Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Harajuku

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
k4w4iibutterfly
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 22
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 14/04/2009

MesajSubiect: Re: Harajuku   Joi Iun 18, 2009 1:58 am

ce tare
:X
printre ursuletii aia era unu roz:X
am si eu unu la fel :shock:
numai ca al meu e albastru lol!

apropo ..ce geniala era tipa angel
blobflower
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://kawaii-kiddo.hi5.com
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Harajuku   Mier Iun 24, 2009 11:16 am

Michiko a scris:
pai stilul harajuku e foarte coloraaat..opredomina rozul..si chestiile dragute....sant care se imbraca si in negru da in niciun caz cu bretonu in ochi, 8957343 de pirsuri si chestii de genu:))
deci nu confundati..poate au mai trecut EMO p podu harajuku si unii le-au facut poze..da aia nu inseamna ca...stilu harajuku e emo asa ca..:))
bun
Stiu ca e vechi postul, dar nu ma pot abtine. Harajuku NU e un stil in care predomina chestiile ROZ si chestiile dragute! Te imbraci cum vrei! De la oribil de kitchos si roz pana la oribil de negru si de creepy (adooooor <3<3).

Revenind la subiect~~
No offense, dar alea imbracate in roz cu toate accesoriile alea roz cu puf si eu mai stiu ce minuni roz bombon sunt KITSCH :|

Care imi place mie:

Ce creepy sunt <3<3<3 inlove Ce-as vrea sa ma imbrac si eu asa creepy si sa merg la alea roz cu chestii roz si pufuri kitschoase in cap sa faca infarct crab grin :twisted: :evil:
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Varsta : 23
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Harajuku   Mier Iun 24, 2009 7:28 pm

Nu stiu daca s-a mai discutat pe aici dar Harajuku se imparte in mai multe categorii.
About:
Acest stil este cu atat mai surprinzator cu cat despre cultura asitica se stie ca este una dintre cele mai organizate si respectate culturi din lume. Totusi, Harajuku poate fi interpretat fie ca protest fata de aceasta strictete, fie pur si simplu ca expresie a cunoscutei industrii hentai, manga sau anime, foarte populare in Japonia.

Harajuku include la randul sau mai multe stiluri extreme si suprarealiste, intre care:

1. Gothic Lolita

Caracterizat de piese vestimentare gotice, predominant negre sau in combinatii de nonculori si culori neutre. Se remarca prin accente ale stilului victorian si este un trend destul de pretentios, mai ales din punct de vedere financiar, deoarece acest gen de design complex este foarte greu de procurat.La randul ei Gothic Lolita este impartita in mai multe categorii ca de ex:Sweet Lolita,Dark Lolita,Classic Lolita,Elegant Lolita etc.

Gothic Lolita este moda mea preferata din Harajuku.Colectionez Gothic&Lolita bible si mi-am facut o rochita gen Gothic Lolita la banchet heart
so...next

2. Harajuku Cosplay

Este preferatul celor care se imbraca asemenea idolilor lor, fie ei din lumea muzicii, a benzilor desenate, a filmelor sau a jocurilor video. De exemplu, jocul "Final Fantasy" este un model de referinta. Tinerii pasionati de acest stil reproduc practic tinutele, coafura si machiajul celebrelor personaje.

3. Harajuku Ganguro

Desi a aparut in anii '90, s-a dezvoltat la inceputul acestui mileniu in districtele Shibuya si Ikebukuro si ramane preferatul fetelor din Japonia. Genele false, machiajul strident, painting-ul facial, fustele mini si accesoriile multicolore si pantofii cu talpi inalte de tip platforma caracterizeaza acest trend.

4. Harajuku Wamono

O combinatie interesanta de elemente ale vestimentatiei traditionale japoneze cu cele ale stilului western american.

5. Harajuku Decora

Este mai mult un stil specific fetelor, care se evidentiaza prin haine in culori aprinse: roz, galben, verde, albastru. Parul vopsit si prins cu o multitudine de agrafe este un element esential, asa cum sunt si ciorapii inalti pana la genunchi, cu dungi sau alte modele colorate. Alte accesorii precum bratari, cercei si esarfe colorate sunt de asemenea importante pentru definirea stilului si mult mai usor de procurat

Kawaii,ne?

6. Harajuku Cyberfashion

Cyber-fashion este poate cel mai creativ dintre stilurile Harajuku, combinand industria tehnologica si arta gotica. Predomina nuantele puternice ale culorilor parului, obiectele metalice, lentilele de contact intr-o varietate de modele si culori, make-up pronuntat si piercing-urile faciale

Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Harajuku   Dum Iun 28, 2009 2:12 pm

WOOOW! Sugee! affraid bravo Nu stiam!
Ah apropo, ai pus tu o poza cu una machiata cu alb la fata. Aia este o moda numita cumva... sunt mult mai multe categorii... o sa dau un edit maine (de fapt azi mai tarziu/devreme)
Sus In jos
Ritsuka
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 52
Localizare : --- beside you
Data de inscriere : 27/01/2010

MesajSubiect: Re: Harajuku   Vin Ian 29, 2010 1:21 pm

Copii, harajuku nu are legatura cu emo -.-. Initial, harajuku a aparut din cauza faptului ca adolescentii erau.. revoltati sa zicem, de regulile stricte de imbracaminte carora trebuie sa se supuna. Adica, ei in toate scolile au uniforme obligatorii, si sunt obligati sa poarte haine decente. IAr harajuku este ca un fel al lor de a evada din lucrul acesta, si de a se putea imbraca macar o data dupa placul lor, sau intr-un stil mai traznit, fara ca nimeni sa nu ii exmatriculeze din scoala sau stiu eu ce alte minunatii.
Sa nu credeti ca fiindca stilul harajuku este atat de diversificat si are influente din mai multe stiluri, hop, adolescentii adepti ai acestui stil sunt automat practicanti de taiere cu lama sau aruncat de la etajul X.

Personal, imi place stilul. Plus ca... tipele care sunt imbracate dupa Hime Style, sunt de obicei dragute :3. Anyway, mi se pare o chestie de originalitate sa te imbraci astfel, fara a te rupe in figuri cu stiu eu ce haine. Probabil intr-o zi o sa ma vad si pe mine imbracat asa XD
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: Harajuku   Vin Ian 29, 2010 8:33 pm

Normal ca nu are legatura cu emo...japonezii oricum n-au auzit in viata lor acest cuvant...daca i-l spui unui japonez o sa intrebe 'ce? cum? poti sa repeti?'
La ei un mod de a se izola este devenind 'hikikomori'..despre asta cred ca o sa fac un topic...dar astia stau linistiti, nu se taie sau chestii...:))

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Harajuku   Sam Ian 30, 2010 12:57 am

Yay!Ce poze dragute Midori ^____^.

Am auzit si eu de hikikomori.Onegai fa un topic ^^.Mi se pare foarte interesanta ideea.

Harajuku Rocks!

Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 395
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Harajuku   Sam Ian 30, 2010 2:46 am

ioiii!!! acum am si eu idee cu ce o sa ma imbrac la sfarsitul clasei a 8 a devil desi cred ca o sa vad niste expresii foarte interesante pe fetele profesorilor ...
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Harajuku   Joi Feb 04, 2010 3:50 pm

wow! mereu mi-au placut chestiile cu murte curele si fermoare, si daca mai si zdrangane sunt perfecte:))

imi plac pozele de aici(exceptandu-le pe cele colorate,parca sunt acadele umblatoare-_-" ) de ce nu gasesc asa ceva si la noi?:((
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
dikarasu
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 395
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: Harajuku   Lun Feb 08, 2010 9:32 am

Sus In jos
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Harajuku   Lun Feb 08, 2010 11:28 am

cand am spus ca imi place stilul, am vazut doar pozele de pe rpima pagina

imi plac outfiturile acelea mai rock,in celelalte nu as iesi in public nici impuscata O_o
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Hime Lavulin
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 105
Varsta : 18
Localizare : Oradea :D
Data de inscriere : 15/07/2011

MesajSubiect: Re: Harajuku   Vin Iul 15, 2011 7:08 am

Eu ador Hime Gyaru! Ma straduiesc din rasputeri sa fiu o Hime Gyaru! blobtongue Chiar daca cu greu gasesti haine ce sa se incadreze acestui stil foarte costisitor, tot exista. :)
Plus ce pot sa spun! Ador coafurile lor si am incercat multe din ele. Numai machiajul nu l-am facut deoarece nu sunt inca cu el. :blush1:
De asemenea imi place si Lolita!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://konakonayaay.blogspot.com/
Umi
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 77
Data de inscriere : 02/01/2010

MesajSubiect: Re: Harajuku   Lun Sept 05, 2011 2:19 am

Când voi ajunge în Japonia aici va fi primul loc în care mă voi duce. Am zis! haha
am văzut poze și videouri că sunt cei care fac cosplay pe acolo, majoritatea și chestia asta mă atrage...rău de tot! Și poate-poate mă bag la un kigurumi. Cred că sunt obsedată de asta.. >>
Anyway ăsta va fi primul loc în care doresc să mă duc după ce ajung în Japonia.
Sus In jos
Hayuki
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: Harajuku   Mier Noi 23, 2011 5:17 am

ADORABIL!!! ador pozele insa unele sunt totusi ....prea exagerate :pandaice:
Ador stilurile goth..defapt toate sunt cute neko
As vrea sa ma imbrac astfel T.T aici vestimentatia generala e prea monotona astonished
Sus In jos
Hime Lavulin
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Harajuku   Joi Noi 24, 2011 6:41 am

Sa stii ca Harajaku gals si boys nu cumpara de la un brand anume. haihai Daca vrei ceva asemanator, ia atitudine. Harajaku e un stil in care combini creativitatea cu hainele. Iar daca vei deveni o Harajaku sa te astepti sa fii luata drept ciudata deoarece orice nu se incadreaza in turma, este pur la coltul de rusine. grin Glumeam. hello Daca vrei sa te imbraci asa, pui putin efort si vei reusi. Sa stii ca hainele noastre sunt la fel ca peste tot in lume. :) Eu am experienta deoarece cunosc mai toate brand-urile importante de la Gyaru. Peste tot sunt blugi si tricouri etc. Diferenta e ca in Japonia sunt niste brand-uri speciale care mai sunt si in alte tari dar slabe sanse.
Oricum daca nu iti place sa faci compromisuri, poti sa-ti comanzi online haine. humming Eu o sa-mi comand de la niste brand-uri mai ales machiaj si obiecte.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://konakonayaay.blogspot.com/
Hayuki
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: Harajuku   Vin Noi 25, 2011 4:41 am

Hime Lavulin : Adevarat blobtongue Harajaku e acea combinatie unica de haine si multa imaginatie .Voi incerca sa ma ghidez cat mai mult pe acest criteriu happy eu nu ma incadrez in turma oricum halloween si condsider ca Harajaku este o arta in sine si merita cel putin o data incercata si experimentata ^^
Sus In jos
Hime Lavulin
Ninja
Ninja

MesajSubiect: Re: Harajuku   Vin Noi 25, 2011 5:40 am

Pentru inspiratie, iti recomand sa rasfoiesti revista japoneza Kera. angel
Sus In jos