Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

despre religie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: despre religie   Vin Ian 04, 2008 8:08 am

Religia in Japonia este altfel inteleasa decat in alte zone ale globului, cel putin altfel decat in tarile crestine. Aici convietuiesc intr-o ciudata interconexiune trei mari categorii de religii: shintoismul - religia autohtona nipona; budismul - religie de origine indiana care si-a facut intrarea in Japonia sub forma influentelor chineze; precum si crestinismul un reprezentant minor, dar totusi prezent aici in Japonia. Cu toate aceste, daca intrebi un japonez oarecare care este religia sa, exista o probabilitate mare ca acesta sa iti raspunda ca nu are nici o religie.

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
angel_sanctuary
Mod in pauza de masa
Mod in pauza de masa

Numarul mesajelor : 92
Localizare : homeless
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: despre religie   Mar Ian 22, 2008 6:20 am

nu are nicio religie... interesant... chiar miam pierdut o noapte discutand cu un alt nihon fan despre religia japoniei si dupa multe discutii, nam ajuns la o intelegere din cauza ca eu ziceam ca shintoismul este religia oficiala, iar el budismul... deci amandoi am avut dreptate.O_o as vrea sa stiu mai multe detalii...

midori-chan, enciclopedia noastra ambulanta, divinitate a nihonului in romania, mai adune niste informatiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii... *wind blows*
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: despre religie   Vin Feb 01, 2008 10:54 pm

oooo :<eye>:
am deschis un topic pt fiecare religie

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
dark_angel
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 52
Localizare : under my bed
Data de inscriere : 15/06/2008

MesajSubiect: Re: despre religie   Dum Iun 15, 2008 5:35 am

interesant chiar nu mam interesat niciodata despre religia in japonia da faza qm k multi nu au religie o stiam si yo ... de mult timp de la cineva :-" da mi se pare totusi ciudat.. fara religie .. nu prea mai esti om fara o credinta in ceva..multe chestii misterioase mai ascunde tara asta :))
Sus In jos
Miko
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 443
Varsta : 23
Localizare : Erm ... Tokyo ?! ^^
Data de inscriere : 29/05/2008

MesajSubiect: Re: despre religie   Lun Iun 16, 2008 1:51 am

Cica 80-90 % din japonezi sunt indiferenti cansd vine vorba de religie No
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/yumeantikku
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: despre religie   Sam Iul 05, 2008 12:48 pm

e cam nasol sa nu ai nicio religie =\ eu oscilez intre 2 religii ;)) WICCA si ortodoxismul ;)) dar mai mult ortodoxismul :D
Sus In jos
^^Suzumiya Haruhi^^
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 135
Varsta : 22
Localizare : On The Beach
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: Re: despre religie   Lun Iul 21, 2008 8:01 am

NICIO RELIGIE?? nu mam interesat pana akm...multumesc!! foarte interesant!~!

SUMMER FUN!!IT`S SUMMER TIME!!

Ultima editare efectuata de catre The Summer Angel in Mier Iul 23, 2008 12:04 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://AnimeFam-and-AloneKid.hi5.com
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: despre religie   Lun Iul 21, 2008 9:17 am

si fce inseamna WICCA? dak ne zici si noua?Maku?
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

MesajSubiect: Re: despre religie   Mier Iul 23, 2008 11:04 am

wicca este o religie neopagana :-P un search scurt pe google te va duce probabil pe site-ul wikipedia unde vei avea mai multe explicatii :-P
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

MesajSubiect: Re: despre religie   Vin Iul 25, 2008 4:07 am

Wicca este cea mai "multiculturalistă" religie neopăgână: deși în principal se bazează pe tradițiile celtice, cei care o practică îmbrățișează de obicei și aspecte ale altor credințe vechi, atât europene cât și din alte regiuni (de exemplu nativ-americane).

Tradiția wicca merge înapoi în timp până în 1954, când Gerald Gardner a publicat prima carte despre vrăjitorie non-ficțională din lume, Witchcraft Today. Ideea că vrăjitoria încă se mai practica în Anglia a indignat opinia publică britanică și a fost discreditată de către comunitatea academică. Astăzi wicca este probabil religia neopăgână cu cel mai mare număr de adepți, răspândită în peste 60 de țări.

Wiccanii pot fi monoteiști (o singură ființă supremă se regăsește în toate manifestările naturii), duoteiști (Zeul și Zeița întruchipează aspectele masculin și feminin ale naturii), politeiști (zei și zeițe din panteonurile celtic, germanic, grecesc, roman etc.) sau chiar atei (zeii sunt întruchipări ale naturii în mințile oamenilor).

Cu toate ca pot avea foarte multe denumiri, Zeița și Zeul sunt intotdeauna aceeași persoană. Sunt întruchiparea naturii, nu cei care o guvernează.

Zeița are trei forme : Fecioara, Mama și Bătrâna înțeleaptă, iar Zeul de Zeul Încornorat (având coarne de cerb), Regele-Zeu și Zeul Sacrificiului.

multumim Maku-chan speram k ne faci onoarea sa ne dai tu niste informatzii despre wicca aici pe forum Like a Star @ heaven

~~~
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

MesajSubiect: Re: despre religie   Lun Iul 28, 2008 12:21 pm

nu prea ma pricep eu ca nu am citit asa de mult -_-'' si e cam greu si nu e frumos sa dau copy-paste asa ca... -_-''
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

MesajSubiect: Re: despre religie   Lun Iul 28, 2008 12:32 pm

macar stim ce inseamna Wicca
Sus In jos
Verrine
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 19
Localizare : in my bed :-?
Data de inscriere : 20/05/2010

MesajSubiect: Re: despre religie   Joi Mai 20, 2010 9:49 am

Hm.. Nu mai situ unde am citit exact... Spunea in cartea respectiva ca japonezii se nasc shintoisti, se casatoresc crestini si se inmormanteaza budisti. Genial... @-)
Sus In jos
Sanjuro
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 93
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/02/2011

MesajSubiect: Re: despre religie   Mar Feb 08, 2011 6:02 am

Va salut!

Mi-e nu mi se pare asa de ciudat sa raspunda asa japonezii, pana si eu raspund asa: nu am religie, deci am fost "educat" in ortodoxism. De ce raspund asa japonezii ? Pentru ca sunt mai realisti intr-un fel mai aparte, si din punctul lor de vedere este mai bine sa isi traiasca viata de dinainte de moarte asa cum pot ei mai bine dacat sa isi faca griji pentru viata de dupa moarte, la fel cred si eu.

Un alt aspect legat de religie, ei nu o considera o religie propriu zisa, mai degraba o considera ca pe o filozofie si un mod de viata mai aparte si nimic mai mult.

[POST EDITARE]

Mi-am adus aminte de o informatie esentiala si am facut uz de butonul EDIT pentru a va scrie aceasta informatie.

In general, japonezii nu se gandesc sa separe religia "adevarata" in sensul clar al cuvantului "religie" de superstitiile si ritualurile de zi cu zi, iar majoritatea japonezilor nu isi pun problema sa le separe, si tocmai de aceea ati primit si cu siguranta veti mai primi astfel de raspuns: nu am religie.
Sus In jos
Yukiko
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 27
Varsta : 19
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: despre religie   Lun Apr 18, 2011 9:32 pm

mm..foarte interesant :D japan
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

MesajSubiect: Re: despre religie   Vin Aug 12, 2011 1:04 pm

Makoto Shimura a scris:
e cam nasol sa nu ai nicio religie =\ eu oscilez intre 2 religii ;)) WICCA si ortodoxismul ;)) dar mai mult ortodoxismul :D
Please ignore this. Eram si eu mic si prost.
Multi dintre japonezi nu prea stiu ce relgie au. Ori nu cred in nimic, ori nu stiu in ce cred, ori combina credintele.
Ateismul FTW! ^^
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: despre religie   Vin Aug 12, 2011 1:10 pm

Ei...e bine ca ti-ai dat seama...majoritatea nici in ruprul capului nu ar recunoaste.asa ceva....
Eu desi sunt ortodoxa, eu nu cred in dumnezeu...adica cred ca exista ceva mai presus de toate...dar cred ca totul are o limita...

Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/07/2011

MesajSubiect: Re: despre religie   Mar Aug 16, 2011 2:30 am

Hmmmm...am o teorie proprie despre religie, daca m-as apuca sa scriu un eseu cred ca as face mare valva. Mentionez ca sunt ortodox si in perioada liceului, eram chiar evlavios, insa eu consider ca religia este un curent inventat de oameni pentru a-i manipula pe semenii lor. Este bine stiut ca atunci cand un autor de romane se blocheaza in povestea lui apeleaza la SF, brusc deodata eroul principal capata trasaturi supra-omenesti si asa iese din incurcatura. Asa si cu religia, cand nu se mai gaseste o explicatie la un anumit fenomen, se invoca "dorinta dumnezeiasca".....
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: despre religie   Mar Aug 16, 2011 3:04 am

Oricum ar fi, putem spune ca religia a schimbat si modelat istoria lumii, schimband destul destinul fiecarui individ....eu una, nu pot crede in niste povesti...

Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 15
Localizare : Targu-Mures
Data de inscriere : 30/11/2011

MesajSubiect: Re: despre religie   Joi Dec 01, 2011 4:26 am

si eu pot spune despre mine ca nu am religie.adica ma fost botezata in religia evangelica(dupa tatal meu care este neamt)dar am fost crescuta de mama mea care este ateie si asa sunt si eu.

eu cred ca religia ar trebui sa fie mai mult o filozofie de viata asa cum este in budismul zen.
Sus In jos
Hayuki
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: despre religie   Mar Ian 17, 2012 6:53 am

Musltumesc pentru informatii japan si mii se pare destul de logic raspunsul japonezilor ''nu cred in nimic '' .Doar ganditi-va cate religii sunt pe lume si desigur,fiecare sustine ca religia x sau y e cea adevarata astonished ..si hopa problema ! Cum pot fi toate adevarate? Aaa pai..ai fost crescut si invatat practic sa crezi ''orbeste'' intr-o religie ,ok! Dar cu restul ce facem? Mai bine nu mai scriu nimic ca dupa nu o sa se inteleaga ce am vrut sa spun ...ca sa inchei : dupa parerea mea este o manipulare in masa insa nu neg faptul ca in orice lucru este o samanta de adevar (emm...o samanta,nothing more)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: despre religie   Astazi la 5:19 am

Sus In jos

despre religie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Religie-
Mergi direct la: