Everything About Japan

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiti | 

Jpop vs Kpop/Japonia vs Coreea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
dinachan
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 23
Data de inscriere : 26/08/2011

MesajSubiect: Jpop vs Kpop/Japonia vs Coreea   Lun Oct 03, 2011 7:24 am

Stiu ca poate suna stupid dar chestia asta mi-a stricat toata saptamana No
in ultima vreme am observat o invazie a coreenilor si a kpop'ului u doar in japonia,pt ca asta nu ar fi grav dar si in romania.nu doar anumite posturi de televiziune au inceput sa difuzeze kpop,dar am vazut deja si vreo 3 drame la Tv iar azi chiar si articol in revista.
cred ca se poate numi si gelozie cand vad ca japonia chiar nu este mentionata pe nicaieri.ar fi super daca noii fanii japoniei am putea face ceva.nu stiu,de exemplu am putea trimite emailuri pe la reviste si chestii....ceva.

doritori?eu sunt dispusa:)))

*sper ca e permis topicul meu....if not,il pot sterge:)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://jeraburabu.tumblr.com/
Hime Lavulin
Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 105
Varsta : 18
Localizare : Oradea :D
Data de inscriere : 15/07/2011

MesajSubiect: Re: Jpop vs Kpop/Japonia vs Coreea   Mar Oct 04, 2011 1:34 am

Salutare. Am observat si eu ce ai spus tu mai sus da hey, ce e cu ingrijorarea asta!? In sfarsit in Romania patrunde ceva asiatic si adolescentii incep sa faca diferenta intre chinez si japonez. Pe mine chiar nu ma deranjeaza ca K-pop-ul devine popular, ba chiar mai mult, ma bucur. Adica nu ca as fi cine stie ce mare fana dar e un inceput!
Plus si trupele japoneze cele mai cunoscute sunt si pe la noi, deci eu sunt intr-un fel neuntra chiar daca mi-am place mai mult sa se stie despre Japonia.
Acesta e inceputul!
In fine, revenind la ce ai scris tu la sfarsit, pai eu te-as sustine in ceea ce faci. :)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://konakonayaay.blogspot.com/
anaoha
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 888
Localizare : Valenii de Munte
Data de inscriere : 26/05/2008

MesajSubiect: Re: Jpop vs Kpop/Japonia vs Coreea   Mar Oct 04, 2011 7:48 am

Da,si eu am observat acest lucru,si cultura coreeana,k-pop-ul and so on devin din ce in ce mai accesibile.Totusi,exista o drama japoneza la tv(Printesa Atsu),in reviste s-au dat multe articole despre J-rock in special(si postere) si ce sa mai zic,sunt si multe evenimente legate de Japonia...Coreea e ceva nou,si cum numarul fanilor(in special k-pop)a inceput sa se inmulteasca,este nevoie si de o prezentare a Coreei.

Mie una imi place k-pop-ul de foarte mult timp,e mult mai comercial decat J-pop-ul,dar japonezii sun asi la J-rock.

Ninja
Ninja

Numarul mesajelor : 77
Data de inscriere : 02/01/2010

MesajSubiect: Re: Jpop vs Kpop/Japonia vs Coreea   Sam Oct 08, 2011 1:18 am

Well, tot "războiul" ăsta dintre Japonia și Coreea e o prostie. Serios.
Eu sunt mai mult fană kpop decât jpop deoarece cei din kpop chiar se străduiesc majoritatea să ajungă în Japonia pentru a se lansa în toată lumea. Plus că și mv-urile sunt mult mai drăguțe decât cele din jpop care după părerea mea nu exprimă nimic și unele chiar nu au legătură cu melodia >> dar, binînțeles există și unele excepții. Kpopul oricum se vinde mai bine decât jpopul și e mult mai acceptat de public >> zic eu . Și în general Coreea a început să pătrundă pe piața noastră de ceva timp cu filmele și serialele, așadar e mult mai acceptabilă >> dar nu m-aș supăra să bage la tv și ceva drame japoneze./ laughs
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
dinachan
Gaijin
Gaijin

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 26/08/2011

MesajSubiect: Re: Jpop vs Kpop/Japonia vs Coreea   Mar Oct 18, 2011 1:57 am

hey...
nu vreau sa fiu inteleasa gresit....nu am nimic cu kpop.din contra as minti daca as spune ca nu imi place sau nu ascult pentru ca o fac.dar tocmai de-asta mi-as dori ca jpop/jrock'ul sa fie promovat mai mult nu doar prin The gazzete,Miyavi si An cafe trupe care sunt prin revistele din romania de foarte multi ani.
iar despre drame,nu ma astept prea curand la ceva la tv:))),sunt multumita cu Atsu hime pe care din fericire am descoperit-o la timp ca sa o vad de la inceput:)).
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://jeraburabu.tumblr.com/
azami
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1006
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 13/01/2011

MesajSubiect: Re: Jpop vs Kpop/Japonia vs Coreea   Sam Mai 12, 2012 9:15 am

j-pop,nu-mi place k-pop tocmai pentru faptul ca e prea comercial :> dar n-am nimic cu niciun gen de muzica,nu-mi place ceva nu ascult,n-am treaba cu ce asculta altii;))
in ce priveste doramele mi se par bune si cele japo si cele coreene :D si cu toate ca limba coreana mi se pare mult prea incalcita,cea mai buna dorama vazuta ramane una coreana(bad guy)

Akuma
Taiko
Taiko

Numarul mesajelor : 517
Varsta : 22
Localizare : Cluj-Napoca ^^
Data de inscriere : 29/03/2011

MesajSubiect: Re: Jpop vs Kpop/Japonia vs Coreea   Sam Mai 12, 2012 12:16 pm

prefer jpop , lb coreeana e cam incalcita asa ca nu imi place.......
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Jpop vs Kpop/Japonia vs Coreea   Astazi la 10:49 am

Sus In jos

Jpop vs Kpop/Japonia vs Coreea
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Everything About Japan :: Stuff :: Anything-
Mergi direct la: