Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

ANIME -- VINOVAT sau NU??

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

ANIME--VINOVAT sau NU??
VINOVAT
0%
 0% [ 0 ]
NEVINOVAT
79%
 79% [ 15 ]
AMANDOUA
16%
 16% [ 3 ]
NU-MI PASA!!!
5%
 5% [ 1 ]
Total voturi : 19

AutorMesaj
^^Suzumiya Haruhi^^
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 135
Varsta : 22
Localizare : On The Beach
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Joi Iul 17, 2008 11:27 pm

ANIME VINOVAT?? NEVINOVAT?? multi spun ca unii copii mor din cauza lor,innebunesc si multe altele.VOI ce credeti??? lol!

SUMMER FUN!!IT`S SUMMER TIME!!

Ultima editare efectuata de catre The Summer Angel in Mier Iul 23, 2008 12:16 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://AnimeFam-and-AloneKid.hi5.com
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Vin Iul 18, 2008 8:00 am

Cum sa mori din cauza anime'urilor? lol lol!
Poate iti schimbi comportamentul putin...te trezesti zicand cuvinte in japoneza sau chestii d'astea lol

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Momo-chan
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 113
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Vin Iul 18, 2008 11:24 pm

Doamne fereste! Cum sa mori?! sau sa innebunesti?!
Intradevar, e adevarat, ca iti schimbi comportamentul, ca te schimbi, ca doar nah toti ne maturizam la un moment dat, nu?
Dar nu e exclus faptul ca mai sunt si obsedati din aia, care fac exact ce vad prin animeuri(baka).
Atata timp cat esti normal la capatana, animeurile nu au nicio vina.
My opinion...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
alucard
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 213
Varsta : 23
Localizare : Behind you ^^
Data de inscriere : 08/02/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Vin Iul 18, 2008 11:33 pm

Animeurile nu au nici o vina.

Desigur se va zice ca au diverse efecte asupra copiilor mici care sunt usor afectati de ceea ce vad si asta ii poate conducesa faca diferite lucruri, totul adevarat pana aici, dar si animeurile vin (cel putin in tarile europene, america..etc) cu avertizari de varsta: interzis celor sub 12/15/16/18 ani. Normal daca ii dau unui copil de 7 ani sa se uite la hellsing de exemplu, cine stie ce face intro saptamana...

Dar acum intervine si faptul ca parintii nu au mereu grija la ce se uita copii lor mici..ii lasa la televizor, neintelegand ca animeurile nu sunt niste simple desene animate..

In concluzie, animeurile nu sunt vinovate, ele au fost facute sa fie vizionate, dar nu este nimeni obligat sa le vizioneze, cu atat mai putin copii mici usor impresionabili.
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Sam Iul 19, 2008 10:25 am

dap..animeurile vinovate...pt k din cauza lorr imi place japonia la nebunie:D..ce bifez acolo?:))
nope..poate am ajuns sa pot plange doar la desenele cu sailor moon...poate mi-am schimbat comportamentul de cand urmaresc anime...dar in bine, cred eu...

deci pt asta sunt vinovate animele=))
spunetzi ce bifez:))?
Sus In jos
Miko
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 443
Localizare : Erm ... Tokyo ?! ^^
Data de inscriere : 29/05/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Sam Iul 19, 2008 11:34 pm

Midori chan a scris:
Cum sa mori din cauza anime'urilor? lol lol!
Poate iti schimbi comportamentul putin...te trezesti zicand cuvinte in japoneza sau chestii d'astea lol

De acord cu Midori Suspect japan
Votul meu : NEVINOVAT !! cheerleader
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/yumeantikku
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Lun Iul 21, 2008 7:36 am

:-?? sincer putin din amandoua dar atata timp cat nu se uita copii mici sau oameni idioti nimic nu se poate intampla :-??
s-a intamplat si cu marilyn manson un caz ca un copil a facut masacru in scoala :| lyricsurile astea :-?? copiii idioti :-L
Sus In jos
^^Suzumiya Haruhi^^
Hatamoto
Hatamoto

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Lun Iul 21, 2008 9:43 pm

in special...stiti mai nou,mai vechi...in special copii mici din japonia chiar si cei de varsta noastra..o patesc..total...INNEBUNESC!!...soooo.l...NEVINOVATE...pentru...ca...unii copii sunt chiar BAKAAAAAAAAAAAAAAAAA....si se uita la interzise....ORICUM...MULTUMESC DE RASPUNSURI!!

Ultima editare efectuata de catre The Summer Angel in Mier Iul 23, 2008 12:17 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Lun Iul 21, 2008 11:53 pm

The Dark Angel, n-am inteles ce ai vrut sa zici :-| sincer... in fine copii avortati :)))
Sus In jos
^^Suzumiya Haruhi^^
Hatamoto
Hatamoto

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Lun Iul 21, 2008 11:57 pm

hmm..uite asta am vrut sa zic:MAJORITATEA COPIILOR DIN JAPONIA INNEBUNESC DE PE URMA ANIME-URI-LOR DEOARECE SUNT..prea BAKA...sa asculte de PARINTI!!!! asta am vurt sa zic,Maku Shimura!!... haihai

Sus In jos
Sachiko
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 26
Localizare : Hell
Data de inscriere : 21/07/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Vin Iul 25, 2008 5:26 am

deh ...copii mici nesupravegheati ce se uita pe orice post tv in voie .....next step : copilu' se arunca de la etaj incercand sa vada daca are super-puteri sau se teleporteaza.......e vina parintilor logic .
Sus In jos
Ayame
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 09/07/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Mar Iul 29, 2008 5:16 am

Eu nu pricep cum poti murii daca te uiti la un anime lol! . Bine daca incepi sa-l cauti pe Inuyasha prin fantani sau mai stiu eu ce ai sanse dar nu cred ca ar face cineva asa ceva...NEVINOVAT!
Sus In jos
hiyono
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 128
Varsta : 25
Localizare : hellya'don'wanna'now
Data de inscriere : 28/07/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Mier Iul 30, 2008 3:53 am

animeurile nu cred k au vreo vina....adik is marcate si astia mai mari pot sa vada dak au voie sau nu odraslele lor sa vada animeul....iar pe internet.....categoric picii nu au ce cauta acolo singuri...si nu ma refer la anime...ci la alte chestii.....deci.....(pt parinti)nu iti lasa odrasla sa se uite la chestii sub 16 ani sau 12 ani( nu mai zic de 18)........
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://haygr8.hi5.com
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Mier Aug 13, 2008 8:07 pm

Da.........anime-urile au avertizari de varsta dar copii nu le rezista si urmaresc si anime-uri care depasesc varsta lor.....deci anime-urile nu sunt de vina ci copii....

Ultima editare efectuata de catre anaoha in Dum Aug 23, 2009 2:31 am, editata de 1 ori
Sus In jos
LostAngel
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 18
Localizare : Somewhere
Data de inscriere : 13/08/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Mier Aug 13, 2008 8:22 pm

Eu cred ca eu as muri daca nu mas uita la animeuri @_@. Atunci da,eu mi-as iesi din minti si as fi de necontrolat,dar in acest caz eu nu sunt de acord,doar daca la anime nu se uitau copii prea mici cu psihica slaba,de aceasta deja trebuie sa aiba grija parintii lor...

Citat :
Da.........anime-urile au avertizari de varsta dar copii nu le rezista si urmaresc si anime-uri care depasesc varsta lor.....deci anime-urile nu sunt de vina ci copii.....Ceea ce nu imi place mie este ca oamenii din jurul meu (colegii mei)considera anime-urile desene ANIMATE pentru copii mici ~~'

La mine tot asa multi spun :( Ma calca pe nervi!!!!
Sus In jos
sayuri ame
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 26
Localizare : in you're agenda
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Mar Aug 26, 2008 3:29 am

nu animeurile sunt vinovate pentru schimbarea mentalitatii unui copil,ci modul in care acesta este educat spre cum a percepe lumea si informatiile din jur.
Sus In jos
whisper
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 27
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Mar Aug 26, 2008 7:50 am

Personalitatea omului este construita in mare parte de ceea ce se intampla in jur si de modu in care este lasata sa fie manipulata de un om, un film, anime etc.
Teoretic vina este a omului fie ea o "vina" buna sau una rea. Ceea ce am observat in anime-urile vizionate de mn e ca promoveaza (one way or another) prietenia adevarata ( care evident la noi e f rara) si ce implica una. Eh, asta zic eu e un lucru bun. hontoka .

Fiecare om e responsabil de viata si mentalitatea lui,ceilalti factori sunt doar alegeri pe care poate sa le faca sau nu. Fie el copil,adolescent sau adult.
Sus In jos
I can fly away
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Joi Aug 28, 2008 4:50 am

Mai nou se moare si din animeuri? lol
Sus In jos
katoka_san
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 138
Localizare : Nihon...n-ar fi rau
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Mar Noi 04, 2008 7:02 am

nu cred...fiecare isi creaza personalitatea nu animeurile, oricum fiecare intelege si interpreteaza ce vede si aude cum vrea
si sa fim seriosi, daca si animeurile ucid, o sa auzim intr-o zi ca si un copil a murit din cauza ca s-a uitat la Tom si Jerry si a inceput sa alerge
de nebun cum fac cei doi in desene si a dat cu capul intr-un copac si s-a ranit
va rog..... daca nu se mai pot uita copii nici la desene animate atunci la ce sa se uite

si oricum in ziua de azi oriunde te uiti in jurul tau vezi violenta la tot pasul asa ca nu cred ca animeurile sau desenele animate in general schimba comportamentul copiilor..si plus de asta unii copii au parte de violenta in familie, asa ca sa nu mai aud ca le schimba
animeurile personalitatea cand defapt pentru unii educatia violenta "inseamna educatia".

si cam atat am de spus...cred ca v-am plictisit asa ca gomen
:D :P
Sus In jos
ebina midori
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 12
Varsta : 21
Localizare : undeva prin bucureshty ^___^
Data de inscriere : 30/07/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Joi Feb 05, 2009 10:48 am

katoka_san a scris:
nu cred...fiecare isi creaza personalitatea nu animeurile, oricum fiecare intelege si interpreteaza ce vede si aude cum vrea
si sa fim seriosi, daca si animeurile ucid, o sa auzim intr-o zi ca si un copil a murit din cauza ca s-a uitat la Tom si Jerry si a inceput sa alerge
de nebun cum fac cei doi in desene si a dat cu capul intr-un copac si s-a ranit
va rog..... daca nu se mai pot uita copii nici la desene animate atunci la ce sa se uite

si oricum in ziua de azi oriunde te uiti in jurul tau vezi violenta la tot pasul asa ca nu cred ca animeurile sau desenele animate in general schimba comportamentul copiilor..si plus de asta unii copii au parte de violenta in familie, asa ca sa nu mai aud ca le schimba
animeurile personalitatea cand defapt pentru unii educatia violenta "inseamna educatia".

si cam atat am de spus...cred ca v-am plictisit asa ca gomen
:D :P

Sunt de acord cu Katoka. In plus orice copil care vizioneaza animeuri este atent atat la patile pozitive, cat si la cele negative, depinde doar cum le interpreteaza. Animeurile de fapt au fost create pentru copii care nu primesc o educatie prea pozitiva, incercand de fapt sa le redea posibilitatea a-si crea propriul caracter. De ei depinde daca este unul pozitiv sau negativ. Daca oamenii, in general parintii spun ca sunt nocive sau ca sunt prea copilaresti, de fapt ar fi o rusine sa zici ca te-ai maturizat si sa nu mai vrei sa te uiti la animeuri. Asa cum a spus si Katoka, in curand o sa auzim ca 10% din copii care sunt atrasi de Tom&Jerry vor incepe sa alerge ca apucatii si se vor lovi.

Cred ca v-am plictist destul. lol! :sleep: ...
Sus In jos
Ashia_wings
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 27
Varsta : 21
Localizare : wonderland...arad=))
Data de inscriere : 25/01/2009

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Dum Feb 15, 2009 1:25 am

pai cred ca multi am vrea sa nu fie vinovat dar pe de-o parte este fiindca mintile copiilor mici pot fi usor afectate de ceea ce vad la televizor si daca mai ales au violenta crescuta un copil de exemplu de 8 ani poate sa creada ca daca lovesti pe cineva in gat(bad exemple) nu moare desi nu e prea devarat...varumeo care se mai uita la anime are 8 ani mai crede dar se uita si la wrestling si incepe sa se manifeste prin casa fiindca el mia zis ca stie ca nu-s adevarate ca sant trucate sau ca nu trebuie facute dar probabil privind cu cata intensitate se intampla o ia razna.Cel mai bine ar fi ca parintii sa ii supravegheze si sa nu ii mai lase la desene violente sau cu continut sexual fiindca nu imi convine sa nu mai difuzeze animeul daca niste copii de-o schioapa s-au hoatrat sa incerce ce au vazut la tv sau sa-i apara intentii criminale.Deci mai reiese ca nu e vinovat animeul de parerile copiilor mici si intentiile lor,dar s-a pus problema ca si copiii mai mari ar fi facut lucruri tampite ca sa le zic asa cum ar fi sa bata pe cineva rau de tot,sa omoare sau chiar sa se sinucida.Sincer,sfatul meu este nu te uita daca poti fi usor influentat! :D
Sus In jos
Black butterfly
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 238
Varsta : 27
Localizare : Asia
Data de inscriere : 08/03/2009

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Mar Mar 24, 2009 9:15 am

Copii mici au tendinta sa imite tot ce vad la televizor,la parinti si tot asa.
Semnele de avertizare nu sunt puse degeaba si cum ati zis si voi multi confunda animeurile cu desenele simple pentru copii.
Nu cred ca animeurile sunt vinovate,asta depinde de fiecare individ.Cat despre ucis,nu am auzit sa moara cineva din cauza unui anime.
Eu de la animeuri am invatat cuvinte in japoneza,putin de traditiile lor si istorie.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://fantasia.forumgratuit.ro/forum
Riuzaki
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 209
Localizare : secret
Data de inscriere : 13/07/2009

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Joi Aug 13, 2009 5:43 pm

eu cred ca e nevinovat pentru ca daca parinti ii lasa sa se uite la anime ce sa facem animeurile au fost create pentru oameni care fac diferenta dintre anime si desenele simple
Sus In jos
dikarasu
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 395
Data de inscriere : 06/08/2009

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Sam Aug 22, 2009 3:16 am

nevinovate!!!..eh nu zic, ca pt unii oameni creaza dependenta dar e vina lor in nici un caz a animelor si cei care zic ca animeul este doar un desen gresesc muuuult prea muuult si mai ales cand nu stiu despre ce este vorba nu au dreptul sa le judece sau sa le desconsidere!!! astonished si parintii nu sunt intodeauna vinovati pt ca uneori copii fac ce vor nu ce li se spune
Sus In jos
Mabel
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Sam Aug 22, 2009 6:55 am

Nu'mi pasa, chair daca ma uit la ele =]
Unii probabil ca'si creaza o dependenta..eu am vazut cazuri de moarte din pricina jocurilor, dar anime...o.OOO
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://animegalaxy.clic-topic.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ANIME -- VINOVAT sau NU??   Astazi la 10:51 am

Sus In jos

ANIME -- VINOVAT sau NU??
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura moderna :: Anime-
Mergi direct la: