Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

The fall in abyss

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
MikawaSetsuko
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 19
Localizare : Blossom Boulevard Wonderland
Data de inscriere : 07/12/2011

MesajSubiect: The fall in abyss   Joi Dec 29, 2011 2:37 am

E primul meu fic deci astept critici si pareri dure ,in orice caz sper sa va placa crab8

Partea 1:Crimele

Viata este doar o particularitate ,doar un pretext de a fugii de moarte este doar o antiteza continua impotriva mortii.Viata este inceputul sfarsitului fiecarei persoane ,este ceva inedit ,te nasti si ai un inceput apoi brusc realizezi ca ai pierdut prea multe momente alaturi de cei dragi si te intrebi de ce nu te-ai bucurat de acele moment cand ai avut ocazia .
Dimineata zilei de 3 martie 1937 a fost cea mai necrutatoare dimineata pentru un tanar din Londra ,Micael Maddox, a fost ultima clipa cand a mai putut sa isi vada parintii,destinul crud a facut ca acestia sa fie victimele unui criminal necunoscut.Agonia il facea sa priveasca in camera fumurie unde obisnuia sa petreaca timp alaturi de parintii lui si sa creada ca totul e un vis groaznic ca se va trezi si ii va vedea pe parintii lui zambind ca intodeauna dar picaturile grele de sange ce se prelingeau de pe grinzile uscate ale tavanului il trezeau la crunta realitate.In jurul lui se invarteau persoane necunoscute care ii survolau locul unde traieste ,camera parintiilor lui .Acestia nu faceau altceva decat sa fie cuprinsi de sadicismul cu care parintii lui au fost ucisi si sa caute probe incriminatori ceva care sa Ii ajute sa prinda criminalul.Interesul lor probabil se indrepta spre un grad mai mare in functie sau vreun trofeu ,nimic pentru a face dreptate doar interes personal.Apoi spre surprinderea lui Micael un politist a venit la el spunandu-i pe un ton cald:
-Imi pare rau pentru parintii tai.
Micael putea citi expresia blanda a fetei politistului .Era fericit pentru ca macar cineva a venit sa ii spuna un cuvant ce I putea alina sufletul sfasiat,dar totusi bunatatea acestuia nu putea sa ii aduca inapoi parintii pe care ii iubise atat de mult.Politistul il privise cu compasiune si l-a intrebat dinou cu acelasi timbru cald al vocii :
-Cati ani ai?
-17 ani.Ii raspunse privind cu capul aplecat catre podea .
-Nu iti face griji o sa-l prindem pe cel care a facut rau familie tale.
Insa totul era invers politistul era constiient ca niciunul din echipa de criminalisti nu gasise nimic ,parca luptau cu ceva care nu exista.Criminalul nu a lasat nici o amprenta ,nimic .Cu numai o zi dupa cele intamplate oamenii au aflat de crima odioasa ,de incompetenta politistilor de a gasi criminalul.Scotland Yard a facut totul public prin presa . Pe straziile Londrei circulau pe langa ziare si zvonuri cum ca criminalul nu ar exista ca ar fi totul o inventie a politiei cum altfel isi puteau explica de ce nu au gasit nici o dovada era imposibil si totusi…
Dupa ce isi ingropase parintii ,Micael a ramas la cimitir pentru un moment de cugetare ,care s-a prelungit pana seara tarziu ,ce s-a sfarsit cu un strigat de durere catre cer.Nu mult dupa aceea incepuse o furtuna cumplita dar asta nu la speriat ,a ramas acolo langa mormant.Picuri de ploaie se prelingeau pe fata acestuia .Intr-un tarziu a hotarat sa mearga acasa daca o mai putea numi asa ,pentru ca in mintea lui o considera un loc odios si impur.
Dimineata urmatoare s-a soldat cu un zgomot puternic,Micael s-a trezit brusc la auzirea acestuia.Nu a mai stat pe ganduri insa totusi zgomotul venea din camera parintilor lui .Mintea lui era plina de ganduri printre care si gandul ca poate criminalul s-a intors .Acesta a luat vechiul pistol argintiu al tatalui sau pe care il tinea in sertarul noptierei si a fugit repede catre camera parintilor sa-i unde a fost uluit sa vada un om in haine de vagabont .A indreptat pistolul spre el si cum era de inteles prima intrebare adresata a fost :
-Cine esti si ce cauti aici?
-Nu imi face rau ,eu am vrut doar sa iau ceva de mancare pentru copiii mei ,sunt flamanzi.
Insa ochii lui nu puteau vedea decat ura ,chiar daca argumentul barbatului era puternic ceva in inima lui ragea ca un leu.In capul sau rasuna o voce ragusita care ii soptea :``Ucide-l,el e criminalul ,te minte vrea sa scape ,ucide-l si iti vei razbuna parintii``.Cu cat aceste vorbe il patrundeau mai tare cu atat durerea era mai mare,simtea cum fiecare os din corp ii era rupt,asta la facut sa cada jos de durere .In acel moment barbatul a incercat sa fuga,dar destinul a facut ca Micael sa aiba un impuls ce i-a adus moartea nefericitului ce intrase in casa lui.Acesta la impuscat in cap…

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
MikawaSetsuko
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 19
Localizare : Blossom Boulevard Wonderland
Data de inscriere : 07/12/2011

MesajSubiect: Re: The fall in abyss   Joi Dec 29, 2011 3:27 am

Partea 2:Condamnare si cadere

In incercarea disperata de a ascunde cadavrul Micael la aruncat sub pod pe mal .Doar ca planul ii esuase in urmatoarea seara din cauza furtuniilor repetate apa a crescut asa ca cadavrul a inceput sa pluteasca .Acesta a fost gasit cu doua zile mai tarziu de la fapta.Dar culmea acesteia a fost ca apa sterse orice urma de amprenta de pe corpul victimei ,politisti au gasit doar glontul din cap ,insa in zadar glontul se aflase déjà in pistol deci nu a fost gasit nimic.Micael se transformase dintr-o victima colaterala in criminal ,in urmatoarele zile ale anchetei acesta supraveghea cazul din umbra voia sa fie sigur ca nu va prins .Totusi politistilor li sa parut suspect ca acesta tot se plimba pe acolo ,din aceasta cauza a fost trecut pe lista suspectilor.
-Hei tu,stai! A strigat unul dintre anchetatori.
Soarta a facut ca Micael sa fuga si sa scape pistolul crimei fara sa isi da seama.
-A fugit .Dar ia uite ce a lasat in urma…ca sa vezi.A spus politistul.
-Ai gasit ceva?intrebase unul din detectivi de la Scotland Yard.
-Ne-am gasit criminalul.Oricum ma duc sa duc asta la analiza.
Si te mai intrebi cum se intoarce soarta.Urmatoare zi i-a batut la usa Scotland Yard-ul.Unii ar spune ironia sortii dar Micael o considera doar o etapa eliminatorie .Oricum ce dovada aveau ,nu ii era teama pentru ca nu stia ca scapase pistolul.Ajunsi la sectie pentru interogatoriu,acelasi politist care odata si-a prezentat compasiunea i-a aruncat in fata arma crimei.El o privise cu indiferenta dar apoi intepenise de teama.Erau acelasi intrebarii ca intodeauna ,portretistul criminalist i-a desenat chipul care in urmatoarele ore avea sa ajunga pe prima pagina a ziarelor.Cand detectivi l-au pus sa scrie o declaratie aceasta a declarat ca:
``Am facut acest lucru pentru a ma apara ,a intrat in casa mea .Credeti ca era normal sa nu fiu suspicios”
Urmatoarea seara avea sa fie cea mai grea.In capul lui erau acelasi ganduri repetate.Era un intuneric prielnic in seara aceea nici luna nu se zarea pe cer. Acesta privea printre gratii ,iar dintr-o data au inceput sa cada de niciunde pene de corb ce aveau o aura rosie in jurul lor.Din intuneric s-a ivit un barbat inalt imbracat intr-un costum negru.Chipul lui era senin dar ochii lui ascundeau o durere crunta:
-In sfarsit ne intalnim,Micael.Ii spuse acel barbat care mai apoi a ranjit un zambet crud.
-Ce vrei de la mine?
Acesta a inceput sa rada si sa ia raspuns:
-Nu e vorba despre ce vreau ci ce pot sa iti ofer.
-Cum ar fi?
-Tot ce iti doresti:libertate,putere,bani,faima,femei tot ce iti pofteste inima.Asta sau te pot face sa devi ceea ce sunt si eu in schimbul unor nimicuri desigur.
-Ce nimicuri ?
-Vezi tu ,lumea asta se duce de rapa ,vreau sa o fac mai buna dar am nevoie de ajutor .Nu ti-ar placea sa fie pace,fara razboaie ,placere .Vreau doar sa ofer ceva mai bun oamenilor ,mai bun decat ceea ce ofera Dumnezeu.Alatura-te si tu noua legiunilor in lupta Armaghedonului .

Ma rog dupa cum vedeti povestea este foarte simpla are deocamdata tema "interesul personal al fiecarui personaj"si-a facut si aparitia cel care o sa i schimbe soarta si da a intrat in cadru si "fantasticul"
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: The fall in abyss   Joi Dec 29, 2011 5:02 am

Hmmm...ai spus ca vrei pareri dure...ok!
Ideea fic-ului e interesanta,dar....
-ai grija la greselile de ortografie
-nu exista cuvantul sadicism,ci sadism
-in opinia mea viata nu e ceva inedit,e ceva miraculos,e un dar,asta da,dar inedit nu,pentru ca acest cuvant "inedit" se refera la ceva ce n-a mai fost intalnit,vazut, cunoscut pana acum si nu cred ca e cazul!!!
-capitolele sunt prea scurte
-si cel mai important,arzi etape,mergi prea grabita prin actiune si asta scade pe de-o parte suspansul pe de alta parte placerea de a citi.
In fine...astept capitolul urmator

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: The fall in abyss   Astazi la 8:52 pm

Sus In jos

The fall in abyss
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Fiction-
Mergi direct la: