Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare
Distribuiti | 

retete japoneze

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor: 3243
Varsta: 21
Localizare: Targoviste>.<
Data de inscriere: 01/01/2008

MesajSubiect: retete japoneze   Vin Ian 04, 2008 8:06 pm

OMRAIZU

-orez deja facut
-morcovi,ceapa,ardei grasi
-cupercute taiate(conserva)
-sos de rosii(ketchup)
-carne de pui(piept de preferabil dezosat)
-Oua

Se taie morcovii,ceapa si ardeii marunt,se pun la calit intr-o tigaie,cu putin ulei.Se tin pe foc pana ceapa prinde o culoare aproape maronie.Se adauga carnea taiata bucatale(cat o imbucatura),dupa ce s-a calit si carnea se adauga orezul fiert si cuiperculete taiate,se stinge focul.Se adauga sosul de rosii dupa gust,dar sa se poate amesteca.Se amesteca pana se omogenizeaza.Si se pune deoparte.
Acum se face o omleta(pt barbati din 2 oua),eu o prefer pe cea dintr-un ou pt ca nu pot manca totul dupa aceea.Se bat bine ouale intr-un castron,in timp ce ati pus tigaia pe foc,cu putin ulei la incins.Se toarna oul batut in tigaie,e bine ca foaia de omleta sa nu fie foarte subtire,se tine pe foc cat sa se prajeasca putin si cand oul este aproape facut se opreste focul.Pe o farfurie se pune in forma de sfera orezul preparat mai sus.Sa aveti grija sa fie cald,daca nu incalziti-l putin la microunde.Dupa care cu mare grija ca sa nu se stice forma orezului se pune farfuria in tigaie peste ou.(farfuria trebuie sa incapa in tigaie).Apoi tinand cu o mana pe farfurie,se intoarce tigaia invers si omleta trebuie sa fie deasupra orezului.Acum nu ramane decat de ornat,Omleta cu grija se orneaza dupa forma orezului(sfera)in cazul in care s-a stricat forma,incercati sa ii da-ti forma mentionata.Pe langa ometa cu orez se pun cateva frunze de salata pt ornament!
Cam asta e!Se serveste fierbinte

YAKINIKU- Carne prajita

Pt ca friptura de vita sau porc sa-ti iasa super o pui la marinat in ulei de masline in care ai pus in prealabil catei de usturoi taiat felii subtiri ,cimbru, delicat ,piper si lasi la macerat carnea o zi apoi o pui in tigaia bine incinsa pana isi schimba culoarea si o intorci repede pe partea cealalta pui capac si stingi focul si o lasi asa un minut dupa care o servesti neaparat calda cu orez sau un alt fel de garnitura.

SASAMI NO MINOYAKI

-200 gr carne de pui ( fara grasime )
-2 lingurite osake ( puteti folosi vin alb )
-1 lingurita sos soia
-putina sare
-2-3 cartofi
-1 ou
-faina
-ulei pt prajit

Carnea de pui se taie cam 3-4 cm in lung, apoi se da cu sare si se pune osake ( vin alb ) si sosul de soia.
Se curata cartofii de coaja si se taie ca la cartofii prajiti mai subtiri cam 2-3 cm apoi se spala, se ia un servet de bucatarie si se usuca.
Se iau cartofii si se amesteca cu puiul si oul batut,apoi luati un manunchi din cantitate si dai prin faina si prajiti in mult ulei.

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
angel_sanctuary
Mod in pauza de masa
Mod in pauza de masa

Numarul mesajelor: 92
Varsta: 22
Localizare: homeless
Data de inscriere: 04/01/2008

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Mar Ian 22, 2008 6:05 pm

yummy yummy yummy!
ar trebui sa incerc si eu retetele astea... daca tot iubesc mancarea japoneza <3 :P
sper sa gasesc si eu cateva retete pe care sa le impartasesc cu voi.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
ely
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor: 63
Varsta: 20
Localizare: Kyoto
Data de inscriere: 08/02/2008

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Sam Feb 09, 2008 1:52 pm

suna gustos.....abia astept sa incerc....pun si eu cv retete

Sufleu japonez

Ingrediente
200 gr unt, 100 gr ciocolata sau cacao, 200 gr zahar pudra, 1 lingura faina, 4 oua, unt si faina pentru forma; Sos de vanilie: 2 pahare lapte, 3 galbenusuri, 100g zahar, 1 lingura faina, ½ baton vanilie

Mod de preparare
Se freaca untul cu zaharul ca o crema si cu galbenusurile adaugate, unul cite unul. Se adauga apoi ciocolata sau cacao, faina, iar dupa ce se amesteca, si albusurile batute spuma. Compozitia se toarna intr-o forma speciala cu capac, ermetic inchisa(forma se unge cu unt si se presara cu faina). Aceasta forma se introduce intr-un vas cu apa clocotita si se lasa pe foc la fiert 30 minute. Sosul se face astfel: se pune la fiert laptele cu vanilia; cind incepe sa fiarba se acopera si se ia de pe foc. Se freaca ouale cu zaharul si faina si se toarna laptele treptat, amestecind mereu. Fara sa se inceteze amestecarea, se pune din nou la foc pina incepe sa se ingroase sosul si sa dea un clocot. Se da la o parte si se amesteca pina ce se raceste Sufleul se serveste fie simplu sau cu sos de vanilie.

Chicken satay (chiar suna apetisant)

Ingrediente
500 g file de piept de pui (fara piele si os), o capatana de usturoi, o ceapa mica, 2 linguri de zahar, 2 linguri de sos de peste (trebuie sa gasiti in comert - daca nu il puteti inlocui cu sos de ciuperci, de stridii sau, in ultima instanta, cu sos de soya), 3 linguri de ulei (de preferat de alune), 2 linguri de unt de arahide, 100 ml lapte de cocos, o lingura de sos chilli, o lingura de lemmon grass powder

Mod de preparare
Se taie pieptul de pui fasii subtiri de aprox. 1 cm grosime, cat de lungi se poate, si se pun pe betisoare (ca la gratar), dupa care se aseaza intr-un vas.
Se aranjeaza puiul intr-un platou sub forma de raze de soare iar in mijloc se pune sosul intr-un castronel mic si se orneaza cu lamaie

cum vi se par...sunt traditionale!!
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Sam Feb 09, 2008 2:30 pm

supeeer, incerc si eu sa fac sufleu japonez maine :D
retetele cu pui nu prea am cum sa le fac pt ca parintii mei n'au mai luat pui de muuulttt timp( tata nu suporta puiul si a vazut nush pe unde ca nu e bun la organism...cica)

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
happy_berry
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor: 191
Varsta: 20
Localizare: in pat la Miura Haruma :]]
Data de inscriere: 08/02/2008

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Sam Feb 09, 2008 3:26 pm

imi place ca ei mananca cu betisoare,am si eu acasa,ma invat,dar de fiece data ramin flaminta!!!!! lol! kanpai
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Sam Feb 09, 2008 3:30 pm

si eu am betisoare dar n'am mancat cu ele, am facut doar asa exercitii, luand diferite obiecte..le tin ca la muzeu lol
au inceput sa manance si ei cu linguri, furculite etc ce avem si noi

Prajitura japoneza
Ingrediente:
140 g. unt
140 g. zahar
140 g. nuca macinata
100 g. faina
4 albusuri
1 praf de copt dr. oetker

Preparare:
Se freaca untul cu zaharul praf, se adauga nuca, praful de copt, faina si albusurile batute spuma.

Compozitia se toarna in tava unsa si tapetata cu faina.

Cand este pe jumatate coapta se pune glazura din:
4 galbenusuri frecate spuma cu 200 gr. zahar.

Se da din nou la cuptor, iar dupa racire se pune crema:
100 g. unt
100 g. zahar
100 g. nuca prajita si taiata marunt
2 ling. cacao
putin rom

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる

Ultima editare efectuata de catre Midori in Mar Dec 01, 2009 11:44 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor: 1203
Varsta: 23
Localizare: Cluj-Napoca
Data de inscriere: 16/03/2008

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Dum Mar 30, 2008 5:45 pm

anoooo :D
eu am gatit astazi OMRAIZU
si a iesit suuuuuper bun
10*********
aici cateva poze...cam asa mi-a iesit :*arigato*:

domou arigatou gozaimasu :*arigato*: :*arigato*: :*arigato*:
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Dum Mar 30, 2008 6:17 pm

wooow ce bine arata miam miam :*clap*: felicitari, super pozele
trebuie sa fac si eu data viitoare..azi am facut Tempura, incerc acum sa deschid telefonul sa fac poza dar nu stiu ce are de nu merge

edit later
am facut poze cu webu' dar nu se intelege nimic din ele:

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる

Ultima editare efectuata de catre Midori in Mar Dec 01, 2009 11:45 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Dum Mar 30, 2008 9:20 pm

Tenpura sunt legumele pane asa-i?...sau ce sunt ca nu pot sa-mi dau seama din poze o.~!!!!

m-i foame cry cred ca is foasrte bune chestiile alea :*arigato*:

Ultima editare efectuata de catre Michiyo in Dum Mar 30, 2008 9:22 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Dum Mar 30, 2008 9:22 pm

dap legume cu ou etc etc
o sa pun reteta

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Dum Mar 30, 2008 9:27 pm

yeeeeeeee...de-abia astept sa pui reteta...
eu am mancat legume pane la restaurantu japonez...si aratau cam asa (le-am facut poza)

Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Dum Mar 30, 2008 9:44 pm

woooow ce tareeee...i envy u

aromat si gustos de legume si se pot face chiar fara ou. In acest caz
vegetarienii vor adauga in compozitia de tempura mai multa faina pentru
a le lega.

Ingrediente
2 oua
faina
1 ceapa
1 morcov
1 jumatate vanata
1 ardei gras
1 cartof

Mod de preparare
Se curata legumele si se taie in feliute subtiri, julienne, se adauga 2 oua, sare, piper si faina cat cuprinde (cateva linguri), pentru a fi un aluat care sa nu curga;
Se ia cate o lingura din compozitie si se prajeste in uleiul incins cateva minute pe ambele parti.
Se servesc cu sos soia alaturi de snitel sau pui prajit.

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Sam Mai 10, 2008 10:26 pm

RAMEN

1. Se fierbe apa intr-o cratita mare in care se pun: oase de pui, usturoi, ghimbir, ceapa verde, morcovi, alge kombu si alte ingrediente in functie de gustul pe care vreti sa il obtineti. Clocotiti totul timp de 4 ore la foc mic si veti obtine baza.

2. Fierbeti o bucata de carne de porc in sos de soya, sake si glutamat de sodiu. In sosul rezultat se pune ceapa verde tocata marunt. Se pune in bolul in care se va servi ramen si se completeaza cu baza pentru a se obtine supa.

3. Intr-o alta cratita se fierb pastele timp de 1 minut dupa care se scot, se scutura bine de apa si se pun in bolul cu supa.

4. Garnisiti cu bucata de carne de porc pe care ati fiert-o cu cosul de soya si sake si cu orice legume fierte doriti. Se poate adauga si ou fiert taiat pe jumatate sau feli.

Acum ramen-ul este gata. Aici am prezentat o metoda de preparare din regiunea Kanto (Tokyo). Ca specialitate a acestei zone sunt pastele care sunt mai subtiri si baza (supa) clara care nu este grasa.

Va uram pofta buna!

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Lun Iun 09, 2008 7:22 pm

Carne inabusita cu cartofi (Niku-Jaga)

Carne inabusita cu cartofi, Niku-Jaga este un fel de mancare japonez, pregatit sanatos din cartofi si usturoi. La prepararea acestui fel de carne inabusita cu cartofi, Niku-Jaga, carnea de vaca sau de porc in estul Japoniei trebuie taiata foarte fin. In final aceasta carne inabusita cu cartofi, Niku-Jaga arata nemaipomenit si are un gust si o aroma de milioane.

Timp de preparare:
45 min (complexitate redusa)

Ingrediente:
(pentru 4 persoane): o ceapa, 140 gr. carne de porc (taiata in bucati subtiri), 1 morcov (taiat in jumatati de rondele de aprox. 1cm grosime), 2 cartofi de marime potrivita (curatati de coaja si taiati in patru), 1 lingurita praf ghimbir, 1 lingura ulei vegetal, 2 linguri zahar, 2 linguri sos de soia, 2 linguri sake(sau vin alb), 240 ml apa sau supa (pentru aroma, preferabil sa fie de peste), 3 linguri mazare fiarta

Mod de preparare:
Se calesc in ulei ceapa, carnea de porc, morcovul, cartofii pentru 3-4 min. Separat, praful de ghimbir, zaharul, sosul de soia, vinul si supa se amesteca si se adauga peste carnea si legumele calite si se lasa pe foc pana se absoarbe aproape tot lichidul. Se adauga mazarea, se amesteca usor si se inchide focul.
Se serveste fierbinte, in castronele

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Aida chan
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor: 74
Varsta: 19
Localizare: Tokyo(as vrea yo)
Data de inscriere: 02/08/2008

MesajSubiect: Re: retete japoneze   Mar Aug 12, 2008 2:00 pm