Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Zen

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Zen   Vin Feb 01, 2008 10:50 pm

Zen
Practicantul zen cauta iluminare prin disciplina si meditatie si asteapta salvarea sa si a tuturor fiintelor inzestrate cu constiinta.

Postura meditativa zazen a fost din timpuri stravechi o tehnica budista pentru atingerea iluminarii. Totusi, secta Zen, originara din China, a fost prima care a sustinut ca orice element al vietii, mancarea, dormitul, mersul sau statul ar putea fi aplicate pentru a medita.

Calugarul Eisai a introdus secta budista Rinzai din China in Japonia la sfarsitul secolului XII, iar calugarul Dougen a introdus ceea ce acum poarta denumirea de Scoala de Budism Soutou imediat dupa aceasta, la inceputul perioadei Kamakura.

Incercand o combinatie de zanen si kouan (ghicitori paradoxale formulate de un maestru ca tema de meditatie), secta Rinzai a fost extrem de populara printre samuraii de rang inalt si nobili. Cateva temple Rinzai inca exista, si sunt destul de faimoase: Daitokuji si Nanzenji in Kyoto si Kenchouji si Engakuji in Kamakura. Probabil ca una dintre cele mai faimoase formulari kouan este: “Care este sunetul facut de o singura mana care aplauda?”

Secta Soutou, insa, sustine ca meditatia zazen, este suficienta pentru atingerea iluminarii. Calugarul Daugen nu a avut nici un interes pentru putere si faima, stabilindu-si manastirea in munti, aproape de prefectura Fukui, departe de capitala. Propavaduind ca oricine poate atinge iluminarea, a atras numerosi adepti din randul samurailor de clasa inferioara si oamenilor obisnuiti.
Zen a avut o puternica influenta asupra culturii Japoneze. Calugarii Rinzai au jucat un rol important in introducerea culturii chineze. Literatura gozan - scrierile preotilor din cele cinci mari temple Zen, au contribuit foarte mult la dezvoltarea literaturii in Japonia. Deasemenea, influente Zen se remarca si in pictura, ajutand la producerea unor capodopere pictate cu cerneala precum si portrete religioase. Gradinile cu pietre si nisip, considerate tipice in Japonia sunt creatii Zen. Ceremonia ceaiului, deasemenea, isi are originile in introducerea in Japonia a pulberii pentru ceai de catre Eisai, binenteles adusa din China. Faimosi maestrii ai ceremoniei ceaiului, printre care amintesc pe Sen no Rikyuu, a fost un adept al filozofiei Zen.

Astazi, sunt aproape 3.32 milioane de adepti Zen inregistrati, adica putin sub 4% din toti adepti budismului in Japonia. Dintre aproximativ 77.000 temple budiste din Japonia, 21.000 apartin sectei Zen, din care 14.700 sectei Shoutou. Aceste temple sponsorizeaza o varietate de activitati pentru propaganda, printre care amintesc organizarea de tabere de studiu pe tema zen, introducerea filozofiei zen in vest, precum si in Europa.

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
^^Suzumiya Haruhi^^
Hatamoto
Hatamoto

Numarul mesajelor : 135
Varsta : 22
Localizare : On The Beach
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: Re: Zen   Lun Iul 21, 2008 7:53 am

WOOOW...deci asta facea bunica mea..ZEN!!!...o sa ma apuc si yo :)) sa vad cum e...FARA GLUMA...NO JOKE!!tu ai incercat midori-chan??? :shock:

SUMMER FUN!!IT`S SUMMER TIME!!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://AnimeFam-and-AloneKid.hi5.com
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Re: Zen   Mier Iul 23, 2008 12:39 am

wow...si ce anume facea bunica ta?
nu n'am incercat pana acum...trebuie sa ma mai documentez

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Zen   Mier Iul 23, 2008 11:03 am

fain :| super! parca e ceva ca si Qi Gong....
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Zen   Mier Iul 30, 2008 10:22 pm

eu de mult respect aia k sa nu omori nicio fiintza vie..:-s
si de-aia nu omor mushtele sau moliile sau tzantzarii sau furnicile sau paienjenii de la mine din camera...eventual ii prind intr-un borcan si le dau drumu afara...e distractiv si ia mult timp=)))
si e nash[pa cand calci pe iarba poate mor 87458743 de furnici sup picioru meu..da noh..fara sa vreau :)))
~~~ gomen
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Zen   Sam Sept 06, 2008 7:10 am

dublu post pentru ca nu s-a mai postat de mult

"Puterile supranaturale, puterile mele miraculoase?
Sunt sa scot apa si sa aduc lemne."

P`ang Yun (740-811)

zictoare zen care mi-a palcut ^____^

~~~
Sus In jos
Hanami
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 83
Varsta : 46
Localizare : Moldova
Data de inscriere : 24/03/2011

MesajSubiect: Re: Zen   Vin Mar 25, 2011 8:55 am

Am vazut imagini cu gradini Zen si sunt de admirat principiile ce stau la baza acestei filozofii sau religii!
Pentru oamenii mereu in cautarea spectaculosului gradinile Zen par banale insa ele se descopera ca o carte celui ce are mai mult de-o privire de oferit!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Zen   Astazi la 9:10 pm

Sus In jos

Zen
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Religie-
Mergi direct la: