Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Parasyte - The Maxim -

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 403
Localizare : ChildOfSalaj
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Parasyte - The Maxim -   Lun Feb 09, 2015 2:07 am

Also known as : " Kiseijuu: Sei no Kakuritsu "

Based on Iwaaki Hitoshi's science-fiction horror manga by the same name.

The 17-year-old Izumi Shinichi lives with his mother and father in a quiet neighborhood in Tokyo. One night, worm-like aliens called Parasytes invade Earth, taking over the brains of human hosts by entering through their ears or noses. One Parasyte attempts to crawl into Shinichi's ear while he sleeps, but fails since he is wearing headphones, and enters his body by burrowing into his arm instead, taking over his right hand and is named Migi.

Because Shinichi was able to prevent Migi from traveling further up into his brain, both beings retain their separate intellect and personality. As the duo encounter other Parasytes, they capitalize on their strange situation and gradually form a strong bond, working together to survive. This gives them an edge in battling other Parasytes, who frequently attack the pair upon realization that Shinichi's human brain is still intact. Shinichi feels compelled to fight other Parasytes, who devour humans as food, while enlisting Migi's help.
[Description from myanimelist.net]

In primul rand vreau sa zic ca asta este, fara vreo urma de indoiala, cel mai bun anime al anului 2014, pentru ca atunci a aparut, 2015 deabia incepe si cine stie ce serii vor mai aparea.
Mno cum scrie si mai sus, e despre un tip pe nume Shinichi, student, care este atacat intr-o zi, el si multi altii, de catre o forma de viata extraterestra, inteligenta, un parazit care incearca sa-i patrunda in corp, sa-i ajunga la creier si sa-l controleze.
Este o invazie defapt, o invazie de paraziti veniti de nu stiu unde, din spatiu. Seria nu dezvaluie exact scopul acestor paraziti dar ei fac ce stiu mai bine, ce le vine natural sa faca, sa puna stapanire pe oameni si dupa aceea sa se hraneasca, dar treptat invata despre omenire si se dezvolta si ma voi opri aici sa nu fac prea mult spoiler.
Shinichi e printre putinii oameni care au scapat cu creierul intact, pentru ca parazitul care a incercat sa puna stapanire pe el nu a reusit sa ajunga la creier din cauza rezistentei lui si in schimb s-a stabilit in mana lui dreapta, de acolo de unde ii vine si numele de Migi. Mno si impreuna lupta pt. a supravietui, prima data e mai complicat dar pana la urma reusesc sa gaseasca un scop comun.

Parerea mea, este foarte bine executat si te tine aproape de ecran, nu m-am plictisit pentru o secunda O_O, e printre primele serii anime care contin muzica dubstep btw, daca nu chiar prima serie ever, nu stiu sigur dar cred ca veti descoperi ca suna foarte bine si muzica parca e facuta pt. acest anime, it fits right in with the atmosphere! Chiar daca nu va place muzica, the anime compensates for that, imo. o mica doza -  

Animatia este de catre studio Madhouse, need i say more?
Madhouse animations : Hunter x hunter 2011, Hellsing Ultimate, Vampire Hunter D : Bloodlust, Ninja Scroll iar lista continua si este lunga. In alte cuvinte animatia este superba si nu dezamageste.
Sunt foarte surprins de faptul ca aceasta manga a fost animata abia in 2014 desi este din anul 1988, contine 10 volume btw.
Cei ce vor ceva mai mult decat un basic shonen generic, their thirst will be quenched, no doubt.
Contine un plot care cu siguranta va va atrage, actiune foarte buna si nu numai asta dar si inteligenta, at times strategica, nu chestii gen mindfuck power-ups si asspuls, stiti voi termenii si la ce ma refer :-j.
Trateaza teme cum ar fi ce inseamna sa fii om si sa nu fii om, ce ar face un om in anumite situatii, ce ne defineste pe noi ca oameni si ce nu, poate deveni foarte psihologic at times but i fuckin' love it!
In special accentul si atentia este pe Shinichi, protagonistul si lupta lui, veti vedea la ce ma refer, pe parcursul show-lui el se schimba si uneori ramane cu intrebarea '' Am i still human? ".
Cliffhangerele sunt epice!!
Veti vedea cum actioneaza el cand vede cum i se destrama lumea si in ce s-a este bagat, cum actioneaza cei ce-l cunosc cand il vad cum se schimba, chiar si proprii lui parinti si cum rezista in lupta cu ceilalti paraziti si ce va face, pentru ca e singurul care stie tot ce se intampla dar nu poate spune nimenui pentru ca altfel ar ajunge un subiect de experimente. O multime de intrebari iar raspunsurile sunt toate in show, are un plot puternic si o poveste foarte buna care nu e rushed sau prea slow, e cum trebuie sa fie.

Sa nu uit, contine si un film live-action care deja a aparut daca nu ma insel si un al 2-lea care urmeaza sa apara anul asta, 2015. Nu le-am vazut inca asa ca nu pot comenta, filmele nu sunt intotdeauna bune, dar seria este extraordinara, imo.
Daca vreti un exemplu, ceva cu care sa puteti asemana Parasyte - the maxim - si care sa va ajute sa va dezvoltati o idee despre ce feel are si cum este, pot spune ca seamana din anumite puncte de vedere cu Tokyo Ghoul, doar ca mai bun, bineinteles asta in opinia mea, asta ofc, nu inseamna ca Tokyo Ghoul doesn't provide :>, we know it does.
In ambele show-uri ni se arata lupta dintre oameni si alte creaturi si putem vedea indeaproape si in detaliu asta.
In Tokyo Ghoul avem oamenii si ghouls si putem vedea lupta lui Kaneki atunci cand isi pierde umanitatea si devine unul dintre ghouls, putem vedea ceea ce gandeste si cum primeste aceasta schimbare si cum actioneaza, lupta dinauntru, stiti ce zic.
Sa nu mai poti consuma mancare normala si sa simti ca vrei sa te hranesti cu carnea unui om, cum ai actiona? Sa trebuiasca sa te prefaci cu cei din jur, sa pari normal.
In Parasyte mare parte din timp il privim pe Shinichi and how he deals with this problem.
Cu cat inaintezi in anime vei descoperi ca Shinichi se schimba si la un moment dat isi pune anumite intrebari, gen sunt singurul care este asa? mai sunt om, sau sunt un monstru?
Ce ne separa pe noi, oamenii, de celelalte creaturi, ceilalti monstrii? Multi ar spune ca ne separa inteligenta, comunicarea, faptul ca suntem civilizati, dar cei parazitii sunt foarte inteligenti, poate mai inteligenti ca oamenii si cu siguranta mai puternici fizic.
Ce ar face un om intr-o situatie si ce ar face un parazit?

Cu alte cuvinte, psihologie umana, mai multa si mai bine facuta in Parasyte decat in Tokyo Ghoul, iarasi, din punctul meu de vedere, although i like both.
Nu stiu daca am zis asta deja dar luptele si totul in show, parerea mea, e smart, inteligently done, nu plesnite asa de dragul de a fi acolo. tired of asspulls and out of nowhere powerups? Parasyte is for you! :))
Inteligent nu doar cu referire la faptul ca luptele au sens si ca pot fi strategice si contine discutii inteligente intre caractere dar si inteligenta emotionala, te pune pe ganduri si asta e mereu bine, iti vei pune intrebari gen ce va face acum, de ce a facut asta si nu vei sti cine moare si cine nu iar asta nu stiu daca sa zic ca e bine sau rau dar e o sabie cu 2 taisuri :)).
Gen, ca un exemplu, in game of thrones am fost f dezamagit cand SPOILERRRR!!!!!        END SPOILER!!!!!   dar totusi imi place feeling-ul asta, atunci cand nu stii cine poate muri si cine nu, cand nimeni nu e safe si nu stii sigur ce se va intampla, pentru ca previzibilul e plictisitor, imprevizibilul este exciting.

Voice acting-ul mi s-a parut bun, nu stiu de ce altii se plang, nu m-a deranjat absolut deloc, poate pt. ca unii au high expectations ceea ce e ok dar totusi nu a fost rau, nu a fost ceva care sa ma distraga sau sa imi dauneze urechilor, absolut deloc.
Character development, sa nu uit, este foarte bine facut mai ales pentru Shinichi si bineinteles, Migi, protagonistii, dar nu va faceti griji pt. ca show-ul se axeaza si pe alte caractere cum ar fi parintii lui, anumiti prieteni si persoane din jurul lui, ceilalti paraziti aka semenii lui Migi. Show-ul are un character development care nu e prezent in multe serii anime, nu la acelasi nivel cel putin.
V-am spus, trateaza teme psihologice and it goes deep into them sometimes, unul dintre cele mai bune lucruri ale show-ului.
De exemplu diferenta de gandire dintre Shinichi si Migi este foarta discutata, sunt 2 creaturi foarte diferite dar asta ii face asa puternici, invata unul de la celalalt si avanseaza, coexista. Migi se gandeste doar la el si face absolut orice pentru a-si asigura supravietuirea, singurul motiv pt. care Shinichi nu e mort e pt. ca supravietuirea lui Migi depinde de el, pentru ca impart un singur corp, Migi ar fi in stare sa faca orice si sa omoare pe oricine, chiar si unul de-al lui, pt. a supravietui, pe cand Shinichi este naiv si moral, nu vrea sa raneasca pe nimeni si din cauza asta il trage-n jos pe Migi, dar nu va mai dau atatea detalii XD.
Chiar si side-caracterele sunt interesante in acest show si poti sa simpatizezi cu ele si main villain-ul este, mno, veti vedea la ce ma refer :D. e de bine!!

Vreau sa revin inca odata la sunet, muzica din show este incredibil de buna si vreau sa spun ca nu contine doar dubstep, contine si piano, muzica electronica, etc.
Este folosita foarte bine si la momentele potrivite, e o arta sa stii cand sa pui muzica si cand sa nu, te unge pe suflet, Parasyte does this very well.

Va las inca una din melodiile mele preferate din Parasyte - the maxim -, la pian.

In opinia mea, este un definite must-see pentru orice anime watcher si nu numai, cel putin trebuie incercat neaaparat.
Astept opinii de la cei care poate l-au vazut deja sau care urmeaza sa il vada. m-tabako
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://focnoishi.blogspot.ro

Parasyte - The Maxim -
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura moderna :: Anime-
Mergi direct la: