Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Um... Buna.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Yui
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 19
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 23/11/2014

MesajSubiect: Um... Buna.   Mar Noi 25, 2014 6:19 am

Nu stiu exact cum am aterizat pe acest forum, dar ma bucur ca am facut-o si sper sa ma inteleg bine cu toti userii de aici. XD
Lasand asta la o parte, am sa fac o scurta prezentare:

Nume: Ana-Maria.
Data nasterii: 06. 10.1997.
Zodie: Balanta.
Anime preferat: InuYasha.
Manga preferata: Apocalypse no Toride.
Film preferat: Life of Pi.
Trupa preferata: EGOIST.
Cartea preferata: Cu ochii mintii - Hakan Nesser.
Jocuri preferate: Blade Hunter & League of Angels.
Animal preferat: Tigrul.
Anotimp preferat: Iarna.
Daca aveti intrebari, am sa va raspund cu placere. baloon
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://leagueofanime.shivtr.com/
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Mier Noi 26, 2014 5:07 am

Bine ai venit, Yui! welcome Imi pare rau ca ne-ai gasit abia acum cand activitatea pe forum e zero. Sper totusi ca asta nu o sa te impiedice sa navighezi cu placere prin sectiunile noastre. cheers

Yui
Gaijin
Gaijin

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Mier Noi 26, 2014 5:25 am

azami a scris:
Bine ai venit, Yui! welcome  Imi pare rau ca ne-ai gasit abia acum cand activitatea pe forum e zero. Sper totusi ca asta nu o sa te impiedice sa navighezi cu placere prin sectiunile noastre. cheers
Multumesc pentru primire! kanpai
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Varsta : 21
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Joi Noi 27, 2014 7:18 am

Salut, salut!
Bine ai venit printre noi.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Black butterfly
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 238
Varsta : 27
Localizare : Asia
Data de inscriere : 08/03/2009

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Dum Noi 30, 2014 1:17 am

Hi, welcome.
Mda, naspa ca forumul se afla intr-ostare atat de nasoala, dar e placut sa vezi membri noi.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://fantasia.forumgratuit.ro/forum
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 403
Localizare : ChildOfSalaj
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Dum Noi 30, 2014 6:59 am

Irasshai! sau cum se zice?
mi casa es tu casa
daca te supara cineva, Ridia's ur best friend.
bai da' nimeni nu joaca dota, in fine, m-am speriat putin cand a inceput cu League of :)). jk, jk
vreo melodie preferata? caut muzica buna, now and always!
si la multi ani! from a total stranger, if that ain't too creepy :-"
si ziua mea a fost in octombrie dar sunt in alta zodie, alta zi.
e naspa intr-adevar ca ai nimerit cand e pustiu p-aici, da' no, mai se trezeste cineva din cand in cand si posteaza ceva, stay tuned!! :))
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://focnoishi.blogspot.ro
Yui
Gaijin
Gaijin

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Mier Dec 03, 2014 8:49 am

Multumesc tuturor pentru primire! :D

Zz, mersi, desi ziua mea a fost acum ceva timp. :]]
Hmm... Do As Infinity - Shinjtsu no Uta. (:
Sus In jos
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Joi Dec 04, 2014 9:06 pm

Inuyasha, ofc! trebuia sa ma astept la asta :)) macar putin.
dar suna bine, Inuyasha are OST misto.
Sus In jos
Yui
Gaijin
Gaijin

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Vin Dec 05, 2014 1:49 am

Hee hee. Dupa parerea mea, anime-ul are cea mai minunata coloana sonora. XD
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Vin Dec 05, 2014 9:25 am

Hmmm, Yui, pai zzzbang e cu Naruto, fan grav, inrait, nu-l mai impresioneaza pe el Inuyasha lol Dar eu zic sa luati voi mai bine si sa ascultati niste utena si niste cossette ca sa vedeti ca mai exista si alte anime-uri in afara de astea clasice.

Yui
Gaijin
Gaijin

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Vin Dec 05, 2014 10:34 am

Sunt destul de dragute piesele. Imaginea de fundal a primului anime mi-a captivat atentia, posibil o sa-mi fac timp sa-l vad zilele acestea. (:
Sus In jos
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Vin Dec 05, 2014 8:48 pm

Mno, asta s-a simtit ca un fel de atac :)). Doar s-a simtit. The irony, though! apropo, pluralul cuvantului anime este tot anime, mindfuck? sau e diferit in limba romana? no, cred ca-i la fel.
Ain't nothing wrong with the classics, watashi no tomo yo! xD
True however, Naruto fan 'til i die si nu mi-e rusine, chiar este un anime bun, poate daca ai sta sa te uiti ai vedea si tu asta, sau poate ai incercat si nu ti-a placut, argumentul asta nu am cum sa-l castig, e vorba de gusturi, apples to oranges stii ce zic. :-j
Dar e ok, sunt sigur ca si tu stii asta dar si mie mi se intampla uneori sa uit si sa ma las dus de val, doar zilele trecute ma certam cu cineva care zicea ca "Breaking Bad" e mai bun decat "Orange is the new Black" :)) si cu ceva timp inainte cu altcineva ca Drinking Buddies este mai bun, am zis eu, decat Guardians of the Galaxy pe care l-am oprit la vreo 20 de minute din film pt. ca m-a plictisit, e pur si simplu naspa. Futile in the end, dar nu m-am putut abtine, am incercat sa-i explic :)), pana la urma nu ai ce sa faci, oamenii sunt diferiti, totusi la faza cu Breaking Bad eu am fost de acord, chiar este mai bun din punctul meu de vedere, dar tot ne-am certat pt. ca incercam sa explic ca si Orange este foarte bun dar sunt 2 seriale f diferite.
Si Inuyasha chiar are OST foarte bun dar l-am vazut demult si am ascultat melodia, poate deaia nu am fost surprins sau nu am parut impresionat, plus ca nu e preferata mea din show, imi place mai mult Max Alto- change the world si mai ales Dearest de la Ayumi Hamasaki si ar mai fi si altele.
Nu ar trebui sa judeci asa repede desi inteleg de ce crezi ca nu stiu de existenta altor anime, cu tine nu prea am vorbit despre anime pentru ca mi-ai zis ca nu te mai uiti la anime, nu pareai interesata. Probabil ca am vazut mai multe anime decat tine, asta e partea amuzanta. :)) but who knows, oricum faza e ca tu ai observat ca in ultima vreme vorbesc mult despre Naruto si ai zis probabil ca numai asta stiu, dar nu e adevarat, doar ca am inceput sa ma uit de cand eram mic si mno, poti numi asta guilty pleasure (Konjiki no gash bell) sau soft spot sau nu stiu, desi e mai mult de atat, chiar imi place, genuinely si faza e ca tocmai s-a terminat manga acum ceva timp, am avut deep feels :)) nu stiu daca ti s-a intamplat vreodata, am eu un obicei sa ma atasez mai mult decat trebuie, chiar si de caractere fictive nu numai reale :-". e cam acelasi lucru care mi s-a intamplat si cand s-a terminat DragonBall pe care incepusem sa-l vad, nici nu mai stiu la ce varsta, e parte din copilaria mea.
In other words, you only scratched the surface cu Naruto,  stiu mai multe decat crezi si am si vazut Portrait of pettite Cossette ( Float suna mai bine, imo).
De Revolutionary GIrl Utena doar am auzit si gen am vazut trailer si am citit niste informatii pe net intr-o vreme cand cautam ceva nou dar nu m-a atras. Am vazut o faza pe net unde o tipa de acolo e transformata intr-o masina? Wt*'s that all about? :))
In Avatar : the last airbender, SPOILER!!!!! o tipa este transformata in luna de pe cer, dar o masina? O_o
anime is so weird, cateodata.
daca vorbim de anime with strong female lead characters, Juuni Kokuki e printre preferatele mele!
ohhh, nu pot descrie in cuvinte ce fascinat/mesmerized am fost de acest anime! inca sunt, dar prima data a fost hardcore :)). si ce coloana sonora contine, cum ziceai tu Azami odata la o poezie de-a mea, m-a dus pe culmi orgasmice si m-a lasat neterminat? o descriere destul de buna, caci are un final... care nu prea e final.
mno, nu e totul la fel ca in romane, din pacate.
va dau si 2 links la 2 melodii pe care nu veti regreta ca le-ati ascultat!

Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Sam Dec 06, 2014 3:10 am

Băi, Marius, chiar nu pot să stau să citesc tot ce ai scris, că m-am lăsat de romane lol oricum, citind printre rânduri, am observat că te legi de "gramaticile" mele, bestie ce ești! știu și eu că anime e anime și la singular și la plural, dar fiind un cuvânt japo sună oarecum bizar în limba română dacă nu-i pui "-uri" ăla. Îmi cer totuși scuze dacă ți-a zgâriat retina gingașă :) În ce privește coloana sonoră la Inuyasha, ce pot sa zic, probabil nu ești singurul de pe aici care a auzit de Ayu Hamasaki, iar eu nu cred că am zis pe undeva, pe acolo pe sus, că n-ar avea anime-urile (ANIME-URI, da? sper că se vede) voastre preferate muzică bună, am zis să mai încercați și altceva, că doar ăsta e unul din scopurile forumului, recomandările. Apoi, dacă e să discutăm despre Utena, cred si eu că nu te-a atras așa cum te-a atras Naruto, pentru că Utena nu e chiar pentru oricine, e un anime psihologic, plin de simboluri, iar faza cu mașina nu e din anime, ci din film( asta așa ca fapt divers). Habar n-am de ce te-ai simțit atacat, dar nici nu mă interesează să aflu, iar când spui că ai văzut mai multe anime-uri decât mine, nu te contrazic, viața mea nu se rezumă la asta, mai văd și alte chestii, mă mai ocup și cu alte lucruri. cheers

ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Sam Dec 06, 2014 5:17 am

in primul rand gomen, nu ma pot abtine sa nu scriu mult, e un defect de-al meu.
defect pt. ca poate ca tot ce am scris putea fi spus in mai putine cuvinte dar eu mereu aleg calea cea lunga :)), f*ck it.
:)) bestie. imi place cand ma alinti, desi nu cred ca ai zis-o ca pe un alint, i am sick!! :))
inteleg, inteleg. e greu uneori pt cnv sa citeasca ce scriu eu, nu numai pt. ca scriu mult dar si pt. ca e cam plictisitor :-".
totusi nu mai pune -uri sau alte dastea, zi anime si las-o asa, crede-ma, it's how it is supposed to be!!
dar daca nu si nu, atunci fa cum iti place, nu cred ca ma deranjeaza am vrut doar sa iti spun pt. ca ma gandeam ca nu stii dar m-am inselat :D.
Si sunt sigur ca nu sunt singurul care a auzit sau care asculta Hamasahi, ar fi trist daca as fi :)).

"iar eu nu cred că am zis pe undeva, pe acolo pe sus, că n-ar avea anime-urile (ANIME-URI, da? sper că se vede) voastre preferate muzică bună, am zis să mai încercați și altceva, că doar ăsta e unul din scopurile forumului, recomandările."
te cred ca nu ai spus si nicaieri in ce am scris nu m-am legat de asta, in fact, nu stiu de unde ai scos-o :)).
acum chiar se vede ca nu ai citit tot ce am scris, pentru ca esti putin pe dinafara, eu m-am legat strict de anime, melodiile le-am pus doar asa, pentru ca sunt SUPER TARI!!!! hai, stii ca ti-au placut :>. ar trebui sa citesti tot daca tot vei comenta pe tema asta, ca te vei gasi intr-o situatie naspa, just saying.
am simtit un fel de atac :)), ma refeream ca ai spus ca ar trebui sa ascultam melodiile de mai sus ca sa aflam ca mai exista si alte anime inafara de Naruto si Inuyasha.
Ai spus-o ca si cum, chiar trebuie sa explic? mi-e greu sa cred ca tu chiar crezi ca doar la Naruto ma uit sau ca ea se uita doar la Inuyasha, ai spus-o asa high and mighty, ca si cum tu ai sti toate chestiile bune si ca si cum esti beyond si noi nu stim sau nu vrem sa stim.
In fine, mie asa mi s-a parut si sincer a sunat naspa si daca chiar crezi ca doar la Naruto ma uit si ca sunt limitat la asta, huuh, esti mindfuck :)), la asta ma refeream, nu la muzica.
Am vazut multe anime Azami, de la simple la complexe, psihologice, comedii, drame, multe.
Si iarasi, nici viata mea nu se rezuma la anime, iarasi simt ca intelegi gresit, am spus ca am vazut mai multe decat tine si vad ca nu ai inteles gluma.
Tu, cineva care a vazut mai putine anime si care habar nu are cate am vazut eu si ce gusturi am, imi spui ca ar trebui sa imi largesc orizonturile si ca sunt si alte chestii bune, chiar mai bune, decat ce stiu eu, nestiind defapt ceea ce eu stiu. Do you feel the mindfuck? :))
Nu lua asa in serios faza cu atacul, stii ca eu glumesc... adica nu m-am suparat sau w/e doar iti spun ce am inteles si ce am vazut ca vrei tu sa zici.
Nu e nimic in neregula sa recomanzi ceva, dar trebuie sa recunosti, felul cum ai zis-o, gen mai iesiti si voi din casa nu mai fiti incuiati, Naruto sau Inuyasha isn't everything, nu asa se recomanda ceva :)).
Si iarasi vorbesti ca si cum ai sti ce gusturi am exact, cand spui ca te asteptai sa nu imi placa Utena si ca nu e pt. oricine, suna ca si cum spui ca nu l-as intelege sau ceva de gen cand adaugi ca e psihologic si ca e plin de simboluri. or am i wrong in that regard? mi se pare ca-mi vorbesti de sus, stii la ce ma refer?
ba din contra, ador un anime complicat, psihologic, care se leaga de probleme reale chiar daca e sci-fi sau w/e. ador un plot bun si conversatii inteligente intre caractere, deeper meanings, ma ung pe suflet, toate chestiile astea.
dar iarasi, e vorba de gusturi si caut multe chestii la un anime, de la plot la animatie la caractere la muzica, etc.
Uneori fac greseli si judec gresit un anime, poate ca s-a intamplat la fel cu Utena, posibil sa ma mai uit odata peste el.
Mi s-a intamplat la HxH si Hellsing dar si la Claymore.
Prima data cand m-am uitat la HxH nu iesise cel nou, si cel vechi are o animatie de cacao si am renuntat la el din prima fara sa ma mai interesez, defapt este un animal uimitor de bun, dar tu nu trebuie sa fii de acord, e absolut normal sa avem gusturi diferite.
La Hellsing a fost aceeasi chestie cu animatia, era veche si eu eram tampit, nu stiam ce ratez :)) iar la Claymore tin minte ca am vazut ca e un anime plin cu "fete" si asta m-a facut sa nu ma uit la el pentru o perioada, cat de retard sa fii? Claymore is...pff, ma simt penibil ca am putut sa spun vreodata ca e naspa si ca e pt. fete :)).
Si tu te inseli amarnic daca chiar crezi ca Naruto si Inuyasha nu au asa ceva (conversatii inteligente, plot,simbolism, etc), e mai mult decat crezi, nu stiu cat ai vazut din ele dar nu sunt asa simple cum par.
In Naruto se discuta teme mai complicate decat crezi, singuratate, despair, prietenie, chestii simple cum ar fi "ninjutsu" ceea ce nu stiu daca stii ce e, sunt bazate pe mitologia budista and shinto, chiar si semnelele pe care le fac cu mainile si ideea de chakra. Numele unor tehnici sunt bazate pe nume de zei sau bestii mitice (Kirin, Amaterasu, etc.)
Si relatia dintre caracterele principale si altele si mai ales Itachi si Sasuke, povestea lui Itachi, just greatness pentru mine O_O.
Spun asta pt. ca desi nu ai spus nimic rau despre Naruto, am simtit eu ca ai o parere naspa (2 much reading between the lines?), parca ai crede ca e simplu (simplu cu sensul ala naspa) , nu ca ar fi ceva rau in a fi simplu, eu de exemplu sunt o persoana simpla, dar mno stii tu la ce ma refer.
In fine, e parerea ta si eu o respect, ca-ti place Naruto sau orice alt anime, sau ca nu, dar sa stii ca e mai mult decat pare, overall e ok dar are anumite momente, anumite episoade sau arcs care sunt asa de bune!! nu ai idee, but again, oricat de bun ar fi ceva, cand e vorba de gusturi si opinii, shouganezee!! shouganeezee!! shouganeezee!! \m/ (LoveCom, cine stie, cunoaste :)))

uite aici, nu doar pt. tine, adica prob. nu te intereseaza :)) dar pt. altii care vor mai multa informatie cu privire la Naruto, it's quite interesting. ( http://dedroidify.blogspot.ro/2008/08/symbolism-of-naruto_07.html )

Apropo, intrebare pentru Yui, daca ar fi sa alegi un episod preferat, din tot anime Inuyasha, care ar fi ala? gandeste-te bine, sunt foarte curios, pt. ca eu am deja unul de prima data cand l-am vazut.
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Sam Dec 06, 2014 2:42 pm

Dupa cum ti-am scris si mai sus m-am lasat de romane asa ca nu pot sa-ti citesc manuscrisul, undeva pe la jumatate m-am oprit pentru ca imi solicita vederea. E amuzant ca tu poti sa debitezi 10 ineptii la fraza iar eu trebuie sa stiu ca tu glumesti, in schimb ce scriu intra in categoria atac si ti se pare ofensiv sau rau intentionat. Prin urmare imi cer scuze ca mi-am permis sa ma bag in seama si ma opresc aici.

ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Sam Dec 06, 2014 7:18 pm

nah, nu cred ca ai spus chestiile alea din rea intentie :/, dar nici nu cred ca te-ai exprimat intr-un mod ok, it felt ignorant of you, but that's just me.
scuze ca-ti stric vederea, eu port ochelari si stiu cum e :)), nu o fac cu intentie, promit sa incerc sa compresez :-".
E ok though, te poti baga in seama dar poate ca e wrong subject, o dam off topic aici la Yui pe subiect :)). Gomen!

Legat de episodul ala preferat din Inuyasha, cu siguranta best episode din tot anime, parerea mea, este 162.
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Varsta : 21
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Mar Dec 09, 2014 7:06 am

Muahaha:))) si aici ar trebui sa intervin eu :))) Dar cum am doua examene maine, ma pun sa invat, dar stiti ce sa faceti daca am trecut pe-aici.
Marius fii copil cuminte;)
Ceaules :*

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Um... Buna.   Mier Dec 10, 2014 6:06 pm

u 2 been talking? :))