Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Tanabata Matsuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Tanabata Matsuri   Sam Oct 18, 2008 10:04 pm

Tanabata Matsuri

Pe data de 7 a lunii a 7-a are loc Tanabata, Sarbatoarea Stelelor si a Indragostitilor. Tnabata isi are izvorul intr-o legenda din Vechea China, introdusa in Japonia in secolul 7, in care se vorbeste despre cele 2 stele ale Caii Lactee care, la data de 7 iulie, se apropie una de alta. Tinerii privesc in aceasta noapte stelele incercand sa distinga apropierea lor:

"Afara, chin al inimii mele!
Eu am plecat sa vad mintii!
Ah! Dar si ei sunt umbriti de nori!"

(Viata in umbra)

Chiar si in "Noaptea Indragostitilor" exista singuratici nefericiti:

"Nici ceasca de Sake
Nu-mi poate alunga singuratatea!
Atat de trist ma simt incat
Aud neincetat dangatul funebru din Templul Erinji!"

O data pe an, in Japonia are loc pelerinajul tinerilor casatoriti. Acest pelerinaj are un traseu desul de lung si de dificit. Un sir nesfarsit de tineri se indreapta spre Templul Asakusa Kannon, unde merg si se roaga pentru ca dorintele lor sa fie implinite.

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Tanabata Matsuri   Mier Iul 07, 2010 8:05 am

hmm interesant O.O
imi plac astea doua:

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
~DemonGaara~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 274
Data de inscriere : 03/07/2010

MesajSubiect: Re: Tanabata Matsuri   Mier Iul 07, 2010 8:45 am

asta inseamna ca maine o sa fie astaT.Tinteresant:X
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Tanabata Matsuri   Joi Ian 13, 2011 10:36 am

Tamabata se inspira din legenda printesei si a demonului.
Legenda spune ca printesa Isayohi,fiica regelui Cer,tesea minunate panze la malurile boltei ceresti.Tatal ei adora acele panze si ea tesea din greu pt a-l face fericit.Dar inima printesei se oflilea,caci traind retrasa nu cunoscuse niciodata iubirea.Ingrijorat,tatal ei puse la cale intalnirea dintre aceasta si Nihongo Menomaru,un puternic razboinic ce invinsese in lupta armata chineza.Menomaru era de fapt un demon ce traia de cealalta parte a raului Shinano si singura care stia adevarul era Isayohi.Cand cei doi se cunosc se indragostesc pe data si are loc o nunta mare.Fericirea e scurta insa,caci Isayohi isi neglijeaza tesutul,iar sotul sau nu-si mai face datoria de razboinic ca odinoara.Furios,regele ii desparte pe cei doi indragostiti punand intre ei adancimile raului Shinano.Dar printesa isi roaga tatal sa-i mai lase sa se vada macar o data si regele coplesit de lacrimile fiicei sale le permite acestora sa se vada in cea de-a saptea zi din cea de-a saptea luna.Totusi prima data cand cei doi incearca sa se intalneasca isi dau seama ca nu pot traversa raul si Isayohi plange atat de neconsolata ca un stol de cotofene auzind-o ii vine in ajutor si facand din aripile lor un pod ii permit tinerei printese sa traverseze raul.Daca se intampla ca intr-un an in acea zi sa ploua cotofenele nu pot veni si cei doi indragostiti mai trebuie sa astepte inca un an pt a se reintalni.

Ma bucur mult ca am gasit acest forum;cultura japoneza este cu siguranta una dintre cele mai interesante. :onigiri:

Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 24
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: Tanabata Matsuri   Mier Ian 19, 2011 11:24 pm

ce frumos....atata culoare si atatea obiceiuri au...si e impresionant ca exista o asemenea sarbatoare...in afara de valentines days, in lumea asta nici o alta zi nu mai este dedicata indragostitilor sau celor casatoriti...

MesajSubiect: Re: Tanabata Matsuri   Astazi la 9:12 pm

Sus In jos

Tanabata Matsuri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura traditionala :: Traditii japoneze-
Mergi direct la: