Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

culoarea, ocazia, forma kimonourilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
angel_sanctuary
Mod in pauza de masa
Mod in pauza de masa

Numarul mesajelor : 92
Varsta : 24
Localizare : homeless
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Vin Ian 04, 2008 6:11 am

well well... am onoarea de a posta prima pe acest subiect. deci, kimonourile sunt imbracamintea traditionala japoneza si nu se poarta oricum oriunde. stiu ca culoarea de ceremonie este negru, iar alb stiu ca se poarta la inmormantare... ma rog, nu am nici eu destule cunostinte pe acest domeniu...
mai stiu ca sunt din matase si culoarea cea mai raspandita este roz (... no comment) din cauza florilor de cires ornamental (sakura) care provine din japonia.ma rog, mai astept si eu informatii...

PS: am un kimono albastru acasa :D :X
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Vin Ian 04, 2008 8:00 am

REALLY??? wooow vreau si euuuuuuu...bn am un fel d kimino...dar...nu e kiar kinono...e din satin, d la avon...p la noi nu s gaseste d cumparat No :cry:
(si kiar dak sa'r gasi kred k ar fi vreo 10 minioane)

Este un simbol al culturii japoneze și unul din cele mai rafinate costume naționale din lume. Are o croială extrem de simplă, toate liniile fiind drepte. Este o haină simplă, dar modul său de aranjare este foarte complicat. Sunt multe elemente și accesorii în modul de legare al kimonoului.

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
bo-gu-dan
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 25
Data de inscriere : 07/01/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Sam Ian 12, 2008 12:28 pm

deci me love kimono urile (ok nu chiar cele roz) da app de roz nu era vorbe de florile de piersici adik eu am tot auzit de piersici si nu de ciresi deci eu sunt f confuz imi explica simi epls cineva>??? ca vreau sa imi fac la primavara un bonsai pt a simboliza sa zic cultura japoneza da nu mai stiu daca era cires sau piersic , dar clar erau flori roz..... o sa fac si un pers in anime cu florile alea roz desi nam tangente cu roz .
parca erau in mai multe filme am vazut ca se intalneau sub piersic si ca daca inflorea era nush ce semn bun ..... trebe informat da pls cine stie sa imi zica .... si daca se pot face astfel de kimonouri , chiar a fost asta vara ziua culturii japoneze si era un club de kimono si te lasa sa il porti si sa iti faci poze cu el 1 ora si eu nam ajuns si e trist da la anu sigur ma duc :D ca ei te imbracau cu el si aratau toti foarte fain si cu funta aia mare mare :D
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://yami-akio.deviantart.com
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Sam Ian 12, 2008 12:48 pm

O legendă chineză spune că un pescar rătăcit a intrat din întâmplare într-o vale plină cu flori de piersic. El a observat că locuitorii din vale habar n-au de ce se petrece în lume și trăiesc o viață tihnită și veselă. Vestea despre această descoperire s-a răspândit ca vântul, Zona cunoscută mai târziu ca Taohuayuan ( Plaiul Florilor de Piersic ) a devenit un ținut de vis pentru mulți care s-au plictisit de necazuri pe Pământ. Într-o zi de toamnă, am făcut o excursie în vale, apreciată de lume ca „raiul de pe Pământ", în imediata apropiere a orașului Changde, din sudul Chinei.

Peach flowers are admired by the Japanese but not as much as the sakura (cherry).

This festival is the emblem of spring for Ichinomiya City, and focuses on the Peach Flower Festival, an annual festival of the Masumida Shrine held on April 3rd. In past ages it was held on March 3rd by old calendar reckoning throughout the Edo era, but has been changed to April 3rd since the Meiji era.

As the story goes, a long time ago the Kiso River was flowing around the Masumida Shrine where there are many peach trees.

am gasit ca florile d piersic st mai apreciate in china...si in japonia dar mai putin decat florile d cires...ambele tari au festival cu flori d piersic. japonia are si cu cires...china nush
si eu tot de flori d cires stiam-sakura-

in concluzie florile d piersic sunt admirate si in china si in japonia, dar in china mai mult deoarece in japonia st mai cunoscute florile d cires....sper k ai inteles cva
e cam offtopic k am scris eu aici...asa ca pun si o imagine ku un kimono roz

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
angel_sanctuary
Mod in pauza de masa
Mod in pauza de masa

Numarul mesajelor : 92
Localizare : homeless
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Mier Ian 16, 2008 3:48 am

suuuuuuuuuper tare, vreau si eu sa ma duc cu kimonoul meu si sa ma imbrace ei ca nu stiu singura...
pe al meu nu il am din romania, e original din japonia (de care sunt foarte mandra) din matase si niste flori galbene... tin la el ca la ochii din cap, dar as vrea niste instructiuni de folosire :P
da, bo-gu-dan-san, stiu faza cu piersicul... era si in animeuri :P (da... iar aduc vorba de anime)... insa sakura stiu sigur ca inseamna flori de cires ornamental (sunt cativa si prin bucuresti)
Sus In jos
ely
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 22
Localizare : Kyoto
Data de inscriere : 08/02/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Sam Feb 09, 2008 1:46 am

imi plac mult kimono-urile....as vreas a am si eu unul......... :D
Sus In jos
happy_berry
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 191
Varsta : 23
Localizare : in pat la Miura Haruma :]]

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Sam Feb 09, 2008 3:24 am

imi place kimonoul fetei enma ai
http://i207.photobucket.com/albums/bb144/dia_gurlzz/kimono.jpg

dar am mai gasit cev modele

app,mama mea inmbla la kungfu,si are ji ea un kimono,la fakt singura,astazi joaka teatru la antrenament ::

am o mama supeeeeeeer
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Sam Feb 09, 2008 3:27 am

wow ce tare e..esti norocoasa...mama habar n'are unde e japonia :cry:
super frumoase kimono'urile
vreau si euuuuuuu

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
RosesofDoom
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 36
Data de inscriere : 09/02/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Vin Feb 29, 2008 1:37 am

Am vrut si eu sa-mi cumpar un kimono , dar era vreo 4 milioane cu tot cu transport. Am renuntat pe moment , insa adun bani.

Sus In jos
Shu*chu
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 43
Varsta : 69
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Lun Mai 26, 2008 1:21 am

imi plac kimono`urile purtate de geishe iiiiiiii :///cat/:

are ceva dak primele 2 is cu papushi? T.T

EDIT BY WEREKILLER: Pozele puse de tine deformeza forumul, ceea ce e interzis prin reguli, daca te uiti am mai mentionat odata ca sterg asa ceva.
Dar fiindca esti noua scapi de data asta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mary-tokiohotel.hi5.com
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Mier Mai 28, 2008 9:45 am

kimonoul purtat de o geisha la rangul de maiko cu ocazia unei ceremonii

si kimonoul meu preferat^^

Sus In jos
Yuuki
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 153

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Vin Mai 30, 2008 5:20 am

Cat de frumoase sunt... Esti foarte norocoasa angel_sanctuary ca ai un kimono... sper ca intr-o zi voi avea si eu unul :D
Sus In jos
aki
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 173
Localizare : Prin Iasi pe undeva
Data de inscriere : 17/06/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Dum Iun 22, 2008 10:21 am

ce am mai gasit si eu dintr-o carte pe care am imprumutat-o de la biblioteca:
"Japoneza de odinuara se imbraca aproximativ cam in felul urmator:direct pe piele, doua sortulete invelind salele, asa-numitele koshi-maki si suso-yoke, niste panze simple, de fapt, albe sau colorate in roz sau rosu.Peste acestea doua, o camasa (juban)din matase, mai rar din bumbac, viu colorata, cu un guler, obligatoriu din alta stofa mai frumoasa.Urma unul sau doua kimonouri propriu-zise sustinute de o coarda ingusta din stofa, numita shita-jime.Kimonourilese inchideau parte peste parte, stanga peste dreapta.Deasupra curdelutei shita-jime se petrecea un brau lat, o centura larga, lunga de aproximativ 4m, tesuta din matase, care infasura corpul la mijloc si putin mai sus, pana la axile, brau numit obi.
Broderia bogata, coloritul variat, adecvat anotimpului, facea din obi elemental cel mai semnificativ si mai sugestiv al imbracamintii.Primavara, desenul tesaturii reprezenta floarea de cires, toamna apareau pe obi frunzele artarilor rosii, iarna verdele pinuluii.Obi-ul se modela dupa varsta purtatoarei.La fetite, culorile erau explozive, tipatoare, pline de stralucire cruda, la fetele tinere se preferau culorile pastelate iar mai tarziu prevalau tente inchise.Obi-ul ca piesa de rezistenta a toaletei feminine, era mentinuta in pozitia dorita de obi-age impreuna cu o alta cingatoare obi-dome, un soi de siret incheiat inainte intr-o catarama din metel care putea sa fie chiar aur sau argint.
Peste kimono, la ceremonii se imbraca un haori,de fapt tot un kimono ceva mai scurt, legat in fata cu un snur dar tesut dintr-o panza foarte subtire de matase.Pe haori, ca si pe alte kimono-uri de ceremonie(la femeile varstnice se foloseau culori negre),erau cusute blazoanele familiei, asa-numitele mon, de obicei in cinci locuri(un mon in spate intre omoplati, cite unul pe dosul fiecarei maneci si doua mon-uri
pe piept).In imprejurari cu totul speciale,peste tot ce s-a mentionat mai sus se mai imbraca hakama, cu aspectul unei fuste largi, despicate ca niste pantaloni scurti si foarte largi.
Kimonourile se imbracau si se purtau cu dificultate, variau in functie de ceremonie si de imprejurare.Kimonoul de mireasa, de exemplu, trebuia sa aiba culorile rosu si alb.Kimonourile de ceremonie erau negre, brodate cu fir de aur si argint.Vara, in sezonul calduros, nu se mai potriveau acele kimono-uri rigide descrise mai sus, ci era necesar unul usor, simplu, denumit yukata, avand desene cu nuante de albastru pe fond alb.La origine,yukata se imbraca se imbraca in acelasi scop ca un halat de baie dar a devenit ulterior o haina de casa.Exista si un kimono pentru dormit, nemaki, echivalent al camasilor de noapte de la noi.
Barbatul purta cam aceleasi elemente, shita-obi-ul din tesatura fina de bumbac, dedesupt juban-ul dublat uneori iarna de o vesta numita d&otilde; ji, peste care urma kimono-ul.Tot iarna, peste kimono-ul obisnuit se imbracau doua haine vatuite, shitagi si uwagi, legate cu nu obi ingust.
Barbatii din clasele inferioare, lucratorii modesti, purtau un fel de sort incheiat la spate cu niste bretele incrucisate(hara-gake).Gambele si le acopereau cu pantaloni scurti si foarte stramti(mono-hiki) precum si cu niste jambiere numite kyahan.Haina de deasupra, similara paltonului europenesc, purta numele de shirushi-banten.Pe spatele hainei era caligrafiat un hieroglif sau mai multe, reprezentand numele patronului, al stapanului de care apartinea.
"

si am mai gasit ceva pe internet:

Traditional Japanese Clothing Types
The traditional forms of japanese clothing or japanese clothes in general is called wafuku. Traditional japanese clothing can be broken down into the following clothing categories.
Kimono - meaning clothing or things to wear is the basic japanese clothing
Yukata - the summer kimono
Nagajugan - undergarments
Clothing Accessories - obi, shoes, socks, etc.
Haori - short silk jackets
Michiyuki - Overcoats
Hakama - japanese pants
Uchikake - most formal kimono
Shiro-maku - wedding kimono

How to Make a Kimono
As the traditional textiles of Japan were made primarily for personal attire, what we know today as the kimono determined not only the construction of the weaves and the patterning of the fabric but also the width of the cloth itself. A single bolt, or "tan", of cloth measures approximately 9 meters in length and 30 centimeters in width. This is sufficient to make one kimono, whether for men or for women regardless of height and weight. Thus kimono fabrics as a rule are sold by the bolt and rarely by the meter.

Kimono Pattern
The kimono pattern consists of four main strips of fabric. Two patterns form the panels covering the body and two panels for the sleeves. Additional smaller strips form the narrow front panel and collar.
Customarily, woven patterns and dyed repeat patterns are considered informal. Formal kimono have free-style designs dyed over the whole surface or along the hem. Originally, the kimono were worn in multiple layers of different colors. Up to a dozen or more colorful layers of contrasting colored kimono would be worn. Today, the kimono is normally worn with a single layer on top of a slip style undergarment.

The Kimono Pattern Parts

Sodetsuke - kimono armhole
Miyatsukuchi - opening under the sleeve
Furi - sleeve below the armhole
Ushiromigoro - back main section
Fuki - hem gaurd
Yuki - sleeve length
Sode-guchi - sleeve opening
Sode - sleeve
Tamoto - sleeve pouch
Eri - collar
Doura - upper lining
Okumi - front inside panel
Maemigoro - front main panel
Susomawashi - lower lining
Tomoeri - over collar
Uraeri - inner collar

The Changing of the Kimono Fabric
The formal kimono and obi belts were traditionally made of silk, silk brocade, silk crepes such as cherimen and satin weaves such as rinzu. Due to production costs, limited availability of skilled weavers and craftsman and the consumers economic and "easy care" demand, the kimono industry is striving to capture the demands by producing kimono of "easy care" casual type fabric. Today, most formal kimono are made of rayon, cotton sateen, cotton, polyester and other synthetic fibers except for the traditional wedding kimono.
Formal Obi Belts
A woman's formal obi is usually 4 meters long and 60 centimeters in width. The width is folded in half and the obi is wrapped twice around the waist and then tied in the back. Formal obi belts are made of a brocade or tapestry weave. The more pattern, the more formal is the basic rule. Today, an obi completely covered in its entirety with woven or embroidered design are now normally worn by a bride.

Casual Obi Sash
Obi for casual wear may be as narrow as 10 centimeters or as wide as 30 centimeters. They are are usually made of satin, twill, chirimen, gauze weaves, cotton, nylon or wool. The main difference between the formal obi and the casual obi is the material. Casual obi are not made of silk and do not have the elaborate silk brocade embroidered patterns. Although called casual, many are not casual looking at all. It is worn both with the kimono and the summer kimono "yukata".
1) Koshi-Himo Sash
The koshi-himo belt is the first belt tied around the waist. The belt is available in a variety of styles, materials and some newer styles even have velcro.
2) Date-Jime Belt
The date-jime belt is the second belt tied around the kimono covering the first koshi-himo belt.
3) Obi - Jime
The obi-jimi is a braided cord tied on top of the obi. Because the obi-jime is visible, it comes in a variety of colors and the color is chosen to compliment the obi.
Butterfly Obi Belts
This obi is a pre-tied belt that gives the impression of the complicated tied obi but is very simple to put on. The tied bow shape is called cho cho for the bow resembles the butterfly, thus giving it the name butterfly obi. The belt consists of two pieces; the wide belt and the bow. The belt is 5 feet in length and 6 inches in width The belt is wrapped twice around the waist and tucked under. The bow has a wire hanger to insert into the wrapped around belt.

Mens Obi Belts
There are two main types of men's obi belts used with men's kimono and summer kimono (yukata). They are either called kaku or heko.

Yukata - Summer Cotton Kimono
Yukata is the japanese summer cotton kimono.
The yukata is a japanese summer kimono worn by both men and women. The name yukata comes from the word "yu" (bath) and "katabira" (under clothing ). Thousands of years ago, Court Nobles wore linen "yukatabira" which were draped loosely after taking a bath. It gradually became worn by japanese warriors and then by the general public when the sophisticated japanese public bath became popular. Today, the traditional japanese yukata is widely used for everything from festivals, ryokan, summer daily wear to simple night attire. In Japan, the yukata is the most popular daily clothing wear and is beloved for its 100% lightweight cotton fabric. The fabric designs vary from the traditional plain cross hatch pattern to more colorful scenery designs.

:#smile#:
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Dum Iun 22, 2008 10:52 am

wow foarte interesant
lucrurile astea vroiam sa le stiu si le cautam dar pe net n-am gasit nimic

argato pt informatii strawberry
bravo

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
hunnie_luv
Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 576
Data de inscriere : 29/06/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Mar Iul 01, 2008 11:03 pm

dragute kimono urile

cati dintre romanii de astazi ar mai purta un costum popular chiar si cu o ocazie fie ea si cea mai speciala
Sus In jos
^^Suzumiya Haruhi^^
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 135
Localizare : On The Beach
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Vin Iul 18, 2008 10:03 pm

SI yo vreau un kimono!!... :D:D:D
Imi place cum arata...am imbracat odata unu..dar nu era al meu cry si mi-a placaut...stata bine pe mine lol!

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://AnimeFam-and-AloneKid.hi5.com
Momo-chan
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 113
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Vin Iul 18, 2008 11:36 pm

angel_sanctuary a scris:
deci, kimonourile sunt imbracamintea traditionala japoneza si nu se poarta oricum oriunde. stiu ca culoarea de ceremonie este negru, iar alb stiu ca se poarta la inmormantare...
Really?! Ce chestie! Adica e aproape opusul de la noi, la noi e exact invers(negru-inmormantare,alb-ceremonii,nunta, dar oricum nu e exclus, sa se mai poarte si negru, la ceremoni, la noi).
Cool!
Si mie imi plac mult kimonourile. Mai ales cele care sunt albastre, sau puternic colorate.
:D
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Mier Iul 23, 2008 11:06 am

sunt super faine kimonourile astea! :)) nu exista si pentru barbati ?:))
Sus In jos
Keiko
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 23/07/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Joi Iul 24, 2008 3:26 am

ce super is!!! mie imi plac cele negre cu flori albastre si roze ( cu margarete am vazut odata) ::
mi-as cumpara si eu unul, dar habar n-am de unde! cry
as face comanda pe internet, dar nu stiu unde...
is pur si simplu innebunita dupa cele negre, cele albastre si cele mov! inlove inlove inlove inlove inlove
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://your-imagination.forumcreativ.ro/
alucard
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 213
Localizare : Behind you ^^

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Joi Iul 24, 2008 9:21 am

Cred ca cele mai apropiate haine masculine de kimonouri sunt uniformele samurailor.
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Mier Iul 30, 2008 1:09 pm

ms de info ^^ poate o sa fac un topic (dk nu exista asa ceva) dupa ce ma documentez ^^
Sus In jos
PervertedHermit
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 21/07/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Joi Iul 31, 2008 1:16 am

uite...
pff..
angel_sanctuary:">
[scuze, nu stiu cum te cheama]
daca ai un kimono acasa, adica... tsi l-ai cumparat din japonia...
pff...
cum ai dat comanda?
pe ce site?
si cat costa? [kimonoul + transportul]

arigato>:D<
Sus In jos
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Localizare : Valenii de Munte

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Mier Aug 13, 2008 8:14 pm

Cat de frumoase sunt ^^.Mi-as dori si eu unul,macar sa vad cum imi sta.Ar trebui sa avem ceva tip Dragonul Rosu dar japonez nu chinezesc XD.Cu haine,pensule pt kanji etc. heart

Ultima editare efectuata de catre anaoha in Vin Mai 15, 2009 3:45 am, editata de 1 ori
Sus In jos
I can fly away
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Vin Aug 29, 2008 2:55 am

Cel roz e super:Xstiam ca rozul simboizeaza culoare florilor de cires:X
Sus In jos
Molkisha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 88
Varsta : 28
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 23/11/2008

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Lun Noi 24, 2008 9:46 pm

Pfff... chiar nu stiti de unde sa luati kimonouri and other stuff like that? Ati auzit de Dragonul Rosu din Bucuresti? Este un mega mall, aflat la iesirea/intrarea (d)in Buc. Este ceva gen Metro de 10 ori mai mare si rosu! Aveti acolo lucruri pe care nu vi le'ati imaginat niciodata ca le'ati gasi! Succes in a gasi mallul, eu ma chinui de 3 luni! =)) Se vede din tren, daca vii dinspre est, dar nu am reusit sa gasesc pe cineva care stie unde e sa ma duca si pe mine! Sau macar un maxi taxi, autocar, ceva!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.molkishastyle.blogspot.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: culoarea, ocazia, forma kimonourilor   Astazi la 9:29 pm

Sus In jos

culoarea, ocazia, forma kimonourilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura traditionala :: Imbracamintea traditionala-
Mergi direct la: