Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Rozen Maiden

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
whisper
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 27
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Rozen Maiden   Mar Aug 26, 2008 7:24 am

Rozen Maiden

Subiect

Jun Sakurada este un elev de liceu care refuză să se ducă la școală după ce rămâne traumatizat datorită unei experiențe umilitoare (vezi Hikikomori). El a ales să se închidă în camera sa, și să nu părăsească niciodată casa, petrecându-și ziua comandând bunuri supernaturale online și returnându-le înainte de dată la care trebuie să le plătească. Sora sa mai mare, Nori Sakurada, face orice pentru a încerca să îmbunătățescă viața tristă a lui Jun, dar nu este capabilă să schimbe situația.

Într-o zi, Jun primește o scrisoare în care este anunțat că a câștigat un premiu. În scrisoare este întrebat dacă va "întoarece" sau "nu va întoarece" . I se cere ca după ce a luat decizia, să plaseze scrisoare într-un sertar al biroului său, și o persoană de legatură supernaturală o va duce în lumea spiritelor. Deși skeptic, el urmează aceste instrucțiuni, și descoperă că plicul a dispărut. Câteva momente mai târziu, realizează că o cutie bogat detaliată s-a materializat în camera sa. Cutia conține o păpușă ciudată, îmbrăcată realistic în haine aristocratice franceze (asemănător cu o Gothic Lolita). Jun întoarce cu grija cheia păpușii. Păpușa scârțâie, se ridică singură, și îl pocnește cu o palmă pentru că a manevrato cu atâta stângăcie. Ea se prezinta ca, "...Shinku, a cincea păpușa a Rozen Maiden."

Shinku este o păpușa din colecția unica "Rozen Maiden", dar înainte ca Jun să înțeleagă complexitatea situației, o păpușa de pluș claun atacă. Shinku îi promite ca îi va salva viața lui Jun dacă acesta jură să o servească. Astfel, Jun devine responsabil cu protecția "Rosa Mystica" a lui Shinku în timp ce ea este ocupată luptând într-o competiție veche de secole cu alte păpuși Rozen Maiden pentru titlul de "Alice."

Fecioarele Rozen

Fecioarele Rozen ("Rozen Maidens") sunt o colecție de păpuși creată de un meșteșugar numit Rozen, pe care păpușile îl numesc "Tată". Sursa lor principală de putere este o gazda umană (denumită "medium") care poartă un inel ce semnifică legătura sa cu păpușa, deși s-a arătat că unele păpuși pot acționa fără un medium. Potrivit lui Shinku, ea este la putere maximă doar atunci când mediul ei este prezent. Fiecare Rozen Maiden are o propie personalitate distictă, spirit păzitor, și abilitate supernaturală.

Parere Proprie :

o poveste foarte nice, grafica anime-ului de asemenea buna si in mod sigur nu o sa adormiti la el.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Rock Bird
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 28
Varsta : 24
Localizare : Arad
Data de inscriere : 07/12/2008

MesajSubiect: Re: Rozen Maiden   Dum Dec 07, 2008 4:21 am

Misto anime, personaje super sweet si cute, actiunea e ok, dar se termina cam aiurea...parca lasa loc de o continuare, de part 2. Am auzit ca o sa scoata sezonul 3, misto nu? :D
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://kidnecro.hi5.com
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Varsta : 23
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Rozen Maiden   Lun Dec 21, 2009 1:28 am

Ar fi interesant sa fie si sezonul 3.

Mie mi-a placut foarte mult acest anime si era foarte interesant sa descoperi fiecare papusa....fiecare avand ceva special.Grafica foarte frumoasa.Coloana sonora de nota 10 si povestea foarte originala.Pe scurt mi-a placut desi l-am vazut cu mult timp in urma.

Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 20
Localizare : Anime Sekai - Romania.
Data de inscriere : 22/01/2011

MesajSubiect: Re: Rozen Maiden   Lun Ian 24, 2011 3:29 am

Rozen Maiden e unul dintre acele animeuri care CHIAR MERITĂ VĂZUTE.După cum deja a spus Anaoha, povestea este foarte bine facută, grafica este de excepție iar de coloana sonoră cântată în mare de Ali Project si Kukui no coment.Cei de la Peach-Pit au făcut o reușită destul de mare cu al doilea anime din cariera lor.
Personajul meu preferat este Suigintou.Eu una cred că dacă ar fi puțin mai sociabilă și ar zămbi mai des ar fi păpușa ideală de a deveni Alice!

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Rozen Maiden   Astazi la 11:11 am

Sus In jos

Rozen Maiden
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura moderna :: Anime-
Mergi direct la: