Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Vin Iun 13, 2008 10:45 pm

Cea mai lunga durata medie de viata o au japonezii, cu cel mai mic procentaj de infarcturi si cancer la intestin. Femeile traiesc in medie 83 de ani, iar barbatii 77. Oamenii de stiinta sustin ca fenomenul se datoreaza in special felului lor de a se hrani: japonezii mananca putina carne si mult peste. Carnea de vita a intrat in regimul lor alimentar abia in secolul trecut, deoarece religia pe care o practica, si anume budismul, se opune consumului carnii de patrupede. Apoi, ei mananca totul foarte proaspat, chiar peste crud, deci imediat dupa ce a fost scos din apa. In general, alimentele lor se fierb sau se prajesc putin, pentru a se pastra cat mai mult din continutul in substante nutritive de valoare. La aceasta se adauga si consumul mare de orez, dar nu in timpul meselor, ci la sfarsitul lor. In orez se gaseste vitamina B, necesara bunei functionari a sistemului nervos, alaturi de numeroase alte vitamine si substante minerale. Pe de alta parte, orezul este sarac in calorii ( o jumatate de ceasca din acest produs are doar 82 de calorii). Din alimentatia japonezilor nu lipseste niciodata soia, sub forma de Tofee (branza proaspata de soia) sau Miso(iaurt de soia). Sosul din soia se consuma cu fiecare mancare. Soia contine de doua ori mai multe proteine decat carnea, dar nu contine colesterol. In compozitia ei intra, de asemenea, 30% hidrati de carbon si 5% saruri minerale, mai multe decat in orice alt aliment. Tot asa de sanatoase pentru consum sunt si algele, considerate hrana viitorului, care contin vitaminele A, B, C, D, E, K si foarte multe saruri minerale. Se vehiculeaza opinia potrivit careia algele sunt substante anticanceroase si antiSIDA . Dintre legumele pe care le mananca japonezii- si dau doar cateva exemple care sunt cunoscute si la noi- mentionez:
-vinetele- bune pentru digestie
-dovleceii- buni pentru tensiune si rinichi
-telina-linisteste nervii
-ridichile-bune pentru ficat si vezica
-ciupercile-au afect impotriva cancerului si a virozelor.
Mancarurile lor nu se prepara cu condimente, dar li se adauga sosuri foarte picante cu chili, care activeaza peristaltica intestinala si stimuleaza inima, si hrean, care contine o mare cantitate de vitamina C.

- branza de soia are diferite culori: de la roz, rosu pana la nuante dintre cele mai ciudate
-Cercetatorii japonezi au descoperit ca ceaiul verde, consumat in cantitati de cateva cesti pe zi, ne fereste de afectiunile cardiovasculare

majoritatea e cam copy-paste de pe un site...sorry...gomene

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Sachiko
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 26
Localizare : Hell
Data de inscriere : 21/07/2008

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Mier Iul 30, 2008 6:32 am

arigato kosaimasu pt informatii Midori chan
o sa am grija ce mananc [ multe ciuperci ....n-am chef de viroze anul asta ]
T_T totusi, nu prea suport ceaiul verde ....mie nu imi place nici cu zahar lol nu imi pot imagina cum japonezii suporta ceaiurile simple fara indulcitori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Mier Iul 30, 2008 1:17 pm

acum inteleg de ce sunt ei asa de slabi :| arigato de info ^^ eu ador vinetele btw ^^ pnm dk ma duc in japonia o sa ma ingalbenesc si o sa arat ca o statuie -_-''
Sus In jos
Sachiko
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 26
Localizare : Hell
Data de inscriere : 21/07/2008

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Mier Iul 30, 2008 7:48 pm

de la atata orez se cam constipa [ nu v-ati intrebat de ce au ochii asa ? lol ]
am dat un search si am gasit ca printre oamenii cei mai batrani care au existat s-au numarat si 2 japonezi

Cei mai batrani oameni din lume

Jeanne Calment este cel mai batran om, inregistrat ofical, din lume. Femeia a murit in 1997, la varsta de 122 de ani si 164 de zile. Jeanne s-a nascut in 1875, a asistat la funeraliile lui Victor Hugo, in 1885 si, la 14 ani, l-a intalnit pe Vincent van Gogh. Jeanne i-a intrecut pe mama, tatal si fratele ei care au trait "doar" 86, 93 si respectiv 97 de ani.

* Japonezul Shigechiyo Izumi este cel mai batran barbat care a trait vreodata si in acelasi timp omul cu cea mai lunga cariera. Nascut pe insula Tokunoshima, Izumi a lucrat intr-o ferma, din copilarie pana la varsta de 105 ani, in total 98 de ani. In ciuda slabicunii pentru o bautura alcoolica traditionala si a faptului ca s-a apucat de fumat la 70 de ani, japonezul a trait 120 de ani, murind in 1986.

Edna Parker este cel mai batran om in viata, cunoscut. Femeia, in varsta de 114 ani, a supravietuit tuturor copiilor ei si are in prezent 13 stra-stra-nepoti. Edna inca se poate deplasa si isi petrece timpul citind poezie.

Florrie Baldwin este cea mai batrana persoana in viata din Marea Britanie. Femeia, care s-a nascut in 1896, i-a supravietuit sotului cu 35 de ani.

Henry Allingham, care s-a nascut tot in 1896, este cel mai batran barbat din Europa si al doilea in clasamentul mondial, dupa *japonezul Tomoji Tanabe. Britanicul este cel mai batran veteran al Primului Razboi Mondial si unul dintre putinii inca in viata.
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Mier Iul 30, 2008 7:51 pm

tata zice mereu ca japonezii au ochii asa pt ca mananca orez lol

wow 122 de ani :shock:

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Mier Iul 30, 2008 9:32 pm

da..se zice k au matzele mai lungi pt ca mananca orez..si asta am citit intr-o carte de anatomie...
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Mar Aug 19, 2008 12:46 pm

eeeew.....gross... as vrea si yo sa mi se faca ochii asa :X:X:X cine incearca sa imi zica? lol si btw... e adevarata faza cu diareea =)))) fac des diaree lol era un video p youtube pentru japonezi ca sa invete engleza si ma apuca rasul cand ma gandesc la fraza ''I have a bad case of diarrhea'' =)))))))))))))))
Sus In jos
sergiusergiu
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 13/09/2008

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Dum Sept 14, 2008 6:42 am

wow 122 de ani :O .... :| desi as manca si eu mai mult peste da mie nu imi place pestele ... :| de fapt eu nici dupa carne nu prea ma omor ... :)) cred ca in alta viata am fost un animal cred ca ierbivor :))
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Dum Sept 14, 2008 6:48 am

ei nu mananca peste prajit :-& No ... cum mancam noi....
si carne ff putina...
si mancarurile nu sunt cu asa multa grasime ca la noi...st ff slabe in grasimi...mi-a zis si un japonez :)

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
karin
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 8
Varsta : 21
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Lun Aug 31, 2009 2:54 am

Da, si eu i-am invidiat intodeauna pe japonezi pentru stilul lor de viata...La ei fiecare masa e un ritual, nu un mod de a pune matele la punct :shock: Oameni destepti presupun...si eu am un respect adanc pentru japonezi si din alte puncte de vedere( cum ar fi comportamentul lor in societate si mentalitatea lor- de ex simtul constiintei si bunul simt sunt la cu totul alt nivel ca la noi) Si ma bucur ca am citit articolul despre mancarea japnoeza pentru ca sincer eu nu stiam decat de Ramen( nu stiu daca am scris corect:D) din Naruto:))
Sus In jos
Yuzuki
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 32
Data de inscriere : 16/11/2009

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Mar Noi 17, 2009 4:03 am

Sachiko a scris:
de la atata orez se cam constipa [ nu v-ati intrebat de ce au ochii asa ? lol ]
.
Profa mea de geografie ne-a explicat de ce au ochii asa
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Sam Noi 21, 2009 9:48 pm

Da?? de ce? nu ne dezvalui si noua secretul?;;) vreau si ochi ochi de japoneeeez bawling

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Yuzuki
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 32
Data de inscriere : 16/11/2009

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Dum Noi 22, 2009 12:13 am

Ok e o teorie tampita dupa parerea mea ,dar totusi cica cu mult timp in urma cand era zapada japonezi(si nu numa ma refer si al ceilalti:koreenii,thailandezii,chnezii) isi tineau ochii mai inschisi asa din cauza zapezii care isi refelecta lumina(mno stiti cum e iarna zapada alba si parca staluceste cand te uiti tent la ea) ei isi tineau ochii mai inschisi ca sa poata vedea lol da pe bune acume o teorie tampita dupa parerea mea pentru ca de japonezi mai inteleg ca la ei ninge,da la thailandezi?la ei nu ninge deci aici?*am intrebat-o asta pe profa si nu o zis nimic lol*
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Dum Noi 22, 2009 4:15 am

lol lol! foarte tare...o sa caut sa vad daca mai gasesc teorii asemanatoare:-?

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
moonbaby
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 26/03/2010

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Vin Mar 26, 2010 8:56 pm

Yuzuki a scris:
Ok e o teorie tampita dupa parerea mea ,dar totusi cica cu mult timp in urma cand era zapada japonezi(si nu numa ma refer si al ceilalti:koreenii,thailandezii,chnezii) isi tineau ochii mai inschisi asa din cauza zapezii care isi refelecta lumina(mno stiti cum e iarna zapada alba si parca staluceste cand te uiti tent la ea) ei isi tineau ochii mai inschisi ca sa poata vedea lol da pe bune acume o teorie tampita dupa parerea mea pentru ca de japonezi mai inteleg ca la ei ninge,da la thailandezi?la ei nu ninge deci aici?*am intrebat-o asta pe profa si nu o zis nimic lol*

Teoria nu e tampita, este doar prezentata simplist si profa ta nu este bine familiarizata cu ea. Intr-adevar, se crede ca ochii mijiti au aparut ca o forma de adaptare la zapada, dar ea nu s-a petrecut cand oamenii erau deja asezati pe teritoriile de acum, ci in regiunile mai reci din nord, in timpul marilor migratii a oamenilor dupa ce au parasit Africa.

Tot in timpul acestor migratii ni s-a deschis pielea la culoare, motivul fiind ca organismul nostru are nevoie de vitamina D pentru o gramada de scopuri, iar vitamina D o fabricam in urma expunerii la soare. Cu cat avem pielea mai inchisa la culoare, cu atat trebuie sa stam mai mult timp la soare ca sa ne facem necesarul. In Africa asta nu era o problema, dar cand stramosii nostri au ajuns in zonele reci din Europa si Asia au trebuit sa se adapteze la mai putin soare :)
Sus In jos
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Mier Mai 19, 2010 2:23 am

pielea mea e foarte ,foarte alba, uneori ies in poze ca o fantoma lol si imi convine <3

asa, in fine
daca mananc doar carne de pui si de peste [ pui mai mult piept ] si obisnuiesc sa mananc legume[ mai putin morcovi, hrean si sfecla rosie] pe care le detest, si beau foarte mult lapte si mananc doar galbenusul de la ou [ albusul am auzit ca pastreaza toate toxinele din ulei si oricum are un gust oribil] , inseamna ca mananc sanatos sau nesanatos? bine... beau si cola si mananc cipsuri si inghetata, darr incerc sa ma las de cipsuri
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez   Astazi la 2:48 am

Sus In jos

Cum sa ai o viata lunga dupa modelul japonez
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Cultura culinara-
Mergi direct la: