Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Budismul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Midori
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 3243
Varsta : 24
Localizare : Targoviste>.<
Data de inscriere : 31/12/2007

MesajSubiect: Budismul   Vin Feb 01, 2008 10:46 pm

Aceasta religie a fost introdusa in Japonia oficial in 538en din statul antic coreean Paekche. Totusi, diversi vizitatori au introdus budismul in Japonia mult mai devreme, existand adepti ai acestei religii inca de la inceputul secolului V. Drumul care l-a urmat Budismul din India - tara de bastina a acestei religii si pana in Japonia trece prin China - stat centralizat in aceea vreme. In Japonia, acesta a ajuns tocmai in perioada consolidarii statului nipon, noua natiune unificata adoptand relativ rapid budismul si adaptandu-l conform necesitatilor sale.

De la sfarsitul secolului VI, Budismul a devenit principala credinta a clanurilor imperiale si altor conducatori locali, fiind considerata, cel putin din punct de vedere al nobililor, religie nationala. Printul Shoutoku (574-622en), unul dintre cei mai inflacarati adepti ai budismului, a initiat constructia a numeroase temple, incepad cu Houryuuji (cea mai veche cladire din lemn din lume) si continuand cu Koufukuji, Toudaiji, Yakushiji si Toushoudaiji.

Aceasta fiind prima filozofie religioasa introdusa in Japonia, Budismul a avut un puternic impact cultural si filozofic. Arhitectura, metalurgia, medicina si chiar si tehnicile agricole au fost puternic influentate de conceptele budiste. Multe alte valuri de invataturi budiste introduse din China au continuat sa modeleze cultura japoneza si in perioadele ulterioare, incepand din perioada Heian si terminand cu periada Edo.
In 1994 se sutine ca existau 89,8 milioane de adepti ai budismului in Japonia. Sectele traditionale inca sunt puternice in zonele rurale, dar noile infintate secte dupa cel de-al doilea razboi mondial, pe baza filozofiei Nichiren au reusit sa castige numerosi adepti din cadrul mediului urban, astfel secta Souka Gakkai sustine ca ar avea aproximativ 8 milioane de adepti; Rissu Kouseikai - 6,48 milioane, iar Reiyuukai, 3.07 milioane.

Concluzionand, se poate afirma ca vechile si noile secte budiste coexista intr-o armonie ecumenica, propovaduind activ pacea si ajutand refugiatii.

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://japan-fans.forumotion.com
Michiko
Phantom mod

Numarul mesajelor : 1203
Varsta : 25
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/03/2008

