Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Haruki Murakami

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
RosesofDoom
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 36
Data de inscriere : 09/02/2008

MesajSubiect: Haruki Murakami   Vin Feb 29, 2008 1:41 am

Este un scriitor japonez , cred ca Midori a citit carti de el .
Imi place foarte mult cum scrie ... ^___^ adica...suuuper!
Descrie destul de bine atat personajele , cat si actiunea.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Sam Mar 08, 2008 1:51 am

dappp..e cel mai tareeee!!!!
cateva informatii:

Haruki Murakami (村上春樹/Murakami Haruki în japoneză, n. 12 ianuarie 1949) este unul dintre cei mai populari romancieri japonezi contemporani. A fost nominalizat pentru câștigarea Premiului Nobel pentru Literatură în 2007. premiul a revenit romancierei britanice

Biografie
Deși s-a născut în Kyoto, în copilărie s-a mutat la Kobe, unde va absolvi și liceul. A studiat teatrul la Facultatea de Litere a Universității private Waseda din Tokyo, una din cele mai faimoase universități private japoneze, unde a studiat deopotrivă limba franceză, dar în special tragedia Greciei antice.

A cunoscut-o pe soția sa Yuko în Tokyo și au deschis un club de jazz în capitala Japoniei care se numea Peter cat. S-a căsătorit la doar 22 de ani, o căsătorie din timpul facultății, extrem de fericită, care i-a inspirat povestea din romanul Pădurea norvegiană.

A părăsit Japonia, între 1991 și 1995 a trăit și predat la universității americane și a revenit în țara natală abia în 1995.

Succesul romanului Pădurea norvegiană (ノルウェイの森 Noruwei no mori, titlul conține o trimitere intertextuală la celebrul cântec Norwegian Wood al formației Beatles), devenit bestseller în 1987, l-a făcut cunoscut nu numai în Japonia, ci și în lumea largă.

Opere traduse în limba română
Pădurea norvegiană
La sud de graniță, la vest de soare
În căutarea oii fantastice
Dans dans dans
Cronica păsării-arc
Iubita mea, Sputnik
La capătul lumii și în țara aspră a minunilor
Elefantul a dispărut(nuvele)
După cutremur (nuvele)
Kafka pe malul mării
În noapte
Underground. Atentatul de la Tokio și spiritul japonez

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Mar Mar 18, 2008 10:23 am

wai...pe mine m-au marcat cartile lui Murakami pe care le-am citit adik Iubita mea sputnik, Dupa cutremur si Kafka pe malul marii....mi s-au parut foarte creepy ...vi le recomand cel putin pe astea 3 :D
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Mier Mar 19, 2008 2:12 am

eu va recomand IN CAUTAREA OII FANTASTICE, si apoi ca o continuare DANS, DANS, DANS,(pe asta trebuie neaparat sa o cititi, dar ca sa intelegeti ce se intampla trebuie sa cititi intai in cautarea oii fantastice)

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Mier Mar 19, 2008 8:49 am

is pe lista mea de asteptare...+ padurea norvegiana pe care astept de un an sa o citesc da tot mereu e imprumutata cand vreau sa o iau de a biblioteca :scfdscgewr:
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Sam Mai 10, 2008 9:37 am

mai am putin si termin Padurea Norvegiana^^ maine sper sa o termin
e suupeer..ca de obicei

Am citit si romanul 'Straini' de Taichi Yamada si a fost.. : : : :: :*rock***:

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Yuuki
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 153
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Vin Mai 30, 2008 5:52 am

Eu n-am citit nicio carte scrisa de el... Deci urmatoarea carte va fi una scrisa de el ;))
Sus In jos
ireth_death
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 01/06/2008

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Vin Iun 06, 2008 8:28 am

-

Ultima editare efectuata de catre ireth_death in Dum Feb 05, 2012 6:16 am, editata de 1 ori
Sus In jos
LostAngel
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 23
Localizare : Somewhere
Data de inscriere : 13/08/2008

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Joi Aug 14, 2008 3:24 am

Ma-ti intrigat,de aceea am cautat pe internet cartile lui si le-am gasit pe toate despre care ati vorbit plus "Dupa cutremue" acum doar trebuie sa le mai citesc si atunci am sa am si eu ce sa scriu aici mai mult :)
Sus In jos
hinata-chan
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 160
Localizare : pe Terra sau Marte (nui sigur) poate pe Pluto
Data de inscriere : 08/09/2008

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Lun Sept 15, 2008 9:57 pm

vreau si eu sa citesc o carte de scriitori japonezi affraid

sper sa ajung ai la biblioteca :*arigato*:
Sus In jos
Aya
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 28
Data de inscriere : 25/12/2008

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Joi Dec 25, 2008 8:44 pm

oo da... e definitely unul din scriitorii mei preferati... Kafka pe malul marii m-a impresionat enorm... tocmai am terminat de citit In noapte si cand voi ajunge la biblioteca, o sa imprumut La capatul lumii... (are un titlu lung si greu de retinut pt mine :D) pe care am inceput-o cu ceva timp in urma... am citit si In cautarea oii fantastice, Dupa cutremur, Iubita mea Sputnik (aceasta mi-a fost recomandata de un prieten - habar n-aveam cine era Murakami atunci) si Dans, Dans, Dans
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Joi Dec 25, 2008 8:53 pm

hmm trebuie sa citesc si eu Kafka pe malul marii:-?
e La capatul lumii si in tara aspra a minunilor;)) si eu m-am chinuit pana l-am retinut...dar nu l-am citit inca
Trebuia sa citesti In cautara oii fantastice si apoi Dans Dans Dans..ca e continuarea^_^

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Ayaka
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 32
Localizare : Over the rainbow
Data de inscriere : 22/01/2009

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Vin Ian 23, 2009 7:10 am

Well, am citit pana acum "La capatul lumii si in tara aspra a minunilor","Iubita mea,Sputnik","Padurea norvegiana","La sud de granita,la vest de soare","Cronica pasarii-arc" si "Kafka pe malul marii".Sper sa gasesc cat mai curand "In cautarea oii fantastice".Oricum,din ce am citit eu,cel mai mult mi-a placut "Padurea norvegiana".Romanul merita citit.Mi s-a parut cam stranie povestea de dragoste dintre Toru si Naoko, dar si dureroasa, cu un final tragic.Este o poveste derulata pe fondul schimbarilor din Japonia anilor ’70, cand influenta occidentala forma o noua generatie, marcata mai curand de beat, jazz si rock, dar si de o sexualitate libera, decat de bushio sau cha-no-yu. Apropierea dintre Toru si Naoko, spaima cu care aceasta fuge de lumea reala, parasindu-l pentru ca nu poate suporta normalitatea.

"La sud de granita,la vest de soare",este o carte buna,desi,cel care povesteste(Hajime) e putin cam obsedat de relatia sa din copilărie cu o fată numită Shimamoto.In rest,actiunea e destul de simpla:Hajime si Shimamoto au fost colegi de scoala,dar au pierdut legatura cand s-au indreptat spre licee diferite.El trece prin niste relatii anormale cu alte fete,si se insoara la 30 de ani(parca...),isi deschide un bar si are doua fetite.Duce o viata relativ normala,pana cand,intr-o zi,Shimamoto apare la unul din barurile lui,iar cei doi ajung sa aiba o aventura impreuna.
Cartea ajunge sa vorbeasca despre copilarie si visurile ei,despre alinare si dragoste.

„Kafka pe malul marii” mi-a placut enorm de mult, mai ales faptul ca e un motan bătrîn, mare și negru, care vorbește cu voce joasă și cască de mai-mai să i se dizloce maxilarul.

In plus, am gasit in carte un paragraf care mi-a placut foarte mult :„Uneori destinul seamana cu o furtuna izolata de nisip care isi schimba cursul neincetat. Iti schimbi ritmul de mers, incercand sa o eviti. Furtuna insa se schimba si ea, potrivindu-si pasul dupa al tau. Schimbi din nou pasul, dar si furtuna face la fel. Acest lucru se repeta la nesfarsit ca un dans macabru cu ingerul mortii chiar inainte de revarsarea zorilor. De ce? Pentru ca furtuna nu e ceva fara legatura, venit de departe. Tu insuti esti furtuna. E ceva dinlauntrul tau. De aceea n-ai decat sa te resemnezi si sa pasesti drept in mijlocul ei, sa-ti aperi ochii si urechile de nisip si sa o strabati pas cu pas. Acolo nu exista nici soare, nici luna, nici directie, uneori nici macar timp. E doar nisip fin si alb, facut parca din oase faramate, care danseaza in inaltul cerului. Imagineaza-ti o astfel de furtuna.

Cand furtuna va inceta, nu vei intelege prea bine cum ai reusit sa scapi cu viata. Nu vei fi sigur nici macar ca a trecut cu adevarat. Insa un lucru iti va fi clar: tu, cel care a iesit din furtuna, nu mai esti acelasi cu cel care a pasit in ea. Da, asta inseamna furtuna de nisip. "
Sus In jos
Ryuzaki Lawliet
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 06/02/2009

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Vin Feb 06, 2009 9:48 am

Haruki Murakami e pe departe scriitorul meu preferat, favorit, indragit cum vreti voi sa-i spuneti(de fapt cum vreau eu dar na) prima carte pe care am citit-o fara sa o las din mana( nu glumesc) shi totodata preferata mea, e "La captul lumii shi in tara aspra a minunilor" <> pffff... anyway lista mea mai cuprinde "Padurea norvegiana", "Iubita mea, Sputnik" "La sud de granita, la vest de soare" "Cronica pasarii arc" "In cautarea oii fantastice" "Dans dans dans" "Underground" "In noapte", dar cu parere de rau nu am citit "Kafka pe malul marii" mie teama k dak ma apuc de ea nu voi mai putea citi niciun autor :scfdscgewr:
Sus In jos
daniela
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 04/02/2009

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Joi Feb 19, 2009 5:33 am

tot zicea mama de ce nu citesc literatura din proprie initiativa, o sa ma apuc si eu sa-l citesc si voi impaca si capra si varza clap
Sus In jos
den_iss
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 10/08/2008

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Sam Feb 21, 2009 10:34 am

"la sud de granita la vest de soare" am citit-o si eu, si am mai citit dar nu stiu daca e scrisa de el "Un idiot minunat", imi plac operele japoneze sunt interesante si dupa parerea mea mult mai bune decat cele romanesti japan
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Sam Feb 21, 2009 11:10 am

Un idiot minunat e scrisa de Shusaku Endo..vreau s-o citesc si eu curand...prin vacanta de Pasti daca ma duc la bucuresti sa mi-o iau@_@

acum citesc La capatul lumii si in tara aspra a minunilor...am inceput-o de vreo 2 sapt si n-o mai termin>.< scoala...sapt asta 5 teste :x

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Fluffymochi
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 206
Localizare : in universul Japoniei ^^
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Dum Iun 14, 2009 9:59 am

il ador pe Haruki Murakami lol! chiar acum cateva zile am descarcat toate cartile (volumele) pe care le-a scris :X:X de-abia ast sa le termin angel
Sus In jos
Xxmilk.teaxX
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 7
Varsta : 22
Localizare : <in the hell>
Data de inscriere : 12/09/2009

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Joi Dec 24, 2009 7:25 am

"La sud de granita,la vest de soare" este foarte tare. E o autobibiografie. Merita citita. Eu am terminat cartea in doua zile. Cautati la librarii pentru ca trebuie sa fie. E de la editura polirom. S-au publicat multe carti de-ale lui in Romania. M-am mirat la inceput.
Sus In jos
aya chan
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 29
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/02/2010

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Sam Mar 13, 2010 7:41 am

eu am citit iubita mea sputnik de murakami.mi-a palcut faorte mult omul ser jaoca serios cu timpul si cu legile lui:)) nu usnt mega fana a literaturii fantastice dar imi place stilul lui murakami :P astept sa apara filmul padurea norvegiana:X
Sus In jos
fumoffu
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 27/02/2010

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Mar Apr 20, 2010 11:41 am

Dupa multe, multe esuari, am reusit sa fac si eu rost de "La capatul lumii si in tara aspra a minunilor".Am citit-o in 2 zile (eram presat de timp) si recunosc ca desi aveam la inceput cateva ezitari, aceasta carte s-a dovedit cu adevarat fermecatoare..Sper sa nu fiu eu prea exagerat pentru ca nu prea am citit nimic spectaculos in ultima perioada, insa cu siguranta nu regret ca am citit-o. Mi-a placut mult. Stilul de a scrie, limbajul folosit, imaginatia lui Murakami, toate sunt de apreciat..Romanul asta parca te lasa la final cu o dorinta ascunsa de a trai si tu intr-una din cele doua lumi..Cel putin asa mi s-a intamplat mie.
Anyway, Haruki Murakami este un scriitor foarte bun! Sper sa mai am ocazia sa citesc ceva de el.^^
Sus In jos
Shizuko
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 28/07/2010

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Sam Aug 07, 2010 1:54 am

Eu am citit "In noapte" , "La capatul lumii si in tara aspra a minunilor" si "Underground".Ultima mi-a placut cel mai mult.
Din pacate nu cred ca voi mai citi ceva de Murakami.Alte carti nu mai au la biblioteca si parca nu imi vine sa dau atatia bani pe o carte pe care o citesc odata + ca ar trebui sa le comand de pe net pentru ca nu am vazut la librarie :|
Sus In jos
~Kumiko~
Samurai
Samurai

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 21
Localizare : mangalia,constanta
Data de inscriere : 14/10/2008

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Sam Aug 07, 2010 9:45 pm

citesc si eu "padure norvegiana"
mi-am luat`o in sfarsit
tipul incearca sa inteleaga femeile kanpai
Sus In jos
Topaz
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 15
Varsta : 20
Localizare : Try to find me xD
Data de inscriere : 24/08/2010

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Mar Aug 24, 2010 8:08 am

Eu am citit pana acum doar 'Elefantul a disparut', pentru ca asta a fost cam tot ce au avut la biblioteca -.-' iar pe la librarii nu prea am cautat, dar mi-am descarcat 'La sud de granita, la vest de Soare' si o s-o citesc curand, sper, momentan am alte carti in plan...
Oricum, Murakami cred ca esti unul dintre cei mai buni scriitori contemporani pe care ii stiu. Stilul lui e foarte frumos, e special, are ceva ce te atrage. Ati vazut ca sunt unele carti ce le indragesti din prima fraza si care nu te dezamagesc deloc pe parcurs? Exact asa e si cu Murakami.
'Elefanul a disparut' contine cateva nuvele. Imaginatia lui e asa bogata incat uneori m-a surprins complet cu ideile sale destul de ciudate, dar originale si chiar bune. So... sper sa mai gasesc si alte carti de-ale lui, pentru ca merita
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://always-on-stage.dmon.com
Blue Rose
Shogun

Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 22
Localizare : Here
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Sam Oct 02, 2010 8:18 am

M-ati facut curioasa...

TREBUIE SA GASESC "KAFKA PE MALUL MARII!!!!!" da Doamne sa ajung la Bucuresti *prays* am citit fragmentul postat pe pagina anetioara si m-a impresionat profund...daca un fragment a reusit s afaca asta atunci...

sa spunem doar ca sunt adepta metaforelor si a intelesurilor ascunse =]]

ati gasit cartea asta la librarie?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/I-live4music/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Haruki Murakami   Astazi la 5:15 am

Sus In jos

Haruki Murakami
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Literatura japoneza-