Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Anime Music Video - A.M.V.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 403
Localizare : ChildOfSalaj
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Anime Music Video - A.M.V.   Lun Iun 04, 2012 3:19 am

Am cautat dar nu am gasit un topic despre asta p-aici.
Daca este si n-am vazut eu :/,gomen!
Daca mai tineti minte am postat prima data,atunci cu Otaku,faza cu amvu' care l-am trimis si n-o fost acceptat.
Mno,o fost din cauza rezolutiei dar nu mai conteaza :-j .
Am facut cateva modificari la el si l-am urcat astazi pe utube clap
Asta este,check it out

m-tabako

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://focnoishi.blogspot.ro
Ridia
Daimyo
Daimyo

Numarul mesajelor : 496
Varsta : 21
Data de inscriere : 30/12/2009

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mar Iun 05, 2012 4:44 am

Well, se potriveste la Anime Music pentru ca punem muzica cu video cu tot acolo, si deci n-ar fi nici o diferenta, am sa vorbesc si cu ceilalti moderatori despre asta.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mar Iun 05, 2012 5:57 am

da da,cum vreti ...
e o diferenta intre alea da' inteleg ce zici.
deeeeeeeci? v-o placut? e primu' meu amv crab10
vreau pareri m-tabako
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mar Iun 05, 2012 6:20 am

@Ridia:Dupa parerea mea topicul e ok deschis.AMV-urile din cate stiu eu pot fi facute f bine cu orice fel de coloana sonora nu neaparat cea din anime,asa ca n-au ce cauta la topicul cu OST-uri.
@ZzbangNoMi:cat priveste primul tau amv mi se pare chiar bun pentru o prima incercare,dar mai mult nu pot sa-ti spun pentru ca nu-mi place si nu mi-a placut niciodata dragonball :|

ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mar Iun 05, 2012 7:09 am

woaaaa dar dragonball e super tareeeeeee crab14
dar inteleg :-?,afterall esti fata,nu ca ar fi vreo conditie sau cv dar e clar un anime pt baieti boxing ,shonen xD,rar am vazut db/dbz fangirls,oricum multam' pentru parere ,si eu cred ca mi-o iesit marfa...

m-tabako

Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mar Iun 05, 2012 7:12 am

de realizat e foarte bine realizat,nu am nimic rau de zis in privinta asta si daca ar fi fost un anime sa-mi placa aveai nota 100 :>

Ciorapyy-kun
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 208
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/07/2011

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mar Iun 05, 2012 9:29 am

Grafica + poveste e chiar ok ... dar pentru un concurs , acest gen de AMV nu ar fi fost ok ... In primul rand este prea mare .. din cate stiu exceptiile sunt undeva la 6 minute dar deja sunt considerate prea mult ... din cate stiu ar trebui sa te limitezi undeva la 2:30 - 3:30 minute ... Si poate data viitoare ai putea incerca si o melodie pe fundal ... ceva care sa se potriveasca cu povestea din imagini .
Dragon Ball este un anime care m'a fascinat (bineinteles fiind si primul anime pe care l-am vazut) + ca genul Shounen este favoritul meu ... Dar iar ne legam de anime si revenim asupra concursului , nu a fost un lucru intelept sa alegi DB deoarece din cate am vazut in ultimii ani a fost privit cu ochi rai acest anime .. probabil din cauza ca este foarte vechi si grafica + actiunea anime'ului ii "plictisesc" pe unii ... eu personal ma voi uita la acest anime probabil si la batranete pentru ca mie chiar mi-a placut ...
Data viitoare incearca sfatul meu si fa un anime ceva mai nou + o coloana sonora ceva mai "antrenanta" , cei de la Disturbed au niste melodii chiar foarte marfa si ar putea folosite intr-un video ce contine o actiune mai "dura / agitata" .
Per asamblu , AMV'ul a iesit bine dar nu potrivit unui concurs . Better luck next time.
Sus In jos
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mar Iun 05, 2012 4:59 pm

bai mersi pentru sfat dar n-are sens ce spui,sincer,pot sa aleg ce anime vreau,nu vreau sa intelegi gresit acum nu ma iau de tine sau ceva :)) dar te corectez,daca vreau pot sa folosesc si anime-uri mai vechi decat dragonball cat timp au grafica cel putin,apropiata,sau peste 640 x 480,puteam sa fac amv cu fist of the north star,ai vazut ce stil de animatie are ala? :/ old schooooool
si cum adica n-a fost prea intelept :/,n-are legatura ,nu exista asa ceva,intelepciune in alegerea unui anime :)),cui ii pasa daca-s hateri dbz in juriu,este un amv nu anime-ul ,raw,ei trebuie sa analizeze sync-ul,efectele,flow-ul,calitatea video/audio si originalitatea.
dar daca luam episoade HD nu aveau ce sa-mi spuna,nici nu conteaza asta,un amv bun nu depinde de anime-ul ales ci de ce incerci sa spui in el,daca are o poveste,skill-urile editorului,nici macar efectele,dar toata lumea stie ca dau bine,dar nu conteaza asa mult cum cred asa multi,un editor bun poate sa-ti faca un amv RAW si sa te uimeasca,si bineinteles,muzica!
acum chiar nush ce sa-ti spun,pana la urma tot la gusturi ajungem,nu-ti place melodia? mie mi se pare super epica melodia aia,mi se pare ca se potriveste foarte bine cu dragonball-z,sunt de parere ca nu exista o coloana sonora "antrenata" si ca am ales foarte bine,bineinteles sunt niste chestii logice pe care nu le faci adica n-am pus "i'm a barbie girl,in a barbie world" la amv-ul asta =)))),deci iarasi consider ca ce-ai spus tu ai spus pentru tine,ca-ti place tie Disturbed (si mie defapt,ascult si sunt betoon!! ) si melodie asta nu prea,desi nu itneleg pt ca e asa epica :X,sends chills down my spine! este o melodie aventuroasa,dura si agitata!
cand am inceput sa-l fac pt concurs nu citisem inca regulile,dupa,cand le-am citit am vazut ca marimea trebuia sa fie 150 sau sub si al meu avea 300 si ceva MB dupa primul render in Sony Vegas,l-am encodat in mai multe programe,a trecut prin multe procese,sony + after effects si o ajuns de 70 MB dar parti din el se vedeau in patratele,scazuse drastic rezolutia dar mare parte din el era inca HD asa ca mi-a fost lene :/ sa inlocuiesc partile si sa adaug din nou efectele si syncu' asa ca l-am trimis cum era si nu l-au acceptat din cauza aia,a fost greseala mea :-j
chiar si acum,partea de pe youtube,din amv,cea cu flacari in care-l arata pe Vegeta in genunchi,chinuit,si dupa se dezlantuie,daca te uiti atent,nu este HD,e singura parte pe care am lasat-o asa dupa ce am inlocuit ce nu era HD :-j,mi-o fost lene ca partea aia o fost greu de facut si oricum nu se observa asa bine iar acum ca n-o fost acceptat nu-mi mai pasa asa mult,e suficient se vede si se intelege ce se intampla acolo .

iar durata unui amv nu trebuie sa depaseasca 7 minute dar sa aibe minim 2! nu exista prea mare in amv-ul meu,m-am incadrat in ce-au spus,spui ca este prea mare pt. ca te-ai plictisit cand te-ai uitat la el,daca era unul bun si-ti placea cu adevarat iti spun ca n-ai mai fi zis asta xD,dar este ok,apreciez sinceritatea :/,pana la urma e primul ,e normal sa nu fie de nota 10 :-?
per ansamblu,amv-ul a iesit destul de bun si foarte potrivit pentru un concurs,daca as fi rezolvat rezolutia :/,pfuai daca lenea ar durea ...
better luck la nijikon sper!
oricum urmaream doar sa-l vad pa ecran acolo nu sa iau locul 1 sau ceva,desi cred ca as fi reusit sa intru in primii 10

m-tabako
Sus In jos
Ciorapyy-kun
Hatamoto
Hatamoto

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mar Iun 05, 2012 9:21 pm

Nu prea ai inteles ce am vrut sa zic , mie personal mi-a placut AMVul mai ales pentru ca sunt fan DB de mic copil .
M'am referit la "alegerea animeului" pentru ca stiu ce parere au de obicei cei de la Nijikon / Otaku despre Dragon Ball sau animeurile ceva mai vechi (nu ii inteleg nici eu pentru ca sunt niste animeuri epice si cu care am copilarit toti dar asta e vremurile se schimba.)
Am dat doar o idee cu Disturbed , nu sunt mare fan , ascult multe alte trupe care imi plac chiar mai mult dar acest gen al lor agresiv si ritmat chiar este o alegere buna pentru un video de genu (daca nu AMV , un video pentru un joc shooter este chiar perfect) .
Am gasit azi din intamplare un AMV care a castigat un concurs de AMV'uri "ShehzadHBK's Re-evolution AMV Contest" , iti las video sa te uiti , personal acest AMV nu prea mi-a lasat o impresie chiar "buna" pentru ca nu si-a ales bine melodia dar uite ca totusi a castigat si culmea chiar locul 1 .

Acum nu vreau sa te superi pe mine , pur si simplu mi-am spus parerea si am vrut sa te ajut .
Dupa cum am spus , chiar daca tu ai un AMV facut cap-coada perfect cu melodie + poveste + efecte , daca anime'ul nu este pe placul celorlalti , degeaba il faci (dupa cum am mai spus , nu le inteleg nici eu gandirea asta) pentru ca am auzit aceste cuvinte chiar din gura lor.
Cum ai zis si tu , better luck la Nijikon .
Sus In jos
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mar Iun 05, 2012 11:23 pm

aaaaaah biiine :/,eu am inteles dar ma rog,faza e ca nu-mi pasa ce anime le plac lor sau nu le plac si nu ar trebui sa conteze chestia asta,ci chestiile ce le-am zis mai sus
"daca anime'ul nu este pe placul celorlalti , degeaba il faci" ? wha the f***
da' ma rog daca tu i-au auzit spunand asta atunci ar trebui dati afara si facut alt juriu /:),pt ca e gresit. :-j
mereu voi alege un anime care-mi place mie nu ceva ce place juriului,wtf !!
sa-mi spuna despre amv nu despre anime :-j,si asa cand am ajuns la otaku locurile erau deja facute si doar le-au proiectat,ce naiba e asta,ma asteptam sa spuna niste cuvinte,de ce e bun,de ce nu e bun,lucruri bune,lucruri rele,de ce a luat locul ala amvu' respectiv ,eventual cele ce n-au fost acceptate sa se spuna motivele pt. ca data viitoare sa nu se mai repete greselile,etc
dar n-ai cu cine >:P

si o melodie care-mi place mie,gusturile mele,amvu meu,ei nu trebuie sa judece asta.
melodia care am pus-o e mai mult decat potrivita,dbz nu este totul numai despre violenta si bataie maxima,numai asta,are si alte chestii,si ei zic bai e anime violent sunt batai sange trebuie melodie violenta despre nebunie si sange,cum era aia...dafuq? :/
ba din contra amv-ul meu e despre povestea lui Vegeta si cum a fost schimbat de Goku si cum a devenit o persoana mai buna si eterna rivalitate dintre el si Goku, nu violenta,sange si nebunie peste tot :))

m-tabako
si nu m-am suparat stai linistit,apreciez parerile sincere/critici :-j
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mar Iun 05, 2012 11:36 pm

Ia-o usor, Marius, sunt sigura ca Ciorapyy-kun nu a vrut decat sa-ti dea un sfat prietenesc, se pare ca stie cum sta treaba pe acolo, si in caz ca nu te-ai obijnuit pana acum, traim in Romania, si e ceva normal sa se intample chestii din astea. N-ai decat sa-l faci cum crezi tu, dar daca juriului nu-i va placea nu vei castiga,....riscul meseriei. In orice caz te rog nu mai injura atata, ori suntem oameni civilizati ori nu mai suntem.....merci

Sus In jos
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mier Iun 06, 2012 12:13 am

:)) cred ca nu cititi tot ce scriu
bai da i-am zis de prima data ca is calm si ca nu m-am suparat,ca apreciez,da'oricum nu-mi pasa de chestiile alea :-j mai mult ma enervez cand vad ca-mi ziceti sa ma calmez O_o
m-am prins si yo cum sta treaba oricum,dupa ce am vazut ca n-au postat pe site nimic,n-am primit mail si cum au prezentat amv-urile fara sa spuna nimic despre ele,etc :-j
da chestia asta cu anime-ul e o prostie
numa' sa-i oftic,daca e adevarat,o sa fac un amv cu anime vechi,old school,animatie dinaia veche :))))
neaaah,glumesc,poate o sa incerc sa creez unu' despre One Piece :>
ori suntem golani ori nu mai suntem :)),bn scz din obisnuinta cand injur pe engleza nu ma gandesc ca-i injuratura :)),slab pe langa ce avem in limba romana :/
o sa ma abtin :-"
Sus In jos
Ciorapyy-kun
Hatamoto
Hatamoto

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mier Iun 06, 2012 4:47 am

Exact ce a spus si Ridia incercam sa spun doar ca prefer sa nu bag aceste replici de genu "traim in Romania" pentru ca este tara mea care imi place , singura problema fiind "unii" oameni din ea.
E irelevant , revenind la AMV , am zis , ma repet , este un AMV care mie imi place . Doar ca , ca peste tot , totul se rezuma la cunostinte / gusturi . De exemplu anul trecut la Nijikon (editia 2011) trebuiau sa se faca inscrieri pentru Stand-up Comedy . Dar bineinteles nu a fost nicaieri valabila aceasta optiune , iar organizatorii au bagat de la ei un "show" ce ar fi trebuit sa fie Stand-up , dar a fost atat de lame incat oamenii incepeau sa iasa din sala ... In mod normal aceasta sansa ar trebui acordata tuturor doritorilor , neh ?
Dar mna asta este societatea din care facem parte si indiferent de ce am spune / face nu va schimba nimic.
Incearca anul asta la Nijikon and who knows , maybe maybe . :)
Sus In jos
Ridia
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mier Iun 06, 2012 6:13 am

Am citit tot, doar felul in care te-ai exprimat plus injuraturile presarate ici-colo mi-au dat de inteles ca te-ai cam infierbantat:P
Gata nu mai zic nimic, ca sa-ti treaca :P ;))

@Ciorapyy-kun "unii oameni" esti f optimist,...eu numai din astia intalnesc...

Sus In jos
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Mier Iun 06, 2012 6:56 pm

tocmai pentru ca s-au spus si facut multe,de-a lungul timpulu multe s-au schimbat,pt. ca niste oameni au luptat pentru niste drepturi,doar ca este foarte greu,foaaarte greu.
bine da' hai sa nu vb aici despre Romania si problemele ei ca oricum orice lucru are calitati si defecte si orice tara la fel. ...
puteti pune si voi amv-uri aici,facute de voi sau doar care v-au placut /impresionat si puteti spune de ce si chestii dastea ;)
a si am fost si eu la faza cu stand-up comedy,chiar a fost naspa mai ales ca tipu' incerca sa faca glume din anime/despre anime si parca le facea pe loc nu prea erau bune.
si mai era celalalt care povestea cum o fost cand o vizitat Japonia parca...
daca vroiau un stand-up comedy cu adevarat bun trebuiau sa cheme maestrii B-),Teo,Costel,Micutu' sunt 3 dintre ei,probabil ca i-ati vazut si pe youtube,cei mai tari =))) !!
da' zic si yo asa,prob. n-ar fi venit aia la Otaku Fest :))
Sus In jos
ZzbangNoMi
Daimyo
Daimyo

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Vin Iun 15, 2012 1:29 am

si ca tot vorbeam de One Piece la sectiunea Anime vreau sa prezint un amv foarte tare,unul din amv-urile epice de pe youtube care m-au inspirat sa ma apuc de facut un amv :)) si chiar va rog,daca va place sa-i vizitati canalul de pe youtube pentru ca tipu' are niste amv-uri bestiale,este pro la facut amv-uri in ochii mei crab2 serios!
ZzbangNoMi approved! xD

e unu' din preferatele mele,loogic :-",are niste sync super tare cu melodia in unele parti :X,mai ales pe sfarsit cu "if you've ever loved somebody put yer hand up!! " pff,epic! m-a atins faza :)) pe bune!
m-tabako

si o legenda amv ca sa zic asa :/,exista "legende" si-n lumea amv-urilor,amv-uri vechi dar atat de bune,cum s-ar zice "ahead of its time",masterpiece! cel putin eu nu prea gaseam multe amv-uri bune pe vremea aia si nu erau atatia amv makeri cati sunt in ziua de azi bineinteles xD

l-am vazut prima data prin 2007 sau cam asa(l-am downloadat de pe ODC,ofuai de cand n-am mai folosit odc-u' desi il am inca instalat,pe atunci nu aveam cont pe nici-un torrent si nu stiam niciunu :/ ) dar e mai vechi de atat,un youtuber il uploadase in anul 2006 dar cred ca e mai vechi si de 2006,nu stiu sigur si nici nu gasesc canalul original unde a fost uploadat,adica nu-i gasesc creatorul de drept,cred ca o fost facut de un grup de oameni numit ScorpionsULTD.
a-ti vazut ca mai nou sunt grupuri pe youtube,grupuri de amv-makeri facute pentru amv making :>,se creeaza o industrie :)).
si cred ca o sa-l recunoasteti :-?

am incercat sa gasesc unul uploadat HD dar nu am reusit :/,cred ca e pe undeva dar mi-e lene sa caut,oricum e cel mai bun care l-am gasit,480p.
melodia se numeste 5 marz si este de la Megaherz \m/ i loove it crab8

Edit by Ridia (dupa atatea atentionari dublu-post la mai putin de 3 zile, ti se pare normal?) Ai foarte mare grija!!!!

si am mai gasit acum cateva zile un amv epic raaaau de tot cu unu' dintre cele mai badass caractere din Naruto! m-tabako

Watch it in HD si numele melodiei este Nothing to hide by Audio Network B-)

si am mai gasit chestia asta acum cateva zile :))

si asta cu hellsing

la asta am o intrebare,stie cineva din ce anime este scena de la sfarsit?
din amv-ul cu hellsing.
eu n-am gasit numele pe google si nici pe youtube :/
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Anime Music Video - A.M.V.   Astazi la 9:05 pm

Sus In jos

Anime Music Video - A.M.V.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura moderna :: Anime-