MesajSubiect: Re: Budismul   Mier Iul 30, 2008 10:16 pm

am auzit k shi buddha a dat 10 porunci:))
si chiar imi pac alea...si imi plac si povestioarele de pe vremea aia cu buddha..poate o sa scriu una din ele:D
dap..s eista mai multe ramuri ale buddhismului
aici la mine in carte scrie k exista 56 de ramuri si 170 de subramuri :OO:
da in mare se imparte in Buddhismul Amida si Buddhismul Zen

~~~
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Budismul   Mier Iul 30, 2008 10:51 pm

povestioare? daaa Michiyo-chan scrie-ne si noua una :D

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Makoto Shimura
Ex-Moderator

Numarul mesajelor : 1130
Localizare : Da.
Data de inscriere : 05/07/2008

MesajSubiect: Re: Budismul   Mar Aug 19, 2008 12:48 pm

wow ms de info si imag ^^ chiar ciudata religia -_-'' dar interesanta... si ce urechi are
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

MesajSubiect: Re: Budismul   Sam Aug 30, 2008 10:19 am

binee..sa incepem cu o poveste budista scurta scurta

Buddha povestește următoarea parabolă, într-o sutră:
" Un călător întâlni un tigru. Fugi, urmărit de tigru, până ajunse la o prăpastie. Se agăță de corzile unei vițe sălbatice și-și dădu drumul în prăpastie. Tigrul îl aștepta sus. Omul privi în jos și văzu că în fundul prăpastiei îl pândea alt tigru. Și doi șoareci începură să roadă corzile viței ... Atunci, omul văzu, crescută într-o crăpătură a stâncii, o fragă. Ținându-se de corzi, se întinse și o culese. O băgă în gură. Ce gust minunat avea ! "
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Budismul   Sam Aug 30, 2008 10:40 am

affraid woow..ce tare e...e ciudata...wow ce sfarsit..da e super heart

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
moonbaby
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 26/03/2010

MesajSubiect: Re: Budismul   Vin Mar 26, 2010 9:24 pm

Ce poveste frumoasa :) Cred ca ,,traducerea" ei ar fi urmatoarea: daca omul nu despica in patru trecutul (primul tigru) si nu se ingrijoreaza in mod inutil asupra viitorului, despre care oricum nu stim ce ne poate aduce (al doilea tigru si soarecii care rod corzile), in loc de asta concentrandu-se asupra momentului prezent, va descoperi dulceata fragilor. Mai sunt si alte povesti? Pls pretty pls? gomen
Sus In jos
Midori
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Budismul   Vin Mar 26, 2010 9:56 pm

Mai sunt cateva legende aici: http://japan-fans.forumotion.com/mituri-si-legende-f1/
budiste n-am pus inca dar o sa scriu cand am timp^^

僕の前に道はない、僕の後ろに道はできる
Sus In jos
Michiko
Phantom mod

MesajSubiect: Re: Budismul   Sam Mar 27, 2010 10:31 am

bine, am sa mai scriu o poveste zen. Se numeste "Oglinda fermecata"

Iriku isi iubise tare mult tatal. Astazi, batranul se dusese alaturi de stramosi. Deseori, cand impletea un cos din bambus, Iriku gandea:
"Daca sotia mea nu ar fi avut atata antipatie fata de onorabilul meu tata, ar fi fost mai fericit la batranete. N-as fi ezitat sa-i arat afectiunea si respectul filial. Am fi avut conversatii lungi si placute. Mi-ar fi istorisit despre oameni si lucruri din trecut..."
Si a fost cuprins de melancolie.

Intr-o zi de targ, Iriku, impletitorul de cosuri, si-a vandut cosurile mai repede ca de obicei. Se plimba fara treaba printre tarabe. Deodata, a observat un negustor chinez, care oferea deseori obiecte ciudate.
-Apropie-te, Iriku, i-a spus negustorul. Am aici ceva nemaipomenit.
Si, cu un aer misterios, a scos dintr-o ladita un obect rotund si plat, acoperit cu o panza din matase. L-a asezat in mainile lui Iriku si, cu mare bagare de seama, a facut sa alunece panza. Iriku s-a aplecat peste o suprafata lustruita si stralucitoare. A recunoscut in ea imaginea tatalui, asa cum fusese in timpul tineretii sale. Profund tulburat, a exclamat:
-Acest obiect este fermecat!
-Da, a raspuns negustorul, se numeste oglinda si valoreaza foarte mult!
Atunci Iriku i-a spus, entuziasmat:
-Iti dau tot ce am. Vreau aceasta "oglinda fermecata", ca sa duc cu mine imaginea tatalui meu preaiubit.
Dupa lungi negocieri, Iriku i-a dat negustorului toti banii castigati in dimineata aceea.

Cand a ajuns acasa, Iriku s-a urcat in pod si a ascuns intr-o lada imaginea tatalui sau. In zilele urmatoare, urca in pod, scotea "oglinda fermecata" din lada, se uita la imaginea venerata si era fericit. Sotia sa a remarcat insa acest comportament ciudat. Intr-o dupa-amiaza, pe cand lasase balta un cos abia inceput ca sa mearga in pod, sotia s-a luat dupa el. L-a vazut urcand in pod, scotocind intr-o lada, scotand de acolo un obiect necunoscut si privindu-l indelung, cu un aer misterios de placere. Apoi a acoperit obiectul cu o panza si l-a asezat la loc cu mare atentie. Nedumerita, femeia a asteptat sa plece, a deschis si ea lada, a descoperit obiectul, a dat la o parte panza de matase, s-a uitat si a vazut.
"O femeie!"
Furioasa, a coborat si si-a certat sotul:
-Prin urmare, ma inseli ducandu-te in pod sa privesti o femeie de zece ori pe zi!
-Ba nu! a raspuns Iriku. N-am vrut sa-ti spun nimic pentru ca nu tineai deloc la tatal meu, dar ma duc acolo sa vad imaginea lui, si ata imi alina inima.
-Mincinos nerusinat! a strigat femeia. Si eu ce-am vazut! E o femeie pe care ai ascuns-o in pod!
-Te asigur ca...
Cearta s-a intetit, devenind insuportabila. Tocmai atunci, la poarta lor s-a oprit o calugarita cerstoare. Soti au cerut parerea ei. Calugarita s-a urcat in pod si s-a intors la cei doi.
-E o calugarita! le-a spus ea

~~~
Sus In jos
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Budismul   Dum Apr 24, 2011 7:01 am

Dragute povestioarele :D
Din cate stiu eu in budism nu exista ceva de genul 10 porunci ale lui Buddha:-??
Budismul se bazeaza pe patru invataturi fundamentale si anume:
1.Adevarul despre durere-orice forma de existenta este durere sau suferinta,chiar si aceea de fericire,pt ca totul este imperfect si supus schimbarii.
2.Adevarul despre originea durerii-cauza suferintei se afla in karma care provoaca dorinta de placere si putere.
3.Adevarul despre inlaturarea durerii-eliberarea de suferinta este posibila numai prin inlaturarea dorintei,care duce la nirvana(starea de fericire vesnica in care dispare dorinta).
4.Adevarul despre cale-la inlaturarea suferintelor se ajunge pe un drum parcurs prin 8 cai-calea octupla:opinie corecta,gandire corecta,vorbire corecta,activitate corecta,mijloace corecte de existenta,efort corect,atentie corecta,concentrare corecta.

Ookami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1517
Localizare : Cluj Napoca T.T
Data de inscriere : 30/09/2010

MesajSubiect: Re: Budismul   Dum Iun 19, 2011 11:01 am

Mi-ar placea sa invat budismul. Cred ca aceasta religie m-ar putea invata mai multe si m-ar mai linisti...pe langa asta, imi plac mult povestile pe care le-ati zis voi! In viitor, cred ca ma voi interesa mai mult de buddism si zen...

Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/07/2011

MesajSubiect: Re: Budismul   Mar Iul 26, 2011 11:52 pm

Dragute povestioarele, insa mie mi s-au parut ca seamana cu bancurile noastre cu olteni :))...stiti povestea celor 42 ronini?
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Budismul   Sam Iul 30, 2011 7:44 am

nu erau 47? eu asa imi adus aminte..

Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 100
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/07/2011

MesajSubiect: Re: Budismul   Sam Iul 30, 2011 9:13 pm

Ba da, erau 47 nu 42....mersi arigato inseamna ca o stii :)). Abia acum am observat ca povestea se poate gasi si pe net, eu o stiu dintr-o culegere de povesti si balade.
Sus In jos
Ookami
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Budismul   Dum Iul 31, 2011 12:40 am

mda...eu am citit-o din "Tales of old japan" de Lord Redesdale dar daca vrei, poti sa o scrii sau sa o rezumi pe scurt :D

MesajSubiect: Re: Budismul   Astazi la 7:20 am

Sus In jos

Budismul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: About Japan :: Religie-
Mergi direct la: