Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Suzuki

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
master of the rising sun
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 80
Varsta : 30
Data de inscriere : 21/07/2008

MesajSubiect: Suzuki   Lun Sept 01, 2008 1:04 am

Suzuki Motor Corporation (スズキ株式会社, Suzuki Kabushikigaisha) e o corporatie japoneza , specializata in general in producerea de automobile compacte , motociclete , ATV-uri, motoare pt ambarcatiuni, scaune cu rotile si si o varietate de motoare cu ardere interna. Suzuki e al 12-lea mare constructor de automobile din lume, avand 45.000 de angajati ,are 35 de facilitati de productie in 23 de tari, si e prezenta pe pietele din 192 de tari.
In japoneza Suzuki se pronunta "soo-zoo-kee"/suzuki, cu kee inalt.
In 1909, Michio Suzuki a fondat Suzuki Loom Company intr-un sat aflat pe coasta oceanului, numit Hamamatsu, Suzuki producea initial razboaie de tesut,si afacerea a crescut o data cu cresterea cererii.
In ciuda succesului razboielor sale de tesut, Suzuki a realizat ca trebuia sa-si diversifice productia , si a inceput sa caute noi produse, care sa-i asigore succesul in continuare.Bazandu-se pe cererea clientilor, el a decis sa construiasca masini mici si practice.
Proiectul a inceput in 1937 si in doi ani Suzuki a facut cateva prototipuri de masini compacte.
Cu umbra celui de al doilea razboi mondial, planand in aer, planurile de productie au fost oprite cand guvernul japonez a hotarat ca ca masinile civile de pasageri sunt "o comoditate ne-esentiala",iar Suzuki sa intors la productia de razboaie de tesut, a caror productie a primit un imbold cand guvernul american a aprobat livrarea de bumbac in Japonia,lucru care a tinut pana 1951 cand piata bumbacului a cazut.
Suzuki si-a reorientat catre productia de motocieclete usoare iar pana in 1954 producea in jur de 6000 de motociclete lunar,si si-a schimbat numele oficial in Suzuki Motor Co. Ltd., succesul acesta a fost urmat de o masina cu cel putin acelas succes, lansat in 1955 si avea numele de Suzulight,Suzuki aratandu-si interesul pentru inovatie inca de la inceput.Suzulight avand pe ea tractiune fata si suspensi independente la fiecare roata lecruri comune pe majoritatea masinilor abia jumatate de secol mai tarziu, de atunci Suzuki sa extins avand filiale importante de productie si design in Statele Unite si Canada.
Motociclete Suzuki este mai bine cunoscut pentru motocicletele sale decate pentru masini, Suzuki Hayabusa find considerata cea mai rapida motocicleta de serie mare din lume.Suzuki e de asemeanea impicata in campionatul mondial de Moto GP, ultima data sa incoranat cu titlu mondial in 2000.

Suzuki Suzulight

Suzuki Forenza

Suzuki SX4 crossover

Suzuki SX4 sedan

Suzuki Swift

Suzuki Splash

Suzuki Jimny

Suzuki Grand Vitara

Suzuki Xl7

Suzuki kizashi 1 concept

Suzuki kizashi 2 concept

Suzuki kizashi 3 concept

Suzuki Hayabusa-spiritul japonez intr-o motocicketa
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.freewebs.com/mysupercars/
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Suzuki   Mar Sept 02, 2008 12:34 am

wow arigato inlove suzuki 2 project RUUULZ!!!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Suzuki   Dum Sept 14, 2008 12:55 am

eu am fost de mai multe ori cu un Suzuki Jimny
si e super cuuuute
e foarte spatios
si merge super
^.^
Sus In jos
Fluffymochi
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 206
Varsta : 23
Localizare : in universul Japoniei ^^
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Suzuki   Lun Iun 15, 2009 2:04 am

deci pot spune ca Suzuki kizashi 1 concept,2,3 sunt incredibile mai ales 1 :disco: o adorrr grin
Sus In jos
cherry_blossom
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 239
Varsta : 22
Localizare : far away in tokyo
Data de inscriere : 07/07/2008

MesajSubiect: Re: Suzuki   Mier Iun 17, 2009 8:29 pm

uuuuuu....cand imi iau carnetul o sa imi iau un Suzuki Suzulight.... :D

imi plac la nebunie masinutele vintage! yay!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Suzuki   Astazi la 6:37 am

Sus In jos

Suzuki
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Masini japoneze-
Mergi direct la: