Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Oyasumi Romania, Ohayou Japan ;)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Molkisha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 88
Varsta : 28
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 23/11/2008

MesajSubiect: Oyasumi Romania, Ohayou Japan ;)   Dum Noi 23, 2008 11:24 am

Desi sunt mult prea multe persoane pe acest forum ca sa fiu tinuta minte, vin si eu de zor sa ma prezint. In cazul in care va fi nevoie vreodata de info. Asa ca nu e nevoie sa fie citit! ;)

Ma numesc Bianca, aka Bibi What a Face . Toti ma stiu insa de Molkisha. Am 20 de ani. Sunt studenta anul 2 la psihologie in Constanta.
De un an de zile practic ju jutsu.
De doi ani de zile studiez limba japoneza, individual.
Am facut 2 ani de design vestimentar si m'am specializat pe men's wear. Am obiceiul sa desenez barbati extrem de efeminati, in stil usor anime, cu haine destul de "visual kei", influente gotice si traditional japoneze :)
De cand ma stiu ma uit la anime-uri:

Top 10:
1. Final Fantasy VII Advent Children (chiar daca nu e tocmai anime)
2. Death Note
3. Code Geass ~ Lelouch of the rebellion
4. Saiunkoku Monogatari
5. Nana
6. Samurai Champloo
7. Bleach
8. Devil Mat Cry
9. Blood+
10. Seirei no Moribito

Mai nou insa ma uit la j-drama:

Top 10:
1. Nodame Cantabile (sugoi)
2. Gokusen 1
3. Nobuto wo Produce
4. Zettai Kareshi
5. One Litre of Tears
6. Hanazari no Kimitachi e
7. Suppli
8. Bambino
9. Hana Yori Dango
10. Three Peace

Muzica pe care o ascult e f diversificata. rock Incepand cu muzica clasica (melodii preferate: Vara lui Vivaldi, Carmina Burana si piesele la orga ale lui Bach), desi ascult doar GACKT (ca facand parte din stilul j-rock), trupele de visual kei ma incanta pana la extaz, cu cat mai colorate, cu atat mai bine (vezi: Malice Mizer, The Gazette, Versailles). Apoi imi place muzica depresiva. Sunt asadar fan Placebo, Anathema si Radiohead. Imi place si metalul, de genul Pantera, Godsmack, dar mai ales muzica gotica, precum Therion, Moonspell, Lacuna Coil si din nou Malice Mizer. De asemenea aluneca perfect muzica ambientala a celor de la Era, Enigma, chiar cu influente orientale, like Oliver Shanti & friends si Buddha Bar. Si sa nu uitam apogeul creatiei japoneze: Nobuo Uematsu (OST FF VII)!

Ca stil vestimentar, prefer tot ce este negru si mov (parul imi este vopsit astfel). Sunt innebunita de stilul gotic pur (nu cu influente gen lolita). Imi place si genul Japanese Street Fashion, dar cu gust. Designerul preferat: John Galliano.

Nu'mi place literatura japoneza, desi am studiat'o o vreme.
Dar imi place in schimb mancarea. Stiu sa fac sushi si soba. Ador pestele, legumele si laptele :D
Teatrul lor nu'mi este tocmai pe plac, dar in schimb ador obiceiurile lor si vestimentatia traditionala!
Cat despre artele martiale, nu mai zic! Sunt obsedata de luptele cu sabia (Kendo) si de mentalitatea de samurai!
Imi plac filmele taiga (in genere Fuurin Kazan), dar nu reusesc sa inteleg cultura manga.
Ca actor preferat, nu stiu de ce, dar nu ma pot dezlipi de imaginea lui Mizushima Hiro (cel mai bine vazut in Zettai kareshi), ori de imaginea personajului din Nodame Cantabile ~ Tamaki Hiroshi

Pe langa asta, lista mea de hobbyuri este foarte mare:
De cate ori prind momentul, bat la tobe intr'un mic studio din Cta.
Mai practic din cand in cand balet in mica vila a lui Oleg Danovski jr.
Sunt si "agent de publicitate" voluntar la opera Oleg Danovski din Cta.
Muncesc ca si instructor la o firma de team-building, unde fac si canoe, tir cu arcul, paintball etc.
Am facut cursuri de actorie si jurnalism in liceu.
Daca'mi mai aduc aminte ceva, va anunt.

Poate credeti ca va mint, dar da, se pot face toate acestea, pe bani putini si in timp f scurt. Important e sa iti tii prietenii aproape si sa ai curajul sa faci tot ceea ce'ti place. Incearca totul macar o data! Nu vei regreta!

Ador Japonia, iubesc japonezii si sper sa pot candva sa fac parte din norocosii locuitori ai tarii soarelui rasare!

Cam atat! Scuze ca a fost un mesaj asa de mare! arigato japan

PS. Urmariti cu nerabdare premiera din 2009 a filmului Bunraku, in care joaca Gackt si care a fost filmat in totalitate in Romania, la studiourile din Buftea.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.molkishastyle.blogspot.com
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: Oyasumi Romania, Ohayou Japan ;)   Lun Noi 24, 2008 3:21 am

Ohayou!
Hagimemashite!
Welcomeee Bibi-senpai! welcome

Wow ce prezentare complexa 8->
Cate ocupatii...si hobby'uri...poate ne mai spui si noua cate ceva despre Japonia&other stuff...desene:D...cand ai timp:D

I like Dorama too^_^ Din lista ta am vazut Zettai Kareshi(and I love Hiro mizushima:X), Hana Kimi si HYD
Demo..mie imi place literatura japoneza...ce ai citit?:D si de ce nu ti'a placut?

Sugoi...sushiii...super...la cate te pricepi...eu am incercat o gramada de chestii dar nu n'am priceput la niciuna:|

Happy posting(#^_^#) hana*

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Oyasumi Romania, Ohayou Japan ;)   Lun Noi 24, 2008 8:50 am

hellow, hellow!
Bine aterizasi pe forum! (si da, m-am trezit si eu :D)
Si daca tot nu-ti pace literatura japoneza( i agree-majoritatea cartilor... sunt prost scrise, dar unele chiar au subiect bun*a se observa subiectivitatea:) * ce fel de literatura preferi? :D
Sus In jos
Molkisha
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Oyasumi Romania, Ohayou Japan ;)   Lun Noi 24, 2008 8:42 pm

Hello back!

Multam mult pt urari! arigato

Va spun tooot ce stiu despre Japonia si desene :P
In afara de mai celebrul Shogun, care nu e literatura japoneza, sigura carte care mi'a placut a fost Botchan, scrisa de Soseki Natsume, in care era prezentata viata unui tanar japonez. Apoi am mai citit Senbazuru (aka O mie de cocori), care m'a dezamagit foarte tare (sunt incantata de traditia celor o mie de cocori... stiti la ce ma refer, nu?). Apoi am citit cate ceva scris de Kobo Abe (Harta Arsa si Chip strain), care nu mi'au placut pentru ca erau... boring... apoi vreo cateva titluri ai caror autori nu mi'i amintesc: Idiotul, Templul de aur, Mastile etc. Am refuzat sa citesc din Haruki Murakami, pt ca se vedea clar ca stilul sau e importat (de la americani of course). Si totusi, lately am citit un tratat in care era ridicat in slavi Musashi (autorul) cu cartea Gorin no sho. Abia astept sa fac rost de ea. Poooi, cam atat despre literatura japoneza. Mi'ar placea sa citesc si cartile astea mai comerciale, precum Musashi si Taiko.
Astept alte sugestii de carti care v'au placut!

Sushi nu e deloc greu de facut! Nu inteleg de ce se zice ca poate fi toxic. Doar daca e alga putrezita sau carnea de peste din interior expirata:)) Asa da... Si nu trebuie sa'l incercati, nu are gust CHIAR atat de bun :P Mai bine ati manca niste legume la punga (se gasesc in comert) calite si mancate cu soia :D

Iar legat de literatura universala... hmm... imi plac povestile lui Anne Rice, in special Cronica Vampirilor. Absorb cu nesat toate povestile despre vampiri smart & casual :)) Iar Cioran... sa nu cititi niciodata! Mi'a placut la nebunie. Dar am ramas cu sechele grave de la el. Trista de tot povestea sa. Altceva... sa vedem... recunosc sincer ca de 3 ani nu am prea citit beletristica... facultatea ma cam obliga sa citesc doar carti de specialitate. Ceea ce pt mine e in sine o activitate placuta.

Eeeiii asa imi place sa stau la taclale... hai ca mai postez si prin alta parte!
Ja ne, seito-tachi.
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: Oyasumi Romania, Ohayou Japan ;)   Mar Noi 25, 2008 2:23 am

Onna, cartile nu sunt prost scrise, sunt prost traduse...stii ce diferenta e intre romana si japoneza...numai in aranjarea cuvintelor in propozitie...daca mai sunt si traduse intai in engleza apoi in romana....e clar...si nu zic doar eu asa...mi-au zis un japonez si un american-care e in Japonia si stie japoneza si a citit carti si manga in japoneza dar si traduse in engleza...si a zis ca traducerea e ffffff proasta-

Molkisha din ce ai citit tu am citit doar O mie de cocori...care si pe mine m'a cam dezamagit...ma asteptam sa fie mai interesanta...Yasunari Kawabata are un stil mai...complicat...
Am citit vreo 6 carti de Haruki Murakami si e autorul meu preferat...felul in care e scris nu este exceptional...din nou traducerea proasta...dar oricum.. imi place...iar de Kobo Abe am cititi Femeia nisipurilor si mi s-a parut foarte interesanta..si diferita de ce citisem pana atunci

:mushroom:

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Molkisha
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Oyasumi Romania, Ohayou Japan ;)   Mar Noi 25, 2008 6:53 am

Oh, sunt perfect constienta ca traducerea nu e prea fidela, dar totusi, persoana care a tradus'o nu e chiar asa neavizata. :roll:
In plus, nu m'a deranjat felul in care a fost scrisa, ci ideea in general, faptul ca nu exprima mare lucru, ca descrierile sunt lipsite de esenta si actiunea e taraganata pana te plictisesti cu ea in mana... tipic japonezilor, n'am ce spune. Nu sunt proaste cartile, ci pur si simplu nu sunt genul meu. Traiesc intr'o viteza constanta si nu am timp de pierdut, probabil de aceea ma jeneaza cartile fara substanta m-hate Poate n'am dat eu de cartile ideale... cine stie...

Three peace! victory
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Oyasumi Romania, Ohayou Japan ;)   Mier Noi 26, 2008 5:56 am

cartile ideale, zic eu, exista! Sau cel putin incerc sa cred asta! :D
Trebuie doar sa le gasesti-asta e partea cea mai complicata! Personal, cred ca am o viata intreaga sa fac asta!(evident, aici nu e vorba de mine si de dorintele mele, dar de... si mie imi place sa stau la taclale :D )
Sus In jos
..::MayaMayaMaya::..
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 179
Varsta : 22
Localizare : EEE...departe..undeva prin Nippon
Data de inscriere : 27/07/2008

MesajSubiect: Re: Oyasumi Romania, Ohayou Japan ;)   Joi Noi 27, 2008 6:28 am

Heya bine ai venit pe forum^^
Sper sa te distrezi si sa-ti faci nprieteni noi!!!!

JA!!!!!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Oyasumi Romania, Ohayou Japan ;)   Sam Noi 29, 2008 4:24 am

cum zicea si Midori, interesanta descriere :D
sper sa iti faci cati mai multi prieteni si ce mai iti doresti tu lol
welcome