Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Yasunari Kawabata

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Yasunari Kawabata   Sam Mar 07, 2009 9:52 am

"Yasunari Kawabata s-a nascut la Osaka, in 1899. Recompensat cu un premiu Nobel pentru "maiestria lui literara, care exprima cu mare sensibilitate esenta spiritului japonez", Kawabata te face partas, prin opera sa incarcata de lirism, al unora dintre cele mai profunde si sensibile experiente ce definesc o existenta umana.
Scriitorul a devenit cunoscut in momentul aparitiei nuvelei Izu no odoriko (Dansatoarea din Izu) iar apogeul carierei sale a fost atins o data cu publicarea romanului Yukiguni (Tara zapezilor). Cele mai cunoscute romane ale lui Kawabata sunt: Meijin (Maestrul de go), Sembazuru (O mie de cocori), Yama no oto (Vuietul muntelui), Koto si Utsukushisa to kanashimi to (Frumusete si intristare)."

Si coperta cartii "Dansatoarea din Izu" care a devenit best seller la noi ^.^.V-o recomand.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Dum Mar 08, 2009 12:36 am

Ooo n-am observat ca nu era niciun topic despre Yaunari Kawabata@_@
Arigatou Michiko-chan^^

Am citit si eu Senbazuru si Dansatoarea din Izu...mi-au placut dar nu asa mult ca alte carti ale altor scriitori japonezi xP

"Povestirile lui Kawabata se desfasoara lin, cu delicatetea unui evantai care se deschide." (The New York Times)

"Temele abordate de Kawabata, ca si mijloacele sale stilistice reprezinta insasi chintesenta Japoniei." (Telegraph)

"Sunt putini scriitori in lume care ar putea sa creeze imagini atat de puternice in atat de putine cuvinte." (San Francisco Chronicle)

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Emon
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 137
Data de inscriere : 07/03/2008

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Joi Mar 26, 2009 10:02 am

Imi place foarte mult... "Tara zapezilor"
Si mai sunt:
Asakusa Kurenaidan
Colectia de povestiri Kinjuu
Nemureru Bijou
Koto

Ultima editare efectuata de catre Emon in Mier Iun 17, 2009 8:48 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
daniela
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 04/02/2009

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Mar Apr 14, 2009 9:45 pm

Am citit si eu Dansatoarea din Izu si e dragut, dar nu inteleg de ce povestirile n-au un final
:roll:
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Mier Apr 15, 2009 7:15 am

lol da...aia m-a ametit si pe mine...chiar vroiam sa stiu ce se mai intampla. tot asteptam si ma gandeam ca tot o sa le continuie pana la sfarsit cry

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Kamijo
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 91
Varsta : 23
Data de inscriere : 07/04/2009

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Mar Apr 21, 2009 6:36 am

pey un astfel de gen se numeste ''opera apuerta'' adica o opera cu final deschis...lasa cititorul sa-si imagineze ce se va intampla mai departe
Sus In jos
Fluffymochi
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 206
Localizare : in universul Japoniei ^^
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Dum Iun 14, 2009 10:06 am

Am citit si eu de Yasunari Kawabata "Dansatoarea din Izu" si "Ultima Concubina".Au fost ff frumoase cu toate ca dansatoarea din izu a fost putin ciudata :shock: nu prea am inteles unele parti din carte :D
Sus In jos
Ayaka
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 32
Localizare : Over the rainbow
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Dum Iun 14, 2009 9:32 pm

Umm...am citit si eu "Vuietul muntelui". A fost destul de interesanta cartea, putin cam ciudata.
Descrierea de pe spatele cartii:Tatăl nu-și înțelege fiul, fiul își neglijează nevasta, nora se simte mai aproape de tatăl soțului ei decât de toți ceilalți, o fiică se simte neglijată, o amantă este, dacă vrea - dar nu vrea, mai puternică decât o familie. Un bărbat aude vuietul muntelui, care acoperă și stinge vuietul familiei. Sau poate că vuietul familiei își găsește ecou în vuietul îndepărtat al muntelui.

Vreau sa citesc "Dansatoarea din Izu", dar mai inti am nevoie de un buget ca sa pot cumpara cartea.
Sus In jos
cherry_blossom
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 239
Varsta : 22
Localizare : far away in tokyo
Data de inscriere : 07/07/2008

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Mier Iun 17, 2009 8:26 pm

pana acum am citit " o mie de cocori" care mi s-a parut dementiala. Autorul chiar are un adevarat ochi pentru detalui si asta face cartea si mai spciala!

Sugoooi!

acuum vrea sa incep " Frumusete si Intristare" dar nu prea mai dau de ea la biblioteca...but do not fear!...ca o sa o gasesc eu intr-un final si o sa va dau si feed back-ul de acolo kitty
Sus In jos
Ony
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 66
Localizare : iasi
Data de inscriere : 06/04/2008

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Mier Iul 08, 2009 2:25 am

Am citit "Frumusete si intristare", a fost ca o calatorie in japonia, locurile sunt descrise foarte frumos.

descrierea de pe spate: La inceput a fost dragostea: frumusetea intalnind frumusete. O poveste oarecare, cu o fata indragostita de un scriitor casatorit. Apoi, cand frumusetea se transforma in intristare, dragostea nu mai e ca oricare alta: devine carte, devine tablou. Romanul frumusetii si tristetii lui se numește O fata de saisprezece ani. Tabloul ei se numeste Suirea la cer a unui copil. Cand tanara de saisprezece ani ajunge o pictorita cunoscuta, de patruzeci de ani, are loc revederea: tristetea intalnind tristete, in zvonul clopotelor de Anul Nou. Atunci apare, de langa ea, o fata razbunatoare, poate trista sau poate doar frumoasa, care schimba povestea. La sfarsit, dragostea s-a transformat pe neobservate din frumusete care intristeaza in tristete care infrumuseteaza. De aici stralucirea lacrimilor din ultima fraza.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.animewings.forumarena.com
black_cherry
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 20/05/2009

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Joi Iul 09, 2009 1:55 am

wow
e clar ca trebuie sa pun si eu mana pe Frumusete si intristare
Ony tie cum ti s-a parut cartea ?
Sus In jos
Ritsuka
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 52
Localizare : --- beside you
Data de inscriere : 27/01/2010

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Mier Ian 27, 2010 11:35 am

Spre deosebire de tine, Ony, eu m-am plictisit citit "Frumusete si Intristare". De pe la pagina 50, nu am mai avut rabdarea necesara. Recunosc, ceea ce este scris pe spate, prezentarea cartii, te da pe spate, iar felul sau de a povesti si a descrie mi-a placut, insa cum povestea in mare nu m-a pasionat...
Sus In jos
fumoffu
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 25
Data de inscriere : 27/02/2010

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Sam Feb 27, 2010 12:42 pm

Din greseala am gasit la biblioteca scolii "Maestrul de Go".
Parerea mea: m-a cam dezamagit aceasta carte..nu are un stil iesit din comun asa..si cred ca s-a axat mai mult pe personaje si nu pe joc.
Daca vreti sa invatati go sfatul meu este sa nu cautati cartea "maestrul de go" ci sa vizionati animeul "Hikaru no Go". Anime-ul se axeaza mai mult pe Go.
Sus In jos
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Mar Apr 06, 2010 4:42 am

Eu am citit Vechiul Oras Imperial sau Koto(care a luat premiul Nobel) si pot sa spun ca mi-a placut foarte mult felul in care descrie peisajele si personajele,chiar m-a facut sa ma simt acolo.E un stil diferit fata de ce am mai citit eu...ma asteptam sa se intample ceva tragic la sfarsit...sa moara cineva sau ceva de genul dar nu s-a intamplat si mi-a lasat un sentiment placut.

Am auzit ca s-a facut si film dupa carte dar nu reusesc sa-l gasesc nicaieri...as fi vrut sa fac o comparatie intre ceea ce mi-am imaginat eu si ceea ce au reprezentat in film...

Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Mier Apr 07, 2010 3:52 am

vreau si euuuuT.T de unde ai citit-o? Stii daca se gaseste pe net?

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Mier Apr 07, 2010 7:06 am

Am cumparat-o de la Carrefour....si nu cred ca se gaseste pe net...sau nu stiu dar pe scribd nu e :(...

Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Joi Apr 08, 2010 9:01 am

oke^^ mi-a venit alta idee..o s-o iau de la ambasada Japoniei daca o au^^

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
moonbaby
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 26/03/2010

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Sam Apr 24, 2010 3:30 am

Acum vreo 10 ani am citit Vuietul muntelui si am inteles fix nimic, acum mi-am luat inima-n dinti si parca-parca mai bunghesc ceva, dar cred ca este o carte pe care o intelegi cu adevarat pe la 50-60 de ani. Btw, I'm not retard, just special :P

Oricum, fascinant cum universalul uman este la ei ca si la noi, dar la alte nivele personajele sunt atat de diferite fata de civilizatia noastra. Capacitatea de a privi un pom inflorit, un nor, un boschet, o floarea-soarelui, un uliu, precum si capacitatea mai degraba de a tacea decat de a spune prea multe, de a nu jigni si, peste toate, o generatie distrusa de razboi si devenita redundanta. Destul de trist, pana la urma.
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 21
Localizare : mangalia,constanta
Data de inscriere : 14/10/2008

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Sam Aug 07, 2010 9:48 pm

vreau sa citesc "Tara zapeziolor" de el
am auzit ca ar fi o carte superba,de scriitor nu mai pomenesc se intelege de la sine clap
Sus In jos
Shizuko
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 28/07/2010

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Dum Aug 08, 2010 11:29 pm

Si eu am auzit acelas lucru despre aceasta carte.
Mi-a recomandat-o un prieten asa ca azi am luat-o de la biblioteca :D
Abia astept sa o citesc arigato
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 335
Localizare : mangalia,constanta
Data de inscriere : 14/10/2008

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Vin Aug 20, 2010 10:22 pm

ce pacat ca eu nu o gasesc la biblioteca
te-as deranja prea tare daca dupace o citestiimi zici cat de buna e?
pentru ca daca nu o gasesc altfel...trebuie sa o cumpar blobtongue
Sus In jos
Shizuko
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 28/07/2010

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Dum Aug 22, 2010 11:15 pm

Mie sincer mi-a placut mai mult Vechiul Oras Imperial ( pe care l-am gasit sub numele de Kyoto sau Tinerii indragostiti din vechiul oras imperial)

In romanul "Tara zapezilor" Kawabata descrie superb peisajele din Tara zapezilor : baile fierbinti din statiunile cu izvoare calde, zapezile de cativa metri,culorile frunzelor de toamna...
Romanul contine de asemenea si o poveste de dragoste dintre un călător venit din Tokyo să-și găsească liniștea la munte si o tanara gheisa
Apoi el revine în fiecare an, pentru a se relxa la baile fierbinti din Tara zapezilor si pentru a o revedea pe Komako

Dar,din pacate, si aceasta opera este una cu final deschis ...

Ar fi grozav daca ai gasi ceva de genu asta:
http://i291.photobucket.com/albums/ll284/Mira_dark_shade/book.jpg
dar nu cred ca ai de unde No
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Sam Oct 02, 2010 8:04 am

Eu acum am inceput sa citesc "Viuetul muntelui" pe care am gasit-o sub numele de "Sunetul muntelui ".
La inceput mi se parea ciudat ca nu exista continuare cand se sfarsea un capitol, parca erau episoade complet diferite dintr-un film, pana sa inteleg ca se refera defapt la viata de familie in Japonia , dar genul acela de viata in care tatal se face raspunzator pentru casatoriile esuate ale copiilor lui .M-a impresionat faptul ca Shingo [personaj principal, 62 de ani ] e atat de atras de nora lui doar pentru ca seamana foarte bine cu prima lui dragoste,prima sotie, sora decedata a actualei lui sotii,sau ,mai bine spus, m-a impresionat devotamentul lui Shingo fata de aceasta,faptul ca nu a putut sa o uite.
In privinta descrierilor : frumoase, realiste , insa eu sunt mai mult genul de cititoare iubitoare de figuri de stil si intelesuri ascunse, insa cartea e destul de interesanta incat sa vreau sa o termin.
Cred ca maine o termin [am inceput de :-? 2 saptamani, cu pauze -.-"

va zic ce parere am dupa ce o termin :)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Miharu-chan
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 19/08/2009

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Mar Oct 12, 2010 8:38 am

Imi plac cartile lui^^

Am in posesie "Dansatoarea din Izu" si "Frumusete si Intristare"
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://korean-music-romania.clubme.net
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Mier Noi 03, 2010 11:03 am

Am citit si eu Vuietul Muntelui,.........ce sa spun,.......poate ca as intelege mai bine daca as avea in jur de 60 de ani,.........ca sa pot sa sa-l inteleg pe Shingo mai bine,.....
Si am mai citit si Pasari albe [''senzaburu''(parca)] erau amandoua intr-o carte.....cam aiurea actiunea,.......dar mi-au placut descrierile.Ce am observat la amandoua romanele.......actiunea e prea simpla ,...........intriga, nu prea e intriga..
A da si tot in romanele astea am observat ca japonezii sunt foarte superstitiosi (cel putin asa reiese din romanele astea doua)(sau ma rog,.......asa mi s-a parut mie) Parca orice fenomen din natura are un simbol.......

Sper sa mai gasesc ceva scris de el,.........nu ma atrage dar numai asa din simpla curiozitate as mai citi, mai ales ca a castigat premiul Nobel,........

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Yasunari Kawabata   Astazi la 10:50 am

Sus In jos

Yasunari Kawabata
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Literatura japoneza-
Mergi direct la: