Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Japonia singuratatii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
sachiko+chan
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 15
Localizare : Targu-Mures
Data de inscriere : 30/11/2011

MesajSubiect: Japonia singuratatii   Vin Dec 02, 2011 6:44 pm

De curand am citit pe un site german un studiu recent destul de alarmant.In studiu era vorba despre numarul japonezilor singuri,deci fara partener de viata.In acest studiu sunt intrebati 10,000 de japonezi din toate categoriile de varsta si paturi sociale-printre care si 7,000 barbati si femei intre 18 si 34 de ani.Cel mai important rezultat al studiului:61,4% dintre barbati cat si 49,5% dintre femei acelei categori de varsta,nu aveau partener.
In principiu 86% dintre barbati si 89% dintre femei vor sa se marite la un moment dat,dar cei intre 18 si 24 de ani spuneu ca se simt prea tineri-cei intre 25-34 sustineau ca inca nu au gasit persoana potrivita pentru un asemenea pas important.
Numarul celor fara parteneri este cel mai mare decand sa inceput cu acest tip de studiu(studiul are loc tot la 5 ani) cu o scadere de 10% la barbati si 5% la femei de la ultimul studiu.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Hayuki
Ronin
Ronin

Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 18/11/2011

MesajSubiect: Re: Japonia singuratatii   Dum Dec 04, 2011 7:34 am

astonished intradevar am citit si eu undeva despre aceasta problema si mai preciza ca inca o cauza ingrijoratoare este faptul ca sunt prea concentrati pe munca si in cazul tinerilor ,se concerntreaza prea mult pe viitorul lor ca viitori angajati,sefi de birou sau orice altceva doresc sa faca mai departe.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Japonia singuratatii
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Cultura moderna :: Stilul de viata-
Mergi direct la: