Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

culoarea, ocazia, forma kimonourilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Mar Noi 25, 2008 3:09 am

are kimono'uri acolo??? affraid eu am fost la Dragon o data...dar nu am vazut nicio chestie mai...japoneza...dar erau muuulti chinezi...si o chinezoaica avea un bebe mic si i-am facut poza:X:X...eu am luat metro'ul...si autobuzul...am ajuns pe la Obor...ceva de genu':-?? mai departe nu mai stiu

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
k4w4iibutterfly
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 22
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 14/04/2009

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Joi Apr 16, 2009 2:06 pm

ce frumoase sunttt blobflower

wow..vreau si eu bawling

hmm..kteva informatii:
Kimono este un termen generic in arta traditionala japoneza de imbracaminte, spre deosebire de imbracamintea western (youfuku). In cea mai mare parte japonezii poarta imbracaminte normala western Ón activitatile zilnice. Kimonoul este purtat in general, pentru ocazii speciale, ceremonii, Anul Nou.

Yukata, care este fabricat din bumbac, este un fel de kimono. Este purtat in vara sau ca pijamale sau pijamale oferite in hanuri (ryokan). Prin urmare, nu trebuie purtat la ocazii speciale.:D

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://kawaii-kiddo.hi5.com
Kamijo
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 91
Varsta : 23
Data de inscriere : 07/04/2009

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Mar Apr 21, 2009 6:33 am

spunetimi si mie de unde v-ati comandat cei care aveti...exista si pentru baieti nu?:))deci pls scuze daa e offtopic da vreau sa aflu
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Kira-san
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 15/05/2009

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Vin Mai 15, 2009 1:54 am

Exista si in Romania kimouri japoneze ! Am gasit pe un site japonica.ro kimonouri foarte frumoase si mi-am luat si o papusa gheisa cheers cheers .
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Dum Mai 24, 2009 2:39 am

Furisode=kimono elegant cu maneci lungi. Este purtat de femeile nemaritate din Japonia. Furisode sunt purtate cel mai des cand fetele implinesc 20 de ani si semnifica trecerea lor la maturitate. (in Japonia copiii devin majori doar la 20 de ani).Sunt purtate si la nunti, de catre rude sau in cadrul ceremoniei ceaiului.sunt foarte scumpe, in jur de 100.000-300.000 de yeni pentru inchiriat si 1000.000 de yeni (aprox. 10.000 de dolari) pentru cumparat

~~~
Sus In jos
black_cherry
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 20/05/2009

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Vin Iun 26, 2009 2:35 am

mie imi place foarte mult kimonoul negru
Sus In jos
aya chan
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/02/2010

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Mier Feb 17, 2010 7:47 am

ahm eu am zis ca imi voi cumpara un kimono calumae din matase cu primii 3000 de euro:))ador kimonourile sunt pur si simplu divine,mi se par foarte senzuale desi ascund tot:x
ps:superb kimonoul cu bujori de deasupra
Sus In jos
Shizuru Yuckina
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 10/04/2011

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Dum Apr 10, 2011 2:20 am

ador kimonourile sunt super frumoase
mi-as dori si eu unul....dar pana imi voi cumpara unul va dura ceva timp :|
Sus In jos
Hayuki
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Vin Dec 16, 2011 7:35 am

Superbe si multumesc pentru informatii japan si eu detin o yukata neagra cu niste ideograme,2 cocori japonezi si un bonsai worried ....hmm trebuie sa vad ce anume scrie pe yukata ,sunt chiar curioasa
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Joi Dec 29, 2011 4:39 am

Hayuki, fa-i o poza si poate te ajutam noi sa descifrezi ce scrie:D

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
pal.elena
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 15/09/2013

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Lun Sept 16, 2013 1:41 am

Sunt cu adevarat speciale kimono-urile, insa eu sunt mai inaltuta si nu prea gasesc pe marimea mea. Aveti idee daca exista site-uri in Romania care sa livreze la preturi convenabile?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Astazi la 11:12 am

Sus In jos

culoarea, ocazia, forma kimonourilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura traditionala :: Imbracamintea traditionala-
Mergi direct la: