   Dum Iun 14, 2009 8:44 am

saracii de ei No mai ales ultima poza cu copilasul ala sau ce era.....doamnee ce oamenii cry chiar nush cum au putut face asa ceva :***angry***:
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Bomba atomica   Sam Iun 20, 2009 11:33 pm

Sa-i ia DRACU pe americani :x
Pentru ca Japonia era ATAT de puternica nimic nu a putut sa o infranga intr-o lupta CINSTITA si normal ca atunci americanii au facut lucrul asta.
Sa moara in chinuri si sa li se scoata organele in fata lor sau sa ii tortureze prin 'picatura chinezeasca' >_<""""
Sus In jos
Vanilla Joy
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 08/07/2009

MesajSubiect: Re: Bomba atomica   Mier Iul 08, 2009 7:27 am

Mama mi'a zis de chestia asta....pfff ce nasol...cica pe pamantul ala nu stiu cati ani nu se putea face nimic,adica sa plantezi ceva caci era doar cenusa
Sus In jos
black_cherry
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 20/05/2009

MesajSubiect: Re: Bomba atomica   Joi Iul 09, 2009 1:48 am

Makoto Shimura a scris:
Sa-i ia DRACU pe americani :x
Pentru ca Japonia era ATAT de puternica nimic nu a putut sa o infranga intr-o lupta CINSTITA si normal ca atunci americanii au facut lucrul asta.
Sa moara in chinuri si sa li se scoata organele in fata lor sau sa ii tortureze prin 'picatura chinezeasca' >_<""""

m-bata foarte bine fato zile
tin minte ca ne-a vorbit profa la ora de fizica depre bomba de la hiroshima si ne-a pus si un filmulet (la videoproiector ) cu urmarile pe care le-a avut si sa fi vazut acolo poze scarry shiver
asta a fost o alta dovada a prostiei umane doar pt ca nu i-au putut invinge corect pe japonezi i-au atacat pe la spate si au distrus un oras foerte frumos
dar dragii nostri japonezi s-au ridicat repede dandu-le peste nas americanilor (drept in mecla fraierilor)
Japan rulz cracker devil
(scz m-a luat valu din cauza ciocolatei)
Sus In jos
Kamijo
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 91
Varsta : 23
Data de inscriere : 07/04/2009

MesajSubiect: Re: Bomba atomica   Mar Iul 28, 2009 4:04 am

fuck america:)) sunt de acord cu voi americanii au folosit un tertip murdar pentru a-i ingenunchea pe japonezi dar si-au facuto cu mana lor pentru ca acum japonezii sunt pe cale sa-i intreaca:)) japan
Sus In jos
Verrine
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 19
Localizare : in my bed :-?
Data de inscriere : 20/05/2010

MesajSubiect: Re: Bomba atomica   Joi Mai 20, 2010 8:38 pm

Hm... am avzut mutle documentare legate de bomba asta:-J. Ma rog... Cica a fost trimisa de Americani deoarece Japonia era mult prea dezvoltata din punct de vedere tehnologic si ii putea intrece pe Americani, astfel noi la scoala invatam japonez anu engleza. =)). Ma rog... Enstein a facut bomba [-X.
Sus In jos
MiiutaChan
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 46
Varsta : 24
Localizare : ^_^
Data de inscriere : 06/06/2010

MesajSubiect: Re: Bomba atomica   Lun Iun 28, 2010 3:58 am

Mda...a proiectat-o insa au lucrat multi la ea,da Einstein dupa ce a vazut dezastrul creeat a spus ca a fost cea mai mare greseala a vietii sale si regreta ca cercetarile lui au fost folosite astfel,go,go,go Japan!!!!

sTILL THE BEST!!!EVER AND4 EVER!!!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://janggeunsukromania.myforumgratuit.ro/
Sanjuro
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 93
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/02/2011

MesajSubiect: Re: Bomba atomica   Mar Feb 08, 2011 7:32 am

Va salut!

Intreadevar ce au facut americanii este de neiertat, asta este si este un fapt consumat, si mergem mai departe.

Tin sa va spun ceva legat de Einstein, anume ca nu el a proiectat si nici nu a indraznit sa proiecteze dar apoi si sa construiasca? In schimb el a prezentat in teorie fusiunea nucleara si a si explicat public ca ar vrea sa fie pus in practica pentru binele omenirii construind centrale nucleare pentru curent electric, motoare nucleare pentru propulsie gen nave spatiale sau rachete spatiale si multe altele in care a recunoscut ca sunt multe posibilitati, evidand cat de cat sa faca public ingrijorarea sa ca ar putea fi folosit ca bomba nucleara.

Dar insa din cauza ca alti oameni de stiinta de origine germanica au vrut sa construiasca bomba nucleara pentru Germania nazista, cu acordul lui Hitler evident, dar Einstein afland de toate astea cu mare scarba de conationalii sai. a scris o scrisoare presedintelui SUA avertizand pericolul unui astfel de program militar nazist, drept urmare fara sa stie Eistein sa construit respectivele bombe nucleare cu ajutorul oamenilor de stiinta de origine germanica printr-un program militar finantat de guvernul SUA, si cum deja problema cu Germania sa rezolvat cu invazia Normandiei si alte invazii plus contra-atacul extraordinar al Rusiei, a mai ramas cu problema Japoniei care sa dovedit un inamic tenace din punct de vedere tehnic si organizarea militara a marinei japoneze care din punctul meu de vedere si-a aratat cu adevarat valoarea ca sunt cu adevarat peste marina americana sau britanica si cu siguranta inca mai au multe de aratat, nici nu mai zic de curajul nemapomenit al pilotilor kamikaze, au folosit cele 2 bombe nucleare la Hiroshima si Nagasaki si gata cu problema inamicului numit Japonia.

Imi pare bine ca totusi japonezii au trecut peste cele intamplate, si drept urmare imi pare bine ca si-a aratat tupeul in continuare americanilor fiind numarul 1 ca putere economica. Ca fapt divers, de ce credeti ca americanii in ultimul deceniu nu au mai putut lua credite (adica bani) de la japonezi ? Pentru ca japonezii au zis NU din mai mult motive, inclusiv bombele nucleare, si stiau ca vor da credite neperformante si nu ii vor mai recupera niciodata, drept urmare americanii au luat credite de la chinezi, si acum chinezii stau pe capul americanilor sa le dea bani inapoi plus dobanzile aferente, dar cam greu din cauza crizei provocate de... americani! Acum Japonia nu are probleme mari cu criza asta mondiala, pentru ca au lichiditati cat vor ei pentru ca au cu ce, singura lor problema este exportul pentru sa scazut cererea de produse japoneze, iar import nu fac ei decat la chestii de calitate adica masini nemtesti si alte chestii de care au ei nevoie, in orice caz ei nu sunt dependenti de alte natiuni, mai degraba celelalte natiuni sunt dependente de Japonia.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Bomba atomica   Astazi la 11:12 am

Sus In jos

Bomba atomica
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura traditionala :: Istorie-
Mergi direct la: