Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Eiji Yoshikawa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Michi
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 77
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/10/2008

MesajSubiect: Eiji Yoshikawa   Sam Dec 06, 2008 4:18 am

Eiji Yoshikawa (吉川 英治 Yoshikawa Eiji?, August 11, 1892 – September 7, 1962) este considerat dintre cei mai faimosi scriitori de romane istorice.
În occident este cunoscut mai ales pentru două cărți: romanul Taiko, care descrie perioada istorică în Japonia până la Bătălia de la Sekigahara și romanul Musashi, a cărui acțiune începe după această bătălie și care are în centru figura celebrului samurai Miyamoto Musashi.
Image Hosted by ImageShack.us

Yoshikawa se numără printre cei mai cunoscuți scriitori în Japonia.
A fost influentat de clasici precum: The Tale of the Heike, Tale of Genji, Outlaws of the Marsh si Romance of the Three Kingdoms.

Am deschis acest topic pentru ca tocmai am terminat de citit "Musashi". Un roman comercial ar spune unii, dar mie mi s-a parut interesant si original, plin de informatii istorice, aventuri, umor. O carte relaxanta pe care oricand as reciti-o cu placere.

Am vazut si filmele din 1954, 1955 si 1956 cu Toshirô Mifune in rolul lui Takezo/Musashi. Poate nu tot atat de reusite, dar pline da farmecul povestii in sine si jocul actorilor. genji
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Aya
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 28
Data de inscriere : 25/12/2008

MesajSubiect: Re: Eiji Yoshikawa   Joi Dec 25, 2008 8:49 pm

Mi-a placut Musashi, insa prima carte scrisa de el pe care am citit-o a fost Taiko... o adevarata lectie de istorie despre "cuplul" Nobunaga - Hideyoshi
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Eiji Yoshikawa   Lun Mai 25, 2009 7:45 am

Eiji Yoshikawa face parte dintr-o familie de samurai iar in anul 1960 i s-a decernat marele Ordin al Culturii.

Musashi

Uimitoarea poveste a lui Miyamoto Musashi, cel mai faimos samurai din istoria Japoniei, continua sa fascineze milioane de cititori din toata lumea.
„«Musashi» este o saga tulburatoare, care-i va captiva nu doar pe cititorii care indragesc istoria Japoniei, ci pe toti cei care-si doresc o lectura trepidanta.“ (Washington Post Book World)
„O poveste de care nu te mai poti desprinde.“ (Atlanta Journal)
„Un roman in marea traditie a naratiunii japoneze. O carte vie, rafinata si plina de imaginatie, abundind in personaje memorabile, multe dintre ele reale. Impletind dragostea neimpartasita cu razbunarea si cu daruirea absoluta fata de Calea Samuraiului, «Musashi» zugraveste in chip remarcabil o lume care ne este foarte putin cunoscuta.“ (New York Times)

Taiko

"O poveste cutremuratoare si fascinanta despre Japonia feudala, semnata de autorul bestsellerului Musashi.
Taiko este o ampla fresca istorica in care sint urmarite vietile unor personaje cu un impact semnificativ asupra destinului tarii lor. Spre mijlocul secolului al XVI-lea, odata cu prabusirea shogunatului Ashikaga, Japonia se transformase intr-un urias cimp de lupta. Seniorii rivali concurau pentru suprematie, dar dintre ei s-au evidentiat trei mari personalitati, minate de aceeasi pasiune de a controla si unifica Japonia: Nobunaga – repezit, decis, brutal, Hideyoshi – increzator, subtil, complex, si Ieyasu – calm, rabdator, calculat. Filosofiile lor divergente au fost indelung rememorate de cultura traditionala japoneza. Furia lui Nobunaga si fatala aroganta a lui Yoshimoto „cel cu dinti negri”, jalnica prabusire a Casei Takeda, istoria dispretuitului Mitsuhide, cel care si-a tradat stapinul, sint doar citeva dintre firele care alcatuiesc tesatura romanului. Dar Taiko este, in primul rind, povestea modului in care un singur om a transformat o intreaga natiune. Cu scenele sale de fast si violenta, cu tradarile si sacrificiile de sine, cu tandretea si salbaticia lui, Taiko este un roman care imbina spectacolul panoramic al unei epopei de Kurosawa cu o vie evocare a Japoniei feudale."

~~~
Sus In jos
Fluffymochi
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 206
Varsta : 23
Localizare : in universul Japoniei ^^
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Eiji Yoshikawa   Dum Iun 14, 2009 10:03 am

am citit ambele volume de la Musashi si sunt superbe :D chiar descrie bine cheers
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Eiji Yoshikawa   Sam Oct 02, 2010 8:45 am

Par interesante, le voi citit si eu daca le voi gasi .
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: Eiji Yoshikawa   Mar Oct 05, 2010 7:25 am

Am citit Taiko si m-a impresionat cu adevarat...e fenomenal...desi trebuie sa recunosc ca a fost cam greu sa termin ambele romane...ma pot mandri ca am si raman cu ceva dupa ce le-am citit :D

Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 21/03/2011

MesajSubiect: Re: Eiji Yoshikawa   Mar Mai 17, 2011 1:37 am

Am citit si eu Musashi si e o adevarata lectie de viata cartea. Asta bineinteles daca sti sa descifrezi aventurile samuraiului. Sincera sa fiu Musashi mi s-aparut un caracter cu adevarat genial...nu stiu cum sa explic exact dar am fost fascinat de carte si de el in sine si de modul cum isi cultiva caracterul. Uneori am gandesc ca si noi ar trebui sa facem acelasi lucru.
Sus In jos
Akuma
Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 517
Varsta : 22
Localizare : Cluj-Napoca ^^
Data de inscriere : 29/03/2011

MesajSubiect: Re: Eiji Yoshikawa   Mier Mai 18, 2011 3:01 am

interesant acest scriitor
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: Eiji Yoshikawa   Dum Iul 10, 2011 11:13 am

Ce sec shinigami :)))) nu stiu.de ce dar m-a amuzat raspunsul tau :)...

MesajSubiect: Re: Eiji Yoshikawa   Astazi la 8:50 pm

Sus In jos

Eiji Yoshikawa
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Literatura japoneza-
Mergi direct la: