Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Ultima carte citita?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Ultima carte citita?   Mar Iul 08, 2008 4:18 am

Care a fost ultima carte citita?
V'a placut?

Eu am terminat azi "Regina Christina" de Lindsay Philip si a fost inlove heart soooper...sfarsitul e fff trist cry
E vorba despre o regina...pe care multi o urau pt ca era femeie...de mica a fost educata ca un baiat, a invatat sa calareasca etc etc, se imbraca numai in haine barbatesti...apoi a cunoscut un barbat de care s'a indragostit si s'a schimbat total..se imbraca in rochii, se aranja...merita citita

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
ichingo
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 22
Varsta : 22
Localizare : in fata monitorului
Data de inscriere : 12/07/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Sam Iul 12, 2008 3:36 am

tocmai am terminat "amurg" .E super ! merge vorba despre o fata care se indragosteste intr-un vampir fff frumos shi el la randul lui tot se indragosteste...Uraaa...!Am gasit un citat despre carte!

Isabella Swan nu are parte de prea multa distractie de cand s-a mutat din insorita Arizona in Forks, un orasel in care ploua mai tot timpul. Dar cand se indragosteste de chipesul si misteriosul Edward Cullen, despre care colegii spun ca ar fi... vampir, viata ei ia o intorsatura total neasteptata!

Edward este la randul lui atras de Bella, dar si de mirosul sangelui ei, asa ca fiecare apropiere de iubita lui e in acelasi timp o placere si un chin teribil – daca Edward isi pierde capul pentru o clipa, Bella isi pierde viata...

Fragment:

De trei lucruri eram sigura. Primul, Edward era vampir. Al doilea, o parte din el si nu stiam cat de puternica era aceea parte, era insetata dupa sangele meu.
Si al treilea, eram neconditionat si irevocabil indragostita de el
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
^^Suzumiya Haruhi^^
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 135
Localizare : On The Beach
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Sam Iul 19, 2008 9:40 pm

hm...a da...OLIVER TWIST...de Charles Dickens...Despre viata uni orfan care trece inca de la nastere prin multe schimbari,crude,fericite si care datorita inimii sale bune iese mereu triumfator peste cei rautaciosi astfel facandu-si multi prieteni.
O poveste interesanta pentru copii cat si pentru adulti.
A fost si :*clap*: dar si cry .cea mai mare parte a romanului a fost inspirat in viata autorului....CE LUME CRUDA!!!! :***angry***:

COPERTA CARTII!!!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://AnimeFam-and-AloneKid.hi5.com
Sachiko
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 26
Localizare : Hell
Data de inscriere : 21/07/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Mar Iul 22, 2008 1:09 am

Clubul Mefisto ......ma tenta la culme cartea deoarece nu mai citisem carti horror [acuma am un motiv : vreau un somn linistit ]
nu pot spune ca a fost rea.....dar probabil nu a fost chiar pe gustul meu :
PECCAVI – Expresia in latina a fost scrisa cu sange la scena unei crime brutale: „Am pacatuit“. Este un Craciun sinistru pentru medicul legist Maura Isles si pentru detectivul Jane Rizzoli, care face rapid legatura intre victima si controversatul psihiatru Joyce O’Donnell, membru al unei cabale sinistre numite Clubul Mefisto. La Club, acolitii se dedica analizei raului: Poate fi acesta explicat de stiinta? Are o prezenta fizica? Demonii au venit pe Pamant? Pe baza unor date istorice intunecate si a unui simbolism religios misterios, membrii Clubului Mefisto doresc sa dovedeasca o teorie uimitoare: ca insusi Satan se afla printre noi. Cadavrul gasit demonstreaza, intr-adevar, ca cineva – sau ceva – a iesit la vanatoare in oras. Curand, membrii clubului incep sa se teama chiar de subiectul studiului lor.
Sus In jos
PervertedHermit
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 21/07/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Mar Iul 29, 2008 2:27 am

pai... ar fi "quo vadis", care e superba.
de... henric sienkievicz, sau ceva gen:)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Joi Aug 07, 2008 10:06 am

Aventurile lui Oricine-Richard Bandler

mic rezumat: Oricine se afla in cautarea a ceva, care poate fi oriunde sau nicaieri, iar singura arma impotriva nimicului este imposibilitatea de a fi cineva, desi oricine este cineva, chiar si atunci cand e oricine.

Sper ca am fost coerenta:D
Sus In jos
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Varsta : 23
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Mier Aug 13, 2008 10:33 pm

Eu am terminat Death Note vol 1..... ^^ dar excludem manga...
Ultima carte a fost ''corigent la limba romana'' de Ion Minulescu
Foarte tare cartea aia..o recomand pentru cei care nu au citit-o..e amuzanta si povesteste primele sale aventuri cu femeile...nu imi vine sa cred ca ne-a dat-o pentru la scoala :D
Sus In jos
sayuri ame
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 26
Localizare : in you're agenda
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Mar Aug 26, 2008 9:26 am

ultima mea carte citita,a fost "Bestii" de "Joyce Carol Oates",carte ce pe mine m-a marcat foarte mult datorita unei descrieri a unui vis,undeva la o anume pagina...vis ce apartinea mintii personajului feminin,principal..Mtovitul?Simplul fapt ca acum 2 ani am avut un vis ce ii semana acestuia cam 90%.Oricum,cartea este buna.Pe stilul meu,Daca aveti ocazia,citit-o!
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Joi Noi 06, 2008 7:20 am

wow ce tare:))

eu am terminat azi "In noapte" de Haruki Murakami. Mi-a placut...Murakami e scriitorul meu preferat si pana acum mi-au placut toate cartile lui...
toata actiunea cartii se petrece intr-o singura noapte
sfarsitul a fost cam...prea deschis...m'a tinut in suspans cu niste chestii si apoi n-a spus ce s-a intamplat cu chestiile alea :| bawling

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Vin Noi 07, 2008 10:13 am

eu am terminat de citi
Albatru nemarginit aproape transparent de Ryuu Murakami

este despre viata unor dependenti de droguri
si cred ca e si autorul printre ei..pentru ca numele unui personaj este Ryuu.De fapt cartea este descrierea anturajului lui Ryuu.Cred ca e carte autobiografica

super
autorul meu preferat :onigiri:
Sus In jos
hunnie_luv
Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 576
Data de inscriere : 29/06/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Vin Noi 21, 2008 9:59 pm

Antichrista de Amélie Nothomb
super cartea ;) si nici nu e mare
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Joi Dec 25, 2008 12:08 pm

616 Totul e infern- destul de captivanta, are si o baza reala. Se desafoara in paralel doua povesti, una a psihiatrei Audery , iar cealalta a unui tanar iezuit caruia i-a fost incredintata o misiune care-l va pune de multe ori in dificultate! Va las pe voi sa descoperiti restul.

Nu o recomand celor sub 14 ani sau celor care sunt foarte credinciosi :D
Sus In jos
hunnie_luv
Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 576
Data de inscriere : 29/06/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Joi Ian 29, 2009 1:58 am

Uimire si cutremur tot de Amélie Nothomb
trebuie citita mai ales ca autoarea povesteste despre ea ,cum ca a lucrat intr-o firma japoneza si multe alte intamplari
cum ajunge de la contabila sa spele wc-urile
am aflat multe lucruri interesante despre japonezi
si am copiat niste citate

“Ma intrebam daca exista in companie vreo fiinta capabila sa se bucure de castigarea a milioane de yeni sau pierderea unei sume echivalente”

“Ati creat o ambianta execrabila in sedinta de azi dimineata: cum ar mai fi putut sa se simta in siguranta cu o alba care le intelege limba? Incepand din momentul asta, nu mai vorbiti japoneza!”
“…in Japonia, o femeie ce masoara mai mult de 1.63 m risca sa nu-si gaseasca nicio slujba deoarece barbatii japonezi sunt majoritatea scunzi…”

“Tokyotii au tendinta de a vorbi cu viteza super sonica mai ales cand tipa la cineva”

“Nu toate niponele sunt frumoase. Dar cand o apuca pe vreuna sa fie frumoasa celorlalte nu e mai ramane decat sa se tina bine. Orice frumusete este rascolitoare, dar frumusetea japoneza e si mai rascolitoare. In primul rand, pentru ca tenul ca de crin, ochii suavi, nasul si narile inimitabile, conturul buzelor atat de bine desenat, delicatetea complicate a trasaturilor ar fi deja destul pentru a face sa paleasca si cele mai reusite chipuri.
In al doilea rand, fiindca manierele o stilizeaza si fac din ea o opera de arta inaccesibila intelegerii.”

“- Okoruna, Okoruna: in limbajul incorect cel mai copilaros, cel mai familiar pe care l-ar folosi o fetita impotriva tatalui sau — Nu te supara”

Kassei no chokoreto – Ciocolata de pe Marte

“Nu: daca japoneza trebuie admirata e pentru ca nu se sinucide. Conspiratia indreptata impotriva idealurilor sale incepe inca din frageda copilarie. I se toarna mortar in creier: “Daca pana la 25 de ani nu esti maritata, o sa ai toate motivele sa-ti fie rusine” , “daca razi, esti lipsita de cuviinta”, “daca fata ta exprima vreun sentiment, esti vulgara”, “daca mentionezi esistenta vreunui fir de par pe corpul tau, esti obscena”, “daca un baiat te saruta pe obraz in public, esti o c**va”, “daca mananci cu pofta, esti o scroafa”, “daca iti place sa dormi, esti o vaca” etc.”
Astfel de percept ear fi anecdotice daca n-ar corupe gandirea.”
Sus In jos
Ashia_wings
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 27
Varsta : 21
Localizare : wonderland...arad=))
Data de inscriere : 25/01/2009

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Joi Ian 29, 2009 2:29 am

poi am terminat de citit "Piciul" de Alphonse Daudet.Ii vorba despre un baiat de 15 ani care mere sa lucreze ca pedagog sa isi ajute familia care a pierdut totul averea,casa totul...si are parte de mai multe aventuri pana la urma se si indragosteste,se face actor pentru bani fara voia sa si etc...e foarte interesanta cartea de fapt se zice ca este vorba chiar de viata lui Alphonse Daudet scriitorul... :D
Sus In jos
Aya
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 28
Data de inscriere : 25/12/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Joi Ian 29, 2009 4:55 am

yay! tocmai am terminat "Emma" de Jane Austen! ma duc fuga la biblioteca sa caut altele...

"Emma"... scrisa in stilul romancierelor born & raised in Anglia secolului al XVIII-lea...

"Jane Austen a zugravit, cu blanda si calda intelegere, traiul micilor nobili, al clericilor de tara si al familiilor acestora - aflate pe diferite niveluri ca stare materiala - si stradania lor de a-si mentine sau de a-si imbunatati pozitia in societate. Doua dintre preocuparile majore ale tinerelor si bine-crescutelor eroine ale romanelor lui Jane Austen sunt, fara exceptie, curtarea si maritisul. In toate cartile ei, eroinele se casatoresc, in cele din urma." (Adina Ihora)
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Mar Iul 14, 2009 9:19 am

Soarele Gol de Isaac Asimov :D
super..carte Sf, actiunea se intampla pe planeta Solaria, si un detectiv de pe Pamant a fost trimis acolo sa investigheze o crima. L-a avut ca si coleg pe robotul humanoid de pe Aurora, Daneel Olivaw inlove
Sus In jos
Riuzaki
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 209
Localizare : secret
Data de inscriere : 13/07/2009

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Sam Aug 01, 2009 8:49 pm

Contele de monte cristo primul volum
Sus In jos
cherry_blossom
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 239
Localizare : far away in tokyo
Data de inscriere : 07/07/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Dum Aug 02, 2009 7:20 pm

Yakuza Moon by Shoko Tendo...gotta read it to believe it
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 335
Localizare : mangalia,constanta
Data de inscriere : 14/10/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Mier Sept 09, 2009 9:17 pm

Stapana pe situatie deSidney Shledon
Jur cartea e formidabila am ramas trasnita cand am citit.o kanashii Autorul e genial,altfel nu am cum sa imi explic.
Sus In jos
Hopeless
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 40
Localizare : here, there
Data de inscriere : 23/09/2009

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Sam Sept 26, 2009 9:43 pm

"Memoriile unui tanar ticnit"- Frederic Beigbeder. Nu prea mi-a placut :D O sa va spun alta data de ce, in cazul in care va intereseaza :D
Sus In jos
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Lun Noi 23, 2009 6:41 am

Donna Alba...

Am citit-o pentru la scoala....si pot sa spun ca a fost destul de plicticoasa....cu descrieri luuungi dar totusi si cu anumite secvente destul de imteresante.

Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Mar Dec 29, 2009 3:44 am

"O calatorie in Japonia" de Aurelian Ionascu, o carte micuta, veche din care am mai aflat niste chestii mici despre Japonia pe care nu le stiam, insa si destule greseli, mituri..de exemplu ca japonezii nu pot citi ziare decat dupa liceu sau asa ceva..asa credeam si eu pana cand am inceput sa cunosc mai multe despre ei, si de fapt unii de 17 ani stiu deja 3000 de kanji
Autorul a fost invitat sa tina cateva conferinte in franceza..a primit toate conditiile si a mai fost si plimbat prin cele mai importante puncte ale tarii>.< M-a cam enervat ca facea TOT TIMPUL comparatie cu alte tari in care a mai tinut conferinte...mi se parea ca se lauda intr-un fel

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Dum Feb 21, 2010 9:26 am

"Hamlet",stiti de cine e, nu ? lol
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
~Kumiko~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 335
Localizare : mangalia,constanta
Data de inscriere : 14/10/2008

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Vin Feb 26, 2010 11:45 pm

"unsprezece minute"de paulo coelho....mi-a placut mult de tot,el priveste totul altfel
Sus In jos
Umi
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 77
Data de inscriere : 02/01/2010

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Sam Mar 06, 2010 6:28 am

"Dama cu camelii" de Alexandre Dumas[fiul]..mai mult am citit ca m'a pus profa da' pana la urma mi-a placut destul de mult cartea,am fost impresionata la cat putea sa ajunga cineva pentru iubirea unei femei care era si bolnava si avea si o reputatie cam de criticat,desi unii oameni o priveau ca pe un om normal si ea nu dadea atentie la ce spunea lumea. Anyways cartea este superba. xD
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ultima carte citita?   Astazi la 5:16 am

Sus In jos

Ultima carte citita?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Literatura-
Mergi direct la: